İçeriğe Yönlendir

Egzoz Sistemi Ile Ilgili Her şey

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Semih Saner

sıcak soğuk hava karışımıyla ilgili...sorun yok..yani mevsimsel :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Karabulut

markasını hatırlamıyorum ama geçen gün önümde giden araba itfaiye hortumu gibi atıyordu :D

Yorum bağlantısı
Emrah Rıkınoğlu

Bende motorun sağlıklı olduğunu gösteriyormuş diye duydum... :good1:

Yorum bağlantısı
Rasim Bolat

2001 focusa çıkma katalitik konvektör buldum 180 tl diyorlar işe yarar mı sizce

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ethem Karatay

merhaba aracımı muayene ıcın hazırlıyorum fakat kat ıptalı var muyeneden gecermı bılgı almak ıstıyorum bılen dostlar cevap yazarsa sevınırım (ön bogaz katalıtık konvektoru ) bu arada eger gecmez ıse acıl bır kat ıhtıyacım olucak bunun ıcınde yardım alabılırım :) cok oldum ıdare edın :p

Yorum bağlantısı
Niyazi Akbıyık

merhaba aracımı muayene ıcın hazırlıyorum fakat kat ıptalı var muyeneden gecermı bılgı almak ıstıyorum bılen dostlar cevap yazarsa sevınırım (ön bogaz katalıtık konvektoru ) bu arada eger gecmez ıse acıl bır kat ıhtıyacım olucak bunun ıcınde yardım alabılırım :) cok oldum ıdare edın :p

Mevcut aracın orijinalinde bulunan katalitik konvektör daha sonra sökülürse muayeneden kesin olarak geçmez. Ya katalitik konvektör taktıracaksınız (çok pahalı diye biliyorum) ya da aynı katalitik konvektör gibi duran ama içi boş olan parça (orijinal gibi yapmışlar) taktıracaksınız. Benim önceki aracımda yaşadığım bir durum olduğundan yazıyorum. Bir olasılık daha muayene sırasında çok dua edin onu dikkate almasınlar (çok zor bir ihtimal).

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ethem Karatay

Mevcut aracın orijinalinde bulunan katalitik konvektör daha sonra sökülürse muayeneden kesin olarak geçmez. Ya katalitik konvektör taktıracaksınız (çok pahalı diye biliyorum) ya da aynı katalitik konvektör gibi duran ama içi boş olan parça (orijinal gibi yapmışlar) taktıracaksınız. Benim önceki aracımda yaşadığım bir durum olduğundan yazıyorum. Bir olasılık daha muayene sırasında çok dua edin onu dikkate almasınlar (çok zor bir ihtimal).

550 tl gıbı fıyata orjınalı buldum ama herkes kafasına göre fıyat yazıyoo 450 dıyen var 850 dıyen var sanırım 550 dıyen adamla anlasıp araca taktırıcam muayeneye gırıp cıkıcam sonra gerı ıade yapıcam cuzzı bır kıralama sıstemı :D malum yaz geldı masraflar cok ılgınıze tesekkurler:)

Yorum bağlantısı
Niyazi Akbıyık

550 tl gıbı fıyata orjınalı buldum ama herkes kafasına göre fıyat yazıyoo 450 dıyen var 850 dıyen var sanırım 550 dıyen adamla anlasıp araca taktırıcam muayeneye gırıp cıkıcam sonra gerı ıade yapıcam cuzzı bır kıralama sıstemı :D malum yaz geldı masraflar cok ılgınıze tesekkurler:)

Kiralama değişik bir fikir daha sonra ne takılacak oraya eskisi mi. Ben 100 tl ye içi boş olanı taktırmıştım ve hiç sorun çıkmamıştı.

Yorum bağlantısı
Ethem Karatay

Kiralama değişik bir fikir daha sonra ne takılacak oraya eskisi mi. Ben 100 tl ye içi boş olanı taktırmıştım ve hiç sorun çıkmamıştı.

tekrar düz boru yapılacak.. sızın yaptıgınızda oldukca mantıklı ıcı bos olarak takabılırım tesekkurler ;)

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Rasim Bolat

300 tl üniversal taktırdım konvektör takıldıktan sonra alt devirlerde araba kendine geldi; boş olduğunda kalkışlarda ve alt devirlerde bayılıyordu araba

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Gökhun Batur

Merhaba arkadaşlar. Egsoz sorunum var bu sefer de... Aracın içine girdiğimde kabinde çiğ bir benzin kokusu, baş ağrıtırcasına hem de... Ustama gösterdim. Benzin pompası, yakıt filtresi ıvır zıvır kontrol edildi en sonunda dediler ki arka susturucu'nun içindeki (keçe ya da ) filtre tükenmiş olabilir, tam atamayınca çiğ bir koku yapar, değişmesi gerekir. Bu iş de aşağı yukarı 200 - 250 tl. civarı bir maliyet gerektiriyormuş. Daha önce buna benzer bir durum yaşayan ya da önerisi olan var mı? (Not : Focus I katalitik konvertör iptali yapılmıştı, bir susturucu da orada var. )

Ben ocak ayında gittiğim vizeden katalitik konvertör iptal edilmiş olarak geçtim. Mevzusu bile geçmedi...

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

lpg var mı araçta ve koku sadece sabahları yada ilk marşlarda mı yapıyor

Yorum bağlantısı
Gökhun Batur
(düzenlendi)

lpg var mı araçta ve koku sadece sabahları yada ilk marşlarda mı yapıyor

Hayır aracın içinde olduğum sürece kokuyor. Araç lpg li.  Egsozumda da birşey çıkmadı. Solventli benzin almış olmam muhtemelmiş...  :unsure2: Aman Allahım o ne koku..?

tarihinde Gökhun Batur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Savaş Değişli

Öncelikle hepinize ilginiz ve cevaplarınız için teşekkür ediyorum. Bugün sabah araba ne alemde diye merakımdan çalıştırdığımda dün ilginçtir ki herhangi bir arıza kodu,lambası ortalıkta yok diye belirttiğim olay gerçekleşti ve hata verdi araba. Durum böyle olunca daha fazla bekleyemeden hemen sanayiye gitmek durumunda kaldım ve sorunun bilgisayara vurulduğunda ateşleme bobini ve bujilerden kaynaklı olduğunu öğrendim. :(Bujilerden bir tanesi tamamen sorunlu hale gelmiş ve ateşleme bobinini de bozmuş. :( Haliyle ateşleme bobinini ve tüm bujileri değiştirttim sorun çözüldü. Yine buna da şükür ki katalizör ve yahut daha farklı maddiyatta daha çok uğraştıracak problemlerle karşılaşmamış olduk. İlginize teşekkürler :flowers: :flowers:

İçimde ukte kalan soru : Parçaları değiştirdikten sonra hemen Fordclub'e girip daha önce böyle sorunlar yaşayan olmuş mu diye forumda arama yaptım ve benzer sıkıntılar yaşamış olanlar olduğunu gördüm,tüm şikayetler de benzerlik taşıyordu. Lakin hepsinden ayırıcı fark burun delecek kadar kötü koku gibi şikayetlerin diğer üyelerde yaşanmamış olmasıydı. :unsure2: :unsure2: Bu fark neden olmuş olabilir ? ( Değişimleri yapınca koku sorunu da kendiliğinden çözüldü :unsure2: )

Gökhan bugün aynı derdi bende yaşadım kardeşim.Sabah işe giderken araba gaz verince sallanıyordu tekleme falan vardı.Neyse öğlen geldim eve ,tekrar işe giderken yine aynı araba pör pör çalışıyor bu sefer arıza lambası yandı.Anladığım kadar ile bobin bozulunca çig benzin katalizöreki kimyasalla tepkimeye giriyor.Bende bugün o pis egsoz kokusunu aldım.Bozuk yumurta gibi bişey

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Bekir Burak Aydos

egsoz sisteminde bir problem olduğunu en etkili nasıl anlarız ? (ses ve aracın altına eğilip bakmak dışında.)

Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Mehmet Akın Çakar

abilerim ustalarım kardeşlerim banada yardım edin lütfen. 2.0 aracımın orta egzozu 1.6 egzozuymuş. araba bundan sebep kendini kasarmı veya ne gibi zararları vardır,acil değişim ister mi ?

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Hakan Serbes

Makyajlı focuslarda arıza lambası yanması olayı daha sık görülüyor çünkü 2 tane hego sensörü var ve bunları kandırmak daha zor.Makyajsız focuslarda ise 1 tane hego sensörü var ve katalitik konvertörden önce yer alıyor.Yani Kat sökülüp atıldığından arıza lambası yanmıyor.Benim size tavsiyem yan sanayi bir kat almanız olur eğer dediğim gibi makyajsız focus olsaydı oraya iyi bir susturucu iş görür derdim..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

orjin 1.6 egzosu ise kasmaz zira içinde elyaf yoktur odacıklardan geçer ve ses kesilir. yalnız kaynaklanana boru çaplarında fark var mı ona bakmalı

Yorum bağlantısı
Hakan Serbes

Makyajlı focuslarda arıza lambası yanması olayı daha sık görülüyor çünkü 2 tane hego sensörü var ve bunları kandırmak daha zor.Makyajsız focuslarda ise 1 tane hego sensörü var ve katalitik konvertörden önce yer alıyor.Yani Kat sökülüp atıldığından arıza lambası yanmıyor.Benim size tavsiyem yan sanayi bir kat almanız olur eğer dediğim gibi makyajsız focus olsaydı oraya iyi bir susturucu iş görür derdim..

Yorum bağlantısı
Hakan Serbes

Arkadaşlar herkese selam bende 2004 ghia var 1 yıldır kullanıyorum ve motor ışığı yanıyor bikaç sefer baktırdım oksijen sensörü hatası dedi usta. gaz cihazım kitmtm ve yakıtım çok iyi çekiştende şikayetim yok. Benzindede aynı şekilde düzensizlik yok çekiş iyi fakat fazla yakıyomu onu test edemedim benzinde eksozda normalden daha sert bir koku hissediyorum sanki fazla yakıyo gibide. Ben egzosa bakmadım ne işlem yapıldı bilmiyorum aracım 167 binde. Motor ışığının yanmasının araca zararı veya sıkıntısı olurmu motorun yakıt veya düzenini bozarmı. Benim ne yapmamı tavsiye edersiniz. İşe nerden başlamalıyım ne yapmalıyım. Hayırlı günler

Yorum bağlantısı
Mehmet Akın Çakar

orjin 1.6 egzosu ise kasmaz zira içinde elyaf yoktur odacıklardan geçer ve ses kesilir. yalnız kaynaklanana boru çaplarında fark var mı ona bakmalı

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Zafer Dilek

Öncelikle herkese merhaba 2005 1.6 collection arabam bugün eksoz ile ilgili sıkıntı çıkarttı arka susturucu dağıldı muhtemelen çekiş sorunu tekleme istop etme gibi sorunlar var sorun tahmin ettiğimiz gibimi sizce

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Öncelikle herkese merhaba 2005 1.6 collection arabam bugün eksoz ile ilgili sıkıntı çıkarttı arka susturucu dağıldı muhtemelen çekiş sorunu tekleme istop etme gibi sorunlar var sorun tahmin ettiğimiz gibimi sizce

Seste değişme varmı ?

Araçta boğulma gibi ses geliyor mu?

Yorum bağlantısı
Zafer Dilek

Seste değişme varmı ?Araçta boğulma gibi ses geliyor mu?

Evet seste değişme var araç boguluyor ve istop ediyor

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Evet seste değişme var araç boguluyor ve istop ediyor

Egzozcuya gösterin bir baktırın. Çok tutmaz bence.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...