İçeriğe Yönlendir

Egzoz Sistemi Ile Ilgili Her şey

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Tunay Yıldız

Arkadaşlar herkese selamlar,forumdaki ilk mesajım bu.ben de iki hafta önce gittiğim eksozcudan komple manifolt,orta ve arka susturucuyu değiştirip çıktım.arabanın çekişi ve sesi düzeldi.manifoltta çatlak vardı,spiral açılmış biraz,susturucular delik değildi ama içleri bitmiş belli,araba 87binde daha önce değişmemiş,

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
ismail olcay şen

Merhaba arkadaşlar. iki gün önce arabamın şoför kısmının altından bi tıkırtılar gelmeye başlamıştı. yürüyen aksamla alakası olmadığını, egzostan kaynaklandığını teşhis ettim. Sürekli gittiğim bi abimize gösterdim. katalitik konvertörün içinin dağılmış olduğunu, sesi o dağılan parçaların çıkardığını söyledi. aracımın çekişinde, gidişinde bi sıkıntı başlamamıştı ama, kısa zamanda başlayabileceğini, hatta değişmezse o dağılan parçaların çıkış kısmına doğru gitmesiyle egzosun komple tıkanmasına sebep olabileceğini falan anlattı. daha büyük masraflara sebep olabilir dedi. Değişmesi gerekiyormuş. Öyle fiyatlar çıkardı ki, gerçekten şaşırdım. MATAY diye bir markanın bayiliği var kendisinde. 550 lira falan bi fiyat çıkardı hatta fiyat listesine beraber baktık 1500 liraya bile katalitik konvertör var. yan sanayii takarsak sağlıklı olmaz, ömrü kısa olur falan dedi. yan sanayii olana bile 380 lira fiyat biçti.. ya nedir kardeşim bu parçanın özelliği, altın karışımı falan mı var içinde, nedir yani bu fiyatlar böyle. altı üstü 30-40 cm uzunluğunda sac içinde de seramik olduğu söylenen filtre mevcut. bu mu yani ederi... hele ki aracın altında olan bir parça, heran çarpmaya, sürtmeye müsait bir konumda. zehirli gaz salımını engelleyecek diye o kadar para verilmez bence ki, vermedim zaten. kat iptali yaptık. 70 liraya maloldu bana. muayene de geçmeyebilir gibi söylentiler var, ona da çözüm var tabi ülkemizde, muayeneden geçinceye kadar emanet bi konvertör takacağız, geçtikten sonra yine eski haline çevireceğiz..

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

ses kattan değil büyük ihtimal egsoz spralindendi. çıkan katta baktınız mı içinden parçalar döküldü mü? ki kat dağıldıysa zaten susturucuları çoktan doldurmuştur.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Gökhan Yığman
(düzenlendi)

Biraz önce çarşı merkezindeki bir işimi halletmek için arabayı garajdan çıkardım ve işimi halledip geri döndüm.. Kısa ama baya can sıkıcı bir yolculuk oldu,daha önce başıma böyle bir şey gelmemişti :(:unsure2:

Arabadan yolculuk boyunda baya kötü bir koku geldi ve egzos delik/patlakmışcasına boğuk bir ses çıkardı. Bir ara dayanamadım arabayı sağa çektim acaba küçük çocuklar içine bir şey mi soktu egzosun diye baktım ama görünürde bir şey yok. İşin ilginç yanı herhangi bir arıza lambası da yanmıyor.

Sorun ne olabilir ? Eğer sorun sadece egzosun delinmesi/patlaması vs. ise neden böyle kötü koku geliyor olabilir ? Ya da başka bir şey ise sıkıntı nedir ? :unsure2::(

Ekleme : Çekişte de bir düşüklük hissettim ya da psikolojikti bilemiyorum.

tarihinde G&#246khan Yığman tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

araç benziyliyse katalizor den gelmiş olabilir koku bozulmuş yumurta gibiyse :D geçmiş olsun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Egzoza naylon vs yapışmış ve ısındıkça eriyip koku yapmış olabilir, yada motor bölmesine yavru bir hayvan vs sıkıştı ise yine kötü koku yapar..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Gökhan Yığman
(düzenlendi)

Egzoza naylon vs yapışmış ve ısındıkça eriyip koku yapmış olabilir, yada motor bölmesine yavru bir hayvan vs sıkıştı ise yine kötü koku yapar..

Hmm bu ihtimale de bir bakmak lazım el feneriyle felan. :unsure2:

araç benziyliyse katalizor den gelmiş olabilir koku bozulmuş yumurta gibiyse :D geçmiş olsun

Valla tam tarif edememekle beraber dediğiniz gibi bozuk yumurtayı andırıyordu sanki ya da yanık kokusu gibi mi diyeyim çok pis bi koku emin değilim :unsure2: :unsure2:

Eğer katalizörden kaynaklıysa nasıl bir işlem yapılması gereklidir ? Değişim ?

tarihinde G&#246khan Yığman tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

Hmm bu ihtimale de bir bakmak lazım el feneriyle felan. :unsure2:

Valla tam tarif edememekle beraber dediğiniz gibi bozuk yumurtayı andırıyordu sanki ya da yanık kokusu gibi mi diyeyim çok pis bi koku emin değilim :unsure2: :unsure2:

Eğer katalizörden kaynaklıysa nasıl bir işlem yapılması gereklidir ? Değişim ?

geçenler de nette dolaşırken okumuştum öyle bir şey varsa muane için çıkartılır yerine duz boru yapılabilir sıfır ateş pahasıdır :D :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Yığman

geçenler de nette dolaşırken okumuştum öyle bir şey varsa muane için çıkartılır yerine duz boru yapılabilir sıfır ateş pahasıdır :D :D

Bu kötü oldu öyleyse :( Peki bahsettiğiniz gibi düz boru yapılırsa kaybımız ne olur,ne gibi sıkıntılar yaşayabiliriz ? Katalizörün yaptığı hangi işlevi kaybetmiş oluruz ? Katalizörün tam olarak işlevini bilmiyorum :unsure2: Ateş pahasından kasıt tahminen ne kadar tutar var mı bir tahmininiz ? :(

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

dizel araç olmuş olsaydı direk enjektör contası veya pulu derdim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

Bu kötü oldu öyleyse :( Peki bahsettiğiniz gibi düz boru yapılırsa kaybımız ne olur,ne gibi sıkıntılar yaşayabiliriz ? Katalizörün yaptığı hangi işlevi kaybetmiş oluruz ? Katalizörün tam olarak işlevini bilmiyorum :unsure2: Ateş pahasından kasıt tahminen ne kadar tutar var mı bir tahmininiz ? :(

benim dediğim belki yanlış olabilir :D :D ustalar tam cevabi verirler :D

ama fiyat olarak :D aklında bulunsun

http://www.kat-company.com.tr/kat-einbaufertig-fur-ford-focus-1-6i.html

http://www.egzozmarketim.com/FORD-FOCUS-16-ON-EGZOZ-KATALITIK-KONVERTOR-1998,PR-761.html

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Yığman

benim dediğim belki yanlış olabilir :D :D ustalar tam cevabi verirler :D

ama fiyat olarak :D aklında bulunsun

http://www.kat-compa...focus-1-6i.html

http://www.egzozmark...998,PR-761.html

Anlaşıldı :( :( Peki bu icadın temizlenmesi,sorunlu yere müdahale edilmesi vs. gibi yöntemleri yok mudur ? :unsure2: Değişimden kurtulma gibi bir imkanımız var mıdır ?

Yukarıda sorduğum soruyu size de sorayım ne yapabiliriz yok mudur bunun bir çaresi temizlenme,tamir etme vs. gibi ? Değişmesi tek yol mudur ?

Ustalardan yardım bekliyorum :):unsure2:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ya egzoza yapışmış bir poşettir, yada motor bölümüne girmiş yabancı bir cisimdir.. Isındıkça eriyor yada yanıyordur..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Yığman

Ya egzoza yapışmış bir poşettir, yada motor bölümüne girmiş yabancı bir cisimdir.. Isındıkça eriyor yada yanıyordur..

Öncelikle hepinize ilginiz ve cevaplarınız için teşekkür ediyorum. Bugün sabah araba ne alemde diye merakımdan çalıştırdığımda dün ilginçtir ki herhangi bir arıza kodu,lambası ortalıkta yok diye belirttiğim olay gerçekleşti ve hata verdi araba. Durum böyle olunca daha fazla bekleyemeden hemen sanayiye gitmek durumunda kaldım ve sorunun bilgisayara vurulduğunda ateşleme bobini ve bujilerden kaynaklı olduğunu öğrendim. :(Bujilerden bir tanesi tamamen sorunlu hale gelmiş ve ateşleme bobinini de bozmuş. :( Haliyle ateşleme bobinini ve tüm bujileri değiştirttim sorun çözüldü. Yine buna da şükür ki katalizör ve yahut daha farklı maddiyatta daha çok uğraştıracak problemlerle karşılaşmamış olduk. İlginize teşekkürler :flowers: :flowers:

İçimde ukte kalan soru : Parçaları değiştirdikten sonra hemen Fordclub'e girip daha önce böyle sorunlar yaşayan olmuş mu diye forumda arama yaptım ve benzer sıkıntılar yaşamış olanlar olduğunu gördüm,tüm şikayetler de benzerlik taşıyordu. Lakin hepsinden ayırıcı fark burun delecek kadar kötü koku gibi şikayetlerin diğer üyelerde yaşanmamış olmasıydı. :unsure2: :unsure2: Bu fark neden olmuş olabilir ? ( Değişimleri yapınca koku sorunu da kendiliğinden çözüldü :unsure2: )

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu durum karşısında, benzin kokusu dışında bir koku gelmemesi gerekir.. Benzin kokusunu da ben çok severim :)

Ben mustang mi almalıymışım ne :D

Dün Kapadokya forumun garajına girdik, cam açıktı.. "Arda, baba bayılıyorum bu kokuya diyor" :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Yığman

Bu durum karşısında, benzin kokusu dışında bir koku gelmemesi gerekir.. Benzin kokusunu da ben çok severim :)

Dün Kapadokya forumun garajına girdik, cam açıktı.. "Arda, baba bayılıyorum bu kokuya diyor" :D

:biggrin: Benzin kokusu olsa ben de gül bahçesi gibi koklarım Emmi var bi pasif içiçilik :biggrin: Değildi benzin :)

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Lpg kullana kullana benzinin kokusunu özlüyorsunuz tabi :tongue:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aykut Sağbazar

bugün ustaya götürdüm aracı benzin/lpg li aracım 2004 model focus egzoz dan gelen sesten ötürü dizele benzer bir ses alıyodum rolantide sessiz çalışırdı bazen unutup tekrar marşa bastığım bile oluyordu ama rolantidede ses vardı artık ustam ses yok normal dedi ben ses olduğunda ısrarcı oldum şifte aldı baktı bişi yok dedi ama egzoz manifoltuna baktıralım dedik götürdük egzozcu manifolt çatlak dedi kaynak yaparız düzelir dedi ustam fordlarda genelde olur dedi çatlak manifoldda yarın manifold sökülüp çatlak olan yer kaynak yapılacak kaynak olayı ramdıman verirmi ne tür kaynak yapılır oksijenmi başka bişeymi acaba sesten kurtulurmuyum

Yorum bağlantısı
Barış Kalkan

Dün ustam salıncakları değiştirdikten sonra aracı detaylı kontrol etti ve arka susturucuda çürük ve minik bir delik cıktı parmak bastırdığında içine çoktü ve içinde hiç birşey kalmamış bunun bu arabanı çekişini düşürür ve çok yakar dedi, arka susturucu yakıta ve çekişe bukadar etki edermi?

susturucuyu değiştirdik, egzozcuda aynı şeyi söyledi değiştirdikten sonra çekiş konusunda birşet hissetmedim çokda agresif araba kullanmadığımda olsa gerek.

hehe bu konu focus bölümündeymiş ama egzoz sistemi zaten aynıdır :D

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Emrah Koyun

Arkadaşlar başına gelen varmı bilmiyorum ama sabahları arabayı çaıştırıp işyerine kadar geliyorum işyerinin önünde arabayı stop ettirdiğmde aracın kaputundan dumanlar çıktığını farkediyorum bu 3 güne bir tekrar ediyor özellikle tespitime göre manifoldun ilerisindeki spiral kısmından geldiğini farkettim bu nasıl bir sorun anlayamadım?

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Mehmet Ozyurek

Kaçak var mı, gözle kontrol edilmeli..

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ayhan Asil

2004 model Focus Coll. Hb., arabam 46.000 km.de, Arkadaşlar egsozdan sürekli damlama şeklinde su geliyor, hayra alamet midir.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

mevsimsel gözlemlenir, egzos borusunda biriken nem, mutfak cmaında, soğuk havada görülen buhar gibi, çay demlenirken

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Normal bir durum diye biliyorum ben korkulacak bir şey yok. Anlayan abilerimiz kardeşlerimiz daha iyi yorum yapacaklardır.

İlginize çok teşekkür ederim. Ellerinize dillerinize sağlık

Motorunuz gayet sağlıklı güle güle kullanın... :good1:

Çok teşekkür ederim. Ellerinize, dillerinize sağlık

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...