İçeriğe Yönlendir

Kumho Yaz Lastikleri - Sorular, Öneriler, Yorumlar

Tamer Terzi

Recommended Posts

Osman Kurt

Bencede laztiklerde düzleşme yada türevi bir şey olmuştur. Bende geçen sene kışın 10 günlüğüne arabayı havaalanı açık otogarına bırakmıştım. Kar soğuk derken on gün sonra arabayı aldım. Sağ önden bir ses tıkır tıkır diye gelmeye başladı. Bi baktık,yere temas eden lastik dümdüz olmuş. Bende hankook lastik almamaya karar verdim. 3 ay sonrada lastikleri değiştirdim. Sonra da arabayı ;):)

Yorum bağlantısı
Serhat S. Yazıcı
Bencede laztiklerde düzleşme yada türevi bir şey olmuştur. Bende geçen sene kışın 10 günlüğüne arabayı havaalanı açık otogarına bırakmıştım. Kar soğuk derken on gün sonra arabayı aldım. Sağ önden bir ses tıkır tıkır diye gelmeye başladı. Bi baktık,yere temas eden lastik dümdüz olmuş. Bende hankook lastik almamaya karar verdim. 3 ay sonrada lastikleri değiştirdim. Sonra da arabayı :nazar::bravo:

O zaman bana lastik yolu göründü galiba.. ama şunu da söylemek isterim 10 günlük bir olay değil bu yaklaşık 4.5 ay kaldı.. ben yurt dışına gittiğimde yaklaşık 3 hafta kapalı otoparkta galdı ama hiç bir sorun olmadı..

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
H.Cenk Bayrakçı

Ben de bütçemin elvermemesinden dolayı Conti Sport Contact 2 yerine(205/5017 93 w), KumHo Ecsta AST 205/50/17 H XL modeli (All seasons) 4 tane aldım tanesi 190 TL'ye... Continin tanesi 340 ila 375 arası değişiyor, Michelinler ise 425 TL civarı... Kumho bana biraz sert geldiyse de, hooşuma gitti. Tabi Islak ve kar performansını göreceğiz...

Yorum bağlantısı
Kıvanç Altınbay

kumho ıle 90 100k yaptım 195 45 16(onlerı yenıledım arkaları degıstırmedım) sert bır yapısı oldugundan performanstan bıraz odun verıyor ancak yol tutusundan asla !! gecen sene gebzede 20cm karda gosb un ıcınde gayet guzel gezdım bı kere tutundumu bı daha bırakmıyor balon ıkı tanesınde oldu oda yoldakı su mazgalını calan serefsızlerın tuzagına dustugum ıcın ama o cukura su andakı cyron lastıklerımle gırseydım herhalde lastıkler 5 parca olurdu :) kumho kh31 ve ku31 kullandım

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Kumho'nun yol tutuş ve yapmurlu hava performansı fena değil. Konforda biraz düşüş var ama çok önemli değil. Bakalım karda ne olacak?

Yorum bağlantısı

Bundan önceki iki aracımda Kumho dört mevsim, ve şimdi kullandığım Mondeo'da 17 inclik kış lastiği tercih ettim. Yazlık olarak bridgestone potenza var. Potenzaya göre daha yumuşak ve daha sessiz bir lastik. 2 kış geçirdim. Geçen sene Ankara'da akşam vakti bastıran ve ulaşımı aksatan kar yağışında, bir kere bile patinaja düşmeden eve getirdi. Önümde birçok aracın çıkamadığı rampalarda ve daha önemlisi rampa aşağı frenajda hiç üzmedi. 4 adedini 700.-TL'ye aldığımda diğer markalarda 1.200.-TL'den aşağı bulamamıştım. Kumho'ya güvenmeme rağmen kış lastiği konusunda teredütte kalıp başka markalara bakmıştım. Daha fazlasını ödeyerek lastik almadığım için keşke dedirtmedi. Dört mevsimler konusunda da hiç sıkıntı yaşamadım. Mesela 2000 yılında Bridgestone b330 almıştım. 2 tanesi farklı zamanlarda balon yapmıştı. Kumho'da balon görmedim hiç.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Murat Altındal

bende aracıma kumhonun 185 55 15 82v ku31 modelini 137,5 TL' ye alıp takdım, ilk izlenimlerim daha önce kışlıklarım olan, lassa snoways 2 plus a , daha sessiz araba sanki yolda yağ gibi kayıyor, fren mesafesi olarak kışlıklarım daha kısa da durabiliyordu açıkcası, ama ben yinede fiyatına göre kumhodan çok memnunum :)

Yorum bağlantısı
Hüseyin Asa

Merhaba arkadaşlar

2. el olarak aldığım 2010 model fiesta 1.4i titanium paket benzinli fiestam ile hafta sonu 2 kaza atlattım çok şükür kaza yapmadım. Araçta 16 inc jantlar ve 195 45 r16 lastikler mevcut lastikler kumho ku31 marka. 2. viteste 40 km hızla girdiğim 2 virajda da acayip kötü savruldum ve aracı zor toparladım. Bu kadar düşük hızlarda aracın kontrolden çıkıp savurması beni çok korkuttu artık araca korka korka biniyorum. İnternette araştırdım ancak herkes fiesta'nın yol tutuşundan övgü ile bahsederken bende böyle bir sorun olması nedendir acaba? Lastiklerimi ve ölçülerini değiştirmek istiyorum ve yol tutuşunu arttırmak istiyorum neler yapabilirim? Bundan önce megane 2 aracım vardı bu gibi yol tutuş sorunu hiç yaşamamıştım. Bu araçta sanki gaza bastıkça araç yukarı kalkıyor megane'de gaza bastıkça yola otururdu?

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Öncelikle geçmiş olsun.lastik havalarınız ve lastiklerinizin durumunu kontrol ettiniz mi acaba

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Aracınız kaç km de ? süspansiyon sistemi ile iligili bir işlem yapılmış mı ?

Kumho ku31 sonuçta sıradan bir lastik savurma yapaiblir.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Asa

Araç 42 bin km'de aldığım kişi lastikleri yeni değiştirdim demişti gerçketende lastikler yeni dişleri baya var üretim yılıda 2011'in son ayları olarak yazıyor. Havalarını hiç kontrol etmedim yanlız orta benim hatam var ancak eşim ve bende çok korktuk lastikleri değiştirmek istiyorum michelin veya continental alacağım yanlız acaba 15 inc jant mı alsam diyede düşünüyorum çünkü 45 yanak 16 inc jantlar konforu çok berbat 15 jant alıp 55 yanaklı bir lastik mi alsam yada 16 inc jantlar dursa bunların yanaklarını mı kalınlaştırsam bilemedim mesela 250 55 r16 uyar mı bizim araça sürtme felan yapar mı?

Bu arada aracın kazası boyası felan yok alırken servise gösterdik.

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Öncelikle aracınız Hayırlı Olsun... Bahsettiğiniz durum anlık birşey olmuş, tekrarı olursa sıkıntı var demektir. 15 jantlar Standar fabrika çıkışlıdır aracınızda sanırım ilk sahibi 16"jant takmış. jantta egrilik olabilme ihtimali geldi. Ters bir rüzgar yada farkında olmadan yol durumuda aracın dengesini bozabilir.. mk7 nin yol tutuşunu pek beğenmem mk6 daha başarılı bana göre ama bahsettiğiniz olay tamamen farklı

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

40 ile virajda savrulan bir araçta bence yol tutuş problemi aramak problemi görememenize neden olabilir. Hiç bir araç 40 km ile girilen bir virajda savurma yapmaz, yapmaması lazım. orda aklıma iki etken geliyor. birici aracın süspansiyon sistemindeki bir sıkıntı ikincisi de sizin anlık bir hareketiniz olabilir. (örneğin dalgınlıkla virajda geç kalmanız gibi? )

Yorum bağlantısı
Onur Efe

Virajda yavaşlamak için fren kullanma,

Girdiğiniz virajda yok durumu nem, yağış mıcır yığılmaları vs sabah saatlerinde ise yağlanmış zemin yüzeyine düşen çiğ sonucu oluşan nemlilik kaymaya neden olabilir.

Bunlarla birleşen yüksek veya düşük lastik basıncı.

Süspansiyonda bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum ( eğer arka kısımda sürekli bir salınım yoksa.)

Yorum bağlantısı
Hüseyin Asa

Yok jantlar orjinal 2009 modelde bulunan çok kollu 16 jantlardan benim araç 2009'da trafiğe yıkmış ama 2010 model diye yazıyor ruhsatta 2010 yılında çıkan araçlar 15 jantlarla birlikte geldi benimki 2009 yılı trafiğe çıkışlı olduğu için 16'lık jantlar bulunuyor. Ben o zaman amortisörleri, rot ve balans ayarlarını, hava basınçlarını ve ön takımı kontrol ettireyim.

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik

Öncelikle geçmiş olsun, Tamam bir çok kötü yönü var bu aracın fakat gerçekten de her ne şart oluşmuş ise oluşsun 40 km ile kaymasının altında ciddi bir sorun aranmalı

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Huseyin bey bence arabada bir sikinti yok size iki kere denk gelen bir aksilik olmus.. Tabiki siz kontrollerinizi yaptirin ama zaten lastik olcusu orjinal jant orjinal oyuzden ben onlardan problem olacagini zannetmiyorum. Bende bi iki kere aksi bir sekilde frenlemede asiri savruldum ve arabamdan sogumustum meger rot balansi duzgun degilmis..

Arabanizdan sogumayin kucuk bir kontrol yapin.. Bu arada bence lastigede hemen para yatirmayin eger 2011 model yeni bir lastik ise. Piyasada 2005 2006 model dissiz lastikle geziyorlar birsey olmuyorda sizin Kumho mu olacak. En azindan biraz eskitin yaziktir. Kumhodanda cok cok kotu lastikler var piyasada.

Benimde eski lastigim Kumho idi eskidi Pirelli Pzero Nero taktim..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Soğanlının altındaki çevre yolu

İzmir yolu ; hürriyet ayrımındaki viraj ise o yol hatalı ; az hızlı girildimi arabanın ne yapacağı belli olmuyor.. Yol çok kaygan + yolun eğimi viraj yönüne göre hatalı bence..

( çok düşük hızda benimde başıma gelmişti orada )

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Asa

İzmir yolu ; hürriyet ayrımındaki viraj ise o yol hatalı ; az hızlı girildimi arabanın ne yapacağı belli olmuyor.. Yol çok kaygan + yolun eğimi viraj yönüne göre hatalı bence..

( çok düşük hızda benimde başıma gelmişti orada )

evet aynen tamda orası ve oraya gelmeden önceki tatlı virajda geldi başıma.

Yorum bağlantısı
Cihangir Elbasan

Yol durumu,lastiklerin durumu yol tutuşunda etkili.Kaygan,bozuk,mıcırlı yollarda daha dikkatli olmak lazım.Fiestanın yol tutuşu iyidir.100-110km ile birçok viraja girdiğimde bir sıkıntı yaşamadım ama yoluna göre tabi.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Asa

Lastik konusunda da bilgi verir misiniz acaba? Kapı yanlarında yazan lastik ölçülerine baktım ama çok saçma ölçüler geldi bana mesela 185 55 r15, 195 55 r15, 195 55 r16 veya 205 55 r16 takamaz mıyım?

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

195 55 16 olmaz 205 55 16 hic olmaz.. 205 55 16 takan birini gordum camurlukta onunde arkasinda altinda ustunde 1 parmak yer kalmamis..

195 45 16 orjinal olcunuz. Benim arabamda 205 45 16 var.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...