İçeriğe Yönlendir

Mondeo II - Yakıt Tüketimi

Turgay Yüksel

Recommended Posts

Ahmet Said Avşar

bujiler ve gaz filtresi değişti. lpg ayarı yapıldı.şehir içi-uzun yol karışık kullanımda yol bilgisayarım 12 litre yakıt verisi gösterdi. lpg de ise 12.5 lt yakıt sarfiyatım oldu.400 km-50 lt lpg sarfiyatım oldu.artı benzin.

Yorum bağlantısı
Ahmet Said Avşar
On 13.12.2015 at 11:40, Murat Sahın yazdı:

Ankarada ikamet eden arkadaşlardan yardım rica ediyorum. Mondeo 2.0 ghia manuel kullanan hiç es dost bulamadım maalesef. Bu yüzden sorular havada kaldı.

Arkadaşlar çubukta oturuyorum. İş yerim Pursaklarda. Dolayısı ile her gün cubuk pursaklar yapacağım. Aslında küçük bir dizel düşünüyordum. Bir kaç seçeneği inceledim. Araçlar bana çok küçük ve güvensiz gelince mondeo ya kaydı aklım. 3 kuruş az yakacak diye canımı riske atmam.

Bahsettigim rota da manuel 2.0 ghia kaç litre yakıt tüketir? Yol boyunca 90 km sabit hız (cruise control ile) gideceğim çünkü hız sınırı 90. Trafik yok, dur kalk yok. Bakımlı bir araç tahmini kaç litre tüketir?

bizim araçlar 110 ile giderken-80 km hızla gittiğinden daha az yakıyor(1-1,5 lt)

uzun yol 120 ile 8-9 litre-şehir içi dur kalklı yollarda 13,5 tl sevgili murat şahin :)

Yorum bağlantısı
Dinç Gökmen

Bugün itibariyle uzun yolda 8.4 Litre lpg tüketimi oldu. 110-120 arası sabit hızda 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Burak Nalbantoglu
(düzenlendi)

Tüpsüz kullaniyorum birkac gundur. E5'i kullanmadan evvel 15 litre yaziyordu. E5'i surekli kullandigimdan beri 12.8 civarina dustu. Depoyu fulledim dun. Ibre halen fullde. Bozuk mudur nedir anlamadim ?. Depo bitince yapacam hesabini.

tarihinde Burak Nalbantoglu tarafından düzenlendi
Imla
Yorum bağlantısı
Ahmet Said Avşar
2 saat önce, Burak Nalbantoglu yazdı:

Tüpsüz kullaniyorum birkac gundur. E5'i kullanmadan evvel 15 litre yaziyordu. E5'i surekli kullandigimdan beri 12.8 civarina dustu. Depoyu fulledim dun. Ibre halen fullde. Bozuk mudur nedir anlamadim ?. Depo bitince yapacam hesabini.

kaç lt aldı depo,61?

Yorum bağlantısı
Burak Nalbantoglu
3 saat önce, Ahmet Said Avşar yazdı:

kaç lt aldı depo,61?

Gecikmeli cevap icin ozur dilerim. 61.3 litre aldi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Said Avşar
Şimdi, Burak Nalbantoglu yazdı:

Gecikmeli cevap icin ozur dilerim. 61.3 litre aldi

hocam depoyu tekrar fullediğinizde yol bilgisayarı servis menüüsünden depoda kaç lt benzin görünüyor bakabilir misiniz rica etsem?  

Yorum bağlantısı
Burak Nalbantoglu
19 saat önce, Ahmet Said Avşar yazdı:

hocam depoyu tekrar fullediğinizde yol bilgisayarı servis menüüsünden depoda kaç lt benzin görünüyor bakabilir misiniz rica etsem?  

Ona bakmayi unuttum simdi, birazdan bakacam ona. Bu arada tuketim su sekilde. 170 kilometre yol gitmisim toplamda ve demin depoyu tekrar fulledim ve 129.70 TL tuttu. Ortaya da kilometre basi 76 kurus gibi bir miktar cikti. Tüp farz oldu. Persembeye randevu aldim. Atikfast kullanan var midir?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bu 170 km ortalam kaç km hızda ne sürede nerde yapıldı?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Said Avşar

Ona bakmayi unuttum simdi, birazdan bakacam ona. Bu arada tuketim su sekilde. 170 kilometre yol gitmisim toplamda ve demin depoyu tekrar fulledim ve 129.70 TL tuttu. Ortaya da kilometre basi 76 kurus gibi bir miktar cikti. Tüp farz oldu. Persembeye randevu aldim. Atikfast kullanan var midir?

170 km de 24 lt benzin mi yaktı ??? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Detay vermezseniz yorum yapamayız. Aracınız otomatik mi, tüketim şehir içi mi, yük durumu, seri mi kullandınız?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Dinç Gökmen
(düzenlendi)

Ankara - izmir arası iki kişi bir de çocuk, yük çok fazla değil, düz vites 110-120 arası geneli C.C açık tekrar ölçüm yaptım 8.4 Litre yaktı. 330 km de 80 tl lpg aldı. Litresi 2.74 tl. Kuruş hesabı yapmam sürekli değişir. 8.4 Litre normal mi bilemedim 

tarihinde DİNÇ GÖKMEN tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun
Bir saat önce, DİNÇ GÖKMEN yazdı:

Ankara - izmir arası iki kişi bir de çocuk, yük çok fazla değil, düz vites 110-120 arası geneli C.C açık tekrar ölçüm yaptım 8.4 Litre yaktı. 330 km de 80 tl lpg aldı. Litresi 2.74 tl. Kuruş hesabı yapmam sürekli değişir. 8.4 Litre normal mi bilemedim 

Gayet iyi abi. Benim eylül ayında uzun yolda 110 130 km arası gidişle 8.30 lt yaktı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Dinç Gökmen
Bir saat önce, Derviş Dursun yazdı:

Gayet iyi abi. Benim eylül ayında uzun yolda 110 130 km arası gidişle 8.30 lt yaktı.

Sevindim normal olduğuna :-) 

Yorum bağlantısı
Burak Nalbantoglu
18 saat önce, Münir Nurettin Taşova yazdı:

Detay vermezseniz yorum yapamayız. Aracınız otomatik mi, tüketim şehir içi mi, yük durumu, seri mi kullandınız?

Ozur dilerim. Evet aracim otomatik. Yuk yok aracta. Genelde tek kisi kullaniyor. Yolcusuz. Maksimum iki kisi. Tuketim sehirici. Seri kullanmadik. Sanziman sorunu oldugu icin yuklenmedik de gaza. Sorun giderilince de 80 km/s hizdan yukari cikilmadi. 

18 saat önce, Ahmet Said Avşar yazdı:

170 km de 24 lt benzin mi yaktı ??? 

Evet oyle cikti :(.

20 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

bu 170 km ortalam kaç km hızda ne sürede nerde yapıldı?

4-5 gun surdu bu kilometrenin yapilmasi. Istanbul Kadikoy-Kartal arasinda yapildi. Genelde e-5 ve sahilyolunda yaptik. Nadiren de minibus yolunu kullandim. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Said Avşar

14.3 lt falan yapmış ankara da falan olsa 13 lt nin üstü fazla derdim ama çok durk kalk lı istanbul trafiğinden kaynaklı olabilir.şehir içinden kasıt bence çok önemli.araç atıyorm 50-70 km aralığında trafikte akıyor ise bu değer fazla,sürekli yüke biniyorsa,adım başı kırmızı ışık varsa,ve sürekli durk kalk var ise değerler max.seviyesinde bence.periyodik bakımla ve sensör temizliği-ateşleme sistemine girişilerek 1.5 lt falan düşer bence 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan

Yakabileceği en fazla tüketimi yakmış  sanki, araba çok kontak kapatıp açıyorsa kısa mesafe soğuk motorla yol alıyorsa bu değerler normal.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Nalbantoglu
2 saat önce, Tuncay Arslan yazdı:

Yakabileceği en fazla tüketimi yakmış  sanki, araba çok kontak kapatıp açıyorsa kısa mesafe soğuk motorla yol alıyorsa bu değerler normal.

Evet, mesafeler cok uzun degil. Bazen de motor tam isinmadan tekrar kontak kapattigim oluyor.

3 saat önce, Ahmet Said Avşar yazdı:

14.3 lt falan yapmış ankara da falan olsa 13 lt nin üstü fazla derdim ama çok durk kalk lı istanbul trafiğinden kaynaklı olabilir.şehir içinden kasıt bence çok önemli.araç atıyorm 50-70 km aralığında trafikte akıyor ise bu değer fazla,sürekli yüke biniyorsa,adım başı kırmızı ışık varsa,ve sürekli durk kalk var ise değerler max.seviyesinde bence.periyodik bakımla ve sensör temizliği-ateşleme sistemine girişilerek 1.5 lt falan düşer bence 

Carbon clean olayina bir bakacam. Atesleme sistemine de baktiririm yarin obur gun. Bu arada Atikfast kullanan var mi?

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
3 saat önce, Burak Nalbantoglu yazdı:

Evet aracim otomatik. Yuk yok aracta. Genelde tek kisi kullaniyor. Yolcusuz. Maksimum iki kisi. Tuketim sehirici. Seri kullanmadik. Sanziman sorunu oldugu icin yuklenmedik de gaza. Sorun giderilince de 80 km/s hizdan yukari cikilmadi. 

5.4 TL'den almış olsanız 100 km'de 14.2 lt benzin tüketimi olmuş. Şanzıman sorunluyken de bindiğiniz için, tekrar bir full depo ölçümü yapmalısınız. Kısa mesafe dur kalk bana anormal gelmedi. Kalkışlarda yol bilgisayarında 25 lt'leri görüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Nalbantoglu
24 dakika önce, Münir Nurettin Taşova yazdı:

5.4 TL'den almış olsanız 100 km'de 14.2 lt benzin tüketimi olmuş. Şanzıman sorunluyken de bindiğiniz için, tekrar bir full depo ölçümü yapmalısınız. Kısa mesafe dur kalk bana anormal gelmedi. Kalkışlarda yol bilgisayarında 25 lt'leri görüyorum.

Kalkista 32 litreyi gordum :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
İsmail Sert

97 mondeo 2.0 ghia otomatik vites uzun yol geldim 1150 km 476 tl gaz harcadım ortalama 0,40 kuruş gibi bir rakam. Şehir içi 32 litre gazla 187 kmyi deviremedim arabayı kasmıyorum boğmuyorum değişmiyor bazen biraz basıyorum değerler yaklaşık olarak yine aynı oluyor. Yakıt biraz fazla gibi geldi sizce sebebi nedir saygıdeğer büyüklerim. (Not 2.0 avensisi olan eşimin eniştesi 670 tlye 3000 km gittiğini söyleyince şok oldum) bu arada yol bilgisayarı 12.4-12.9 arası gösteriyor benzin değerlerini aracımız fazla mı yakıyor yardımlarınızı bekliyorum. .

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun
Bir saat önce, İsmail Sert yazdı:

97 mondeo 2.0 ghia otomatik vites uzun yol geldim 1150 km 476 tl gaz harcadım ortalama 0,40 kuruş gibi bir rakam. Şehir içi 32 litre gazla 187 kmyi deviremedim arabayı kasmıyorum boğmuyorum değişmiyor bazen biraz basıyorum değerler yaklaşık olarak yine aynı oluyor. Yakıt biraz fazla gibi geldi sizce sebebi nedir saygıdeğer büyüklerim. (Not 2.0 avensisi olan eşimin eniştesi 670 tlye 3000 km gittiğini söyleyince şok oldum) bu arada yol bilgisayarı 12.4-12.9 arası gösteriyor benzin değerlerini aracımız fazla mı yakıyor yardımlarınızı bekliyorum. .

Abooooww uzun yolda 16 lt, şehiriçi 17 lt. Hocam araba içmiyor, resmen kemiriyor artık. Çok çok fazla bu değerler. Lpg bakımı ve ayarı, yağ su filtrelerin değişimi yerindeyse başka bir sıkıntı var. Hiç mi hiç normal değil. Uzun yolda 10 lt, şehir içi 14 lt ye kadar normal

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsmail Sert
4 dakika önce, Derviş Dursun yazdı:

Abooooww uzun yolda 16 lt, şehiriçi 17 lt. Hocam araba içmiyor, resmen kemiriyor artık. Çok çok fazla bu değerler. Lpg bakımı ve ayarı, yağ su filtrelerin değişimi yerindeyse başka bir sıkıntı var. Hiç mi hiç normal değil. Uzun yolda 10 lt, şehir içi 14 lt ye kadar normal

Lpg ayarını yeni yaptırdım fazla bi değişme olmadı dediler zaten ayarlar iyiymiş, yağı hava filtresi yağ filtresi yeni değişti bujiler çok sıkıntılı görünmüyo dedi usta şimdilik sonuç bu abi acaba ne yaparsam çözerim bu işi.

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun
Bir saat önce, İsmail Sert yazdı:

Lpg ayarını yeni yaptırdım fazla bi değişme olmadı dediler zaten ayarlar iyiymiş, yağı hava filtresi yağ filtresi yeni değişti bujiler çok sıkıntılı görünmüyo dedi usta şimdilik sonuç bu abi acaba ne yaparsam çözerim bu işi.

Valla kardeşim ateşleme sistemini orjinalle değiş zaten. İdare ederi falan olmaz bunun. Bittiyse bitti, can çekişmesi ya yolda bırakır ya olur olmaz işler çıkarır. Başka bir lpg ciye göster derim. Van'dayken baktirdiysan oralar ufak yerler sanayi olarak, seçenek pek olmayabilir. Başka yerde kontrol ettir derim. Sonuçta şundan şundan çok yakıyor sıkıntı şundan olabilir gibi bişeyler söylemeleri lazım. Yakıtın acayip yüksek 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...