İçeriğe Yönlendir

Trend Focus'a Hız Sabitleyici (Cruise Control)

Özgür İncigülcan

Recommended Posts

İ.Göksel Yaman
(düzenlendi)

Ömer Bey, Aldığınız kumanda doğru şekilde çalışıyormu ilkönce bunu bir çözmek gerekiyor tuşlara basınca kablo ucuna enerji geliyor mu ?

Şayet tesisat'ın doğru bir şekilde bağlandığını varsayarsak Ecu, Gem Modülü ve göstergede cc İDS'ten aktif edildiğinde tekrar proğramdan çıkıp, aynı şekilde aktif edilen proğramlara bakın kuvvetle ihtimal Off konumuna düşüyordur..

Son ustanızın dedikleri doğrudur. Şayet off konumuna geri düşerse halihazırdakı sistem çökertilip, tekrar yeni baştan proğramlanması gerekiyor. Son ustanın dedikleri doğrudur

tarihinde İ.Göksel Yaman tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer ÖZKURT

Mevcut direksiyonun içinde bulunan siyah renkte olan 5 pinli soketin 2 ve 3 cc lün pimi boştur 4 ve 5 korna pimi doludur mecburen 1 boş cc lun programı açılınca çalışır sadece dışardan gelen cc tuşu kabloları ayni renk çalışmazsa bi turlu değiştirin sıkıntı olmaz kolay gelsin takanlara ve takacak olan trent çilere

Pim sorununu sağolsun Erkan Dikici abimizin yardımları ile çözdük.

">http://uWIdxV9.jpg

">http://QOAzC5f.jpg

Ben internette böyle bir foto bulmak için günlerce uğraştım umarım benden sonra birilerinin işine yarar sağolsun erkan abi sayesinde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer ÖZKURT

Ömer Bey, Aldığınız kumanda doğru şekilde çalışıyormu ilkönce bunu bir çözmek gerekiyor tuşlara basınca kablo ucuna enerji geliyor mu ?

Şayet tesisat'ın doğru bir şekilde bağlandığını varsayarsak Ecu, Gem Modülü ve göstergede cc İDS'ten aktif edildiğinde tekrar proğramdan çıkıp, aynı şekilde aktif edilen proğramlara bakın kuvvetle ihtimal Off konumuna düşüyordur..

Son ustanızın dedikleri doğrudur. Şayet off konumuna geri düşerse halihazırdakı sistem çökertilip, tekrar yeni baştan proğramlanması gerekiyor. Son ustanın dedikleri doğrudur

Öncelikle teşekkür ederim göksel bey  yardımlarınız için.

Kumandayı ölçtü oto elektrikçi ama ne kadar doğru ölçtü bilmiyorum.

Ölçü aleti ile tuşa basınca ölçü aletinin ışık yakıyordu.

Gösterge paneli ve  gem modülünden açtırdım onlar off'a düşmüyor,her girişimizde açık görünüyor.Diğer üçüncü yerden açamadılar sanırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer ÖZKURT

Eyvallah sağolasın resimde tm baya işe yarar

Sen sağol abi seninde baya rahatsız ettik keşke aktif edebilseydikde değseydi.

Komple silip  başka araçtan kopyalama işine sen ne diyosun erkan abi?

Gerek yok mu  ıds ile açılırmı ?

Yorum bağlantısı
Ömer ÖZKURT

Kontağı açarken arka cam rezistans tuşuna Basılı tutun , daha sonra açılan menüde Cc tuşlarına basın sinyal alacakmısınız kontrol edin. Benimde direksiyon daki tüm bağlantılar vardı. Fotoğraftaki gibi müşürde mevcuttu fakat yazılım ile çalışmadı. Şuanda çalışmıyor zaten.

Dediğiniz bu işlemi yaptım ama menü açılmadı ya da ben beceremedim ama işlemi yaptıktan sonra dörtlüler yanıp söndü bir kere birde "biip" diye ses çıktı ? 

Yorum bağlantısı
Eren Ersoy

Değerli dostlarım selamün aleyküm öncelikle hepinize kazasız belasız sürüşler diliyorum.ben ford ile 2004 yılında tanıştım ve ford hastasıyım. şu an kullandığım aracım focus 2 kasa sedan benzinli trend.aracıma ebay da satılan direksiyonsuz hız sabitleme düğmeleri satılıyor  forum sitelerinde yaptığım araştırmalarda araçda gem modülünün olması ve fren gaz depriyaj pedalı altında sensör olması lazımmış benim aracımda mevcut bu sensörler.fotoları yüklüycem.fikir öneriler ve yardımlarınız için teşekkürler abilerim kardeşlerim.

http://www.ebay.com/itm/2015-car-speed-control-switch-cruise-control-system-kit-for-ford-for-focus-mk-2-/271760729517?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item3f4633a5ad&vxp=mtr

Yorum bağlantısı
Metin Çilo

O satıştakı parçalar sanki kontrol panelinin yedek parçaları gibi. Hız sabitleyici aracın fabrika çıkışı olması gerek.

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

ilteber abinin bir konusunda sizin araca takılamadığın söylediğini hatırlıyorum bir danışın kendisine 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdar Güngör

Değerli dostlarım selamün aleyküm öncelikle hepinize kazasız belasız sürüşler diliyorum.ben ford ile 2004 yılında tanıştım ve ford hastasıyım. şu an kullandığım aracım focus 2 kasa sedan benzinli trend.aracıma ebay da satılan direksiyonsuz hız sabitleme düğmeleri satılıyor  forum sitelerinde yaptığım araştırmalarda araçda gem modülünün olması ve fren gaz depriyaj pedalı altında sensör olması lazımmış benim aracımda mevcut bu sensörler.fotoları yüklüycem.fikir öneriler ve yardımlarınız için teşekkürler abilerim kardeşlerim.

http://www.ebay.com/itm/2015-car-speed-control-switch-cruise-control-system-kit-for-ford-for-focus-mk-2-/271760729517?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item3f4633a5ad&vxp=mtr

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/245604-trend-focusa-h%C4%B1z-sabitleyici-cruise-control/

Yorum bağlantısı
Tevfik Özdemir

Beni bu markaya bağlayan en büyük özelliklerinden biride, akıllıca yapılan modifiyeye izin vermesi Abi. Sadece arabayı iyi tanımaktan geçiyor buda..Forumdaşlara yararlı olacaksa ne mutlu bize diyelim

Aynen Uğur

Sadece 15 dakika zaman ayır yeter :)

Motor, mekanikten çok anlamıyorum ama bir yedek parçacı hayalim var her zaman :)Buda sanırım TR'de ilk :)esu2ugu4.jpg8ery2ahe.jpg

abi noldu bu işin sonucu :)

Yorum bağlantısı
Selman Yalçın

2006 trend 1.6 benzinli otomatik araca cc uyum olasılığı var mı? Nasıl bir yol izlenmeli?  Bilgilendirmeler için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Özgür İncigülcan

Eren bey merhaba,benim aracımda hb modeli.Ben komple direksiyonu değiştirdim ve çalıştı.Şuanda kullanıyorum

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Araca sonradan cruise kontrol taktırabiliyor muyuz. Net bilgisi olan fiyat vs kaça yaptırılır yada. İnternetten gezerken böyle bir ilan gördüm bu sadece tuş takımı mıdır? taktırmak kolay mıdır bilgilendirirseniz sevinirim

http://www.aliexpress.com/item/2014-car-speed-control-switch-cruise-control-system-kit-for-ford-for-focus-st-2-2005/2049255802.html

Sadece tuşlarlı alıp, yapabilmekte mantıklı ama bu yuşlarla yapılan kesin ve ney bir bilgi yok birkaç arkadaş hala uğraşıyor. Yapabilirlerse ne mutlu. Benim tecrübem direksiyon değişikliği ile oldu

abi noldu bu işin sonucu :)

ESP'li Trend X araçta sorunsuz çalıştı.. Esp'siz trendte çalıştıramadık..

ABS sensörü farklılığından dolayı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

2006 trend 1.6 benzinli otomatik araca cc uyum olasılığı var mı? Nasıl bir yol izlenmeli? Bilgilendirmeler için teşekkür ederim.

Denemeden kesin ve net birşey söylemek zor.
Yorum bağlantısı
Aytaç Tan

Eren bey merhaba,benim aracımda hb modeli.Ben komple direksiyonu değiştirdim ve çalıştı.Şuanda kullanıyorum

Zaten bi ben değiştiremedim şu simidi :) altın gibi mübarek :)

Yorum bağlantısı
Özgür İncigülcan

Zaten bi ben değiştiremedim şu simidi :) altın gibi mübarek :)

Aytaç sen hala değiştirmedinmi? Ankaraya gitme ihtimalim var gidersem hususi bakacam sana

Yorum bağlantısı
Ömer ÖZKURT

Göksel bu konuda baya bilgili yardımcı olur size ben fazla bakamıyorum foruma

İlteber Bey yardımlarınızı bekliyorum.

Kontağı açarken arka cam rezistans tuşuna Basılı tutun , daha sonra açılan menüde Cc tuşlarına basın sinyal alacakmısınız kontrol edin. Benimde direksiyon daki tüm bağlantılar vardı. Fotoğraftaki gibi müşürde mevcuttu fakat yazılım ile çalışmadı. Şuanda çalışmıyor zaten.

Dediğiniz işlemi yaptım ama artık menü  yazısı soluklaştı neticesinde :(

Bir menü falan açamadım ama cc tuşlarına bastığımda "beeb" "beeb"  :)  diye ses aldım cc 'nin her tuşuna bastığımda araçtan ses geldi bu tesisatın tam olduğu ve kabloları doğru taktığım anlamına mı gelir acaba?

Pimlerin 2 ve 3 nolu yuvalara takıldığını kesinleştirdik.

Ama  

"ON   OFF" tarafından gelen kac numaraya

"RES  +   -  " tarafından gelen kaç numaraya bunu tam netleştiremedim.Bunu tam bilen,aracının airbağini  söküp bakabilecek olan :) yardımsever dostlara ihtiyacım var açıkçası.

Tuşlardan sinyal sesi aldığım için ve elektirkçinin kendince yaptığı ölçümleri gözlemlediğim için tuşların faal olduğu kanısına vardığımdan ve airbagsiz gezmekten sıkıldığımdan :) pimleri  tam doğru takıp airbagi yerine takıp direksiyonu kapatmak istiyorum.Bundan sonra tek işim program attırmak kalacak onuda Anakara ya gelme durumum var   önümüzdeki ay burada yapamazsam orada kolayca halledeceğimi düşünüyorum..

NOT: 2 aydır nette arayıp bu iş ile ilgili bilgi,resim aradım ama Sadece tuş ile yapan bulamadığım için zorlandım.Bu yüzden buradan izlediğim yolları detaylı yazıp daha sonra bu işe kalkışacak arkadaşlara yardımcı olmak niyetindeyim bu yüzden lütfen herkes bildiği kadarı ile yardımcı olsun.Bilgi paylaştıkça artar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cehri

Merhaba DİREKSİYON DEĞİŞTİRMEDEN. Trend ve TrendX lere  Hız sabitleyici montaj+gem modülü işlemlerini yapmaktayım. İstenirse farklı şehirlere Kargo vasıtası ile cruise control düğme ve gerekli aparatları göndermekteyim. Not: bir adet kaldı, ama yakın zamanda sevkiyat gelecek.

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Merhaba DİREKSİYON DEĞİŞTİRMEDEN. Trend ve TrendX lere Hız sabitleyici montaj+gem modülü işlemlerini yapmaktayım. İstenirse farklı şehirlere Kargo vasıtası ile cruise control düğme ve gerekli aparatları göndermekteyim. Not: bir adet kaldı, ama yakın zamanda sevkiyat gelecek.

Şu an direksiyon var. Serviste ids ile bakılacak tüm yerlere bakıp aktif olmayan ozellikler açıldı ama yine de aktif edemedik. Tesisatla ilgili bir siteden hangi renk kabloların hangi soketlerin neresinde olacağına dair bilgi alıp fotolara göre kontrol ettim. Yinede olmadı. Acaba sorun ne olabilir? Araç 2006 cmax trend...
Yorum bağlantısı
Ali Cehri

Şu an direksiyon var. Serviste ids ile bakılacak tüm yerlere bakıp aktif olmayan ozellikler açıldı ama yine de aktif edemedik. Tesisatla ilgili bir siteden hangi renk kabloların hangi soketlerin neresinde olacağına dair bilgi alıp fotolara göre kontrol ettim. Yinede olmadı. Acaba sorun ne olabilir? Araç 2006 cmax trend...

Gem modülü uyum sağlamıyor olmalı. 2008 öncesi modeller de uyumsuzluk olduğunu biliyorum 

Yorum bağlantısı
Eren Ersoy

Özgür İncigülcan kardeşim senin focus kaç model? nasıl yaptırdın .ben araştırdım sadece makyajlı kasa mk2,5 lara takılıyormuş.üzüldüm olsaydı eğer ebaydan 30 dolara yani 100 tl lik bir masrafla + işcilik hallolacaktı.

fikir ve önerilieriniz için teşekkür ederim kardeşlerim.)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...