İçeriğe Yönlendir

Full Paket F16 Blok 70 Ucaklarımız hayırlı olsun.

Ali Darbaz

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu
Ali Cihangiroğlu yazdı:

desene ana iş ortada yok, yok derken daha yolu var anlamında diyimde yanlış anlayan burada çıkmaz ama olsun... şimdi malum devletlere bakıyorum adamların bunları geliştirmesi vs. insan ömrü kadar neredeyse, misal Ruslar hala sorunlar yaşıyor, f35 in kendisi sorun zaten, f22 de durum  nedir bilmiyorum, kısaca daha çoooook yolumuz var,  neyse Aselsan halleder zamanla, köstek olunmasın yeter, yalnız korkunç kaynak lazım bu işlere, oda bizde yok, bu durumda f16 falan yetmeyecek sanırım, ef lerde bize ters, altyapı eğitim donanım hep f16 ya göre, yazlım keza apayrı ve çözmek uzun iş, bakalım nasıl çözülecek bu işler...

Geçenlerde abd f22’yi hiçbir ülkeye satmıyor değil, kimse almak istemiyor diye haber okumuştum. Aşırı pahalı işletme maliyeti varmış. Yaptığı göreve göre yani. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Serkan Toker yazdı:

Pilotla uçan son nesil uçaklar.

pilotsuz uçağı yutupta seyredemeden gidecek alantrik, kurtulan olursa sonraki nesil anlatır artık

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Çağlar Bayur yazdı:

pilotsuz uçağı yutupta seyredemeden gidecek alantrik, kurtulan olursa sonraki nesil anlatır artık

Yolcu uçağı değil yav savaş uçağı. Git vur gel diyorsun gidip vurup geliyor.. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Serkan Toker yazdı:

ilk uçuşta toplamazlar iniş takımlarını. Tüm ucaklarda boyleymis. Kızılelmanın da iniş takımları açıktı.

Pilotla uçan son nesil uçaklar.

bak bu olabilir, 5. nesli sende bende göremeyiz zaten :D

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Geçenlerde abd f22’yi hiçbir ülkeye satmıyor değil, kimse almak istemiyor diye haber okumuştum. Aşırı pahalı işletme maliyeti varmış. Yaptığı göreve göre yani. 

olabilir, acaip sistemler para demektir, şimdi düşünelim, f22 yapacak halimiz hadi var diyelim, bu ekonomiyle eeee, pardon bizim ülkenin bütçe neydi? 5. nesil yapıyoruz haa, yahu daha uçak gemisi yapamayız, nükleer güç lazım, o gemide 1 tugay asker olur, sadece 1 gemi bizim ülkeyi batırır, neyse boşver, hepsini yaparız biz sorun değil, ha gayret...

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Savaş uçağı 5. nesilden başlar. 

• Mutlu 7
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

F35 in boyasını yapan amerikada türk firması. Sahibinin konuşmasını dinledim. F35 e geri girmesi gerekir demişti.

• Beğen 4
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Serkan Toker yazdı:

Yolcu uçağı değil yav savaş uçağı. Git vur gel diyorsun gidip vurup geliyor.. 

işte onun üretildiğini anlamadan yerisin bombasını, ölle önceden mail falan atmazlar habere çıkmaz , berlinde ruslar büfe açmış, radyodan hala fetih haberleri dinliyordu hanslar

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

F35 in boyasını yapan amerikada türk firması. Sahibinin konuşmasını dinledim. F35 e geri girmesi gerekir demişti.

yani ? :)

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
(düzenlendi)
Ali Cihangiroğlu yazdı:

bak bu olabilir, 5. nesli sende bende göremeyiz zaten :D

olabilir, acaip sistemler para demektir, şimdi düşünelim, f22 yapacak halimiz hadi var diyelim, bu ekonomiyle eeee, pardon bizim ülkenin bütçe neydi? 5. nesil yapıyoruz haa, yahu daha uçak gemisi yapamayız, nükleer güç lazım, o gemide 1 tugay asker olur, sadece 1 gemi bizim ülkeyi batırır, neyse boşver, hepsini yaparız biz sorun değil, ha gayret...

Benim büyük oğlan havacılık mühendisliği okuyor. İki sene sonra arka planda dünya havacılık tarihini değiştireceğim sen rahat ol.. ;)  Uçak gemisi sağda solda dünya jandarmalığına oynarsan lazım olur. Ufak tefek bir tane 68 bg lik işimizi görür, adalar denizinde dolaşsın yeter..

tarihinde Serkan Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Serkan Toker yazdı:

Benim büyük oğlan havacılık mühendisliği okuyor. İki sene sonra arka planda dünya havacılık tarihini değiştireceğim sen rahat ol.. ;)  Uçak gemisi sağda solda dünya jandarmalığına oynarsan lazım olur. Ufak tefek bir tane 68 bg lik işimizi görür, adalar denizinde dolaşsın yeter..

hadi inşallah, başarılar dilerim :)

gemi işi lafın gelişydi canım, uçak gemisi neyimize, bu işlerin zor pahalı ve zaman alan işler olduğunu anlatmak ve bizim ülkenin bütçesinin yetmeyeceğini anlatmaktı amaç...

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Serkan Toker yazdı:

havacılık mühendisliği

elon yoluna taş koyabilir, vakumlu tren tüneli yapıyor afrikalı zengin, seyir halinde cam açmak yasak ama

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Cihangiroğlu yazdı:

işi bize verin diyor :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

@Ali Darbazayrı başlık açsana.

Ali Darbaz yazdı:

Bir ucağın 5nci nesil olması için gerekenler. 

*radar izi az olması 

*Yüksek manevra yeteneği olması (9g çekmesi)

*Afterburner açmadan süper cruise yani ses üstü hıza kuru itki ile ulşaması

*Sensör fizyonu ve durumsal farkıdalık için ağ merkezli çalışmalı.

*Pasif sensör kabiliyeti olmalı, cevre radarları bulup etrafından dolanmalı. 

Bunların hepsini f35 karşılayamıyor. Motoru aşırı sacak çalışıyor . İş bu sebeble yeni motor geliştiriliyor 

Kaan ise motoru f16 motoru sıcaklığı az ama süper cruze yapamıyor. 

Mesela bunları biraz açar mısın? Kuru itki nedir?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Ali Cihangiroğlu yazdı:

hadi inşallah, başarılar dilerim :)

gemi işi lafın gelişydi canım, uçak gemisi neyimize, bu işlerin zor pahalı ve zaman alan işler olduğunu anlatmak ve bizim ülkenin bütçesinin yetmeyeceğini anlatmaktı amaç...

Çinliler disko yapacağız diye Varyag diye bir gemi almıştı Ruslardan. Boğazlardan geçirelim diye içinde mangal partisi yapacağız dediler bize, sonra burnu müsait uçak kalkar bundan deyip uçak gemisi olarak devam ettiler. Bizim yalana da ihtiyacımız yok boğazlar bizim nasıl olsa. ;) 

Çağlar Bayur yazdı:

elon yoluna taş koyabilir, vakumlu tren tüneli yapıyor afrikalı zengin, seyir halinde cam açmak yasak ama

Sıfırı kutusunda bir aypon 15 plus verirse bizim ki direk gider sipeysikse... Şarj cihazını ayrıca alacaklar ama yoksa yatar bu iş. Pazarlıkta iyiyimdir.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Serkan Toker yazdı:

Pazarlıkta iyiyimdir.

oluruneolur yazdım chatgpt ye, blokladı beni

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Çağlar Bayur yazdı:

oluruneolur yazdım chatgpt ye, blokladı beni

Gugılda dene şansını.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Tamer Topaç yazdı:

@Ali Darbazayrı başlık açsana.

Mesela bunları biraz açar mısın? Kuru itki nedir?

DSG Powershift gibi düşün (şaka şaka düşünme, bende bilmiyorum)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Serkan Toker yazdı:

Çinliler disko yapacağız diye Varyag diye bir gemi almıştı Ruslardan. Boğazlardan geçirelim diye içinde mangal partisi yapacağız dediler bize, sonra burnu müsait uçak kalkar bundan deyip uçak gemisi olarak devam ettiler. Bizim yalana da ihtiyacımız yok boğazlar bizim nasıl olsa. ;) 

Sıfırı kutusunda bir aypon 15 plus verirse bizim ki direk gider sipeysikse... Şarj cihazını ayrıca alacaklar ama yoksa yatar bu iş. Pazarlıkta iyiyimdir.

Orası Çin, şuan dünya bağımlı adamlara ve hadefleri abd gibi olmak, adamlar varyagı aldığında zaten biliyorduk ne olacağını, adamlar klonlar koyar geçer, buna rağmen ne derece zor iş görüyoruz, öyle olmuyor bu işler, nitekim 5. nesil uçağıda öyle şak diye yapamazsın, fakat şöylede bir durum var, bizimkiler özelliklede Aselsan bu işi başarır 10 senede, ben inanıyorum bu işi hızlıca halledeceklerine, zaten boş değiliz bunuda sağlam kaynaklardan bilirim :rolleyes: neyse, yol uzun ve bu işler siyaset üstüdür ve neredeyse 50 senelik ite kakada olsa yürütülen çalışmaların sonucudur, öyle pat diye uçak falan yapılmaz siha falan olmaz, sende bilirsin ;) neyse bakalım neler olacak...

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Yani gerekir

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

işi bize verin diyor :) 

Bunu mu çıkarıyorsun ordan?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Yani gerekir

Bunu mu çıkarıyorsun ordan?

uçağın boyasını yapan firma uçağın ne kadar tekniğine hakim olacak da türkiye tekrar girmeli bu projeye diyecek? 

1-2 tane alınsın yeter. Alınmasa da olur. Ona verilecek parayı kaan’ın geliştirmesinde kullansınlar. 

kendi uçağını üretebilen bir Türkiye’nin orta doğuda mağlup kalkacağı masa olmaz. Ama istediği kadar f35’e sahip olalım. Masadaki söz hakkımız hep kısıtlı olur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

uçağın boyasını yapan firma uçağın ne kadar tekniğine hakim olacak da türkiye tekrar girmeli bu projeye diyecek? 

1-2 tane alınsın yeter. Alınmasa da olur. Ona verilecek parayı kaan’ın geliştirmesinde kullansınlar. 

kendi uçağını üretebilen bir Türkiye’nin orta doğuda mağlup kalkacağı masa olmaz. Ama istediği kadar f35’e sahip olalım. Masadaki söz hakkımız hep kısıtlı olur. 

F35 üretici ortak olursak söz sahibi oluruz. Görünmez teknoloji boyada. O firma nanoteknoloji konusunda dünyada birinci firma.

Medyanın gazına bence gelmesen iyi olur.  Kendi uçağını yine üretirsin. onlar kolay işler değil öyl ehemen olmaz ayrıca amerika ile ortak olmak zorundasın. 

Nato ülkesisin. Nato gibi davranmalı ve onlardan da aynı geri dönüşü beklemelisin. 

F35 1993 te başlamış

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

F35 üretici ortak olursak söz sahibi oluruz. Görünmez teknoloji boyada. O firma nanoteknoloji konusunda dünyada birinci firma.

Medyanın gazına bence gelmesen iyi olur. 

Bence siz de “yaa bizimkileri boşver, adamlar yapmış alalım kullanalım” mantığını çok şey yapmayın. Hangi saftasınız belli olmuyor. 

Bırakın f35’i üreticisi olmayı, tek kalemde hiç sebepten uçaklarımıza el konuldu. Hangi söz sahipliğinden bahsediyorsunuz? 

f35’i üretmek için “abd sen ne dersen o kardeşim” demeniz lazım. 

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

onlar kolay işler değil öyl ehemen olmaz ayrıca amerika ile ortak olmak zorundasın. 

Nato ülkesisin. Nato gibi davranmalı ve onlardan da aynı geri dönüşü beklemelisin. 

F35 1993 te başlamış

Türkiyenin hiçbir zaman nato da söz sahibi olduğunu düşünmedim. Nato da tek söz hakkı abd ve birazda ingilterenindir. Türliye nato da söz hakkı olduğunu düşündü Yunanistanın üyeliğine hayır dedi 1980 darbesi oldu. İhtilal hükümetinin ilk işi Yunanistanın nato üyeliğini onaylamak oldu.

Nato abd nin tezlerine karşı çıkabilecek, özellikle güçlü askeri geçmişi olan Türkiye gibi ülkeleri kontrol altında tutmak için oluşturulmuş bir kurumdur tek sahibi abd dir. Türkiye 1970 li yıllardan beri özgürlük mücadelesi veriyor. Türkiye hiç bir zaman İngiltere ve İsrailin (nato üyesi olmamasına rağmen) gördüğü değeri, geri dönüşü görmemiştir. 

tarihinde Metin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Hasan Şendağ
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bence siz de “yaa bizimkileri boşver, adamlar yapmış alalım kullanalım” mantığını çok şey yapmayın. Hangi saftasınız belli olmuyor. 

Bırakın f35’i üreticisi olmayı, tek kalemde hiç sebepten uçaklarımıza el konuldu. Hangi söz sahipliğinden bahsediyorsunuz? 

Hocam yazılanlara bakınca kimin hangi safta olduğu o kadar açık ki

Uçak gemisi neyimize diyen insanların ufkuyla F-35 projesine girersek söz sahibi oluruz diye düşünenlerin öngörüsüyle hiçbir yere varılamaz

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

F35’in üretimine ortak olup belki bir kısım teknolojiden haberdar olabilirdik. Ama her şey uçak demek değil. Bölgesel dinamiklerde etkili olmamız gereken yerlerden vazgeçemedik demekki. Abd de anında postaladı. Demekki türkiye bu kurguda hep kapının eşiğinde tutuluyor. Bu şekilde hiçbir zaman söz sahibi olamaz

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...