İçeriğe Yönlendir

iPhone 15 Pro'ya ilk bakış

Çağrı Alaf

Recommended Posts

Sani Gerşon
Çağrı Alaf yazdı:

iPhone’a çok laf attılar 12MP yetmiyor diye, yetmediğinden değil Samsung 100MP deyince kullanıcılar hava atamamaya başladı, pandemi zamanı gelen Zoom modası.

Apple en son illallah edip 48MP ekledi ama bu sefer de onu ana mod yapmadı mesela sadece piksel toplamak ve anlamayan müşteri kitlesinin gönlünü almak için. 

Şimdi iPhone yazılımı her fotoğrafta 3 fotoğraf birden çekiyor, bu üç fotoğrafta onlarca kare alıyor o saniye içinde. Hepsini yapay zeka işliyor ve piksel yoğunluğu için birini, renk doğruluğu için diğerini, bokeh efekti için ötekini referans alarak katmanları üst üste koyup bir sentez yaratıyor. Sonuç? 12 MP ile çekilmiş oluyor ancak fotoğraf profesyonel gibi. 48MP’yi ana kamera olarak manuel ayarlayınca aynı renk gelmiyor isteyenler deneyebilir. Kamera işi sayılardan ibaret değil. 

Nokia e71 kullanıyorum, o yıllarda yeni Samsung Android'ler, blackberry'ler falan türüyor. 3mp'lik nokia, 8-10mp'lik cihazları havada kapıyordu :) Niye, çünkü mükemmel bir lens kalitesi, sorunsuz bir kamera yazılımı vs mevcuttu.

Kimse Apple cihazların kamera kalitesine laf edemez. Dediğiniz gibi, 12mp falan ama, en iyi diyenin cebine kamerayı koyar gönderir geri. Apple'ın tek sevdiğim şeyi, kamera kalitesi ve macbook pro'ları (mümkünse intel işlemcili olanlar, daha sağlam onlar :) )

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Sani Gerşon yazdı:

Nokia e71 kullanıyorum, o yıllarda yeni Samsung Android'ler, blackberry'ler falan türüyor. 3mp'lik nokia, 8-10mp'lik cihazları havada kapıyordu :) Niye, çünkü mükemmel bir lens kalitesi, sorunsuz bir kamera yazılımı vs mevcuttu.

Kimse Apple cihazların kamera kalitesine laf edemez. Dediğiniz gibi, 12mp falan ama, en iyi diyenin cebine kamerayı koyar gönderir geri. Apple'ın tek sevdiğim şeyi, kamera kalitesi ve macbook pro'ları (mümkünse intel işlemcili olanlar, daha sağlam onlar :) )

Carl Zeiss power 😄

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sani Gerşon yazdı:

en iyi diyenin cebine kamerayı koyar gönderir geri.

son kararın mı?

el artırıp yarı fiyatın da ucuza diyorum hattta?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağlar Bayur yazdı:

son kararın mı?

el artırıp yarı fiyatın da ucuza diyorum hattta?

Fiyat performanstan bahsetmiyorum ki? Sadece performanstan bahsediyorum. Dxomark zaten konuşturuyor.

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Sani Gerşon yazdı:

mümkünse intel işlemcili olanlar,

Ben M2 Pro ile çok mutluyum, Eski Project Libre gibi proje uygulamaları için Parallels 19 ile Windows 11 çalıştırıyorum. Hem Windows tarafı hem Mac tarafı 2 tane 4K ekran besliyor makina 35 derece. Native olarak iyi bir şekilde M'e portlanmış IntelliJ - VSCode gibi uygulamlarda çok iyi debug alıyor. Tık tık tık. Daha aldım alalı bir sefer fan açmadı arızalı mı diye kontrol için manuel devreye almak zorunda kaldım. Kardeşimin Intel tabanlı MBP'su sadece görüntü aktarırken dahi ısınıyordu. Nesil farkı da var tabi de M candır. Bu ARM64, teknolojinin geleceği. M çipleri şu an görünmez bir önderlik gösteriyor diğer firmalara. M3 serisi de 3 nanometre olarak gelecek. Aynı mimaride transistör boyutu %40 birden düştü. 

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Celal Aydın yazdı:

Carl Zeiss power 😄

Lumia serisi de zamanında bir numaraydı. 1020'nin fotoğrafları hala bir başkadır. Zamanına göre ilk adam akıllı Zoom'u getiren oydu. Böyle haram piksellerle de işi olmazdı 41 MP F2.2 lensiyle şekilden şekle girmeden işini yapardı. :D Xenon flash bile vardı. Microsoft'a bu yüzden aşırı kızgınım. En basit bulut uygulamalarını bile batıran adamlar koca bir markayı da batırdılar, halbuki o raddede Nokia diriltilebilirdi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağrı Alaf yazdı:

Ben M2 Pro ile çok mutluyum, Eski Project Libre gibi proje uygulamaları için Parallels 19 ile Windows 11 çalıştırıyorum. Hem Windows tarafı hem Mac tarafı 2 tane 4K ekran besliyor makina 35 derece. Native olarak iyi bir şekilde M'e portlanmış IntelliJ - VSCode gibi uygulamlarda çok iyi debug alıyor. Tık tık tık. Daha aldım alalı bir sefer fan açmadı arızalı mı diye kontrol için manuel devreye almak zorunda kaldım. Kardeşimin Intel tabanlı MBP'su sadece görüntü aktarırken dahi ısınıyordu. Nesil farkı da var tabi de M candır. Bu ARM64, teknolojinin geleceği. M çipleri şu an görünmez bir önderlik gösteriyor diğer firmalara. M3 serisi de 3 nanometre olarak gelecek. Aynı mimaride transistör boyutu %40 birden düştü. 

M daha kötü demedim aslında. Intel'ler daha sağlam dedim. Bizim müşterilerin bir çoğunda m işlemcili cihazlar var ve bozulmaya başladılar. Intel'ler bu kadar kısa sürede bozulmuyordu.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Sani Gerşon yazdı:

M daha kötü demedim aslında. Intel'ler daha sağlam dedim. Bizim müşterilerin bir çoğunda m işlemcili cihazlar var ve bozulmaya başladılar. Intel'ler bu kadar kısa sürede bozulmuyordu.

Bana da biraz tırt geldi evet ilk alır almaz. 

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Sani Gerşon yazdı:

İşlemciye göre makina nasıl bozulabilir ki? Merak ettim, nasıl bozuluyorlar? Çökmelerden mi bahsediyoruz?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Çağrı Alaf yazdı:

İşlemciye göre makina nasıl bozulabilir ki? Merak ettim, nasıl bozuluyorlar? Çökmelerden mi bahsediyoruz?

işlemci nedeniyle değil. üretim serisi farklı tasarım farklı board farklı. ısı analizi havalandırma farklı. herşey farklı. kasa farklı tuşlar farklı. 

tahminim şu:  intel tasarımı oturmuş ve sorunlar çözülmüştü, M işlemci ile biraz kasıntı oldular birçok şeyde "kurtarır" demiş olabilirler. özellikle ısı yönetiminde. Ayrıca öngörülmemiş bug durumları daha yeni çıkıyor ortalığa. Kronikler vs. Ayrıca M işlemciye çok para harcadıkları için diğer masraftan kaçındılar. Mesela eski kasa bence daha dayanıklı idi mekanik olarak. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

%100 Mehmet hoca'ma katılıyorum.

m işlemcilerin argesinin daha fazla yapılması gerek.

Performans olarka çok üstünler, orası ayrı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Sani Gerşon yazdı:

%100 Mehmet hoca'ma katılıyorum.

m işlemcilerin argesinin daha fazla yapılması gerek.

Performans olarka çok üstünler, orası ayrı.

Konu açılmışken daha da eski macbook benim hoşuma giden tarafları vardı. batarya göstergesi felan. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

İşlemci nedeni ile değilse siz benden iyi bilirsiniz üstadlar. Ben daha 1 senelik Macbook kullanıcısı bile değilim. :flowers: 

Ben daha kasanın hissedilecek derecede ısındığını bile Unity oyun motorunda deneyimledim onu da kasanın pasif soğutma kapasitesi ile fansız bir şekilde alet kendi içinde çözüyordu. Unity'de yazdığımda C# bu arada. Mac'te C#. :crazy:. E Unity Engine desen M2 Pro'da 50W ile SoC üzerinde Ekran kartı ve İşlemci için ayrı ayrı kasa toplamadan iş yapıyorsun. Aynı iş için daha performanslı olsa da en az 500W PSU çalıştırman gerek kasada. Mobil Inteller ile olacak iş zaten değil. Olsa da TDP'ler 300W dolaylarında. Adaptörde kestane pişer. Şundan bahsediyorum; M serisine sadece ARM tabanlı çip demek aslında Apple'a haksızlık oluyor. SoC ile beraber tamamen bir sistem geldi.  X86, ARM ile termal anlamda yine boy ölçüşemez. ARM'ın çıkış amacı verimlilik, o da demektir termal başarı. Apple'dan başka kim bu vaadler ile beraber aktif soğutmasız sistem sürüyor ki piyasaya? Ancak geliştirmesi gerekiliyor lafı çok doğru. Bu platform mükemmele yakın bile değil, potansiyeli çok daha fazla. Şöyle bir kafayı dinleye dinleye 3 sene geliştirseler aslında...

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

şu an m1pro işlemcide çalışıyorum sistem sıcaklığı: image.png.6ca8476f18cd02ccca3e9db91b104a7b.png

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Sani Gerşon yazdı:

Fiyat performanstan bahsetmiyorum ki? Sadece performanstan bahsediyorum. Dxomark zaten konuşturuyor.

https://www.dxomark.com/smartphones/

Mehmet Göktürk yazdı:

şu an m1pro işlemcide çalışıyorum sistem sıcaklığı: image.png.6ca8476f18cd02ccca3e9db91b104a7b.png

şuan oyundan çıktım, sistem sıcaklığı 31 derece, oyun Starfield, sistem intel i5 :) idare eder dimi...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Ali Cihangiroğlu yazdı:

şuan oyundan çıktım

Çıktıktan sonraki ilk dakika içerisinde sağlıklı bir soğutma sistemi oda sıcaklığına sabitler işlemci lid’ini. Starfield GPU’ya yükleniyor. CS:GO oynamadıktan sonra CPU’nun termal başarısını ölçemeyiz gibi. Ya da Furmark çalıştırmak gerek. 

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Bu arada konu iyi denk gelmiş. Yeni farkettim, Steve Jobs’un ölüm yıl dönümü bugün. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Çağrı Alaf yazdı:

Çıktıktan sonraki ilk dakika içerisinde sağlıklı bir soğutma sistemi oda sıcaklığına sabitler işlemci lid’ini. Starfield GPU’ya yükleniyor. CS:GO oynamadıktan sonra CPU’nun termal başarısını ölçemeyiz gibi. Ya da Furmark çalıştırmak gerek. 

haklısın tabii, yinede çok uğraşmaya gerek yok, kasa, soğutma sistemi falanda etken tabii, onlarda güçlü olunca ısınmıyor bile... gpu da ısınmıyor bu arada, starfield eski kafa oyun, zorlayacak birşeyde yok motoru eski :D klasik bethesda oyunu işte...

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

O değilde, WhatsApp ile görüntülü arama yapmak için tuşa bastım ve o anda mobil çağrı geldi. Telefon dondu kaldı. Ve bir kaç defa daha donma yapmıştı. Zor bela kapatıp açınca düzeldi. Htc’yi mumla arıyorum

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

One m7 hala iş yapıyor, vay be, hTC ye yazık oldu harbiden...

yemişim Karpal Kanal garantili kas yaptıran ayponu :tongue:

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

yakında radyasyon yayan bir zat vardır telefon sapıtıyordur.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

yakında radyasyon yayan bir zat vardır telefon sapıtıyordur.

images?q=tbn:ANd9GcRVChS8rIQt2GxSvrz-3xp

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sani Gerşon yazdı:

Sadece performanstan bahsediyorum

sade performan dedik zaten, sadece vitesi büyütüp hem de rakamı da yarısı ndan da az dedik

f/p de zaten ponponun tozu kalmaz

Sani Gerşon yazdı:

Dxomark zaten konuşturuyor.

katalog müyendisi olma, subjektif daha değerlidir bazen

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...