İçeriğe Yönlendir

Motor Yağı Ile İlgili Sorular

Murat Keskinoğlu

Recommended Posts

Arif Aykın
(düzenlendi)

1 ay önce değiştirdim mobil fe 3000 değiştirdim geçen sene de aynısını koymuştum bir sonrakine castrol magnetec koyacağım ara ara değişim iyidir. Spefikasyonları tutunca problem olmuyor.

tarihinde Arif Aykın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
4 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Mobil Esp,

30/08/2017'de 109 liraya almışım. 

31/08/2018'de 179 lira olmuş. 

çok iyi rakam bnerde?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
19 saat önce, İlke Demir yazdı:

Hiç dizel kullanmadım ama yağdaki renk değişimini farkediyorum. Hatta kimisi 15.000de 1 değiştir diyor. Acaba ben hem 10.000de değiştirerek hem de en iyi yağı kullanarak kendimce arabama zeval gelmesin diye ha bire kekleniyor muyum? Artık her şeyi  hesaplar olduk :)

Düzeltme: Bu arada 3000 fe'yi sipariş ettim. Hayrını göreyim inşallah.

3000 fe tam sentetik bir yağdır ve değişim aralığı avrupada 20 bindir. Bence değişimi 10 binde yapmak hem maliyet hem çevre açısından gereksiz. 20 bin bile beklenir ama en 15 bin yapmadan değişmeyin yazık

Yorum bağlantısı
İlke Demir

Eren bey ben yılda 10.000-12000 km yapıyorum.bizi de 10.000 km veya 1 yıl hangisi önce dolarsa diye şartlandırdıkları için aynı yağ ile 2 yaz (veya yağ değişim yapılan aya göre 2 kış) geçirmek istemiyorum.hatta çoğu zaman her yıl 1 ay geriye gidiyor 11 ayda yağ değiştiriyorum.Bir arkadaş yukarda bahsetmiş ya dizelde temiz yağı üstten kat, alttan simsiyah alırsın diye, onu bile yeni duydum. Ben yağ değişimine bir kaç ay kala seviyeye bakarken çabuktaki siyah yağ bile beni korkutuyor o derece diyeyim. Son iki yıldır da aşağı yukarı yılda yarım litre yağ eksiltiyor bir de bu var. Sizin dediğiniz 15.000 km'de değişimi Mobil 1 esp formula ile denemek lazım. Onda da 1 buçuk sene geçer yağ ilavesi gerekir.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
1 saat önce, İlke Demir yazdı:

Eren bey ben yılda 10.000-12000 km yapıyorum.bizi de 10.000 km veya 1 yıl hangisi önce dolarsa diye şartlandırdıkları için aynı yağ ile 2 yaz (veya yağ değişim yapılan aya göre 2 kış) geçirmek istemiyorum.hatta çoğu zaman her yıl 1 ay geriye gidiyor 11 ayda yağ değiştiriyorum.Bir arkadaş yukarda bahsetmiş ya dizelde temiz yağı üstten kat, alttan simsiyah alırsın diye, onu bile yeni duydum. Ben yağ değişimine bir kaç ay kala seviyeye bakarken çabuktaki siyah yağ bile beni korkutuyor o derece diyeyim. Son iki yıldır da aşağı yukarı yılda yarım litre yağ eksiltiyor bir de bu var. Sizin dediğiniz 15.000 km'de değişimi Mobil 1 esp formula ile denemek lazım. Onda da 1 buçuk sene geçer yağ ilavesi gerekir.

Yılda yarım litre yağ eksitmesi lpg'li motorda çok normal. Hiç yağ yakmayan focus 1 tüp takılınca sizin oranlarınızda yağ yakmaya başlamıştı. 15 bin sadece esp için değil fe 3000 içinde normal bir rakam. Ama siz yıldan dolayı değişim yapıyormuşsunuz. Bu konudada biraz süreyi uzatın hem cebinize hem ekonomiye hem çevreye faydalı

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız

Avrupa ve baska bazi bolgelerde genelde daha yuksek km oldugunu biliyorum. Ama yil olarak durum nedir bilmiyorum. Bu konuda durum nedir? Bilgisi olan varmi?

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Biz ulke olarak nedense araclara daha ozenli davrandigimizi dusunuyorum...

Hicbir avrupalinin ornek benim gibi 7000- maximum 8000 binde yag degistirdigini en ufak seste sanayiye kostugunu hic sanmiyorum...Yaptigim hem cebimize hem dogaya zararli ama yapmayinca da rahat etmiyorum...

Yurt disi icin ; Yil bazli olarakta bir arkadastan duymustum servis belirli araliklarla arayip kontrol ve bakim uyarisi yapiyormus tabi heryerde boylemidir onu bilmiyorum acikcasi...

Yorum bağlantısı
İlke Demir

"Rahat etmiyorum" kısmına fazlasıyla katılıyorum neden; çünkü ben aracımın durduk yere yüksek masraf açmasından korkuyorum o nedenle her şeyi zamanından önce halledip kendimi garantiye almak istiyorum. Bir ustanın lafıyla yıllarca mobil esp'yi de bundan kullandım.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Öyle de ne kadar dikkat edersek edelim bazen onune gecilmeyen olaylar olabilir.. Az da suyu yoluna birakmak lazim.. yazmasi cok kolaymis 😁Ama yapabiliyorsaniz siz yapin demeyin , Yapamam 😊

Yorum bağlantısı
İlke Demir

Aynı gün dediğiniz oldu.Malesef benzin pompası ve şamandrası arızası ile karşılaştım bugün itibariyle de 700tl masrafım oldu.Nerde kaldı bizim mantık, nerde kaldı bizum hesaplar?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
4 saat önce, İlke Demir yazdı:

Aynı gün dediğiniz oldu.Malesef benzin pompası ve şamandrası arızası ile karşılaştım bugün itibariyle de 700tl masrafım oldu.Nerde kaldı bizim mantık, nerde kaldı bizum hesaplar?

Gecmis olsun... Cana gelmesin...lpg li araclarda benzin pompasi arizasi cok goruluyor... benzinin ceyrek depo altina inmemesi gerekiyor...sizde durum neydi? 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Biz ulke olarak nedense araclara daha ozenli davrandigimizi dusunuyorum...
Hicbir avrupalinin ornek benim gibi 7000- maximum 8000 binde yag degistirdigini en ufak seste sanayiye kostugunu hic sanmiyorum...Yaptigim hem cebimize hem dogaya zararli ama yapmayinca da rahat etmiyorum...
Yurt disi icin ; Yil bazli olarakta bir arkadastan duymustum servis belirli araliklarla arayip kontrol ve bakim uyarisi yapiyormus tabi heryerde boylemidir onu bilmiyorum acikcasi...
Heee sen oyle san. Essek niyetine kullanan cok arabasini. 5 binde yagini degistirip arabasi leş olan var. Bende buna katilmiyorum Avrupanin ozenecek birseyi yok adamlarda toz yok cop yok kultur medeniyet var dert tasa yok [emoji16]
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
On 31.08.2018 at 14:23, İlke Demir yazdı:

Mehmet Bey sanayide 200 dediler geçen.

Sanayi, internetten çok pahalı oluyor.. 

Ben parcacıma açık teklifle gidiyorum.. internet fiyatı + % 10 vereyim, verirsen senden alayım diyorum.. Veremiyorlar.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Arçelik Buzdolabı, aspiratör, ıcf ocak, tefal ütü alırken aynı taktikle internet fiyatına aldım.

Sanayi, internetten çok pahalı oluyor.. 

Ben parcacıma açık teklifle gidiyorum.. internet fiyatı + % 10 vereyim, verirsen senden alayım diyorum.. Veremiyorlar.. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
30 dakika önce, Metin Uzunoğlu yazdı:

Arçelik Buzdolabı, aspiratör, ıcf ocak, tefal ütü alırken aynı taktikle internet fiyatına aldım.

Aynen.. falanca yerde şu fiyat, siz verin sizden alayım diyorum.. 

İnternetten bozuk gelir, sahte gelir vs. ezik gelir vs bir çok şey sayıyorlar.. Ancak internetten almak, yüz yüze alış verişten çok daha güvenli olduğu için pek tınlamıyorum ben.. 

Yorum bağlantısı
İlke Demir
14 saat önce, Alpay Sumer yazdı:

Gecmis olsun... Cana gelmesin...lpg li araclarda benzin pompasi arizasi cok goruluyor... benzinin ceyrek depo altina inmemesi gerekiyor...sizde durum neydi? 

Genelde dikkat ederim çeyrek depo altına düşürmem. Ama bu defa otomatik bir devre kesici taktırdım. Araç lpg'ye geçtikten 1 dk sonra otomatik olarak benzin pompasını devre dışı bırakıyormuş. Asıl sormak istediğim şu:

Benzin pompası ve şamandırası birlikte satılıyor, tek parça halinde. Bunu değiştirince aracımdaki benzin miktarını bir miktar yüksek gösterdi. Normal mi dedim, zamanla toparlar dediler. Yol bilgisayarına göre 30-40 km fazla gösterdi. Acaba normal mi? Yoksa önceki mi hatalıydı?

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Samandirada kalibrasyon var mi tam bilemedim. ama olacagini sanmiyorum🤔 bi full depo doldurun bakalim ne gosterecek...

bahsettiginiz devre kesiciyi yenimi taktirdiniz? Bununla alakali konu vardi bi bakalim..

Yorum bağlantısı
İlke Demir

Zaten lpg bakımı gelmişti. Benzin pompası da gündeme gelince, tavsiye ettiler taktırdık. İnşallah faydasını görürüz.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
4 saat önce, İlke Demir yazdı:

Bunu değiştirince aracımdaki benzin miktarını bir miktar yüksek gösterdi. Normal mi dedim, zamanla toparlar dediler

toparlmaz, şamadırada basit bir direnç (potansiyometre) var oradan okuyor ibre depoyu, takılanın ki biraz değişik demek. ibreye siz alışacaksınız eskiyi unutun.

Yorum bağlantısı
İlke Demir
12 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

toparlmaz, şamadırada basit bir direnç (potansiyometre) var oradan okuyor ibre depoyu, takılanın ki biraz değişik demek. ibreye siz alışacaksınız eskiyi unutun.

Öğrendiğim iyi oldu, teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Selim Kaya

Merhaba arkadaşlar. Kışa girmeden standart bakımları yapalım dedik.

Uzunca bir süredir aklıma yatan Motul 'den yana tercihimi kullanmayı düşünüyorum.

Şöyle bir durumla karşılaştım. F3 1.6TDCi ve 2004 Fiesta 1.4 Duratec LPG olmak üzere her iki araca da aynı yağı öneriyor Motul.

Dizel araç bakım tecrübemiz yok desek yeridir. Fiesta için tereddütüm yok ama Focus dizel için de aynı yağı kullanmayı garipsedim.

Söz konusu yağ Motul 8100 Eco-nergy 5W-30. 1.6 TDCi aracında bu yağı kullanan var mı acaba?

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
25 dakika önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Merhaba arkadaşlar. Kışa girmeden standart bakımları yapalım dedik.

Uzunca bir süredir aklıma yatan Motul 'den yana tercihimi kullanmayı düşünüyorum.

Şöyle bir durumla karşılaştım. F3 1.6TDCi ve 2004 Fiesta 1.4 Duratec LPG olmak üzere her iki araca da aynı yağı öneriyor Motul.

Dizel araç bakım tecrübemiz yok desek yeridir. Fiesta için tereddütüm yok ama Focus dizel için de aynı yağı kullanmayı garipsedim.

Söz konusu yağ Motul 8100 Eco-nergy 5W-30. 1.6 TDCi aracında bu yağı kullanan var mı acaba?

Galiba iki arac icin ayni spesifikasyon gerekiyor. O nedenle aynidir. Ama 2004 den beri spesifikasyonda ufak degisiklikler oldu. Yaglarin bilesimleri de biraz degisti. Versiyon degisikligi gibi oldu. Mesela spesifikasyon kodu a123 diyelim sonra a123a, a123b gibi degisiklikler oldu. O nedenle dogrudur onerilen yag.

Ben de mobil esp yerine motul kullanacagim bu sefer bakalim. 8100fe aldim

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Bu spesifikasyonlar çok mu önemli? Yol ford uyumu, yok vw uyumlu.
Ben hiç umursamadan 5w-40 xcess motul kullandım defalarca dizel fiestamda.
O yağda ford onayı yok ama psa onayı var.
Ne farkeder ki onay olmasa, zaten psa’nın motoru var üzerinde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...