İçeriğe Yönlendir

Egzoz Sistemi Ile Ilgili Her şey

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Ömer Gürgen
Bozulan parçayı biliyorsun değil mi.. Daha önce çok konuşulmuştu...

abi o parça aksın hangi parçası olabilir bilmiyorum. usta aksın komple değşmesi lazım 480 tl dedi ama bana güven vermedi usta. aks kafasımı abi.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Kutay Girgin

Selamlar

Bir yıllık 2003 Focus kullanıcısıyım. Bir süre önce egzoz sistemi, yoğun ses nedeniyle elden geçti (ön spiral, arka susturucu). Ustaya hala egzoz sesi geldiğini söylediğimde katalitik konvertör isimli silindir biçimdeki parçayı gösterdi ve bunun biraz tıkalı olduğunu ama sesin çok fazla olmadığını, değiştirmeye pek gerek olmadığını söyledi. Zaten parçanın orijinali çok pahalı dedi. Arıza ışığım yanıyor, yan sanayi ürünlerindense böyle kullanmanın daha iyi olacağını söyledi. Yan sanayinin arıza ışığına da çare olmadığını söyledi.

Tüm bunlara rağmen bu sorun içime sinmedi. Araç "1000-2000" ve "3500 ve üstü" devirlerde çok sesli ve bu devirlerde çekiş düşük. Yetkili servise sordum konvertörün 1100 TL olduğunu söylediler, parçacıda orijinalini 800e buldum. Sizce ne yapmalıyım bu konuda? Yardımlarınızı bekliyorum. :flowers:

Şimdiden teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Aracınız kaç bin km'de.. Kaçıncı sahibisiniz ? Kilometresinin doğruluğundan emin misiniz. ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Yan sanayi derken, içi boş sahte kat lar lamba söndürmez, ama yerli üretim ve gazı süzen gerçek olanlar süzer ve lamba söner. Zaten muayenede kontrol ediliyor, bşuna fazla benzin yakmayın, performansı da kaybetmeyin, şimdiden değiştirin.

Yorum bağlantısı
Kutay Girgin
Şundan mı lazım? Tıngırtı varsa zaten zamanı gelmiştir.

http://www.egzozal.com/urun/736/Ford-Fokus...-Konvertor.html

Evet Mehmet Bey bu parça, bence zamanı geldi ama orijinalini mi alsam yoksa bu link verdiğiniz yan sanayi ürünü mü?

Aracınız kaç bin km'de.. Kaçıncı sahibisiniz ? Kilometresinin doğruluğundan emin misiniz. ?

177000 oldu, 4. sahibiyim Mehmet Bey...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
177000 oldu, 4. sahibiyim Mehmet Bey...

Tıkalı olabilir..

Ama tespit yöntemi içime sinmedi..

Bence iyi bir egzozcu baksın...

Arıza lambası yanıyor dediniz.. Arıza kodu nedir.. ?

Yorum bağlantısı
Kutay Girgin
Tıkalı olabilir..

Ama tespit yöntemi içime sinmedi..

Bence iyi bir egzozcu baksın...

Arıza lambası yanıyor dediniz.. Arıza kodu nedir.. ?

Özel serviste (servis denilebilirse) usta bilgisayara bağladı, herhangi bir arıza görülmüyor dedi. Katalizörün ve lpg'li olmasının etkisidir dedi artık ne kadar doğruysa :flowers:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Özel serviste (servis denilebilirse) usta bilgisayara bağladı, herhangi bir arıza görülmüyor dedi. Katalizörün ve lpg'li olmasının etkisidir dedi artık ne kadar doğruysa :flowers:

Arıza lambanız lpg kaynaklı olabilir..

Bence arıza kodunu bilmeli ve bir an önce sönmesini sağlayacak her neyse onu yapmalısınız..

Arıza kodunu bilmeden de katalitik konvertörü değiştirmeyin..

Bir de.. yüksek ses şikayetindesiniz ama bu ses ne sesi, motor şıkırtısımı, egzoz patlaması mı ? Sesi neredne duyuyorsunuz ?

Biraz tarif edermisiniz..

Yorum bağlantısı
Kutay Girgin
(düzenlendi)
Arıza lambanız lpg kaynaklı olabilir..

Bence arıza kodunu bilmeli ve bir an önce sönmesini sağlayacak her neyse onu yapmalısınız..

Arıza kodunu bilmeden de katalitik konvertörü değiştirmeyin..

Bir de.. yüksek ses şikayetindesiniz ama bu ses ne sesi, motor şıkırtısımı, egzoz patlaması mı ? Sesi neredne duyuyorsunuz ?

Biraz tarif edermisiniz..

Manifolt civarından yani motorun egzozla olan bağlantısı civarından ses geliyor Mehmet Bey, hatta ben egzozcuya bunu söylediğimde konvertör görevini tam yapamadığı için o bölgede geçişin yavaş olduğunu söyledi, manifolt sağlam spirali gözümün önünde yapıldı.

Yetkili servisteki bilgisayarla kontrol daha mı farklıdır Mehmet Bey? Olmazsa dediğiniz gibi özel servisin söyleyemediği hata kodunu öğrenebileceksem yetkiliye gideceğim...

Teşekkürler yardımlarınız için...

tarihinde Kutay Girgin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Manifolt civarından yani motorun egzozla olan bağlantısı civarından ses geliyor Mehmet Bey, hatta ben egzozcuya bunu söylediğimde konvertöt görevini tam yapamadığı için o bölgede geçişin yavaş olduğunu söyledi, manifolt sağlam spirali gözümün önünde yapıldı.

Yetkili servisteki bilgisayarla kontrol daha mı farklıdır Mehmet Bey? Olmazsa dediğiniz gibi özel servisin söyleyemediği hata kodunu öğrenebileceksem yetkiliye gideceğim...

Teşekkürler yardımlarınız için...

Arıza ışığı yanıyorsa, arıza kodu illaki vardır..

Kodu örenmenizi tavsiye ederim..

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

egzoscu doğru söylüyor gibi geldi bana. Arka basınç artmış. Yan sanayi ama içi boş olmayanla değiştirin. Önce hata kodunu yetkili serviste okutun.

Ben birşey soracağım diğer arkadaşlara bu arada VW de laptop ile kendimiz arıza kodu ve silme işi yapabiliyoruz (bir kablosu var onu alıyoruz) ford da bu yok mu? Hiç konuşulmuyor forumda sanki.

tarihinde Mehmet G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Kutay Girgin
egzoscu doğru söylüyor gibi geldi bana. Arka basınç artmış. Yan sanayi ama içi boş olmayanla değiştirin. Önce hata kodunu yetkili serviste okutun.

Teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Laptop ile dtc silinebiliyor tabii, farkı: Vw de arızalı parça yenilense de silmek lazım, ford beyni ise bunu algılayıp kendi siliyor, yani daha akıllı.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Kutay Girgin
(düzenlendi)

Sorunun çözümü konusunda karşılaştıklarımı anlatayım istedim:

Önce KAT'ın sorunlu olup olmadığını öğrenmek için yetkili servise gittim. Yoğun olduklarından ve randevu almamam nedeniyle bakamayacaklarını söylediler. İlçeden geldiğimi söyleyip KAT kontrolüne ikna ettim. Usta aracı kaldırıp egzozu tıkadı ve KAT'ın sağlam olduğunu ve manifoldun gözlerinin çatlamış olabileceğini söyledi. Manifoldun yeni söküldüğünü ve sağlam olduğunu söylediğimde biraz afalladı, ancak KAT'ın sağlam olduğunu duyduğum için ayaklarım yere basmadan egzozcuma gittim :nazar: Tekrar tıkadı ve KAT'ın bağlantı yerinin kaynağının zayıfladığını söyleyerek KAT'a hiç bahane bulamadan olayı çözdü.

Yardım eden herkese teşekkür ederim...

Bu arada Çağlar Bey'in başka sayfalarda önerdiği carbon clean'i yaptırdım, (75 TL) ilk haftadan çok faydasını gördüm, tavsiye ederim.

tarihinde Kutay Girgin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mehmet Yalas

meraba arkadaşlar benim araçta katalitik konvertör denilen parça çatlamış daha doğrusu aracın eski sahibi oraya reno egsozu taktırmış (ustanın demesine göre) o çatlamış şimdi aracın sesi çoğaldı ayrıca gaz kokusu yapmaya başladı ve araba kalkışta yığılma yapıyor bir de rampada çabuk bayılıyor bunların sebebi bu parçanın çatlaması olabilir mi ? ayrıca ankarada bu işi uygun yapan birileri var mı ?

Yorum bağlantısı
Savaş Değişli

Geçen bir usta kafamı karıştırdı

Katalitiği sökelim,yerine bir susturucu takalım hem yakıtın azalır hemde çekişi artar dedi

vize zamanı gelince yeniden takar,geçince sökersin falan dedi,

Araba 65 bin oldu,katı iptal etmek ne getirir ne götürür.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yüksek devirde rahatlık. .düşük devirde cansızlık.. Yakıta etkisi olduğunu ben görmedim..

Focus 1'de söktük uzun süre ..

Yorum bağlantısı
Savaş Değişli
Yüksek devirde rahatlık. .düşük devirde cansızlık.. Yakıta etkisi olduğunu ben görmedim..

Focus 1'de söktük uzun süre ..

Devir eşiği nedir Mehmet abi?

Yani 3000 altı cansız üstü rahat mıdır?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Biz focus1'de önce iptal ettik.. sonra taktık.. pek bişey anlamadık...

Yani.. katalitik konvertör sağlamsa bir zararı yok.. Tıkandıysa bozulduysa sökülmesi yada yenisinin takılması faydalı olacaktır..

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Abdullah Barutcu

merhaba arkadaşlar yaz tatilim katalitik konvertör yüzünden maddi olarak bana işgence oldu... tatile çıkmadan bir gün önce özellikle yetkili servise götürüp heryerini kontrol ettirdim herhangi bi problem çıkmadı.

Bursadan antalya'ya yola çıktım Kütahya çıkışında araç aniden gaz yemez oldu ve sonunda gitmez oldu hemen sağa çektim baktım durduğu yerde

bi opel-ww servis yazıyor dedim allahtan bi tamircinin yanında arıza verdi .Açtım kaputu baktım herhangi birşey göremedim araç çalışıyor ama gaz yemiyor gazı bastığımda boğuluyor sanki egzost motora üflüyor tekrar .

çağırdım yanında durduğum servisten birini çektiler içeri başladılar bakmaya...Hiç güven duygusu oluşmadı bende ama çaresizlik tabii önce sordum burada ford servis falan varmı diye ama hiçbir markanın bayisinin olmadığını öğrendim tabii tamircinin yalancısıyım.

İlk teşhis rolanti sensörü oldu çok emin konuşuyorlar eğer bu parçadan değilse garanti ekzantirik(doğru yazdım sanırım) de birşey var dediler neyse parçayı aldı geldiler değiştirdiler tabii sonuç aynı tekrar söküp eskisini taktılar. (benim kafa birmilyon olmuş tabii hiçbirşey düşünemiyor çocuk bi taraftan ağlıyor kahvaltı yapmadık kütahyada yaparız dedik :lol2: kütahya kahvaltısı bana 1300 liraya maloldu o ayrı )

teşhisi koydular ekzantrik te birşeyler olmuş ,triger diş kaydırmış olabilir ,eğer öyleyse kesin siboplar eğrilmiştir, ee bide kapak çarklanacak tornacıya gidecek sonra dedim motorun soğuması lazım yarın ancak sökeriz sen arabayı bırak 3 gün sonra gel bütün işlemler yapılmış olur dediler şeytan diyor koltuğun kenarındaki sopayı al indir kafasına ama ya sabır diyorum... emin misiniz diyorum tabii abi diyor biz burada otomatik şanzuman yapıyoruz diyor. Dedimki en yakın servis nerede Afyon'da abi dedi şimdi oraya götürürsün benim el emeğimi çekiciye verirsin bide servis bi dünya paranı alır yapma dediler, dedim sen bana bi çekici çağır gerisine karışma , çocukları terminale götürdüm gönderdim antalya'ya bende atladım çekiciye tabii 250 tl karşılığında bu arada hiçbirşey yapmayan çekici çağıran tamirci bozuntularıda 50 tl ücret istediler göz kirası herhalde baktılar ya verdik ya sabır demeye devam.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...