İçeriğe Yönlendir

Mondeo II - Koltuk Yükseklik Ayar Dişlisi

Misafir

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek
Hani metalden yapacaktınız

Serkan yaptırmaya gitmiş... Sert plastikten yapılmış varmış.. onu alıp yolladı...

Sorun olacağını sanmıyorum...

En azından bende olmaz.. :nazar:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
sert plastik dediğiniz teflon olmasın ,o zaman sarıdan daha sağlam :)

Ben bilmem serkan bilir...

Ama o parçaya tornada diş açabildik.. ben bunu biliyorum...

Geçmiş olsun. :rolleyes:

Sağol be Serkan... Sayende...

Yorum bağlantısı
Guest U?ur Demir

geçmiş olsun abi

bu arada aynı dişliden banada lazım nasıl temin edebiliriz.

bilgi verebilirseniz sevinirim abi

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben Serkan'a ustanın elinde ne kadar varsa al dediydim ama.. Bir tane bulabilmiş...

Serkan'la görüşelim bakalım... Bir tane daha bulabilir mi.. ?

Yorum bağlantısı
Halil İbrahim Koray

Geçen hafta ümraniye sanayi sitesinte tornacıya sarı metalden yaptırdım 50 ytl aldılar.şimdilik sorunsuz çalışıyor.isteyenler varsa tel yok ama öğrenebilirim.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Murat Karahan

Benim koltuk boşta iken gayet iyi çalışıyor.ama oturunca düğmeden inişi güzel ama yükselince takılıyor.Açtırdım içini bahsettiğiniz dişli ile ilgili problem varmı diye dişli plastik değil sarı renkte birşey.oda sağlam.sorun nerde acaba? motoru ölmüşmüdür?

teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Murat Karahan

Dişliden olduğunu anlamanın başka bir yolu varmı acaba? Birde dişli olursa boş yükte dahi takılmalar olması gerekmiyormu?

Eğer kesin dişli ise bir tane yaptırmam gerekecek.orjinali de piyasada yok.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sökünce olay daha net anlaşılır... Söken usta veya kişinin yorumu neydi...

Yorum bağlantısı
Murat Karahan
(düzenlendi)

Dişlide çok hafif bir aşınma var ama koltuğu kaldırmaya engel olabilecek bir durum değil demişti.motoru dahi açtı sargılarda falan bir sorun varmı diye baktı bir sorun görmedi.güzelce bir yağladı ve tekrar taktı.Koltuk boş iken gayet güzel çalıştı ben direksiyona geçince kalkar gibi oluyor ama duruyor.Bu arada usta motorda sensör var dedi.zorlanınca motorun yanmaması için kendisi gücü anlıkkesiyor dedi.onda da problem olabilir.onu geçici olarak devre dışı birakıp öyle bir deneyelim dedi.denemeye fırsatımız olmadı malum ramazandayız erken kapattı.

tarihinde Murat Karahan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben o motorda sensör görmedim...

Gerçi döşemeci uğraştı ben elimi sürmedim..

Varsa çok iyi...

Yorum bağlantısı
Ben o motorda sensör görmedim...

Çoğu araçta dişliden kaynaklı arızaların olduğunu ve tüm zorlamalara karşı motorların çalıştığını düşününce böyle bir sensör olabileceği bana mantıklı geldi doğrusu. Benim dişliyi de değiştirmeden önce epey zorlamıştım, ancak motorda hiç bir problem oluşmadı.

Koltuk boş iken gayet güzel çalıştı ben direksiyona geçince kalkar gibi oluyor ama duruyor.

Acaba ağırlığınızı vermeden denediniz mi? Bu şekilde motor çalışıyorsa belli bir ağırlıktan sonra motorun zorlandiğını ve de sorununuzu motordan kaynaklı olabileceğinizi çıkarabiliriz sanırım. Benim aracın dişlisi sarı ile değiştikten sonra problemsiz çalışıyor. Ancak yükselirken biraz daha zorlanıyor, alçaltırken çok daha rahat iniyor. Usta tamir ettikten sonra en alt ve en üst pozisyonda tutmazssan daha iyi olur diye nasihatte bulundu, ben de bu yüzden koltuğu en alt pozisyona getirip bir diş kadar yukarı alıyorum. Bilmiyorum ne kadar doğru ama söz dinliyorum. :seytan:

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
(düzenlendi)

Motoru dışarıda iken çalıştırabilirseniz elinizle yavaşlatmaya çalışın.Eğer durdurabilirseniz motor sıkışıyordur.Dişlinin problem yaratması şimdilik imkansız gibi.Eğer bir kasılma oluyorsa dişlinin bağlı bulunduğu milde bu sorunda motoru durdurabilir.Tam bilmiyorum ama motorun içinde sensör olma ihtimali yok.Görmek lazım.En alt pozisyon dişli üzerinde yük bırakmaz.Evren bey,ustanın dediğinin tam tersi daha iyi bence.

tarihinde Hasan Basri Bayraktar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
En alt pozisyon dişli üzerinde yük bırakmaz.Evren bey,ustanın dediğinin tam tersi daha iyi bence.

Bana da dediğiniz daha doğru geliyor Serkan Bey. Ustanın vardır bir bildiği diye hareket ediyordum. Tam alçaltalım koltuğumuzu artık.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Murat Karahan

Motoru komple söktüğümüzde ben gösterdim bu nedir diye, o da bana bunun bir sensör olduğunu aşırı zorlanmalarda kısa süreliğine gücü kesip kötü sonuçların oluşmasına engel olduğunu söyledi.motoru açmış iseniz dip yerde iki tane yay göreceksiniz iki yay kablolar vasıtasıyla bu sensörde buluşuyor.

Yorum bağlantısı
Murat Karahan
(düzenlendi)

Evet dediğiniz kömürler var fakat benim anlattığım o değil.kahverengi renkte yarım parmak genişliğinde ve çok ince bir şerit.

Tekrar söktüğümde resmini de çekip buraya veririm.

Yorum bağlantısı
Murat Karahan
(düzenlendi)

Motorun resmini ararken yabancı bir sitede dişli sorunu anlatılmış.Aşınan dişli yerine başka maddeden bir dişli yapılmış.(bizim forumda olduğu gibi)Belki faydalı olur diye buraya atıyorum.

1206359362-Ebay2.jpg

1206359372-Ebay4.jpg

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Özgür Yıldız
(düzenlendi)

Arkadaşımın mondeosundada koltuk sorunu çıkınca kolları sıvadık iyi bir tornacı sayesinde metalden dişliyi yaptırarak bu işi halletik sorunu olanlara yardımcı olur inşallah işte fotolar:

dcam0103fj2.jpg

w1024.png

dcam0095iq2.jpg

w1024.png

dcam0097oc2.jpg

w1024.png

dcam0101oc1.jpg

w1024.png

dcam0100qx7.jpg

w1024.png

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...