İçeriğe Yönlendir

Focus 1 - Fren, Abs Lambası ve Sorunları

Ali Tütün

Recommended Posts

Evren Erakçora

ABS nin çalışıp çalışmadığını deneyerek öğrenebilirsiniz. :flowers:

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Arkadaşlar,

2005 focus aracımla sabah işe geldim park ettim her hangi bir sorun yoktu. Her nezamanki akşam tekrar arabaya binip çalıştırdığımda abs lambasının yandığını gördüm. Durduk yerde ne olduysa bilmiyorum ama acaba bir tarafına su girmiş olması nedeniyle yanıyor olabilirmi. Dün akşmadan beri yağan yağmurdan dolayı işe giderken yolda oluşmuş su göletlerinden biraz hızlıca geçince su girme ihtimali vb olabilirmi yada ne olmuş olabilir.

Katkılarınız bekliyorum.

Sensörlerin birisine çamur vs yapışmış olabilir ; aracın altının temizlenmesi bence yeterli olacaktır..

Yorum bağlantısı
Özdemir Erten
Sensörlerin birisine çamur vs yapışmış olabilir ; aracın altının temizlenmesi bence yeterli olacaktır..

bu sensörler nerededir?kaç tanedir?temizlemesini biz yapabilirmiyiz?

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Lifte kaldırıldığında kendini belli eder sanırım, ama ben daha önce hiç görmedim :flowers:

Yorum bağlantısı
Özdemir Erten

bende hiç düşünmemiştim bile. :flowers: sanayi vakti yaklaşıyor kış öncesi listeye bunuda ekledim.

Yorum bağlantısı
Zafer Ofli

muhtemelen sensörlerden birine çamur yapışmıştır. Arka frenler kampana ise kampananın içindedir.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Araç hiç hareket etmeden abs lambası yanık kalıyorsa, beyin/tesisat arızası ihtimali yüksektir, sensör arızalarında, tekerlekler döndükten sonra lambayı yakar, bu arada fren hidroliği azalmış yani balatalar bitiyorsa da abs lambası yanar(el freni de yanmalı)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

marşta geç sönerse akünüz artık eskisi gibi formunda değil :nazar: devamlı mı yanıyor yoksa marştan sonra geç mi sönüyor

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

ABS sensörü bildiğim kadarıyla arkalarda yok.Yani kampana olduğu için yok.Yanlış da biliyor olabilirim.ABS ışık sorunları daha çok ön tekerlerden kaynaklı oluyor.Islandığı zamanda buna benzer ışık yakmalar yapabilir.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

arkada da var. 4 teker ebd destekli abs li (tabi abs olanlarda)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

abs li tüm focuslarda ebd desteği de vardır.

EBD: ''Electronic Brake Distributor''ün kısaltması olan ''EBD'' sistemi, fren yapılması halinde gücün ön ve arkadaki akslara dengeli şekilde dağılmasını ve böylece güvenli fren yapılmasına yardımcı oluyor.

çapraz fren sistemi ile donatılmış oluyor ebd liler. sol arka sağ ön şekilde.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Gökhan Bora Yıldız

focus 1 lerde abs herzaman devrdemi yoksa çok ani frenlerd mi devreye giriyor,çok ani frenlerde aşırı titremem outor sanki fren pedlı kırılacak gibi normalmıdır sizce

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Aslında frenin ani olmasının pek ilgisi yok.Abs araç kayma eğilimine girdiği an devreye girer.Titreme ve ses normaldir..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Frene bastığımızda, lastikler arasında tur farkı oluştuğunda tur sayısı düşen lastiğin freni abs beyni kontrolüne geçiyor...

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Abs li araclarda abs firen sisteminin bir parcasıdır. Tekerin dönüşünü ölcen bir sensör bulunur. Bu sensör tekerin durduğunu ölctüğü an o teker için firen gücünü otomatik düşürür. Teker dönmeye başladığı an yine hemen firen gücü uygular. Bunu bir saniye içinde defalarca yapabilir. Böylece teker devamlı kilitli kalamadığı için güvenli bir şekilde dururuz ve yön kontrolü bizde olur.

Yorum bağlantısı
Gökhan Bora Yıldız

Bazen frene bastığımda sanki takılıyor gibi geliyor yani fren şişmiş gibi,bırakıp birdaha bastıpımda ise yeniden normale dönüyor acaba bu normalmıdır.(birde bende sticer istiyorum abilerim nasıl elde edebileceğiz,saygılar....(mehmet abi)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Bazen frene bastığımda sanki takılıyor gibi geliyor yani fren şişmiş gibi,bırakıp birdaha bastıpımda ise yeniden normale dönüyor acaba bu normalmıdır.(birde bende sticer istiyorum abilerim nasıl elde edebileceğiz,saygılar....(mehmet abi)

Peki takılıyor gibi olduğunda frenleme gerçekleşmiyormu? Sticker için aşağıdaki linke bir göz at..

http://www.otoclubturkiye.com/forum/Sticker-Ta...in-t183419.html

Yorum bağlantısı
Bahtiyar Aydoğdu

benim yokuş aşagıya falan inerken frene basılı tuttugum zaman,pedal şişiyo çok sertleşiyo hatta bunu sebebi nedir peki....

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Fren merkezlerinden biri arızalı. Şişmeyi o yapıyor. Arka frenleri kontrol ettirin. 20 lira mıydı neydi arka fren merkezi

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
benim yokuş aşagıya falan inerken frene basılı tuttugum zaman,pedal şişiyo çok sertleşiyo hatta bunu sebebi nedir peki....

Fren hidroliğinde azalma oluyor mu?

Yorum bağlantısı
Bahtiyar Aydoğdu
Fren merkezlerinden biri arızalı. Şişmeyi o yapıyor. Arka frenleri kontrol ettirin. 20 lira mıydı neydi arka fren merkezi

arkalarımı kontrol ettireyim,nasıl belli olacak peki...

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Merkezler bozuksa yağ kaçağı vardır..Jantın iç taraflarına bak yağlanma var mı diye..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...