İçeriğe Yönlendir

Mondeo II - Yakıt Tüketimi

Turgay Yüksel

Recommended Posts

Tuncay Arslan

Ahmet kardeş lpg ayarının en makulu şu; Bilgisayardan arabanın ecusuna ve lpg nin ecusuna aynı anda bağlanıp, arabanın ecusundan uzun dönem yakıt kesme kısa dönem yakıt kesme değerlerine bakarak, araba hareket halindeyken değişik devir aralıklarında oluşan tabloyu kaydedip buna göre lpg ayarı yapmak.

Ben İzmir'de bu şekilde ayar yapana rast gelmedim henüz, kafan da karışmasın ama ustanın yanına bu gibi benzer bilgilerle gidince çok sempatik olmuyor :) Ustaya şunu söylüyorum, arabam gazı ak yaksın diye ayar yapma 2000 motora göre standardı neyse o olsun, çekiş sorunu rölanti düzensizliği olmasın diyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kılınç

Tuncay Bey boş zamanlarımda talep üzerine Valtek tip lpg enjektörü bakım ve kalibrasyonunu elimden geldiği kadarıyla yapmaya çalışıyorum (Ekmek Parası Diyelim)

benim halen kullandığım atiker 3ohm 2.0nozzle ekteki sayfada da belirtmişler zaten teknik detaya fazla girmeye gerek yok nozzle beygir gücüne göre takılıyor burdaki ustalar bize öyle anlattılar söylediler. Benimkiler daha önceden 1.8 idi onları söküp 2.0mm ayarladılar bakımını kalibrasyonunu ben yaptım 2 senedir sıkıntısız kullanmaktayım çekiş problemi fazla yakma diye bişeyim de yok. 

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan

Tuncay Bey boş zamanlarımda talep üzerine Valtek tip lpg enjektörü bakım ve kalibrasyonunu elimden geldiği kadarıyla yapmaya çalışıyorum (Ekmek Parası Diyelim)

benim halen kullandığım atiker 3ohm 2.0nozzle ekteki sayfada da belirtmişler zaten teknik detaya fazla girmeye gerek yok nozzle beygir gücüne göre takılıyor burdaki ustalar bize öyle anlattılar söylediler. Benimkiler daha önceden 1.8 idi onları söküp 2.0mm ayarladılar bakımını kalibrasyonunu ben yaptım 2 senedir sıkıntısız kullanmaktayım çekiş problemi fazla yakma diye bişeyim de yok. 

Doğru kalibrasyonu bulduktan sonra sorun yok bence de, elinden geldiği için de şanslısınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ahmet Said Avşar

abi benim lpg age markaymış,şimdi nerden bulcaz buna ayar ve bakım yapacak ustayı :)

Yorum bağlantısı
Ahmet Said Avşar
On 06.01.2017 at 23:59, Ahmet Said Avşar yazdı:

abi benim lpg age markaymış,şimdi nerden bulcaz buna ayar ve bakım yapacak ustayı :)

telefix :)

filtre değiştirdim ve gaz ayarı yapıldı,usta basınç da düşük görünüyor biraz dedi fakat ayardan sonra bilgisayar hata vermediği için basınç sensörüde 150 tl olduğu için boşuna masraf etmeylim dedi usta,bi süre daha kullanıp tekrar duruma göre bakacağım :)

edit:kaç gündür forma giremiyerek heder oldum :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Said Avşar

Benim bujiler orjinal ford bujisi,bosh un lpg bujisini alıp taksam yakıt da fark eder mi,şuan ki Bujilerime usta bakınca ayarsiz olduğunu söyledi,uçlarını biraz yonttu biraz daha kullan dedi taktı 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

lpg de denemedim ancak zetec motorda orjinal buji kullanın derim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Şuanki motorcraft mondeo bujileri zaten platinyum lpg bujisi. Düz kalın uçlu değil. Bosh tan pek bir farkı yok. Daha önceki bujilerim fomoco mu neydi yine fordun bujisi ama düz olandan. Motorcraft olanları takınca araba lpg de hakkaten kendine geldi. Gaza dokununca hissettiriyor gidişi çekişi 

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
2 saat önce, Derviş Dursun yazdı:

Şuanki motorcraft mondeo bujileri zaten platinyum lpg bujisi. Düz kalın uçlu değil. Bosh tan pek bir farkı yok. Daha önceki bujilerim fomoco mu neydi yine fordun bujisi ama düz olandan. Motorcraft olanları takınca araba lpg de hakkaten kendine geldi. Gaza dokununca hissettiriyor gidişi çekişi 

Motocraft Platinium lpg bujisi değil Derviş. Lpg'ye özel bujilerin farklılıkları var. Sen daha önce platinium kullanmamışsın fark o yüzdendir.

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun
Bir saat önce, Münir Nurettin Taşova yazdı:

Motocraft Platinium lpg bujisi değil Derviş. Lpg'ye özel bujilerin farklılıkları var. Sen daha önce platinium kullanmamışsın fark o yüzdendir.

Daha önceki aracımda bosh platinium kullandım. Ucu daha ince çuvaldız ucu gibi. Bunun ucuda ince olunca öyle gibi geldi. Yanılıyor olabilirim. Ama çok fark ediyor gerçekten 

Yorum bağlantısı
Ahmet Said Avşar
On 06.01.2017 at 23:59, Ahmet Said Avşar yazdı:

öğle arası  Motocraft Platinium  buji aldım ve taktırdım,bujinin tırnaklarıyla oynatmadım,tırnakları daraltmak gerekiyor mu?

öğle arası  Motocraft Platinium  buji aldım ve taktırdım,bujinin tırnaklarıyla oynatmadım,tırnakları daraltmak gerekiyor mu?

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Değiştiğim bujilerin kutusu bagajda duruyordu platinyum yazıyor ama yanlış mı ki acaba?16d56b1d4d7c8e775206cd368aa1ec7d.jpg
Yorum bağlantısı
Ahmet Said Avşar
On 12.06.2012 at 17:01, Hakan Kurt yazdı:

otomatik ise 1,1 1,4 oynar... Nadir olarak 0,9 görünür zaten.

düz 0,9 1,2.

benim ki ısındığında 0,9-1,2 gösteriyordu ama daha cok 1,2.

bugün bujileri değiştirdim 0,6-0,9 gösteriyor daha çok 0,9.

aracım otomatik

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun
Bir saat önce, Ahmet Said Avşar yazdı:

benim ki ısındığında 0,9-1,2 gösteriyordu ama daha cok 1,2.

bugün bujileri değiştirdim 0,6-0,9 gösteriyor daha çok 0,9.

aracım otomatik

Bu değerler ne değeri? Bişey anlamadım. Buji tırnak aralıklarını elletmedim hiç, öylece taktırdım bi sıkıntı yok şuan için 

Yorum bağlantısı
Ahmet Said Avşar

araç park konumunda iken yol bilgisayarının belirttiği yakıt sarfiyatı.bujileri değiştirmeden evvel 0,9-1,2 arasıydı

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan

Derviş doğru bujiyi kullanıyormuşsun orjinalini yani. Takım fiyatı tahminim 40-60 lira arası ama lpg bujisinin takım fiyatı 100 liradan fazla olması lazım. Yani motocraftın platinyum bujisiyle bosch lpg bujisi farklı. Sen platinyum bujisi takmadan önce standart buji vardı da plantinyuma geçince o yüzden mi farkettin canlılığı acaba?

Lpg bujisine geçince de alt devirlerde canlılık üst devirlerde yetersizlik olduğu yazıldı hep, denemek istiyorum farkı merak ettim dersen de yanlış olmaz ama motocraft platinyumda kalnsan da kaybetmiş olmazsın.

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
12 saat önce, Derviş Dursun yazdı:

Değiştiğim bujilerin kutusu bagajda duruyordu platinyum yazıyor ama yanlış mı ki acaba?16d56b1d4d7c8e775206cd368aa1ec7d.jpg

AYFS22FM Orijinal kodlu buji bu. 

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Valla bundan önce normal tek tırnaklı buji taktılar alt devirde yavaş yavaş hızlanmalar nazlanmalar yaşadım. Yetersiz geliyordu. Bunları takınca gayet güzel oldu. Bosh platinium bujilere 100 120 arası fiyat veriyorlar. Ben bunları 60a aldım. Şuan için yeterli, memnunum gerçekten 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Cumartesi günü 20 liralık 7.350 lt gaz aldım 3 km de eve gelip bıraktım. Bugün gezmeye çıktım geldim 33 km degaz öttü. Biraz gaza yüklendim ardından sinyal verdi. Her gaza asıldığımda bitiyor. Yanlış giden bişey mi var, yoksa gerçekten içti mi bu gazı?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

az basınçta ani gaz verirseniz önlem olarak benzine geçer sistem

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Vaayyy bunu tahmin ettim ama kesin bilmiyordum. Çok teşekkürler abi

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...