İçeriğe Yönlendir

Yeni Dacia Duster 2024

Eyüp Çetin

Yeni Dacia Duster  

72 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Aytac Sakal
Mehmet Göktürk yazdı:

Eskiden öğretmenler kooperatife girip yazlık alıyordu. Alsınlar şimdi göreyim. Emekli ikramiyesi ile bir araba artı bir yarım ev alınıyordu. 

2020 öncesi çalıştığım işyerinden emekli olan abilerimiz Kıdem Tazminatı üzerine bir miktar para ekleyip ev alabiliyordu.Abiden maaşı daha yüksek olan ben 20 yıllık emeğimim karşılığı Tazminatımla 15 yaşında bir arabayı ancak alabiliyorum.

• Beğen 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet Göktürk yazdı:

"ekonomide kaide alım gücüyle ölçülür" dedi.. kaideyi mi ölçüyoruz?

20 yaşlarımda iken bir ofise %25 hisse ile ortak oldum. 
Günlük kazancım bir depo benzin ediyordu.  
Haftada 3 gün staja gelen lise öğrencisine verdiğimiz haftalıkla çocuk her hafta bir çeyrek altın alıyordu. 
Aylığı Yasal olarak 1/3 asgari ücretti diye hatırlıyorum. 

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

NOT: 1980 de 55. ülke iken şimdi 79. sıradayız... bu size birşey anlatıyor mu??

Kimse yerinde durmuyor. Herkes gelişiyor. Biz yetişememişiz demekki. 

Ev örneğinden yola çıkınca şöyle bir durum atlanıyor. Eskiden ev, rant değildi. Sürekli al sat yapılan, kâr aracı olarak görülmüyordu. Nasıl dolardaki enflasyonu gözetiyorsak bu da gözetilecek. 

bugünkü harcamalarımızı 1980’de yapıyor muyduk? 

Yani gerçek kıstas çok mümkün değil bence. Hemen hemen tüm parametreler değişti. 1980’e geri dönmek ister misin deyince kimse istemez. Bugünkü Tıbbi imkanları bırakıp 80’lere dönmeyi ben istemem. 

yani sağlık gidince daha çok para harcıyoruz ama sağlığımıza kavuşuyoruz. 80’de buna imkan olmayabilirdi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ev örneğinden yola çıkınca şöyle bir durum atlanıyor. Eskiden ev, rant değildi. Sürekli al sat yapılan, kâr aracı olarak görülmüyordu. Nasıl dolardaki enflasyonu gözetiyorsak bu da gözetilecek. 

Yani gerçek kıstas çok mümkün değil bence. Hemen hemen tüm parametreler değişti. 1980’e geri dönmek ister misin deyince kimse istemez. Bugünkü Tıbbi imkanları bırakıp 80’lere dönmeyi ben istemem. 

yani sağlık gidince daha çok para harcıyoruz ama sağlığımıza kavuşuyoruz. 80’de buna imkan olmayabilirdi. 

Öyle bakmıyorum ben. Alım gücü ev ile hesaplanırsa, araba ile hesaplanırsa hesaplar şaşabilir. Döviz ile de şaşabilir. Açlık sınırı ve yoksulluk sınırı diye iki kriter var. Buna bakmak lazım. Mevcut asgari ücret ile, ya da mevcut taban emekli aylığı ile ne yenir ne içilir, bunu hesaplamak bize reel veri sağlayabilir. Araba ya da benzeri yatırım kalemleri ihtiyaç mı, ihtiyaçsa ne kadar ihtiyaç bunlar tartışmaya açık konu. Bu gün 1m$ param olsa mesela, gider 3 - 5 m TL değerinde araca binerim ama egea ihtiyaçlarımı karşılıyor. Dolayısı ile buradaki veri yanıltıcı. 

Annem hemşire emeklisi. Babam ticaretle uğraşıyordu, emekli oldu. İkisinin toplam emekli maaşı 20 bini biraz geçiyor. Evleri kendilerine ait olmasa geçinemeyecekler iki emekli. İlçede kiralar aldı başını gitti. Sorarsan, kira ödemedikleri halde nasıl geçiniyorlar diye, ucu ucuna. 

Arkadaşım var, 14 bin lira maaş alıyor. Yeni çocukları oldu. İş yerine dilekçe verdi arkadaş, gece vardiyasında çalışmak için gönüllü oldu. Gündüz de ek iş yapmazsa evi çeviremiyor. 1 yıldan biraz fazla oldu evleneli, ev kira. Asgari ücret 11500, adam 14+yemek+yol ile evini geçindiremiyor mesela. Geçen beraberdik, defter almış, kalem kalem ekmeğe tuza kadar neye ne harcadığını not etmiş. Geçen ay 500 gr kıyma alabilmiş mesela. Ekstra harcama kalemi yok. Kira+faturalar 10 bini geçiyor. Çık işin içinden çıkabilirsen dedi. Gece 12 saat çalışıp gündüzleri de otobüs terminaline gidip ilçe otobüslerini temizliyor ek gelir için. 

Yaşam standartı olarak halkın çoğu bir yere gidememiş yani. Bütün dünyada gelişen sağlıktaki gelişim bize bahşedilmiş gibi bakmaya gerek yok olaya...

• Beğen 4
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Murat Sahın yazdı:

. Bütün dünyada gelişen sağlıktaki gelişim bize bahşedilmiş gibi bakmaya gerek yok olaya...

devletin verdiği sağlık hizmetini kastetmedim. Sağlık teknolojisini kastettim. 

Her şeyi bir anda düzeltemediğin, insanoğlu faktörünün olduğu toplumda bazı şeyleri düzeltmek yüzyıllar alabiliyor. Ve yaşanan süreç 0-100 arasında ise, biz bunun 30’unda isek, neden 100 değiliz diyenler var. 

mesela sen arabanın egzoz kısmındaki her şeyi söktün çıkardın. O parçalar zararlı gazlar için. Sökünce diğer insanlar daha fazla zehirlendi. Bu çok ufak bir şey, ama bir şey. Bunu bazı devletlerde yapamazsın. 

ben de yapıyorum bilinçli hatalar. Hemen hemen herkes yapıyor. Kimisi büyük yapıyor kimisi küçük

Bunu görmeden diğerlerini eleştirmek doğru değil. 

bu coğrafyada gelişim yavaş oluyor. Ama oluyor. İyi yapılanı görmemek, ya da o şartlara göre iyiyi görmemek, hep daha iyisini göstermek bence doğru değil. 

bunu bir öğrenciye yaparsanız dersinden soğur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Evin ranta dönüşmesi bir bozukluğun göstergesidir. Evet 80 li yıllarda daha geniş harcama yapabiliyorduk. Taksi kullanımı çok daha kolaydı mesela.

elbette ilerledik ama sıralamaya bakman yeter. Zaten enflasyona ayarı yapılmış verdiğim milli gelir rakamlarında 80 ortaları ve sonları oldukça iyi. 

telefon yoktu buzdolabı yoktu vb bunları elbette kabul ediyoruz tüm dünya elbette gerideydi. Fransa broadwaye biniyordu

Sağlık teknolojisi mi geliştirmişiz

Eski daciayı bilirsiniz reno 12 nin kötüsüydü…

Ama dacia idi..

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Her şeyi bir anda düzeltemediğin, insanoğlu faktörünün olduğu toplumda bazı şeyleri düzeltmek yüzyıllar alabiliyor. Ve yaşanan süreç 0-100 arasında ise, biz bunun 30’unda isek, neden 100 değiliz diyenler var. 

Geri gittik şeklinde ispatladık yukarda. 100 ü geçtik 30 da kalsak?? Sağında solunda gördüğün teknolojik olanaklar değil mesele. Ulusal borç ne geleceğe bakış ne kimler ne vize veriyor dünyada kaçıncısın onlara bak. 1987 de abd den süresiz vize almıştım şimdi verirler mi?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

İnsanlığın ve dünya ekonomisinin türkiyenin zaten bi nötral ilerleme hızı var. Bunun üstüne ne kondu o önemli. Gelire bakıyoruz azalmış. Yanlışsam düzelt.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

devletin verdiği sağlık hizmetini kastetmedim. Sağlık teknolojisini kastettim. 

mesela sen arabanın egzoz kısmındaki her şeyi söktün çıkardın. O parçalar zararlı gazlar için. Sökünce diğer insanlar daha fazla zehirlendi. Bu çok ufak bir şey, ama bir şey. Bunu bazı devletlerde yapamazsın. 

ben de yapıyorum bilinçli hatalar. Hemen hemen herkes yapıyor. Kimisi büyük yapıyor kimisi küçük

Bunu görmeden diğerlerini eleştirmek doğru değil. 

bu coğrafyada gelişim yavaş oluyor. Ama oluyor. İyi yapılanı görmemek, ya da o şartlara göre iyiyi görmemek, hep daha iyisini göstermek bence doğru değil. 

bunu bir öğrenciye yaparsanız dersinden soğur. 

Bu söylediklerin de ülke olarak içinde bulunduğumuz durumun neticesi, o nasıl olacak?

Mesela arabanın egzoz kısmındaki her şeyi sökmek tercih değil alım gücünün getirdiği bir mecburiyetti. Adamın 600-700€ fiyatla halledebildiği bir şeyi (addblue sisttemi) düzeltmek için benden 45 bin lira istediler. Maaşımın bir buçuk katı civarı. Bunu iptal edemediğin bazı ülkelerde yaşayan ve çalışan vasıfsız işçinin 25-30 saatlik çalışmasının karşılığı ile çözebileceği bir şeyi çözmek benim için 300 saatlik çalışmamın karşılığına denk geliyorsa hiç kusura bakma, burada suçlu ben değilim. Adamların 3 aylık maaşı ile alabildiği en ucuz sıfır araç benim ülkemde 87 asgari ücretle satılıyorsa çevreyi düşünemem, öncelik ihtiyaçlarım olur. 

Bak sana daha basit bir örnek vereyim, deprem kuşağındayız. İnsanlar öleceklerini bile bile eski, daha önce depremde hasar almış, çürük binalarda oturuyorlar. Düşünsene, beklenen deprem olduğunda sadece marmarada kaç bina çöker? Bunu bile bile, kendisini geçtim, çoluğuna çocuğuna mezar olacak konutlarda neden yaşam sürdürüyor insanlar? Bir anne neden içinin kanserojen dolu olduğunu bildiği halde markette kilosu 40-50 liraya satılan işlenmiş et ürününü alır evine? Taksiye binemiyorsunuz İstanbulda. Neden?

Birileri önlem alacak, ben ekonomik gücüm doğrultusunda önlem alabilirim ancak. Benim adıma önlem alsın, benim adıma bir şeyleri çözsün diye birilerine vergi veriyorum. Hepimiz veriyoruz. Biz burada dusterin güvenliğini, hibritin yakıtını kaloriferini konuşurken insanlar evini ısıtamıyor parasızlıktan. Bunlar bir de çalışan insanlar. Örnek verdiğin ülkeler sosyal devlet sistemini oturtmuş. Amcam Hollandadan emekli. 2 hafta önce buradaydı. Sordum, cevabı şu oldu "Gerçekten sosyal devlet sisteminin oturduğu bir ülkede bir kaç yıl yaşamadan, ben size burası sosyal devlet değili anlatsam da anlamazsınız."

70 küsür sene önce bizzat ülke olarak kurtarmaya gittiğimiz Kore ne durumda, biz ne durumdayız bu bile kafi...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Geri gittik şeklinde ispatladık yukarda. 100 ü geçtik 30 da kalsak?? Sağında solunda gördüğün teknolojik olanaklar değil mesele. Ulusal borç ne geleceğe bakış ne kimler ne vize veriyor dünyada kaçıncısın onlara bak. 1987 de abd den süresiz vize almıştım şimdi verirler mi?

75’de vize almak istemiş miydiniz? 

batı ülkelerinin iki yüzlülükleri ortadayken vize verip vermemesi kıstas alınmamalı. 

ama sıralamada elbette geriye düşmemiz çok kötü. Çok hata yapıldı, yapılıyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Laf ebeliğine girmeyelim

Bu şekilde forum tartışması olmaz. Size iyi sohbetler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

sonunda tipi birşeye benzemiş.... ama eskiden tipi ile değil almak ve işletmek ile övünülen bir modeldi. şimdi bildiğin lüks oldu.

tarihinde Doğan Arşiray tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bu şekilde forum tartışması olmaz. Size iyi sohbetler

Etkinlikte kaynatırız. 70 lerde vize alacak yaşta değildim, 70 ler ile karşılaştırma yapmadım yaparsak gelişme olduğu görülecektir. Serbest ekonomiye geçiş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mehmet Göktürk yazdı:

1987 de abd den süresiz vize almıştım şimdi verirler mi?

Süresiz yok. 1 yıllık ve 10 yıllık vizeler var. Hala 10 yıllık veriyorlar, sıkıntı yok.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Sani Gerşon yazdı:

Süresiz yok. 1 yıllık ve 10 yıllık vizeler var. Hala 10 yıllık veriyorlar, sıkıntı yok.

Vize var da alınabiliyor mu acaba ona bakmak gerekir. Yoksa kağıt üstünde her yere vize alınabiliyor ama tatil vizesi bile alamayan arkadaşlar var. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Çağlar Bayur yazdı:

tasarım sırası tam bagaja gelmişken ekip işi bırakıp gitmiş gibi

Orayı bize bırakmışlar, modifiyeci abiler buralara bişeyler yapar diyerekten.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Dacia zaten ucuz iş aracı olarak planlanmış ve devam ediyor segment olarak. Bu da çok satışını gayet mantıklı açıklıyor. 

Ticari araç kadar olmayıp otomobilimsi ihtiyacı olanlara gayet uygun. Eski toros stw. 

Aracın ucuz olması ticari olarak fizibilitesini iyileştiriyor. Tasarım deseniz köşeli hatlar daha bi "kahır çeker" sağlam  imajı veriyor.  yumuşak pürüssüz hatlar daha çok şehir vale park aracına meylediyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Hasan Karabekiroglu yazdı:

Orayı bize bırakmışlar, modifiyeci abiler buralara bişeyler yapar diyerekten.

fosforlu şerit arttı galiba, vesile ile gri şerit gördün mü hiç ama ışık vurunca beyaz olacak

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Çağlar Bayur yazdı:

gri şerit gördün mü hiç ama ışık vurunca beyaz olacak

Elimde var. 

Şirkette dorselerde kullanıyoruz.

Eksik ise muayeneden geçmiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Çağlar Bayur yazdı:

fosforlu şerit arttı galiba, vesile ile gri şerit gördün mü hiç ama ışık vurunca beyaz olacak

bi etiketçi dükkanına uğrayalım beraber. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Murat Sahın yazdı:

Vize var da alınabiliyor mu acaba ona bakmak gerekir. Yoksa kağıt üstünde her yere vize alınabiliyor ama tatil vizesi bile alamayan arkadaşlar var. 

Veriyor, veriyor. Düzgün geçmiş, düzgün iş hayatınız varsa, AB gibi zora koşmuyor. Sadece randevu tarihleri biraz ileride, ama genel olarak olumlu karşılanıyor.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Dacia Duster bana çok mantıklı geliyor buralarda yollar bozuk, bakımlarda çok canım yanmaz ama bir türlü 4x4 otomatik vites çıkmıyor son yıllarda. Ağa da değliz Qq alalım, kaldık böyle:)

• Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...