İçeriğe Yönlendir

Focus 1 - Fren, Abs Lambası ve Sorunları

Ali Tütün

Recommended Posts

Guest Onur Kemaloglu
:rolleyes: merhaba arkadaslar 2000 model focus ambiente gp almıs bulunmaktayım..iki sorunum var ilki hız gostergesi zaman zaman calısıyor zaman zamansa calısmıyor okuduğum kadarıyla hız sensorunden kaynaklanan bir sorun diğer problemde bugun yasandı alarm takıldı daha sonra arabayı calıstırdığımda abs ve el freni ısıgı sonmedi ustaya sorduğumda bir iki gun kullan eger sönmezse bilgisayara sokup bakarız dedi şimdilik yasadığım problemler bunlar tabi daha bakıma sokmadım arabayı yakında bakıma alıdırcam arabayı buarada herkese tekrardan selamlar saygılar..
Yorum bağlantısı
Amaç Keskin

hoşgeldiniz, ustanıza katılmıyorum, sorunlar düzelse bile mutlaka baktırın

Yorum bağlantısı
Emre Erdoğmuş

hoşgeldiniz. aracınızı güle güle kullanın. hayırlı olsun.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar beyin bir lafı vardır. Der ki:

Hiç bir sorun kendi kendine ortaya çıkmaz veya kendi kendine düzelmez.

"Domates mi bu zamanla kızarsın" da der..

Muhtemelen yanlış yerleri kestiler..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Yazacak yeni birşeyler bulmak lazım :D

Abs lambası ile beraber el fren lambası yanarsa, öncelikle fren hidroliği seviyenize bakın. Hız ibrenizin problemi umarız ki arızadan kaynaklanmakta, bugünlerde km si ile oynandıktan sonra düzgün çalışmayan ibreler çoğaldı da.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Kocabaş

Arkadaşlardan bazıları Abs fren mesafesini kısatlmaz diye yazmış , testlerde Abs+Ebd li araçların Abs si olmayan araçlara göre daha kısa mesafede durduklarını duymuştum acaba yanılıyormuyum ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihan Aktas

Arkadaslar ABS mesafeyi kısaltır. Tekerlekler kaymadığı için araç tekerlekleri herzaman statik sürtünmeye maruz kalır. Ama kaymaya baslarsa dinamik sürtünmeye maruz kalırki bu statiğe göre düşüktür. Zaten abs olmayan araçlarda araç kayarsa frene ayağımızı basıp çekmemizin nedeni budur. Abs bunu çok hızlı şekilde otomatik yapar. Biraz teknik oldu ama kusura bakmayın.

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

abs fren mesafesini kısaltmaz sadece güvenli durmayı saglar. normal frende frene basılı iken tekerlekler kilitlenir. direksiyon hareketine cevap vermez.abs de tam tersi tekerlekler kilitlenmez direksiyon hareketlerine cevap verir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihan Aktas
:D Kesin yorum yapmayım ama fren teknolojisi ve fren mesafesinin kısalmasının temel nedeni abs dir. Bunu yanında lastik teknolojisidir. Statik ve dinamik sürtünme olayı ise kesin doğrudur. Temel amaç lastiklerin yer ile sürekli statik sürtünmeye maruz kalmasını sağlamaktır. Ama teorikte geçerli olan pratikte geçerli mi onu tam bilemiyorum.
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ayhan Onaran

89 model bir Şahin aynı şartlarda 99 model ABS li bir araca göre daha kısa mesafede durur.Hatta bunu güvenli sürüş eğitimi sırasında hocamız bile doğruladı. :rolleyes: Tek başına ABS kısa fren mesafesi demek değildir..Bazılarımız ABS olmasaydı adama kesin vururdum bir bastım zınk diye durdum diyor..Yanlış :nazar:

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Kerem Şişkin

iyi akşamlar arkadaşlar kontağı açtığım zaman el freni lambası normal olarak yanıyor el frenini indirdiğim zaman lamba parlak değil sönük kırmızı olarak yanmaya devam ediyor,aracı calıştırdığım zamanda aynı şekilde,bu sorun neden kaynaklanıyor olabilir arabaya bi zararı olurmu yardım bekliyorum teşekkürederim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hidrolikte kaçak yoksa hidroliği tamamlamayın.. Balataları değişin...

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

hidrolik rezervuarının üstündeki soketi çıkarın lamba sönüyorsa hidrolik şamandırasını degişin

Yorum bağlantısı
Kerem Şişkin
hidrolik rezervuarının üstündeki soketi çıkarın lamba sönüyorsa hidrolik şamandırasını degişin

teşekkür ederim ustam yarın denicem iyi akşamlar

yaşar ustam balatalarımı yeni hidrolik seviyesi normal bugün sabah yagmurdan yol kapanmıştı su içinden geçmek zorunda kaldım bu sorun bundan kaynaklanmış olabilirmi?

Yorum bağlantısı
Kerem Şişkin

yaşar ustam dediğinizi yaptım lamba yanmaya devam ediyor.ben 3 gün önce yağmurdan dolayı suyu girmek zorunda kaldım ondan sonra bu arıza oluştu.böyle devam etse bi zararı olurmu yada benim yapabileceğim birşey varmı teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Korhan Orkun

Kerem bey balataları kontrol ettinizmi? Balata ya da fren hidroliği sorunu olabilir

Yorum bağlantısı
Kerem Şişkin
Kerem bey balataları kontrol ettinizmi? Balata ya da fren hidroliği sorunu olabilir

korhan bey balatalarımı 1 ay dğiştirdim fren hidroliği normal seviyede ben suya girdikten sonra başladı yanmaya lamba.

Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

benimde başıma gelmişti yagmurlu bir havadan sonra başlamıştı kontroller normalse belli bir süre sonra sönüyor

Yorum bağlantısı
Zafer Ofli

Muhtemelen biryere su kaçmıştır. 2-3 gün içinde sönmezse sonra bakın bence tabii bu arada frenlerde bir problem hissetmişseniz hemen götürün

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci
yaşar ustam dediğinizi yaptım lamba yanmaya devam ediyor.ben 3 gün önce yağmurdan dolayı suyu girmek zorunda kaldım ondan sonra bu arıza oluştu.böyle devam etse bi zararı olurmu yada benim yapabileceğim birşey varmı teşekkür ederim.

düzelmiyorsa kmre saati arızalı

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Adem Okutan

Arkadaşlar,

2005 focus aracımla sabah işe geldim park ettim her hangi bir sorun yoktu. Her nezamanki akşam tekrar arabaya binip çalıştırdığımda abs lambasının yandığını gördüm. Durduk yerde ne olduysa bilmiyorum ama acaba bir tarafına su girmiş olması nedeniyle yanıyor olabilirmi. Dün akşmadan beri yağan yağmurdan dolayı işe giderken yolda oluşmuş su göletlerinden biraz hızlıca geçince su girme ihtimali vb olabilirmi yada ne olmuş olabilir.

Katkılarınız bekliyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...