İçeriğe Yönlendir

Focus 1 - Fren, Abs Lambası ve Sorunları

Ali Tütün

Recommended Posts

Mehmet Taner Kadak

Panik fren tam olarak ne is yapar ? C-max`da birkeresinde fren pedalina durabilmek icin sonun kadar bastigimda fren pedali kendiliginden ayagimin altindan dosemeye yapisti. Abs devereye girdi araba olabildigince cok kisa mesafede durdu. Ama ayagimin altindan kendiliginden dosemeye yapismasini cozemedim. Baska c-max larda da denedim sonuc ayni. Demekki bu sorun degil cozummus ama neye cozum. O sira neden boyle birsey oluyor bilgisi olan varmi?

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Acil Fren Destek sistemi var. Panik durumunu algılayıp otoamtik fren basıncını attır böylece daha çabuk durusunuz :bravo:

Yorum bağlantısı
Yılmaz Tuğluk

Autodrom da ileri sürüş teknikleri eğtimi almıştım. Bu eğitimde panik fren konusunda öğretilen en önemli şey fren pedalına ne kadar sert tepki ve basınç gösterilrise o kadar durma mesafesi kıssalır. Bunu uygulamalı olarak yaşadım. İlk olarak 50 km hızla giderken sana yapabildiğin en iyi fren yap diyorlar ben 35 mt durabildim. sonra yukarıda bahsettiğim açıklamaları yaptılar açıklamadan sonraki ilk denemede 25 mt durdum. önemli bir rakam bence. :)

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Minübüsçü yanındaki adama şöyle diyor: Ya bu ABS dandik bir şey geçen bastım araba durmadı fren titredi durdu . :):bambam: Yani fren titredi deyip basıncı azaltırsanız çok zor durursunuz.

Yorum bağlantısı
Serkan Beyaz

99 model ghialarda abs den başka bir fren özelliği varmı acaba bilgilerinizi bekliyorum teşekkurler

Yorum bağlantısı
İlker Kadılar

peki bu bahsedilen EBD özelliği collection ve conford modellerinde varmıdır acaba ( F1 kasa).?

Yorum bağlantısı
Serkan Beyaz
ABS varsa vardır...

yanı aracta ani fren yaptıgımızda ara saga ve sola cekmıyomu mehmet abi

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Frenleri iyi olan abs'siz arabalarda çekmez ki...

benim bildiğim zaten abs sağa sola çekmesini engellemiyormuydu ? yanlış mı biliyorum acaba ?

Evet yanlış biliyorsun...

Abs'nin görevi lastiğin kilitlenmesini önleyip, manevra yapabilmeni sağlamaktır...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Abs var ise Ebd vardır (her markada) Ebd dediğimiz, eskiden arka lastiklerin kitlenmesini mekanik olarak engelleyen sistemin benzerinin, abs modülü tarafından elektronik olarak yapılmasıdır. 99 focusun testlerinde 100km/h ten durmaya kadar 39m. olan fren mesafesi , sınıfının en iyi derecesi idi.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

ben ebd yi çapraz çalışan fren sanıyordum onun ayrı adı var mı acaba sağ ön sol arka bir sol ön sağ arka bir şeklinde

Yorum bağlantısı
Murat Akaloğlu

abs modülü arızalı olduğunda,frene sıkıca bastığımızda ön tekerler ile arka tekerler aynı anda kitlenip hepsi birden kızaklama yapar diyebilirmiyiz ozaman..... :D

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Eski fren sistemleri çapraz çalışırdı, yani bir fren hortumunda patlak olursa, hiç değilse ön-sağ/arka-sol tutsun da araç eksik fren gücü de olsa savrulmadan durabilsin diye, o ayrı bir konu. Günümüz sistemlerinde her kalipere ayrı hortum gidiyor. Yani tekil diyebiliriz ama çok basit bir tabir olarak kalır.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Eski fren sistemleri çapraz çalışırdı, yani bir fren hortumunda patlak olursa, hiç değilse ön-sağ/arka-sol tutsun da araç eksik fren gücü de olsa savrulmadan durabilsin diye, o ayrı bir konu. Günümüz sistemlerinde her kalipere ayrı hortum gidiyor. Yani tekil diyebiliriz ama çok basit bir tabir olarak kalır.

abi şimdi kitapçığa baktım benim dediğim gibi anlatmış bizimkilerde eski sistem ozaman

Çift devreli fren sistemi

Aracınız çapraz ayrılmış çift devreli bir fren sistemi ile donatılmıştır.Fren devrelerinden biri bozulsa dahi, diğeri çalışmasını sürdürür.

:D Bir fren devresinin bozulması halinde önce fren pedalının daha yumuşak olduğunu göreceksiniz. Sonra fren pedalına daha güçlü bazmanız ve daha fazla fren mesafesibırakmanız gerekecektir.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Olabilir yani tarif olarak benden daha güzel tarif etmiş, yani mesela ön sağ kalipere giden hortum yağ kaçırıyor, sağ arka etkilenmez demek istiyor.

Abs modülünün fişini çıkarsak diyelim, araç abs siz bir araç olur, yani frenler tutar ama abs yok gibi davranır, yani fren etkisi yok olmaz.

Yorum bağlantısı
Murat Akaloğlu

abi seni yakalamışken :D fren konusuda açılmışken,arka merkezlerin arızalı olması frenlerin şişmesine sebep olurmu veya merkezlerin arızalı olduğunu nasıl anlarız...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Merkez arızalı derken, yağ kaçırırsa, sızan yağdan anlaşılır, fren problemlerinde ki altın kural, fikir paylaşımı yetersiz kalacağından ve hayati konu olduğundan, gariplik seziliyorsa acilen ehil teknisyene göstermekir.

genelde pedal sertleşiyorsa sistemde hava var veya fren yağı özelliğini kaybetmiş demektir gibi fikir verilebilir.

Yorum bağlantısı
Murat Akaloğlu

bendeki sorun şu,normal şartlarda ilerlerken frene bir defa basıp bıraktığımda normal bir şekilde pedal yumuşak frenler güzel tutuyo...ancak 1-2 dk sonra fren pedalına tekrar bastığımda fren pedalı şişik bir vaziyette oluyo...o anda pedala basıp bırakıp tekrar bastığımda tekrar eski yumuşak konumuna geliyor...biraz acayip bir cevap oldu ama umarım anlaşılır...

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
bendeki sorun şu,normal şartlarda ilerlerken frene bir defa basıp bıraktığımda normal bir şekilde pedal yumuşak frenler güzel tutuyo...ancak 1-2 dk sonra fren pedalına tekrar bastığımda fren pedalı şişik bir vaziyette oluyo...o anda pedala basıp bırakıp tekrar bastığımda tekrar eski yumuşak konumuna geliyor...biraz acayip bir cevap oldu ama umarım anlaşılır...

+1 arada bizimkinde de oluyor

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
eskiden arka lastiklerin kitlenmesini mekanik olarak engelleyen sistemin benzeri

Şahinlerde bile vardır..

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Rıdvan Kocabaş

Sorun arkadaşımın aslında Abs lambası sönmüyor diyor. Maddi durumu şu an iyi değil borca falan girdi ,araca şimdi bakamayacak sorun olur mu böyle binsem diyor . Bende sizlere danışmak istedim 4-5 ay daha böyle binse sorun büyür mü ? Araç 2004 Focus Ghia

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Abs si olmayan focus gibi olur, başka da birşey olmaz. Fren ler normal işler. Ama yaptırmasa da bir yere baktırsa, basit bir soket problemi ise boşuna beklememiş olur.

Yorum bağlantısı
Sezgin Geridönmez

Aracı bilgisayara bağlatıp arıza kayıtlarına bakılırsa onarım maliyeti de öğrenilmiş olur.

Benim sol arka ABS sensörüm arızalanmıştı. ABS çalıştığı halde lamba sönmüyordu. 80,00_TL bedelle bir adet sensör takılarak sorun düzeldi. Bir baktırsın.

Yorum bağlantısı
İsa Tuncer
Aracı bilgisayara bağlatıp arıza kayıtlarına bakılırsa onarım maliyeti de öğrenilmiş olur.

Benim sol arka ABS sensörüm arızalanmıştı. ABS çalıştığı halde lamba sönmüyordu. 80,00_TL bedelle bir adet sensör takılarak sorun düzeldi. Bir baktırsın.

aynı olay başıma geldi fiş çıkmıştı ..........bedava

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...