İçeriğe Yönlendir

iPhone 15 Pro'ya ilk bakış

Çağrı Alaf

Recommended Posts

Servet Aydın
Mehmet Göktürk yazdı:

israf var huzur var

Huzur israfta artık hocam

• Mutlu 6
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Ayfonu olmayan yazmasın konu kasıyo :) 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Hasan Karabekiroglu yazdı:

Afyon olur mu? 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Konudan bağımsız olarak dile getirmek istediğim bir şey var. Kişisel olarak gördüğüm ve istemesem de doğru bulmasam da ucundan dahil olduğum bir tüketim çılgınlığımız var. Düşüncemi daha sade anlatabilmek için soru-cevap şeklinde yazacağım. 

1) Son model bir telefon ile yapılıp 2 model önceki ile yapılamayan temel işlevler nelerdir?

- "Benimki son model" cümlesi dışında sanmıyorumki uygulama kullanımı, telefon görüşmesi gibi temel işlevlerde farklılık olsun. Kullanmayacağımız hatta belki hiç fikrimizin dahi olmadığı birçok olayı yeni bir özellik olarak eklemek sadece bize maddi yük getiriyor. 

2) X markasının ürününü o markanın ülkesindeki insanların kullanma süreleri nedir? 

-Çalıştığım kuruma birçok ülkeden kişiler geliyor zaman zaman. Genel olarak baktığımda hali vakti yerinde, birçok ülkeye gitmiş kişiler oluyor. Ceplerindeki cihazlar ortalama 2-3 sene ve üzeri. Ancak ek bir gözlemim var, yaş gençleştikçe cihaz modeli de yükseliyor. 

3) 2 nolu durumda yazan kişi 1-2 maaşıyla alabiliyorken dahi 2-3 sene kullanıyorsa, biz 5-6 hatta belki 7-8 (asgari ücret için yazıyorum) maaşı verip alabiliyoruz? Burada maaşın alım süresine ek yüksek enflasyonu da ayrıca göz önüne alın lütfen..

- Burada yine 1'deki yanıt geçerli oluyor, buna ek olarak toplumda öne çıkma, günlük hayatta eksikliğini duyduğu şeylerden kaynaklı duygusal hisleri bastırma arzusu gibi psikolojik problemleri de eklemek mümkün. 

4) Kimler kapsamdışı?

-Ben o parayı kısa sürede kazanıyorum, hayatta ihtiyaç duyabileceğim herşeye sahibim (ev, arabam var, gelecek kaygım yok düşüncesi) diyebiliyorsa eğer problem yok.

Burada yazdıklarım hiçbir kişiye değil, kendim de dahil herkese, hepimize. Bu durum sadece biz erişkinleri değil özellikle çocuklara, gençlere ciddi zarar veriyor farkında değiliz. Daha küçük yaşlarda ekonomik farklılıklarla yüzleşiyorlar, kendini değersiz hissediyor ve soyutluyorlar. (X in var benim neden yok durumları) Hep daha iyisi hep daha fazlası düşüncesi ile büyüyorlar. Elbette hepsi olmasa bile büyük çoğunluğu bir süre sonra hayattan beklentisi olmayan, tükenmişlik sendromuna sahip bireylere dönüşüyor. 

• Beğen 10
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)

ayponu typeC ye teslim eden düzen bize neler yapmaz, poco candır

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Afyon olur mu? 

o birsuru ifon alır! 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ü.Emre Kartal yazdı:

Konudan bağımsız olarak dile getirmek istediğim bir şey var. Kişisel olarak gördüğüm ve istemesem de doğru bulmasam da ucundan dahil olduğum bir tüketim çılgınlığımız var. Düşüncemi daha sade anlatabilmek için soru-cevap şeklinde yazacağım. 

1) Son model bir telefon ile yapılıp 2 model önceki ile yapılamayan temel işlevler nelerdir?

- "Benimki son model" cümlesi dışında sanmıyorumki uygulama kullanımı, telefon görüşmesi gibi temel işlevlerde farklılık olsun. Kullanmayacağımız hatta belki hiç fikrimizin dahi olmadığı birçok olayı yeni bir özellik olarak eklemek sadece bize maddi yük getiriyor. 

2) X markasının ürününü o markanın ülkesindeki insanların kullanma süreleri nedir? 

-Çalıştığım kuruma birçok ülkeden kişiler geliyor zaman zaman. Genel olarak baktığımda hali vakti yerinde, birçok ülkeye gitmiş kişiler oluyor. Ceplerindeki cihazlar ortalama 2-3 sene ve üzeri. Ancak ek bir gözlemim var, yaş gençleştikçe cihaz modeli de yükseliyor. 

3) 2 nolu durumda yazan kişi 1-2 maaşıyla alabiliyorken dahi 2-3 sene kullanıyorsa, biz 5-6 hatta belki 7-8 (asgari ücret için yazıyorum) maaşı verip alabiliyoruz? Burada maaşın alım süresine ek yüksek enflasyonu da ayrıca göz önüne alın lütfen..

- Burada yine 1'deki yanıt geçerli oluyor, buna ek olarak toplumda öne çıkma, günlük hayatta eksikliğini duyduğu şeylerden kaynaklı duygusal hisleri bastırma arzusu gibi psikolojik problemleri de eklemek mümkün. 

4) Kimler kapsamdışı?

-Ben o parayı kısa sürede kazanıyorum, hayatta ihtiyaç duyabileceğim herşeye sahibim (ev, arabam var, gelecek kaygım yok düşüncesi) diyebiliyorsa eğer problem yok.

Burada yazdıklarım hiçbir kişiye değil, kendim de dahil herkese, hepimize. Bu durum sadece biz erişkinleri değil özellikle çocuklara, gençlere ciddi zarar veriyor farkında değiliz. Daha küçük yaşlarda ekonomik farklılıklarla yüzleşiyorlar, kendini değersiz hissediyor ve soyutluyorlar. (X in var benim neden yok durumları) Hep daha iyisi hep daha fazlası düşüncesi ile büyüyorlar. Elbette hepsi olmasa bile büyük çoğunluğu bir süre sonra hayattan beklentisi olmayan, tükenmişlik sendromuna sahip bireylere dönüşüyor. 

valla özetle okudum. Bunları sorgulamaya gerek yok. Bazı şeyleri başarmış, özgüveni zedelenmemiş, yarışma şeklinde yaşamayan toplumlarda gösteriş pek olmaz. Diğerlerinde kendini ispatlama cabası ömür boyu sürer

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
Doğan Arşiray yazdı:

optik 25x imkansız tünel gibi bir yapı lazım bence. hibrit zoom gibi birşey vardır. benim kullandığım huawei o şekilde. periskop kamerası olmasına rağmen dijital birşeyler yapıyor.

Yazılımla muhtemelen. Optik zoom 5x olabilir. 

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Telefon değiştirme alışkanlıklarımız herkesin anlayışına göre farklı olabiliyor.Örneğin ben beş-altı senede bir, telefonun yazılımsal problemleri çoğaldıkça ya da güncelleme almadıkça değiştirmeyi normal buluyorum ve öyle yapıyorum. Öte yandan telefonun değerinin düşeceğini düşünerek her sene model yenileyenler de var. İmkan ve anlayış meselesi. Ama Emre beye katılıyorum telefonu bir statü simgesi olarak gören üstü başı dökülüp asgari ücretin altında çalışıp elinde sonuna kadar telefonla dolaşan tipler var. Acı ama önceliklerimiz farklı iken,tüketim çılgınlığı ile en iyisi bende ya da en yenisi bende olsun mantığı bizleri bitiriyor. 

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Doğan Arşiray yazdı:

5x :)

Oo mtvsi mi

• Mutlu 1
  • Şaşkın 2
Yorum bağlantısı
Ersen şahin

Fiyatını merak ettim 15 promax 97 bin küsür  nedir yahu altı üstü telefon yani cebine koysan onu kırılacak diye oturmaya korkarsın

O paraya gider bi reno alırım söker söker takarım hobi sahibi olurum en azından😁

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Pro max olanın direkt fiyatı almanyada 1500’den başlıyor 2000 yuroya kadar çıkıyor. 5 sene önce 1000 yurodan pahalı telefon yoktu

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör
Hasan Karabekiroglu yazdı:

Büyüyünce ,para kazanıp ayfon alacağım.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

"yenici" olan bir grup tüketici var. Bu arkadaşlar "değeri düşmeden" satarım şeklinde düşünüyor ve buna mesai harcayabiiyorlar. Yeni alacak konfigurasyonu yapacak eskiyi satacak vs vs. Otomobilde de böyle. 2 senede değiştiriyorlar. Bu tabi şahri tercihtir ama bence toplamda daha çok ödeme yapıyorlar ve küresel ısınma ve israfta daha çok söz sahibi oluyorlar. Malesef bizde insanlar bindiği araba, oturduğu ev, giydiği marka, cep telefonu markası ve modeli gibi doğrudan para göstergesi olduğu düşünülen basit şeylerle değerlendirilebiliyor. Bu durumda da vatandaşlar bunları almak durumunda kalıyor. gerçekten meraklıları tenzih ederim ama eldeki makine çalışmayana kadar kullanmak en doğrusudur. 

Aynısı binalarda da var. 30 senelik ev eski püskü deniyor gelen usta tamirat bile yapmıyor. Oysa yabancılar 100 senelik evde oturuyor. 

Bizim eski land roverda felan da öyle. Tamirciler "eski araç" diye bakıyor. Ya bırak kardeş belki ben seviyorum. Sana ne.

• Beğen 12
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Ü.Emre Kartal yazdı:

4) Kimler kapsamdışı?

Eski telefon zaten çalışıyor onu kardeşime saldım hatta taş gibi. Ben günde 2 saat totalde en az trende harcıyorum telefonun bu süre boyunca çözdüğüm problemlere gerek uygulama çalıştırıp gerek monitör görevi görmesi gerekiyor ve iP11 bunu yapamıyor. Çalıştırdığım uygulamalar ısınmasına neden oluyor, antenleri zayıf olduğundan sinyal kalitesi düştüğü zaman şarj su gibi akıyor ve ısınıyor. Teknik boyuttan baktığımız zaman 4 sene gibi kısa bir sürede bile telefonlar 1-2 kulvar atlıyorlar bunun haricinde yeni 3 nanometre çipi ile bu sefer bu cihazı iP11’den uzun kullanırım kafası ile aldım. 

Hepsinden önce, günlük öğle yemeği param telefonun aylık taksidi. Yemeğim lüks değil, telefonun aylık taksidi düşük. Avustralya’da böyle şeyler yok. Yeni çıktığı zaman eski satışları tamamen biter. Ben normalde 14 Pro alacaktım stoklarda yoktu. Tüm stoklar başka yeni model çıkmadan önce bir şekilde eriyor ya da başka ülkeye kayıyor. Şu an Avustralya’da sıfır 13 hayal, bazı özel üçüncü şahıs kurulumlarında 14 bulunur. Dediğinizde haklısınız ama çılgınlık boyutunda telefon ve teknolojik alet yarışı var. Türkiye’de bu çok daha fazla hissediliyor. 

İşimi görse ben iP11’im ile rahattım. ☺️

Mehmet Göktürk yazdı:

Oysa yabancılar 100 senelik evde oturuyor. 

Geçen iş arkadaşım bu minvalde bir ev aldı içine oturdu çocuklar gibi mutlu şu evin büyüklüğüne bak diye. Eski İngiliz evlerinden. Hiç tınlamazlar. Chevy sürer tadilatını yaptırıp, asırlık evde otururlar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Fatih Evcin yazdı:

sen iyisin ben 8plus kullanıyorum :) bazen utanıyorum insan içine çıkmaya 

Siz yine iyisiniz ben 6s kullanıyorum hala :D 

Hafif yavaşlama haricinde sıkıntım yok henüz(Allah da göstermesin :D )

Ümit Türk yazdı:

sonra masaya fırlatıyorum onlar fırlatamıyor  :D:D:D 

Ben de kılıfsız kullanıyorum son 2 senedir :D 

11 ve üstü olanlar streçe sarıyorlar neredeyse :D 

Yorum bağlantısı
Murat Öngür

typa c kullanarak dünyaya ayak uydurma çabaları :)  14 ile arasında ki fark kısa bıyık orta bıyık seviyelerinde asla satıldığı fiyatın performansını vermeyen telefon 

samsung s23 ultra testlerde bildiğin takla attırıyor hele ki kamera da , çoğunluk sırf gösteriş olsun diye alıyor

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Murat Öngür yazdı:

typa c kullanarak dünyaya ayak uydurma çabaları :)  14 ile arasında ki fark kısa bıyık orta bıyık seviyelerinde asla satıldığı fiyatın performansını vermeyen telefon 

samsung s23 ultra testlerde bildiğin takla attırıyor hele ki kamera da , çoğunluk sırf gösteriş olsun diye alıyor

Her sene acayip yükseltmeler beklemek bence biraz boşa heves. Her sene telefon zaten değiştirilmez 4-5 senede bir değiştiren farkı yakalıyor. 14 Pro kullanan da bir zahmet 14 Pro kullanmaya devam etsin. Hiç anlayamayacağım bir olay bu eldekini satıp son çıkanı almak. 14 ile arasındaki fark zaten son kullanıcıyı alakadar etmez. İçerik üretici için önemli onlar, ya da geliştiricisi için belki. Ben 4. senemde telefon değiştirdim Mehmet Hoca'dan nota yedik çabuk tüketiyorsunuz diye. Demek ki 5 senelik farkların toplamı tatmin ederse yeter. Herkesin kendi döngüsününü bulması gerek. 

Samsung'un 22 serisindeki rezalet termal dizaynını kimse konuşmadı. S23'te şasi müdahelesi ile çözebildiler ancak sallanmadı iPhone 15 kadar ki 17.0.3 güncellemesi de geldi ve problem düzeldi gibi şimdilik. Note 7 elimde patlamıştı benim, unutuldu gitti. Çünkü 2.'lerin ne yaptıkları pek kimsenin umrunda değildir ancak Mete Gazoz bir atışı kaçırdığı zaman haber niteliği taşır. iPhone 15 Pro serileri tüm rakiplerinin ötesinde 2. nesil ileride bir çiple geldi mesela ona da kimse "Vay be!" demedi. Dediğiniz şu noktada doğru ki; Teknik kısımdan habersiz, hatta hiç anlamayan ve ilgisini çekmeyen bir kesim de, sırf yeni model numarası, önceki model numarasından 1 puan fazla diye yeni telefonlara yöneliyor. Apple bu kesime güvenmese düz 15'lere Dynamic Island koymak yerine 120Hz koyardı, USB2.0 koymak yerine 3.0 koyardı. Pro serilerine 3.0 desteği verip 2.0 kablo göndermek yerine direk 1.5 metre 3.0 destekli kablo koyardı. 

Apple gibi firmaların faulleri hatırlanır çünkü ne kadar da insanlar başka alternatifleri dillendirseler de, imkan verildiğinde eleştirenlerin tamamı eleştirdikleri ürüne gidip para verecekler. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Apple şarj girişi konusunda saçmalamıştı. Hem lighting, tabletlerde type c, kulaklıklar farklı, eski kulaklıkları kullanmak için farklı soket lazım. Type c girişli cihazı pc’ye bağlamak için aparat lazım vb şeyler gerçekten sinir bozdu son birkaç yılda

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Çağrı Alaf yazdı:

Her sene acayip yükseltmeler beklemek bence biraz boşa heves. Her sene telefon zaten değiştirilmez 4-5 senede bir değiştiren farkı yakalıyor. 14 Pro kullanan da bir zahmet 14 Pro kullanmaya devam etsin. Hiç anlayamayacağım bir olay bu eldekini satıp son çıkanı almak. 14 ile arasındaki fark zaten son kullanıcıyı alakadar etmez. İçerik üretici için önemli onlar, ya da geliştiricisi için belki. Ben 4. senemde telefon değiştirdim Mehmet Hoca'dan nota yedik çabuk tüketiyorsunuz diye. Demek ki 5 senelik farkların toplamı tatmin ederse yeter. Herkesin kendi döngüsününü bulması gerek. 

Samsung'un 22 serisindeki rezalet termal dizaynını kimse konuşmadı. S23'te şasi müdahelesi ile çözebildiler ancak sallanmadı iPhone 15 kadar ki 17.0.3 güncellemesi de geldi ve problem düzeldi gibi şimdilik. Note 7 elimde patlamıştı benim, unutuldu gitti. Çünkü 2.'lerin ne yaptıkları pek kimsenin umrunda değildir ancak Mete Gazoz bir atışı kaçırdığı zaman haber niteliği taşır. iPhone 15 Pro serileri tüm rakiplerinin ötesinde 2. nesil ileride bir çiple geldi mesela ona da kimse "Vay be!" demedi. Dediğiniz şu noktada doğru ki; Teknik kısımdan habersiz, hatta hiç anlamayan ve ilgisini çekmeyen bir kesim de, sırf yeni model numarası, önceki model numarasından 1 puan fazla diye yeni telefonlara yöneliyor. Apple bu kesime güvenmese düz 15'lere Dynamic Island koymak yerine 120Hz koyardı, USB2.0 koymak yerine 3.0 koyardı. Pro serilerine 3.0 desteği verip 2.0 kablo göndermek yerine direk 1.5 metre 3.0 destekli kablo koyardı. 

Apple gibi firmaların faulleri hatırlanır çünkü ne kadar da insanlar başka alternatifleri dillendirseler de, imkan verildiğinde eleştirenlerin tamamı eleştirdikleri ürüne gidip para verecekler. 

karşılaştırmalarda apple ın samsung a karşı dediğim gibi özellikle kamerası orta sınıf kalıyor.  Apple Iphone alanların çoğu marka sevdalıları.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
H.Cenk Bayrakçı yazdı:

Telefon değiştirme alışkanlıklarımız herkesin anlayışına göre farklı olabiliyor.Örneğin ben beş-altı senede bir, telefonun yazılımsal problemleri çoğaldıkça ya da güncelleme almadıkça değiştirmeyi normal buluyorum ve öyle yapıyorum. Öte yandan telefonun değerinin düşeceğini düşünerek her sene model yenileyenler de var. İmkan ve anlayış meselesi. Ama Emre beye katılıyorum telefonu bir statü simgesi olarak gören üstü başı dökülüp asgari ücretin altında çalışıp elinde sonuna kadar telefonla dolaşan tipler var. Acı ama önceliklerimiz farklı iken,tüketim çılgınlığı ile en iyisi bende ya da en yenisi bende olsun mantığı bizleri bitiriyor. 

Ben de sizin gibi yapıyorum hocam. Genelde ölüsü çıkmadan değiştirmiyorum telefonu.

Ancak konu sahibi gibi bir iphone delisi olsam, her sene değiştirirdim. Malum, cihaz inanılmaz pahalı ve değer kaybetmeden değiştirmek en mantıklısı.

Tüm foruma not: Bir gün telefona 5 asgari ücret verirsem, beni ocakbaşında kıstırın :crazy: 

• Beğen 1
  • Mutlu 6
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
(düzenlendi)
Murat Öngür yazdı:

karşılaştırmalarda apple ın samsung a karşı dediğim gibi özellikle kamerası orta sınıf kalıyor.  Apple Iphone alanların çoğu marka sevdalıları.

Yapay zekalı ay fotoğrafı çekmek dışında bence Apple bu konuda daha iyi. Yüksek çözünürlük marifet değil. Apple 12 MP sensörleri üzerinde daha doğru renk veren sensör yok. Samsung kamera konusunda ilk 5 için liste dışı. Hepsinin tedarikçisi Sony, Samsung ISOCELL ile çalışıyor. Yazılımı iyi olan, kombinasyonu iyi seçen kazanıyor. Fotoğrafçı adamı Samsung’da kesmez, Huawei tarafına gitmeli. Son kullanıcı da iPhone gibi paylaşım yapamaz. Sosyal medya entegrasyonu zayıf.

IMG_0132.png

tarihinde Çağrı Alaf tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hava atmayla, yada bir şey ispatlama derdim yok.. 

Ayfonu seviyorum. Oğlum da sevdi. 

Ben 7'yi 7 yıl kullandım.. yıl başından önce 13 aldım.

Arda'ya 10 bin liralık telefon almıştım, kullanmıyor.  Benim eski 7'yi kullanıyor. 

Başına bir iş gelmez ise, 13 ü de 6-7 sene kullanırım. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Sani Gerşon yazdı:

Tüm foruma not: Bir gün telefona 5 asgari ücret verirsem, beni ocakbaşında kıstırın :crazy: 

Hafta sonları takıldığın yerlerde kıstırsak?

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mehmet Ozyurek yazdı:

Hava atmayla, yada bir şey ispatlama derdim yok.. 

Ayfonu seviyorum. Oğlum da sevdi. 

Ben 7'yi 7 yıl kullandım.. yıl başından önce 13 aldım.

Arda'ya 10 bin liralık telefon almıştım, kullanmıyor.  Benim eski 7'yi kullanıyor. 

Başına bir iş gelmez ise, 13 ü de 6-7 sene kullanırım. 

iphone 13 sene gider bu mantıkla. iphone 15? .. bildiniz 15 sene.

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...