İçeriğe Yönlendir

50 Yaşında Evde Spora Başlamak

Nihat Palolu

Recommended Posts

Nihat Palolu

50 değilim ama yaklaşıyorum.

Evde aniden aletsiz spora başlamak sakıncalı mı. Mekik, şınav, kardiyo

Önce bir doktora mı gitmeli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
(düzenlendi)

Bir rahatsızlık hissetmiyorsan doktora gerek yok.

Mekik şınav vs şeylerden zarar gelmez. Kardiyo için ilk başlarda çok zorlamadan hafif hafif takılmak en iyisi. Tempolu yürüyüş gibi.

tarihinde Hüseyin Sönmez tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Talha Bilgi

Spor ney için düşünülüyorsa ona uygun hareketler seçilmeli. Mesela vücut sıkılaştırma ve hafif yağ yakım ise termal eşofman ile "leslie" denilen türün hareketleri faydalı olur günlük 30-45 dk yeterli oluyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
Nihat Palolu yazdı:

Kalp rahatsızlığı, nefes darlığı, eklem rahatsızlığı vb. hastalıklarınız yoksa doktora gerek yok aslında. Spordan kasıt yürüme, kültür-fizik hareketleri (squat, jumping jack vb) gibi şeylerse sorun olmaz. Ama yok ben aletsiz fitness yapacağım, kalistenik spora başlayacağım diyorsanız o zaman önce doktora gidin. Yapabiliyorsanız aslında sadece ormanda koşu gibi aktivitelerde yeterli oluyor. Koşu bandında koşma ya da yürüme tavsiye etmiyor doktorlar, eklemleri zorluyormuş. Açık havada tempolu bir kardiyo yürüyüşü, sonrası evde aletli veya aletsiz spor hareketleri yeterli olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Nihat Palolu yazdı:

Hafiften başlayarak sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum. Şınava ilk 1 ay dizlerin üzerinde başlamak, mekiği yarım çekmek gibi. Zaten gelişim oldukça havanda su döver gibi hissedip şiddeti arttıracaksınız. Kas ağrısı doğru yolda olduğunuzun göstergesi fakat tendon yaralanmasına dikkat. Baya farklı şeyler. Kas bir iki gün dinlenme sonrası yeniden yüklenme ile geçer ama tendonun tedavi süreci çok uzun ve zahmetli. Üzerine giderseniz o kazanır.

Özellikle omuz bölgesi için tendonla sakın inatlaşmayın. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Nihat abi hb de var sana direnç lastiği önereyim. Bir tane lastik ile çalıştıramayacağın vücut bölgesi yok ve sakatlanma riskin çok düşük. Çok memnun kalırsın benden sana tavsiye. 

https://www.akakce.com/pilates-bandi/en-ucuz-delta-orta-sert-superloop-bant-fitness-spor-tum-vucut-egzersizleri-direnc-bandi-lastigi-kirmizi-fiyati,218909139.html

Bunun siyahı iyidir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Barış Özarslan
Nihat Palolu yazdı:

36 yaşında başladım spora evde yapıyorum 7-8 ay anca oldu :) günlük 30  cc  çeşitli alkol  tüketen  birisi olarak alkolü haftada 1,2 (2 kadeh falan) güne çektim sigarayı da 5 sene önce bırakmıştım zaten. hemen yüklenmeyin tavsiyem evde ısınmak için videolar var. Isınma işini yaptıktan sonra hafiften başlayabilirsiniz. dambıl , kapıya barfiks demiri çaktım.Göğüs kası yayı ve  direnç lastiği aldım 5,6 şınav biraz mekikle başladım derken 30-35 şınav 10 -15  barfiks x 3  şimdi iyi olduk jinekomastiler gitti :D  vücut şekle girdi tavsiye ederim . bir sürü video mevcut .Ama protein desteği de almanız lazım (protein tozu kullanmıyorum) , eğer biraz daha süreci hızlandırmak isterseniz kreatini de tavsiye ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Abi selam; 

Bence yaş itibari ile ilk önce doktor kontrolüne başlamalısınız. Kan değerlerine baktırman gerekir ki  eksik kalan bir şey varsa vitamin vb.  gibi gerekirse ilaç tedavisi ile takviye yapılmalı. Hatta kilo varsa verilmeli :). 113 kilo iken yürüyüş yapınca dizlerimin acıdığını farkettim. Sonra dahiliye kontrolü ve diyetisyen kontrolü ile zayıflamaya başladım. 23. günümdeyim. 5.5 kilo verdim. Doktorum hala spor yapma yürüme diyor :D . Sebep kilom fazla. Metabolik yaşım 57. Ama üstümdeki ağırlığın gitmesi beni daha çok motive ediyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Kendinizi aşırı yormadan, kademe kademe artırıp kendi kendinizin doktoru olarak,:yes: zararın neresinden dönülse kardır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Çağlar Bayur yazdı:

kaplumbağalara 500 sene neden yaşar

Felsefeyi beğendim. Ana fikri bu olsa gerek.

Ne kadar kilolu olursan, seni kaçırmaları o kadar zor olur. Kebap ye, güvende ol. 

• Beğen 1
  • Mutlu 6
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Çağlar Bayur yazdı:

Eklemi yormadan yapılan spor iyidir abi. Duruş bozukluğunu omurgayı toparlar. Doğru yapılmak kaydıyla tabi. Omurgamızın esnekliği ve düzgün postürü kadar genciz. Kaplumbağa bizim gibi 2 ayak üzerinde durmuyor ve dış iskeletli sayılır. Bel fıtığı olan canlı var mı bizden başka? Burada önemli nokta karşıt kas gruplarının eşit güçte çalışması. Sırt çalışmayı es geçip sadece şınava yüklenen biri 2 3 sene içinde dayanılmaz sırt ağrıları çekecektir. Güçlenen göğüs bölgesi ona göre zayıf kalan sırt nedeniyle omuzları öne çekecek çünkü. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Apartmanın merkezi ısıtmasındaki elektrik motorlarının rulmanlarını değiştirsin diye bobinajcı arkadaşımı çağrmıştım.

Motorları beraber söküp arabasına götürdük. Ertesi gün sol kürek kemiğimde (kulunç) ağrı başladı ne yaptıysak geçmedi (1 ay süründürdü)

Bu ağrıdan kurtulmak için internette önerilen egzersizleri yaparken çok hareketsiz kaldığımı gördüm.

Şınav çekeyim dedim o da ne sanki 1 ton ağırlık ittiriyorum gibi geldi. 2-3 tane zor çektim canım sıkıldı.

Hem kaslar çalışsın hemde kilo vereyim diye spor yapayım diyorum.

Boyum 1.78 Kilom 103

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Abi diz üstünde başla şınava. Bir anda zaten çekemezsin baya da zararı olur. Kollarını dar tutarsan arka kol, açık tutarsan göğüs çalışır. Diz şınavı artı sırt için lastikle başla. Çok faydasını görürsün. Şınav sonrası köşeye kollarını yaslayıp göğsünü germe hareketi yap kas sıcakken.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tolgahan Doğru
Nihat Palolu yazdı:

Apartmanın merkezi ısıtmasındaki elektrik motorlarının rulmanlarını değiştirsin diye bobinajcı arkadaşımı çağrmıştım.

Motorları beraber söküp arabasına götürdük. Ertesi gün sol kürek kemiğimde (kulunç) ağrı başladı ne yaptıysak geçmedi (1 ay süründürdü)

Bu ağrıdan kurtulmak için internette önerilen egzersizleri yaparken çok hareketsiz kaldığımı gördüm.

Şınav çekeyim dedim o da ne sanki 1 ton ağırlık ittiriyorum gibi geldi. 2-3 tane zor çektim canım sıkıldı.

Hem kaslar çalışsın hemde kilo vereyim diye spor yapayım diyorum.

Boyum 1.78 Kilom 103

Herhangi bir spor geçmişiniz yok ise evde spor yapmak başınıza işler açabilir. Salona yazilirsaniz daha faydası olur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Nihat Palolu yazdı:

hocam önce doktora görünmek lazm diyorlar hiç spor yapmadıysanız. ondan sonra ben olsam iyi bir ayakkabı alıp önce hızlı yürüyüşe sonrada temposuz koşuya girişirdim ki yaptığım o olmuştu geçen sene. hala sürdürüyorum. 10 km koşabiliyorum artık. tabi beslenme düzeni de paralel gitmeli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Oturaklı eliptik bisiklet al günlük 20’şer dakika düşük tempo başla. Doktor tavsiyem olur mutlaka. Kalp kolesterol şeker vs bakım yaptır. Araba iyi ama uzun yola çıkmadan bakım yapıyoruz

Çağlar Bayur yazdı:

Düzenli şey, hayat ömrü uzatır

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

50 yaşta yapılacak en iyi spor yürüyüştür. Başka bir sporla hele ki yüksek tempoyla başlamak riskli olur. Yürüyüş sonrası evde hafif antremanlar yapılabilir. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İlkay Başaran yazdı:

Eklemi yormadan yapılan spor iyidir

yatışta film izlemek gibi?

• Mutlu 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Çağlar Bayur yazdı:

yatışta film izlemek gibi?

hangi eklem olduğu da önemli... dizmi dirsekmi o manada yani.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Doğan Arşiray yazdı:

hangi eklem olduğu da önemli... dizmi dirsekmi o manada yani.

bellleee fitnız:

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
(düzenlendi)
İlkay Başaran yazdı:

Nihat abi hb de var sana direnç lastiği önereyim. Bir tane lastik ile çalıştıramayacağın vücut bölgesi yok ve sakatlanma riskin çok düşük. Çok memnun kalırsın benden sana tavsiye. 

https://www.akakce.com/pilates-bandi/en-ucuz-delta-orta-sert-superloop-bant-fitness-spor-tum-vucut-egzersizleri-direnc-bandi-lastigi-kirmizi-fiyati,218909139.html

Bunun siyahı iyidir.

Siyah tekli bulamadım. 3'lü olanı alıyorum. Alayım mı?

https://www.hepsiburada.com/delta-3-adet-squat-bant-pilates-fitness-kalca-egzersizi-direnc-bandi-lastigi-seti-uc-kismi-kapali-pm-HBC000011MVKZ

tarihinde Nihat Palolu tarafından düzenlendi
Link ekleme
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Nihat Palolu yazdı:

Al abi. Gelişime göre baktın siyah hafif gelmeye başladı diğer ikiyi aynı anda kullanıp siyahtan biraz daha ağır yapabilirsin. Sarı ile başlarsın sırt için. Bunlarla süper sırt çalışılıyor. Biseps de çalışılıyor. 

Ben bisepsde siyahı ikiye katlayıp kullanıyorum. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...