İçeriğe Yönlendir

iPhone 15 Pro'ya ilk bakış

Çağrı Alaf

Recommended Posts

Mehmet Göktürk
Doğan Arşiray yazdı:

iphone 13 sene gider bu mantıkla. iphone 15? .. bildiniz 15 sene.

gitmeli.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Arda'ya 10 bin liralık telefon almıştım

5 oldu şimdi onlar

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Çağrı Alaf yazdı:

Yapay zekalı ay fotoğrafı çekmek dışında bence Apple bu konuda daha iyi. Yüksek çözünürlük marifet değil. Apple 12 MP sensörleri üzerinde daha doğru renk veren sensör yok. Samsung kamera konusunda ilk 5 için liste dışı. Hepsinin tedarikçisi Sony, Samsung ISOCELL ile çalışıyor. Yazılımı iyi olan, kombinasyonu iyi seçen kazanıyor. Fotoğrafçı adamı Samsung’da kesmez, Huawei tarafına gitmeli. Son kullanıcı da iPhone gibi paylaşım yapamaz. Sosyal medya entegrasyonu zayıf.

IMG_0132.png

iphone 8 plus var hanımda. zamanında almıştım. hala müthiş iyi portre çekiyor. yeni sensörlerin en büyük avantajı düşük ışıkta ortaya çıkıyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Tamer Topaç yazdı:

Yıllarca HTC m7 kullandım. Bir kere kırmızı lens sorunu yüzünden servise gitti. İlk çıktığında 7 Plus aldım hala devam. Sanırım 20 çıkınca yenilerim :crazy:.

M7 yi hala kullanıyorum, az yavaş tabii günüze göre ama hala sorunsuz, pilinide değiştim :) 

Mehmet Göktürk yazdı:

Mümkün tabi müşteri biziz. Yıkar atarız.

Hemen IPhone 15 aşağılama gösterilerine başlıyoruz. Kendilerine çeki düzen versinler. Donanım değil yazılımda gelişme bekliyoruz.

katılıyorum, aldığın arabaydı telefondu en az 10 sene kullanacaksın, ben almadıktan sonra firma kimi zorluyormuş görelim hele...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

5 oldu şimdi onlar

Yok olmadı.. sınırı aşıyor bunlar.. 

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Doğan Arşiray yazdı:

iphone 8 plus var hanımda. zamanında almıştım. hala müthiş iyi portre çekiyor. yeni sensörlerin en büyük avantajı düşük ışıkta ortaya çıkıyor.

iPhone’a çok laf attılar 12MP yetmiyor diye, yetmediğinden değil Samsung 100MP deyince kullanıcılar hava atamamaya başladı, pandemi zamanı gelen Zoom modası.

Apple en son illallah edip 48MP ekledi ama bu sefer de onu ana mod yapmadı mesela sadece piksel toplamak ve anlamayan müşteri kitlesinin gönlünü almak için. 

Şimdi iPhone yazılımı her fotoğrafta 3 fotoğraf birden çekiyor, bu üç fotoğrafta onlarca kare alıyor o saniye içinde. Hepsini yapay zeka işliyor ve piksel yoğunluğu için birini, renk doğruluğu için diğerini, bokeh efekti için ötekini referans alarak katmanları üst üste koyup bir sentez yaratıyor. Sonuç? 12 MP ile çekilmiş oluyor ancak fotoğraf profesyonel gibi. 48MP’yi ana kamera olarak manuel ayarlayınca aynı renk gelmiyor isteyenler deneyebilir. Kamera işi sayılardan ibaret değil. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Çağrı Alaf yazdı:

100MP

İsterse 1000 olsun. Fotoğrafçılıkta en son bakılacak etkendir.

Sayısal veriler reklam içindir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Telefonla fotoğraf denince güleceğim geliyor, neyse dert değil, zaten karta basma fotorğraf devride bitti gibi, oyanmış yapay sosyal medya fotosu çeken oyunacaklara devam :)

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Hayırlı olsun, güle güle kullanın, titanyum ciddi manada hafifletmiş telefonu, paslanmaz çelik kasalar oldukça ağırdı pro max modellerinde. 

Depremde çadırda film dizi izlerim diye ipad 10. Nesil almıştım, fiyatı 10 bin₺ idi.

Geçenlerde iphone 13 pro max telefonumu, iphone 11’e düşürdüm. Baktım ki bir şey yaptığım yok telefonla, whatsapp harici. Geri kalan her şeyi ipad ile yapıyorum hatta laptop kullanım sıklığım bile azaldı. Apple’ın telefondan ziyade ekosistem olayı harika, ipad çok daha işlevsel ve kıymetli bir cihaz iphone’a göre, fiyat performans ve kullanım açısından. 
Muhtemelen uzun bir süre değiştirmem iphone’u, çünkü model yükseltme gibi bir ihtiyacım kalmadı. 
Alırsam Macbook alırım, ekosistem tamamlanmış olur. Eminim ki yeni bir iphone’dan daha çok keyif alırım. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Celal Aydın yazdı:

Hayırlı olsun, güle güle kullanın, titanyum ciddi manada hafifletmiş telefonu, paslanmaz çelik kasalar oldukça ağırdı pro max modellerinde. 

Depremde çadırda film dizi izlerim diye ipad 10. Nesil almıştım, fiyatı 10 bin₺ idi.

Geçenlerde iphone 13 pro max telefonumu, iphone 11’e düşürdüm. Baktım ki bir şey yaptığım yok telefonla, whatsapp harici. Geri kalan her şeyi ipad ile yapıyorum hatta laptop kullanım sıklığım bile azaldı. Apple’ın telefondan ziyade ekosistem olayı harika, ipad çok daha işlevsel ve kıymetli bir cihaz iphone’a göre, fiyat performans ve kullanım açısından. 
Muhtemelen uzun bir süre değiştirmem iphone’u, çünkü model yükseltme gibi bir ihtiyacım kalmadı. 
Alırsam Macbook alırım, ekosistem tamamlanmış olur. Eminim ki yeni bir iphone’dan daha çok keyif alırım. 

ipad o kadar başarılı bir alet ki piyasa doymuş. haberi vardı. satamıyorlarmış yenisini. bizde hala estek köstek de olsa çalışan ipad 2 var! o derece. 12 senelik alet.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Ali Cihangiroğlu yazdı:

oyanmış

Sosyal medya dolandırıcılığı gibi bir şey olmalı :crazy:.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Afyon olur mu? 

Sucuk ?

Çağlar Bayur yazdı:

ayponu typeC ye teslim eden düzen bize neler yapmaz, poco candır

Sonunda doğru yolu buldular dimi.

Bi zaman sonra android yüklü versiyonu da piyasaya sürerler :D 

Haşmet Güngör yazdı:

Büyüyünce ,para kazanıp ayfon alacağım.

O zamana dolar kaç olur ki ?

Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Doğan Arşiray yazdı:

ipad o kadar başarılı bir alet ki piyasa doymuş. haberi vardı. satamıyorlarmış yenisini. bizde hala estek köstek de olsa çalışan ipad 2 var! o derece. 12 senelik alet.

Uzun ömürlü alet gerçekten.
Bunca zaman niye almamışım dediğim türden. Kocaman ekran, göz konforu var, iphone da yaptığın her işi yap, daha ne olsun. Cihaz yenileme ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Aslında bu istenmeyen bir şey firma için 😄

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Çağrı Alaf yazdı:

iPhone’a çok laf attılar 12MP yetmiyor diye, yetmediğinden değil Samsung 100MP deyince kullanıcılar hava atamamaya başladı, pandemi zamanı gelen Zoom modası.

Apple en son illallah edip 48MP ekledi ama bu sefer de onu ana mod yapmadı mesela sadece piksel toplamak ve anlamayan müşteri kitlesinin gönlünü almak için. 

Şimdi iPhone yazılımı her fotoğrafta 3 fotoğraf birden çekiyor, bu üç fotoğrafta onlarca kare alıyor o saniye içinde. Hepsini yapay zeka işliyor ve piksel yoğunluğu için birini, renk doğruluğu için diğerini, bokeh efekti için ötekini referans alarak katmanları üst üste koyup bir sentez yaratıyor. Sonuç? 12 MP ile çekilmiş oluyor ancak fotoğraf profesyonel gibi. 48MP’yi ana kamera olarak manuel ayarlayınca aynı renk gelmiyor isteyenler deneyebilir. Kamera işi sayılardan ibaret değil. 

sonuçta yemekte selfi çekiyorsun instagrama atmaya.. yapay zeka olsa ne olur olmasa ne.. kurufasulye resmi..

Celal Aydın yazdı:

Bunca zaman niye almamışım dediğim türden. Kocaman ekran, göz konforu var, iphone da yaptığın her işi yap, daha ne olsun. Cihaz yenileme ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Aslında bu istenmeyen bir şey firma için 😄

yazılım satabilir satıyor. market var.

• Teşekkür 1
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bir omleti bir htc ile çekmek var bir de bokeh li... sarısı beyazı yanındaki maydanozun yeşili acaip fark ediyor , yumurta 4 tl

• Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Celal Aydın yazdı:

devri bitti bencede neyse :)

Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Ali Cihangiroğlu yazdı:

devri bitti bencede neyse :)

Bana aldıran tamamen ekosistemi, yani yazılımı abi. Basit işler için biçilmiş kaftan. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Celal Aydın yazdı:

Bunca zaman niye almamışım dediğim türden. Kocaman ekran, göz konforu var, iphone da yaptığın her işi yap, daha ne olsun.

ötv si de yok telefon gibi misli ile ödenen para karşılığı alınan teknik fayda 2 misli çok

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Çağlar Bayur yazdı:

ötv si de yok telefon gibi misli ile ödenen para karşılığı alınan teknik fayda 2 misli çok

Bu yazıdan sonra ötv artışı bekliyorum tabletlerde abi 😂

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Çağlar Bayur yazdı:

bir omleti bir htc ile çekmek var bir de bokeh li... sarısı beyazı yanındaki maydanozun yeşili acaip fark ediyor , yumurta 4 tl

Bokeh mi? 50mm F1,4

image.png.0b33309ee121db8f34f02e72ee65cce0.png

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

sonuçta yemekte selfi çekiyorsun instagrama atmaya.. yapay zeka olsa ne olur olmasa ne.. kurufasulye resmi..

Bence gelişmelere böyle bakmamak lazım hocam. Bunlar üst üste konulduğunda güzel şeyler. 10 sene önce donmadan, kasmadan görüntülü konuşmak bile marifetti. Bu minik hareketler ile bir yerlere geliyoruz. Kuru fasulyenin iyi çıkması Neural Engine yeteneklerinden sadece birisi tabi hocam. Yapay zeka görüntüye müdehaleden ziyade doğru frameleri yerleştirmek için var. Öte yandan Apple bu yapay zeka çiplerini kullandığı modellerinde güç tasarrufu sağlayıp, performansı da artırıyor. 3nm çipe büyük destek. Youtube'dan video izlerken bile paket dönüşümleri önce yapay zeka ünitesinden geçiyor, daha az güç kullanıldığı gibi daha az mobil veri de kullanılıp bant genişliği daha az işgal ediyor. 

Ha derseniz ki yine banttan kuru fasulye geçecek... Haklısınız, kuru sevenler yüzüğü taşımaya layık değil. :D  Ben de yarın Doğan hocama değerinde satmaya karar verdim zaten. 

tarihinde Çağrı Alaf tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Türkiye'nin ne kadar borcu var biliyor musun?

Bu minik hareketlerle bi yere gelen biz değil kaliforniya.. çin...

Siz pazardaki satıcıyla patates fiyatına pazarlık etmeye devam.   (sözüm herkese yoksa teknoloji merakı olan bizler alıyoruz tabi)

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

Bu minik hareketlerle bi yere gelen biz değil kaliforniya.. çin...

sivil insiyatif bizim lugatta yok hocam, taze: bu sabah mecidiyeköy de ana cadde, sabahj işe gidiş saati, park yasağı olan yerde zaten 24 saat 1. sıra park varken üstüne ikinici sıra midibüsler park etmiş, 3 şerit yol kalmış tek şerit....herkes kuzu kuzu sıkışırken, tek korna çalarak camdan sarkan bendim... diğerleri birbirinin yolunu kese kese üstü üste balık istifi gibi geçmeye çalışıyorlardı sessizce.....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

sivil insiyatif bizim lugatta yok hocam, taze: bu sabah mecidiyeköy de ana cadde, sabahj işe gidiş saati, park yasağı olan yerde zaten 24 saat 1. sıra park varken üstüne ikinici sıra midibüsler park etmiş, 3 şerit yol kalmış tek şerit....herkes kuzu kuzu sıkışırken, tek korna çalarak camdan sarkan bendim... diğerleri birbirinin yolunu kese kese üstü üste balık istifi gibi geçmeye çalışıyorlardı sessizce.....

hangi arabayla? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Çağlar Bayur yazdı:

toplum olamamak.

aşağıdaki videonun son kısmında trafikten ve toplum olamama olma durumlarından bahsediyor. Başlığa takılmayın çok güzel bir konuşmaydı:

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...