İçeriğe Yönlendir

Mondeo II - Yakıt Tüketimi

Turgay Yüksel

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek
Bozuk bu araba :p

Yok yok bozuk değil de, aklı ermiyor

İstanbul'dan Nevşehir'e ortalama 125 km hızla geldim.. yine 7,5 litre yakmış. :p

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Yok yok bozuk değil de, aklı ermiyor

İstanbul'dan Nevşehir'e ortalama 125 km hızla geldim.. yine 7,5 litre yakmış. :p

Bu arabanın yakışı 1.4 gidişi 2.0 ozaman ..

Benzinde benim arabayla aynı yakmış olacak :p

Uzun yolda büyük motorun avantajı ortada.. :p

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

E öyle zaten... :p

Bence; fordun gelmiş geçmiş en iyi motoru..

Yorum bağlantısı
Hüseyin Gelici

Benzinde benim arabayla aynı yakmış olacak :p

Uzun yolda büyük motorun avantajı ortada.. :p

çok haklısın büyük motor uzun yolda herbakımdan avantajlıdır

güç ekononomi perfrmans ve bana güven veriyor

ancak yol öncesi bakımlar çok önemli yakıt tasarrufuna katkıda sağlıyor

ben gezi öncesi bakıma girdim

2 adet ön lastik değişti + balans + rot ayarı yaıldı

ön fren balataları değişti

4 lastik hava ayarları yapıldı

1 adet hava filitresi değişti

4 adet buji değişti

1tk buji kablosu değişti

yağ + filitre değişimi

1 lt kırmızı antifiriz konuldu

ön cam silgeçleri değişti güneşten deforme olmuş (yakıtla ilgisi yok)

kısmen yaz bakımı gibi oldu.

Yorum bağlantısı
Ayhan Körçoban
Bu tüketim benzin olarak degilmi?

hayır abi lpğ ile çalışırken benzin oluyo tabi cevabınızdan fazla yakıyorsanırım azaltmak için ne yapabilirim bujiler yeni veplatınum hava fıltresi yeni başka ne yapılabilirki lambda sensörüolabilirmi katalizör sökülüp sanırım susturucu takmışlar

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Guest Gokhan Karaduz

Merhabalar. Benim Mondi yol bilgisayarına göre 11.7/100km gösteriyor ? bu çok fazla değilmi ? bunun ortalaması kaç olmalı yani forum ortalaması ? sizlerin ne durumda ?

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
Merhabalar. Benim Mondi yol bilgisayarına göre 11.7/100km gösteriyor ? bu çok fazla değilmi ? bunun ortalaması kaç olmalı yani forum ortalaması ? sizlerin ne durumda ?

Ağırlıklı ş.içi kullanıyorsanız normal.

Oktay beyin dediği gibi lt/km daha sağlıklı sonuç verir :)

Yorum bağlantısı
hayır abi lpğ ile çalışırken benzin oluyo tabi cevabınızdan fazla yakıyorsanırım azaltmak için ne yapabilirim bujiler yeni veplatınum hava fıltresi yeni başka ne yapılabilirki lambda sensörüolabilirmi katalizör sökülüp sanırım susturucu takmışlar

Susturucu olsa bile Manifold üzerinde oksijen sensörü olması gerekiyor baktırın.Maf temizliği kelebek temizliği şart.Hava filtresi yerine tam otoruyormu bunada baktırın.Filtre tam boyutta olmayabiliyor.Yakıt için değil bu kontrol ama baktırın.

Yorum bağlantısı
Efkan Kır

Arkadaşlar merhaba, club'e yeni katıldım. Yakıt tüketimi konusunda görüşlerinizi almak istiyorum. 2011 Mondeo ecoboost sahibiyim. Aracım uzun yolda 7.2 lt /100 km ortalama yakıt harcadı. Fabrika verisi 5.5 lt bu veriye ne kadar yaklaşabilirim. Ecoboost motorda tecrübe eden varmi. Bu veri klima sürekli çalışırken elde edilen veridir.

Yorum bağlantısı
Tunç Tunçdemir
Arkadaşlar merhaba, club'e yeni katıldım. Yakıt tüketimi konusunda görüşlerinizi almak istiyorum. 2011 Mondeo ecoboost sahibiyim. Aracım uzun yolda 7.2 lt /100 km ortalama yakıt harcadı. Fabrika verisi 5.5 lt bu veriye ne kadar yaklaşabilirim. Ecoboost motorda tecrübe eden varmi. Bu veri klima sürekli çalışırken elde edilen veridir.

İyi yakmış, hatta az bile :D

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Güzergah, araçtaki yük (kaç kişi) ve hız yazarsanız daha net cevap alabilirsiniz. Ayrıca motor 1,6 mı yoksa 2,0 mı merak ettim.

Yorum bağlantısı
Efkan Kır
(düzenlendi)
Güzergah, araçtaki yük (kaç kişi) ve hız yazarsanız daha net cevap alabilirsiniz. Ayrıca motor 1,6 mı yoksa 2,0 mı merak ettim.

merhaba,

güzergah Kayseri - Bursa ve üç kişi, araç bagajı tam dolu iken elde edilen veri. Bu arada araç 1.6 eceboost motor.Hız 120 hız sabitleme kullanıldı.

tarihinde Efkan K?r tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Aracınız hayırlı olsun Efkan Bey.

Fabrika verileri genelde ideal ortamlarda elde edilir. Eskiden 90km/h, şimdilerde 100km/h ile değişmeden rüzgarsız, düz parkurlarda, aracı zorlamayacak asfalt zeminde alınan değerler ile gerçek ortamda alınan değerler farklılık gösterecektir. Aracınızın km'sini bilemiyoruz ancak yeni motorun bir süre çok yakacağı da gerçek. Ayrıca turbo kullanımına alıştıkça, maksimum torku aldığınız devirleri daha rahat ayarlayıp, yakıt tüketimini düşüreceksinizdir. Bu arada aldığınız ortalama veri de Mondeolar için güzel bir değer. 1.6 turbo motorun güçlü performansına karşı tüketim değerleri gelecekte Mondeo'ya daha çok müşteri kazandıracaktır.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Efkan Kır
Aracınız hayırlı olsun Efkan Bey.

Fabrika verileri genelde ideal ortamlarda elde edilir. Eskiden 90km/h, şimdilerde 100km/h ile değişmeden rüzgarsız, düz parkurlarda, aracı zorlamayacak asfalt zeminde alınan değerler ile gerçek ortamda alınan değerler farklılık gösterecektir. Aracınızın km'sini bilemiyoruz ancak yeni motorun bir süre çok yakacağı da gerçek. Ayrıca turbo kullanımına alıştıkça, maksimum torku aldığınız devirleri daha rahat ayarlayıp, yakıt tüketimini düşüreceksinizdir. Bu arada aldığınız ortalama veri de Mondeolar için güzel bir değer. 1.6 turbo motorun güçlü performansına karşı tüketim değerleri gelecekte Mondeo'ya daha çok müşteri kazandıracaktır.

Saygılarımla.

Evren Bey, teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
merhaba,

güzergah Kayseri - Bursa ve üç kişi, araç bagajı tam dolu iken elde edilen veri. Bu arada araç 1.6 eceboost motor.Hız 120 hız sabitleme kullanıldı.

Normal bir uzun yol olmuş. Km arttıkça ve siz araca alıştıkça tüketim düşebilir. Bu arada aracınız haırlı olsun. Güle güle kullanın.

Yorum bağlantısı
Ergin Ertuğrul

abi o değilde başlık 2009 da açılmış o zamandan bu zamana benzin ne zamlanmış yahu

Yorum bağlantısı
Tunç Tunçdemir

1 saat önce Adana dan Ankaraya geldim. Yol bilgisayarı hız ortalaması 103 km/h. İki kişi , yük yok sayılır, klima yok.Yakıt tüketimi 6.9 lt/100 km.

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
1 saat önce Adana dan Ankaraya geldim. Yol bilgisayarı hız ortalaması 103 km/h. İki kişi , yük yok sayılır, klima yok.Yakıt tüketimi 6.9 lt/100 km.

Ben de Karasu'dan Bolu'ya(yaklaşık 2 saat)gittim.Ortalama hız,100 civarı.Tüketim de 10 civarı...

Sizin maşallahınız var,sizin ortalamaları sadece Bolu dağından aşağı salarken görebilirim sadece :police:

Tabi manuel-otm.farkı...

Yorum bağlantısı
Tunç Tunçdemir
Ben de Karasu'dan Bolu'ya(yaklaşık 2 saat)gittim.Ortalama hız,100 civarı.Tüketim de 10 civarı...

Sizin maşallahınız var,sizin ortalamaları sadece Bolu dağından aşağı salarken görebilirim sadece :)

Tabi manuel-otm.farkı...

Abi sabah sabah daha fazla moralini bozayım :D :lol2:

Dün gece ankaradan tekrar adanaya döndüm, yol bilgisayarını hiç sıfırlamadım.

Adanadan-Ankaraya 103 km/h hız ortalaması ile 6,9 yakmıştı. Ankara şehir içinde 60 km gezdim , hız ortalaması 54 km/h a düştü. Sonra biraz acelem vardı, Adanaya hızlı geldim. Adanaya geldiğimde hız ortalaması 112 km/h a çıkmıştı. Yakıt tüketimi 7,2 lt/100 km. Toplam yaptığım yol 981 km

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
(düzenlendi)
Abi sabah sabah daha fazla moralini bozayım :):D

Dün gece ankaradan tekrar adanaya döndüm, yol bilgisayarını hiç sıfırlamadım.

Adanadan-Ankaraya 103 km/h hız ortalaması ile 6,9 yakmıştı. Ankara şehir içinde 60 km gezdim , hız ortalaması 54 km/h a düştü. Sonra biraz acelem vardı, Adanaya hızlı geldim. Adanaya geldiğimde hız ortalaması 112 km/h a çıkmıştı. Yakıt tüketimi 7,2 lt/100 km. Toplam yaptığım yol 981 km

Tunç dememde sorun olmaz sanırım :)

Hız ortalaması 103. :) 112 :crazy: kadranı deviriyorsun herhalde,ortalama bu olduğuna göre :p

Lpg taktırmadığın kadar var. 30 krş.gibi yakıtın,benim için hayalden de öte :lol2: benzinde tabi...

Biraz daha zorlasan benim tüple aynı yakıtı yakıcan,ha gayret :p:)

Otomatikte olsa hala daha az yakıyorum,takas yapalım istersen :p

Haa birde,tam bayır aşağı arabayı salarken ort.tüketim 3.00-2.8-3.2-2.6 gibi değerler gösteriyor,

Bu durumda araç bu değerleri mi yakıyor,yoksa tüketim sıfır mı oluyor...Çut off olayı,bilmem doğru anlatabildim mi...

tarihinde Fatih Bayram tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tunç Tunçdemir
Tunç dememde sorun olmaz sanırım :)

Hız ortalaması 103. :) 112 :) kadranı deviriyorsun herhalde,ortalama bu olduğuna göre :p

Lpg taktırmadığın kadar var. 30 krş.gibi yakıtın,benim için hayalden de öte :lol2: benzinde tabi...

Biraz daha zorlasan benim tüple aynı yakıtı yakıcan,ha gayret :p:)

Otomatikte olsa hala daha az yakıyorum,takas yapalım istersen :crazy:

Haa birde,tam bayır aşağı arabayı salarken ort.tüketim 3.00-2.8-3.2-2.6 gibi değerler gösteriyor,

Bu durumda araç bu değerleri mi yakıyor,yoksa tüketim sıfır mı oluyor...Çut off olayı,bilmem doğru anlatabildim mi...

Abi uzun yol iyi güzelde, şehir içine girince 10-11 lt/100 km yi görmek çok sıkıcı oluyor.

1. vites hariç , diğer tüm viteslerde 1400 devir üzeri ayağını gazdan çekersen tüketim 0 olur. 1. viteste olmaz yalnız. Birde 1400 devirin altında

Otomatikte olsa hala daha az yakıyorum,takas yapalım istersen :p

hiç işim olmaz abi, 2.0 otomatiğin hantallığı ve tüketimi ile uğraşamam :D

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
Abi uzun yol iyi güzelde, şehir içine girince 10-11 lt/100 km yi görmek çok sıkıcı oluyor.

1. vites hariç , diğer tüm viteslerde 1400 devir üzeri ayağını gazdan çekersen tüketim 0 olur. 1. viteste olmaz yalnız. Birde 1400 devirin altında

Ş.içi maalesef öyle,bi farkla benimki 13-15 :lol2: lerde geziyor...

:)

Ama yol bilgisayarı öyle demiyor :)

hiç işim olmaz abi, 2.0 otomatiğin hantallığı ve tüketimi ile uğraşamam :D

:)

Yorum bağlantısı
Tunç Tunçdemir
:D

yol bilgisayarı öyle demez abi, çünkü bizde anlık tüketim yok, ortalama var sadece. birde senin araba otomatik olduğu için farklı olabilir. Benim anlattığım cut off hikayesi düz vitese göre

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
yol bilgisayarı öyle demez abi, çünkü bizde anlık tüketim yok, ortalama var sadece. birde senin araba otomatik olduğu için farklı olabilir. Benim anlattığım cut off hikayesi düz vitese göre

Öyle diyor,ama nasıl, :D

Ortalama tüketime basılı tutunca sıfırlıyor ya,

Mesela cruise 90 sabit giderken basılı tutunca 8.4-8.8

Bayır aşağı(bu lafa bayılıyorum) 3.1-2.7-3.3 aracın hızına göre değişebiliyor.

140 Sabit hızla 9.8-10.00 gibi...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...