İçeriğe Yönlendir

Mondeo II - Yakıt Tüketimi

Turgay Yüksel

Recommended Posts

Bora Kılıçoğlu

otomatik araç evet 1.1 1.4 arası oynuyor ilginç olan bir durum daha fark ettim lpg ile çalıştığı zaman 0,9 ile 1.1 arasında oynuyor bu sefer. Sizce benzin enjektörleri ile ilgili bir sorunum olabilir mi?

Babamın aracı olan vw bora'da gaza basmazsanız 0 olarak gösteriyordu markadan markaya değişiyor sanırım bu yol bilgisayarı gösterimleri.

Arabam benzinde kilometrede neredeyse 1 tl yakıyor şehir içi kullanımda ortalama hız 16 18 km arası birşey olması gerekiyor ortalama yakıt tüketimi ise 18 litre gösteriyor. Acaba arabayı yanlış mı kullanıyorum otomatik vites kullanımında bir hata mı yapıyorum arabada sıkıntı mı var çözemedim gitti. Cumartesi günü bir Osman ustanın yanına uğrasam iyi olacak sanırım

Yorum bağlantısı

otomatik araç evet 1.1 1.4 arası oynuyor ilginç olan bir durum daha fark ettim lpg ile çalıştığı zaman 0,9 ile 1.1 arasında oynuyor bu sefer. Sizce benzin enjektörleri ile ilgili bir sorunum olabilir mi?

Babamın aracı olan vw bora'da gaza basmazsanız 0 olarak gösteriyordu markadan markaya değişiyor sanırım bu yol bilgisayarı gösterimleri.

Arabam benzinde kilometrede neredeyse 1 tl yakıyor şehir içi kullanımda ortalama hız 16 18 km arası birşey olması gerekiyor ortalama yakıt tüketimi ise 18 litre gösteriyor. Acaba arabayı yanlış mı kullanıyorum otomatik vites kullanımında bir hata mı yapıyorum arabada sıkıntı mı var çözemedim gitti. Cumartesi günü bir Osman ustanın yanına uğrasam iyi olacak sanırım

Tüketiminizde hata var, ya da hesaplamanızda. Aracınız v12 motorlar kadar tüketime sahip şu anda. Otomatik kullanımında belli başlı dikkat edilecekler vardır elbet. Ancak tüketiminiz fazla olduğuna göre muhakkak ani gaza basmamak, vites değiştirmek için ayağınızı gazdan çekmek giibi kaidelere dikkat etmişsinizdir diye düşünüyorum. Aracınızın O/D tuşunun kapalı olduğuna da emin olmalısınız. Yoksa araç devamlı 3 vites kullanır.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Bora Kılıçoğlu

Tüketiminizde hata var, ya da hesaplamanızda. Aracınız v12 motorlar kadar tüketime sahip şu anda. Otomatik kullanımında belli başlı dikkat edilecekler vardır elbet. Ancak tüketiminiz fazla olduğuna göre muhakkak ani gaza basmamak, vites değiştirmek için ayağınızı gazdan çekmek giibi kaidelere dikkat etmişsinizdir diye düşünüyorum. Aracınızın O/D tuşunun kapalı olduğuna da emin olmalısınız. Yoksa araç devamlı 3 vites kullanır.

Saygılarımla.

Kesinlikle tüketimimde fazlalık var şöyle anlatayım net bir sonuca ulaşmış oluruz; Geçen cumartesi benzin ışığım yandı biraz daha gittikten sonra 50 tl'lik benzin aldım ve tam 55 km sonra tekrar benzin ışığım yandı 55 km'nin tamamını şehir içinde ve yoğun trafikte yaptım ortalama hızım 18 km olarak gösteriyor ortalama yakıt tüketimim ise 18.3 lt olarak gösteriyordu. OD tuşu kapalı araç 4 vites olarak çalışıyor 20 ve 40 da vites değiştiriyor devir olarak normal devirinde değiştiriyor. Vites değiştirmek için ayağımı gazdan çekiyorum bu tip kullanım tarzlarını uyguluyorum yüksek devir kullanmıyorum zaten kullansam ortalama hızım bu derece düşük olmazdı sanırım.

Bu güne kadar yaptığım bakımlar

Buji

Buji kablosu

hava filtresi

Benzin filtresi

triger seti

v kayışı seti

termostat değişimi

polen filtresi

ön arka disk ve balatalar

4 amortisör

4 sıfır lastik

yağ ve yağ filtresi

aklıma gelenler bunlar yapmadığım yapmam gereken birşey var mı bilemiyorum?

Yardımlarınızdan ötürü siz büyüklerime şükranlarımı sunuyorum...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Şu konuya yazamaz oldum ya, ona yanıyorum... 10 litre yakıyor yeni yakışıklı :D

Yorum bağlantısı
Bora Kılıçoğlu

Şu konuya yazamaz oldum ya, ona yanıyorum... 10 litre yakıyor yeni yakışıklı :D

Bana da nasip olur inşallah bir gün emmi mk3. Ben dizel otomatik istiyorum aslında ama hayırlısı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

nasıl ölçmem gerekiyor mahmut bey

Depo dolacak, en az 100 km gezilecek ve tekrar aynı yerden doldurulacak.

Yorum bağlantısı
Bora Kılıçoğlu

Mahmut bey o dediğinizi geçen ay yaptım 16.5 litre aldı. Tam dolu depo ile yola çıktım bir miktar şehir içi bir miktar şehir dışı yoğunluk şehir içi olacak şekilde 100 km yaptım aynı benzinlik aynı pompadan 16.5 litre benzin aldı

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bana da nasip olur inşallah bir gün emmi mk3. Ben dizel otomatik istiyorum aslında ama hayırlısı

Bende bende :D

Yorum bağlantısı
Bora Kılıçoğlu
(düzenlendi)

4'ü olur inşallah mekaniği daha güzel.

4'ün arka stopları tarzıma uygun değil çok değişik geliyo gözüme 4 olacağına 5 olsun hepimizin olsun :biggrin:

tarihinde Bora Kılıçoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

4'ü olur inşallah mekaniği daha güzel.

İnşallah... Onları da sevmeye başladım gibi :D

Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara

5'in görselleri çok güzel, MK4 boyutlarında olursa onun da kullanımı zor olur, temas çok fazla oluyor ne kadar dikkat etsenizde.

Yorum bağlantısı

Rolantide ,Otomatikte boşta 0.9 1.1 d'de ise 1.1 1.4 yazar...

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Hasan Aksüt

Eskişehir-Mersin(Tarsus) etabında 1 depo benzin tükettim. Full dolu (ancak tepeleme değil) araçla %90 klima açık ve gündüz yolcuğunda 51 lt yakıtla 698 km yol yapmışım. Ortalama hızım 104 km. Genelde hız kontrolünde navigasyon verilerine göre 118 km sabit hızla yolculuk ettim. 7.3 lt yakıt tüketimi çok tatminkar bir veri diye düşünüyorum. Parkurun düz ve zorlu tırmanışlar içermiyor olması avantajsa da sıcak havada klima ile aracın yol bilgisayarı verileri 8.2 gösterdi. Aslında yol bilgisayarı benzinde çok doğru veriler gösterirdi. LPG'de 1 lt fazla gösterdiği olurdu.

Yorum bağlantısı
Nuri Tanır

ölçtüm, biçtim benim ov 1999 mondeo şehiriçi 1 litre benzin ile 9 km şehir dışı şehir dışı 3000-3500 devirlerde 1 litre benzin ile 13 km yapıyor... 1998 model manuel glx ile bu rakamlar 1 litre benzin ile şehiriçi 10 km ve şehir dışı 1 litre benzin ile 15 km idi Sonuç :) otomatik vites bir parça manuelden fazla yakıyormuş :)

Yorum bağlantısı
Ozan Akkaya

Dün Bitlis'ten Van'a gidip geldim. 25 Lt. lpg ile 275 Km. yol yaptım. ortalama 0,20 Tl. yaktı. Şehiriçini hesaplayamıyorum, çünkü şehiriçinde trafik olan sadece 1 cadde var ve ben oraya girmiyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eray Eski

3 gun once Denizli - izmir - manisa- izmir (sehir ici) - Denizli guzergahinda gittim geldim.

surekli klima acikti. giderken Aydin - Izmir arasi otobanda 140-160 km hizla gittim.

ort. 0.20 kurus yakti aracim. litre olarak da 100 km`de 9.3 litre

klima kapali ve normal hiz sinirlarinda 8.3 litre yakiyordu. klima baya etkiliyormus :) denemis olduk.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Son zamanlarda 9,7 litre görüyorum... lpg'yi % 17 ile ayarlatmıştım...

Demekki 11,35 litre lpg tüketiyorum... Lpg burada 2,00, o halde kilometrede 22 kuruş yakıyorum...

Yorum bağlantısı
Anıl Kandemir

9.5 litre benzin tüketiyorum %20 si 7-8 km lik otobandan , %80 i şehir içi trafikten oluşuyor

Yorum bağlantısı
Eray Eski

Son zamanlarda 9,7 litre görüyorum... lpg'yi % 17 ile ayarlatmıştım...

Demekki 11,35 litre lpg tüketiyorum... Lpg burada 2,00, o halde kilometrede 22 kuruş yakıyorum...

Mehmet abi sehir disi tuketimmi bu ? mk3 mondeonun.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mehmet abi sehir disi tuketimmi bu ? mk3 mondeonun.

Yok şehir içi sayılır sadece haftada bir yada iki defa köye gidip geliyorum...

Haftada iki kez köye gitmem ortalamayı toplamda 1 litre falan düşürüyor...

Uzun yolda da adam gibi gitmediğim için yine aynı yakıyor :D

Onun şehiriçi, ş.dışı aynı yol :)

nevşehirde trafikmi var sanki :p

Nevşehir 2-3 aydır çok kötü Hakan...

Ana arterimizde ciddi bir inşaat var ve bir ay daha sürecek.. dağdan tepeden bir ve 2. vitesle gidip geliyoruz hep...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...