İçeriğe Yönlendir

Trend Focus'a Hız Sabitleyici (Cruise Control)

Özgür İncigülcan

Recommended Posts

Abdullah Örer

Ben o resmi örnek olsun diye koyduydum oraya tesadüf olmuş... CC'niz hayırlı olsun, sanırım Bursa'da yaptırdınız montajı, kaç TL'ye maloldu acaba?

Ben o resmi örnek olsun diye koyduydum oraya tesadüf olmuş... CC'niz hayırlı olsun, sanırım Bursa'da yaptırdınız montajı, kaç TL'ye maloldu acaba?

CC li direksiyonu formdanda takip ettiyseniz buldum. Fakat serviste ısrarla usta gem modülü ile alakalı bir durum olmadığını gem modülü sinyal kolu silgi koluna müdahele için kullanılan bir modül olduğunu söyledi. Fakat benim aracım otomatik olduğu için benzer aractan pcm modülünü kopyalayıp atacaklarını söylediler. Arac bulundu ve program yüklendi,denemeye çıkıldı sonuç çalışmadı. :(

Formdan takip ettiğim kadarıyla ilteber ve Hakan arkadaşımızın yazıları bana çok yardımcı oldu. Sırasıyla pedallardaki soketleri kontrol ettim yerindeler, Direksiyon altındaki soketten çıkan kablo sayısı ile gem modülüne giriş yapan kablo sayısı 6 olması gerekirken 4 adet kablo vardı. :(

Direksiyonu Bursa'da bula bildim 150 TL ye aldım. Gayet iyi durumda. http://yerlisoycikma.sahibinden.com/ sizlerle bilgilerini paylaşmak istedim. Bülent bey her konuda yardımcı oluyorlar.Cep;0541 379 54 39

Direksiyonun takılması için 20.TL verdim. Airbag ten dolayı kendim kurcalamak istemedim. Onuda Bursa'da DOĞAN OTO ELEKTRİK, 0 224 441 05 61, BEŞEVLER K.SAN.SİT.14.BLOK NO:37 Ersel beye taktırdım.

Şimdi ise Gem modülüne teysisat çekilebiliyormu onu araştırıyorum. Yapan varsa lütfen yazsın. İyi forumlar dilerim.

Yorum bağlantısı
Çetin Özkan

Merhabalar... direksiyonda bulunan 6 adet kablonun yeri ve renkleri farklı olduğu için mi tesisat yok bırak dediniz. yoksa modülde 2. pin boş olduğu için mi? benim direksiyonda da 6 adet kablo var ve Çağlar Beyin yüklediği fotoğrafın aynısı. henüz modülü sökmeye başlamadım. Teşekkürler.... 

antalyadan onur dye bir arkadaş var o çok ugraştı gemdeki pinler boş oldugu için tesisat çekti yine olmadı gem modulunu değişti yine olmadı o yüzden zaman kaybı yaşarsın 

Sanırım benim şansım var gibi fotoda işaretlediğim yerde beyaz bir kablo var. Şimdi bu durumda sadece direksiyon alıp bilgisayar bağlanıp menüden CC aktif hale getirmek yetiyor mu? Eger öyleyse c-max sanırım 3 tırnak cc'li direksiyon aranıyor...:lol:

aynen 

Buğrak abi'ye bakmama gerek yok aynaya baksam yeter(c-max'a mondeo far anahtarı satın aldım) :D :D :D

mondeo far anahtarı derken mk3 mü olmadıysa ben talip olabirim anahtara

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Onur Urhan

neyse sanırım benim arabada yok bunu kabullenmem gerekecek. :)

hasan bey konuda yazdığım tüm bilgiler focus içindir. cmax ın tesisat şeması farklı olabilir. direksiyondan altı kablo çıkıyorsa o kablolardan ikisi mutlaka biryere gidiyordur. bence araştırmaya devam edin.

Yorum bağlantısı
Onur Urhan

Onur Bey anlattığınız gibi cc için aracımdaki kontrolleri yaptım fakat tesisat olmadığını farkettim. 6 yerine 4 kablo var. ;( Bu tesisatı cekebileçek kimse varmıdır ? Direksiyon araca bağlandı ve yazılım atıldı. Sonuc yok.

cevap için geciktim özür dilerim aracınız galiba benzinli. benzinli araçlarla ilgili bir araştırma yapmadım. yazılım gem herşey benzinlilerde farklı.

yanlış bir bilgilendirme ve yönlendirme yapmak istemem. aracınız dizelse cevap atın ne biliyorsam paylaşayım.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Mehmet Ayyıldız

Merhaba Arkadaşlar,

Aracım 2007 1.6TDCI-HB makyajsız  ESP'li model (ESP li olduğunu yazıyorum belki beyin farklı olabilir)  Araçta tesisat tam CC direksiyon takılı servis yazılım attı ama çalışmadı.

Ne yapabiliriz yardımcı olabilir misiniz bana 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ayyıldız

Merhaba Arkadaşlar,

Aracım 2007 1.6TDCI-HB makyajsız  ESP'li model (ESP li olduğunu yazıyorum belki beyin farklı olabilir)  Araçta tesisat tam CC direksiyon takılı servis yazılım attı ama çalışmadı.

Ne yapabiliriz yardımcı olabilir misiniz bana 

Hay Allah ya çalışıyor bende arkadaşlar 6 aydır boşa uğraşıyorum önce on sonra + basmak gerekiyormuş

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ayyıldız

cevap için geciktim özür dilerim aracınız galiba benzinli. benzinli araçlarla ilgili bir araştırma yapmadım. yazılım gem herşey benzinlilerde farklı.

yanlış bir bilgilendirme ve yönlendirme yapmak istemem. aracınız dizelse cevap atın ne biliyorsam paylaşayım.

Bende de çalıştı emsal model sahibi arkadaşlara duyurulur

(tesisat tamdı sadece direksiyon takıldı ve serviste aktif edildi)

Yorum bağlantısı
Misafir

Hay Allah ya çalışıyor bende arkadaşlar 6 aydır boşa uğraşıyorum önce on sonra + basmak gerekiyormuş

Ne olur kusura bakmayın... 

:sandalye: 

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Bende de çalıştı emsal model sahibi arkadaşlara duyurulur

(tesisat tamdı sadece direksiyon takıldı ve serviste aktif edildi)

Hangi şehirdesiniz? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ayyıldız

Hangi şehirdesiniz? 

İstanbul

Yorum bağlantısı
Mehmet Ayyıldız

aynen ya :))) on tuşuna basıp saf gibi bekliyorum olmadı diye servise kabahat buluyorum

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

İstanbul

Belki Balıkesir'e yakın bir yerdensinizdir umuduyla sormuştum teşekkür ederim...

Yorum bağlantısı
Atakan Boya

İzmir otokoçu aradım şimdi, ancak aracım uygun mu değil mi diye kontrol etmedim. Bana verdikleri cevap sizin aracınız uygun değil gem modülünün değişmesi gerekiyor bununda maliyeti 1500tl yi geçeri dendi.

İzmirde olup yaptırmak isteyen arkadaşlar varsa otokoç aktivasyon ve direksiyonu takma işlemini yaklaşık 100-120tl ye yapıyormuş.

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

İzmir otokoçu aradım şimdi, ancak aracım uygun mu değil mi diye kontrol etmedim. Bana verdikleri cevap sizin aracınız uygun değil gem modülünün değişmesi gerekiyor bununda maliyeti 1500tl yi geçeri dendi.

İzmirde olup yaptırmak isteyen arkadaşlar varsa otokoç aktivasyon ve direksiyonu takma işlemini yaklaşık 100-120tl ye yapıyormuş.

Bir de çetaş varmış bir arkadaşımız yaptırmıştı... Bu arada olup olmayacağını şasi no'dan falan mı bakıyorlar?

Yorum bağlantısı
Atakan Boya

Bir de çetaş varmış bir arkadaşımız yaptırmıştı... Bu arada olup olmayacağını şasi no'dan falan mı bakıyorlar?

Hiç bir şeye bakmadı sormadı da neye göre cevap verdi bilmiyorum. Zaten ne istesem korkutup geri döndürüyorlar, daha önceden orjinal kolçak için gittim 2500tl fiyat çektiler. Şimdi aradığımda ise olmaz o 3bini geçer diye başladı. Direksiyonu ben kendim getirirsem 1500 ü geçermiş...

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Hiç bir şeye bakmadı sormadı da neye göre cevap verdi bilmiyorum. Zaten ne istesem korkutup geri döndürüyorlar, daha önceden orjinal kolçak için gittim 2500tl fiyat çektiler. Şimdi aradığımda ise olmaz o 3bini geçer diye başladı. Direksiyonu ben kendim getirirsem 1500 ü geçermiş...

Çok enteresan. Forumda çok kişiyle görüştüm konuştum bu iş spesifikmiş gibi geliyor bana. Misal sizin araçta olmayabilir ama başkasınınkinde olabiliyor. Herhangi bir veriyi almadan ezbere konuşmak çok ilginç. Forum üyesi Erkan Dikici var Ankara Tanoto ford yetkili servisinde çalışıyor, telefonla konuşmuştum 2-3 ay önce direksiyonu temin ettiğimde kontrol yapıldı mı diye sorduğunda direksiyon altındaki soketi sigorta panelindeki soketi kontrol ettiğimi belirtilen bpinlerdeki kablo sayısını ve rengini söyledim, ben daha cümlemi bitirmeden "senin tamam, direksiyon takılıp aktivasyon yapılacak hepi topu 15 dk'lık işin var burada olsan" dedi. Ama burada bilen de yok e haliyle yapan da yok. yine forumdan Sabri ustaya mesaj attım o da otokoç'tan 100 TL+KDV şeklinde bir fiyat almıştı. Şu an için en yakın il İzmir görünüyor, bi bahaneyle hanımı çocuğu İzmir'e götürüp kemeraltına salıp ben de o arada işimi görmeye çalışacağım(ama ne zaman)

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Mustafa Kozak

mrb bende de 2011 trend x var  yeni aldım sayılır.  acaba şuan taktırmak ne kadara mal olur 

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Emin Bengisu

Arkadaşlar konuyu yanlış yere açtıysam kusura bakılmasın ama aracımda hız Sabitleyici yok taktırmak mümkün mü..bunun için ne gerekiyor..

Bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşlar paylaşırsa çok sevineceğim..malum uzun yollar hız Sabitleyici olunca daha kolay ..

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Arkadaşlar konuyu yanlış yere açtıysam kusura bakılmasın ama aracımda hız Sabitleyici yok taktırmak mümkün mü..bunun için ne gerekiyor..

Bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşlar paylaşırsa çok sevineceğim..malum uzun yollar hız Sabitleyici olunca daha kolay ..

Konunuz birleştirilmiştir.

Aşağıdaki konuda da yapılan çalışma var.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/240062-adım-adım-trende-hız-sabitleme/

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

monte edilene kadar gem modülündeki program bilinmez, ayrıca debriyajda da ekstra switch olmalı

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Önder Kuru

Bu akşam Ford yetkili servisinde baş teknisyen abimin beni kırmamasıyla hız sabitleyici programlama işine giriştik. Hem fordetis ten hem de ids'den hız, kişisel ayar vs. her yerden her türlü kapalı olan özelliği açtık, evet dedik aktiflestirdik. Ama maalesef CC çalışmadı. Ankara Tan oto dan Erkan ustayı aradık o da yaptıklarımızı onayladı. Erkan usta kablo kontrolü yapılsın dedi. Daha önce bahsi geçen pinler kontrol edilmiş dolu olması gereken yerler dolu idi ve bahsedildiği gibi beyaz kablo vardı. Bu kablodan elektrik gelip gelmediğini yani CC tuşlarının sinyal gönderip göndermediğini nasıl anlarız? Yada eksik yaptığımız birşey var mı dır ki?

Yorum bağlantısı

Bu akşam Ford yetkili servisinde baş teknisyen abimin beni kırmamasıyla hız sabitleyici programlama işine giriştik. Hem fordetis ten hem de ids'den hız, kişisel ayar vs. her yerden her türlü kapalı olan özelliği açtık, evet dedik aktiflestirdik. Ama maalesef CC çalışmadı. Ankara Tan oto dan Erkan ustayı aradık o da yaptıklarımızı onayladı. Erkan usta kablo kontrolü yapılsın dedi. Daha önce bahsi geçen pinler kontrol edilmiş dolu olması gereken yerler dolu idi ve bahsedildiği gibi beyaz kablo vardı. Bu kablodan elektrik gelip gelmediğini yani CC tuşlarının sinyal gönderip göndermediğini nasıl anlarız? Yada eksik yaptığımız birşey var mı dır ki?

Ben dedim o direksiyon bana yâr olacak diye :p

Sabri abiyi arayıp bi sor derim ;) Buna yakın birşey onun da başından geçmişti :) 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...