İçeriğe Yönlendir

Mondeo II - Yakıt Tüketimi

Turgay Yüksel

Recommended Posts

Hasan Belen

Anlık tüketim demişsiniz. Acaba yol bilgisayarı nasıl sıfırlanıyor.  2 büyük tuşa basılı tutunca bütün ekrandaki işaretler yanıyor. Ama ortalama tüketimi sıfırlamıyor.

Yorum bağlantısı
Burhan Yiğit

99 mondeo istanbul edirne(havsa) arası 410 km 34 litre lpg yaktı hız 130/140 dır. Istanbul içi ise 40 litre lpg ile 350/370 km aralığında yapıyor. Referans karşılaştırma için

Yorum bağlantısı
Burhan Yiğit

Burhan bey manuel mi? otomatik mi aracınız ?[/quote

Manuel kenan bey

Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen

Şehir içi ölçümler güzergah ve trafik durumuna göre %50 fark gösterebilir.

Yorum bağlantısı
Selim Kılınç

Sizin için takip çizelgesi hazırladım dana öncede yayınlamıştım inşallah yardımcı olur testler 10 veya 20 yazımdan sonra ortalamanız kesin belli olur.

2eyb714.jpg

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Hasan Belen

ben aracı seri kullanıyordum. Şimdi  biraz  sakin kullanmaya  karar  verdim.  uzun yolda  90-100  ile   9-10.litreye düştü  

şehir içi  gene sakin  kullanım 12-13 litre  civarı  yakıyor.  

demekki  SAKİN kullanmalı  gaz pedalının  dibini  görünce   emiyor.

mk2 otomatik.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Kılınç

ben aracı seri kullanıyordum. Şimdi  biraz  sakin kullanmaya  karar  verdim.  uzun yolda  90-100  ile   9-10.litreye düştü  

şehir içi  gene sakin  kullanım 12-13 litre  civarı  yakıyor.  

demekki  SAKİN kullanmalı  gaz pedalının  dibini  görünce   emiyor.

mk2 otomatik.

Sürat performans demek zaten benzin yada lpg demek değil mi?

Değerleriniz gayet güzel bizimki ile aynı yani normal kullanım için ideal. Yok trafikte sıkışırsan basarsın zevkine göre o kadar.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Emrah ÇILGIN

Ben araç tekleme problemi yapmadan önce bayramdan önce balıkesirden marmarise gittim burdan lpg depoyu doldurdum depom 32 litrelik simit 31.4litre lpg almıştı..Marmarise varmadan önce daha bitmemişti ama bitmek üzeredir diye tekrar doldurdum tam 405 km olmuştu 30lt gaz aldı tekrar depo yine opet aygaz ve litresi 1.99tl idi çok şaşırmıştım çünkü 14-15 kuruşa denk geliyor 100-110km ile gittim.. Normalde balıkesirdede her gün 40-50km yapıyod

rum o zamanda bir depo lpg ile 350 km yi kesin geçiyorum ş.içi .yani burdada ortalama 20krş yakıyor araç 8 litre civarı ama sakin kullanırım aracı. Ben de dahil herkes şaşırıyor bu yakıta ama 3 . yılı aracın bende ve hep bu şekilde yakıt.. 3 aydır araç arızalı olduğundan bakmıyorum yakıta ama arıza çözüldüğünde yine paylaşırım..Bu arada lpg borusuna şu tasarruf cihazı denilen parçadan takılı onunda etkisi varmıdır bilmiyorum ben aldığımda aracı vardı bende hiç sökmedim..

Yorum bağlantısı
Selim Kılınç

Ben araç tekleme problemi yapmadan önce bayramdan önce balıkesirden marmarise gittim burdan lpg depoyu doldurdum depom 32 litrelik simit 31.4litre lpg almıştı..Marmarise varmadan önce daha bitmemişti ama bitmek üzeredir diye tekrar doldurdum tam 405 km olmuştu 30lt gaz aldı tekrar depo yine opet aygaz ve litresi 1.99tl idi çok şaşırmıştım çünkü 14-15 kuruşa denk geliyor 100-110km ile gittim.. Normalde balıkesirdede her gün 40-50km yapıyod

rum o zamanda bir depo lpg ile 350 km yi kesin geçiyorum ş.içi .yani burdada ortalama 20krş yakıyor araç 8 litre civarı ama sakin kullanırım aracı. Ben de dahil herkes şaşırıyor bu yakıta ama 3 . yılı aracın bende ve hep bu şekilde yakıt.. 3 aydır araç arızalı olduğundan bakmıyorum yakıta ama arıza çözüldüğünde yine paylaşırım..Bu arada lpg borusuna şu tasarruf cihazı denilen parçadan takılı onunda etkisi varmıdır bilmiyorum ben aldığımda aracı vardı bende hiç sökmedim..

Resmini de çekip yayınlasaydınız çok iyi olurdu hani.
Yorum bağlantısı
Selim Kılınç

Neyin resmini?

Tasarruf cihazından bahsetmiştiniz hatta yazınızda bunun etkisi olabilir mi demiştiniz.

Yorum bağlantısı
Emrah ÇILGIN

yarın çeker koyarım çok basit birşeye benziyor bi arkadaş evlerde doğalgaz borusuna da takıyorlar bunları demişti lpg enjektörlerine gelen yakıt hortumunun etrafında takılı  kablo bağıyla takıvaermişer herhangi bi bağlantısıda yok sadece borunun üzerine dıştan sabitlenmiş birşey sanırım içinde mıknatıs gibi birşey var yakıtı daha küçük parçalara ayrılmasını mı ne sağlıyormuş öyle bişeyler demişti arkadaş

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

7,5 lt/100 km lpg tüketimi uzun yolda normal bir sonuç. mıknatısın hikayesi şudur: 600 kg lık sanayi mıknatısını dev motorlara takarak tüketimde azalmayı sağlarlar. içinden geçen yakıtın hızı ve mıknatısın boyutu ile orantılarsak araçlarda o fiziksel yapı sağlanamaz. Ki sanayi deki mıknatıslar bizimalıştığımzın oldukça dışında çekim gücüne sahiptir. 2 cm lik bir parçasını metal masadan parmak gücü ile kaldıramassınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ertuğrul İlhan

iyi geceler: yakıt tüketimi ile ilgili bir başlık açmak istedim ben aracımı benzinli kullanıyorum aracı alalı yaklaşık 45 gün kadar oldu 3 depo bitirdim her seferinde tam 700 km den birazcık fazla yol yaptım şehir içinde....ortalamaya vurursak yaklaşık 2.9 tl km yakıt gözüküyor bana 2000 motor bir araca göre fena gelmedi.... birazda acemilik var tabii sanırım yaz gelince ve acemilik birazdaha pekişince 2.60 tl ye düşer gibi geliyor.... sizin gibi değerli arkadaşlar tüp taktırmayı önerirmisiniz??? tüpte bu aracın yakıt tüketimi nedir?? eğer arada fazla bir fark oynamıyor ve tüpte bir takım sorunlar çıkıyorsa hiç taktırmayalım gönderen:gazoz kapağı :)

abiciğim bnde atiker marka lpg var sehir içi 210 krş uzun yolda 180 krş yakıyo

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Kuruş hesabı alışkanlığını bir türlü vazgeçiremedik. Bundan beş yıl sonra lpg nin litresi 5 lira olunca bunları okuyanlar bu değerlere ulaşmak için arabanın oynamadık yerini bırakmayacaklar :D günahı size valla :p

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Dinç Gökmen

Araçlarımız gayet ekonomik bende mondeodan önce taunus vardı. Taunus uzun yolda 8 litre gaz yakardı. Mondeoyu yeni aldım. Uzun yolda net bir ölçümüm olmadı. Bozuk ateşleme sistemiyle 270 km de yaklaşık 50 TL yaktı. Ama şunu söyleyebilirim Citroen Xsara vardı 1.6 otomatik, ondan az yaktı :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Çelebi

Bence bu kasaya göre bu arabalar gayet iyi yakıyor uzun yolda 70 liralık gazla 350 km 140 150 basarak gittim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kılınç

Sizin için takip çizelgesi hazırladım dana öncede yayınlamıştım inşallah yardımcı olur testler 10 veya 20 yazımdan sonra ortalamanız kesin belli olur.2eyb714.jpg

Şu çizelgeyi bi tutan olsa herşey daha kolay ve gerçekçi olacak

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Burçin Kabasakal

Şu çizelgeyi bi tutan olsa herşey daha kolay ve gerçekçi olacak

Ödevler yapılmıyor azizim. Güzel çalışma.

Yorum bağlantısı
Selim Kılınç

Ödevler yapılmıyor azizim. Güzel çalışma.

Burçin bey şu çizelge gerçekten tutulsa bire bir kayıt yapılsa araç sahipleri araçlarının bakımlarının bile zamanının geldiğini anlamaları için yeterli bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Fuelio programını tavsiye ederim. Daha kapsamlı kayıtlar tutulabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsmail Avcı
(düzenlendi)

Arkadaslar suan 100 km de 12,2 lt lpg yakiyorum ,hava soguk ve genelde sehir ici.nasil sizce (duz vites)

Az yaksin diye ugrasmiyorum pek

tarihinde İsmail Avcı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Toplam yol 360 km 100 km'si şehir dışı geri kalanı şehir içi. Sakin kullanım OV 8.6 lt 100 km de.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...