İçeriğe Yönlendir

Focus 1 - Fren, Abs Lambası ve Sorunları

Ali Tütün

Recommended Posts

Tansel Yavuz

Ali bey bence sizin balatalar bitmiş artık,7-8 mm bitmeye yakın anlamındadır,normalde yeni balatalar 15-16 mm oluyor,birde üstüne aracınızdaki otosanın yerli balataları ise kesinlikle tamamen bitmeden değiştirilmesi yerinde olur.

Abs ise fren mesafesini kısaltmaz arkadaşların dediği gibi güvenli duruş sağlar ama bazı markalarda abs olmayan araçlar daha kısa mesafede durabilir buda tamamen yol şartları ile ilgilidir.En kısa fren mesafesi temiz asfalt üzerinde tekerleklerin kilitlenip sürtünmesi ile durulan mesafedir.

Yorum bağlantısı
Ali Tütün

tansel bey araç 2000 model 130.000 km de otosan olabilir disklerin normal olduğunu söylediler teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Çağlar Bayur

Yolda seyir halinde iken sönmüş ise kuvetle muhtemel tekerlek sensörü arızası okumuş ama sonra arızayı okumadığı için sönmüştür. Ara sıra yapıyorsa ya sensörün soketi çamurlandı veya kabloda ufak bir temassızlık var. Bence öncelikle 4 sensörün de soketlerini wd-40 ile temizletin, mümkünse araç test cihazına bağlanırsa hata kodunu okurlar, ama geçici sensör arızalarında bazen kod okunmuyor.

Yorum bağlantısı
Zafer Ofli

Aynı sorun bende oldu ilk birkaç gün kesik kesik yandı sonrasında devamlı yanmaya başladı. arka sol tekerlek sensöründenmiş çıkmacıdan aldım değiştim problem yok(Kablosunun içinde kopma olmuş)

Yorum bağlantısı
Guest Sinan Akg

benim abs lambamda bazen 1.5 sn kadar yanık kalıyor calıstıktan sonra sönüyor ama akü yağlambası filan marştan sonra hemen sönüyor problem varmı ?

Yorum bağlantısı
Zafer Ofli
benim abs lambamda bazen 1.5 sn kadar yanık kalıyor calıstıktan sonra sönüyor ama akü yağlambası filan marştan sonra hemen sönüyor problem varmı ?

Bir sorun yok bu abs modülünden kaynaklanıyormuş. Benim araçtada aynı şekilde. Bunu servise sordum iki çeşit abs modülü olduğunu yeni çıkan abs modüllerinde araç çalıştıktan sonra yanık kalmadığını ama diğerlerine bir süre yanık kalıp sonra sönmesinin normal olduğunu söylemişlerdi.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Bayram Köksal

Merhabalar,

Kontağı 2. konuma getirince normal olarak bütün göstergeler yanıyor ve 1-2 saniye sonra sönüyor. Sonra arabayı çalıştırıyorum. Anahtar 2. konumda diğer göstergelerle beraber yanıp tekrar sönen ABS göstergesi, çalıştırma anında yeniden yanıp 1-2 saniye sonra sönüyor.

Sabahları ve 3-4 saat beklerse araç, çalışırken yine aynı durum. Yalnız arabayı istop edip, birkaç dakika sonra çalıştırırsam, çalışma anında gösterge bu sefer yanmıyor.

Ustalarımızdan ve bu durumu yaşayan arkadaşlardan yorumlarını bekliyorum.

Saygılar...

Yorum bağlantısı
Ömer Gürgen
Genelde oluyor, özellikle soğuk havalarda problem değil.

abs lambası biraz daha yanmaya devam ediyorsa akü zayıflığının işaretiymiş diye duymuştum.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Normal işlev. II konumunda bekleyip marşa basınca da kontrol gerçekleşir.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Bilgin Aksoy

Arkadaşlar haftasonu için Kayseri'den Ankara'ya yola çıkmıştımki araba durma konusunda sıkıntılar yaşamaya başladı. en sonunda Ankara şehir içi trafiğinde birden ABS ve el freni lambası yandı. doğal olarak arabayı sağa çektim. durdurup yeniden çalıştırdım. ışıklar söndü. ama bana sanki frenlerim tutmuyormuş gibi geldi. halbuki balatalar daha yeni değişti. acaba sıkıntı ne olabilir. Fikri olanların yardımlarını bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Fatih Susuz

balatalar yeni değiştiyse alışma sürecinde olabilir bu olay olmadan önce yine böyle az tutmaz lık yapıyomuydu

Yorum bağlantısı
Gökhan Aksu

bence hiç vakit kaybetmeden servise götürün aracınızı.fren bu şakaya gelmez.

Yorum bağlantısı
Talip İnal

Herkese günaydın. Konu içinde benim durumuma benzer bir olaya rastlamadım. Bu sabah, aracımı çalıştırıp hareket ettikten kısa bir süre sonra abs lambası ve el freni lambası birlikte yandılar. Radyonun sesi başta kısık olduğundan farketmemiştim ama radyoda da motor devrine göre değişen parazit oluşmuş. Bu ışıklar bazen hareket halinde iken söndüler ama genel olarak kırmızı ışıklarda beklerken söndüler, harekete geçince tekrar yandılar. Bekleme anlarında radyodaki parazitte düzelme olmadı. Bir de ışıkların yandığı zamanlarda motor devrinde ani yükselmeler oluyor. Hareket halinde iken otomobili sarsıyor, rölantideyken ise 3000 devire kadar çıkıyor ve kısa sürede normale düşüyor. Bu sorunun aynısı 2 ay önce de, bir akşam meydana gelmiş ve 2 km mesafeden sonra normale dönmüştü. Bu nedenle üzerinde durmamıştım. Bu sabah tekrarlayınca ve 7 km süren yolculuğum boyunca devam edince ciddi bir problem olduğunu anladım.

Lütfen yorumlarınızı belirtin. Sebep ne olabilir, ne yapmalıyım?

Yorum bağlantısı
Zafer Ofli
(düzenlendi)

Öncelikle hidroliğinizi bir kontrol edin.Eğerki problem yoksa birde fren hidrolik kutusunun yanında elfreni soketinin takıldığı bölüme bir bakın ordaki hidrolik ne durumda (Çünkü yalış bilmiyorsam o hattan debriyajada hidrolik gidiyor. O hattada bir problem olabilir. Ayrıca hidrolik direksiyon basınç anahtarını kontrol ettirin forumda daha önce bu şekilde devir yükselmelerinin sebeplerinden birinin o olabileceği belirtilmişti

tarihinde Zafer Ofli tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Talip İnal

Zafer bey, ilginize teşekkür ederim. Hidrolik seviyesine bakacağım ya da bahsettiğiniz soketi anlayamazsam baktıracağım. Benim anlamadığım, dün, sabah bu problemi yaşatan otomobilimde akşam herhangi bir sorun yoktu. Bu sabah ta dünkü sorundan eser yoktu. Bu olaylar olurken radyonun parazitlenmesi, sorunun elektrik kaynaklı olabileceğini de düşündürüyor.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Mustafa Tüfekçi

arkdaşlar aracı çalıştırmadan önce gösterge ışıklarını sönmesini bekliyorum marşa basınca abs lambası yanıyor 1-2 sn yanmaya başlıyo sonra sönüyo ve bazen araı durdurup 2 dk sonra bi daha çalıştırmayı deneyince nazlanıyo bende gaz vererek çalıştırıyorum acaba bu sorun aküden mi kaynaklanıyo yoksa başka bi sorun mu var araç 97 binde aküsü fabrika çıkışlı akü

Yorum bağlantısı
Önder Kayta
(düzenlendi)

aynı şey benim 2001 model focus ghia araçtada oluyor marşa basıp çalıştırınca abs lambası 2 sny kadar yanıp sönüyor.fakat abs çalışmasında bir sorun yok.sizde deneyin abs niz çalışıyorsa sorun yok demektir.sorun olmuş olsa direk yanar sönmeden.Çalışmama sorununda Çağlar beyin önerisini denemelisiniz.

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

es oto kocaeli yetkili servise götürdüğümde cevapları normaldir olmuştu :jedi:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...