İçeriğe Yönlendir

Mondeo II - Yakıt Tüketimi

Turgay Yüksel

Recommended Posts

Derviş Dursun

Bir kere deneme her zaman yanıltır arkadaşlar ayrıca benzin tam yarım depoda sabitleyin yada o çizgide tutmaya özen gösterin eğer lpg kullanıyorsanız.

Diğer bi husus biraz sıkın kemeri lpg pompasından fulleyin şuna dikkat edin aynı pompadan alın küt yada tık sesinde kestirin çektirin pompacıyı uyarın.

Ara kilometreyi sıfırlayın.

100km de bir tekrar aynı metodla fulleyin ara km sıfırlayın devam edin.

Size hem sürüşünüz hakkında bilgi verir hemde yakıt hakkında.

Hadi rastgele.

Abi bende bir lpg ciden şunları duydum. Depoyu fulleyip belli bir km gidip yakıt aldığınızda aldığı litre değişebilir. Çünkü depoda kalan gazın genleşmesi değişecektir. Mesela bazen fulleyince 10 litre alır, bazen 12 bazende 15. Bu depoda kalan gazın sıkışma ve genleşme oranının değişmesinden. En doğru ölçüm örneğin 10 litre alıp bitene kadar kullanıp kaç km yaptığına bakmak sonra tekrar 10 litre alıp bitene kadar kaç km yaptığına bakmak.

Banada mantıklı geldi çünkü daha önce depo ful gezip aynı yerden alıp aynı güzergahı kullandığım halde hep 2 3 lt fark oluyordu. Velhasılı 2.0 motora göre karma 11 13 lt yakıt bedava.

Yorum bağlantısı
Mehmet Çelebi
(düzenlendi)

Benim yaptığım ölçümlerde etkilediğini görüyorum.

Aldığımız gazın etkiside var bursada depoyu fulledim istanbul gittim bide gezdim orda 50 km kadar gaz bitti ki 130 140 km den aşağı düşmedim dönerken fulledim bursaya girmeden bitti gaz istasyonlarındada fark var kimi hava basıyor

tarihinde MehmetÇelebi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Aldığımız gazın etkiside var bursada depoyu fulledim istanbul gittim bide gezdim orda 50 km kadar gaz bitti ki 130 140 km den aşağı düşmedim dönerken fulledim bursaya girmeden bitti gaz istasyonlarındada fark var kimi hava basıyor

Shell ve Opet'ten başka yerden almayın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Shell ve Opet'ten başka yerden almayın.

Opet miiiii? Asla yanaşmıyorum. İki üç kere mecbur kalıp aldığım oldu çekişi düz yolda gidişi güzel ama şehiriçi ve düşük viteslerde araba afalliyordu. Katkılıymış galiba aygaz. Diğer araclarimda da kullandım. Km olarakta kafadan 10 20 km az gidiyor. Shell, Po, Total sadece üçünü kullanıyorum gayette memnunum.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Ben şimdiye kadar sorun yaşamadım. Araçla ilgili olabilir, küçük büyük filtreleri 10 bin km bir değiştirirsen problem olmaz.

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Ben şimdiye kadar sorun yaşamadım. Araçla ilgili olabilir, küçük büyük filtreleri 10 bin km bir değiştirirsen problem olmaz.

Valla bilmiyorum ama benim hiçbir aracımda düzgün iş görmedi. Bu arada küçük büyük filtre ne? Bi tane lpg filtresi değişti benim yağ filtresi gibi ama küçük biraz. Diğeri ne ki
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Valla bilmiyorum ama benim hiçbir aracımda düzgün iş görmedi. Bu arada küçük büyük filtre ne? Bi tane lpg filtresi değişti benim yağ filtresi gibi ama küçük biraz. Diğeri ne ki

Küçük bir filtre daha var, değişim de küçük filtreyide degiselim dersen degisirler.
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Küçük bir filtre daha var, değişim de küçük filtreyide degiselim dersen degisirler.

Allah Allah hiç duymamıştım valla :) neresinde neyinde oluyor acaba? Hemen değişeyim şunu da

Ha sen hava filtresini mi diyorsun? Onu biliyorum. Lpg filtresi sandım ben

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Allah Allah hiç duymamıştım valla :) neresinde neyinde oluyor acaba? Hemen değişeyim şunu da

Montaja göre yeri değişir, benimki sağ silecek önündeydi.
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Yok yine olmadı :) benim bildiğim lpg de tek filtre var ama yinede ona baktiririm. Birde hava filtresinin içinde küçük bir filtre yeri daha var. Motorun üstünden gelen hortumun filtre kutusu ağzında

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kılınç

En ucuz neyse onu aldım hiç sıkıntı çıkarmadı şimdiye kadar birgün Aygaz aldım zonk daha daha az km yaptı sonra yanına bile yaklaşmadım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Samet Uzun

geçen hafta aldım mondimi.

98 model glx.

çalışınca önce benzin 2 dk içinde de gaza geçiyor.

100 km yolu 1 saatini yoğun trafik gerisini neredeyse tam gaz giderek kullandım

gözlerime inanamadım

sadece 25 liralık gaz aldım. benzinde çok harcamamıştır galiba. 2.0 motor için mükemmel yakıt tüketimi bence. 30 liraya kadar kabulüm fazlası çıkmasın diye dua ediyodum :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Çelebi

geçen hafta aldım mondimi.

98 model glx.

çalışınca önce benzin 2 dk içinde de gaza geçiyor.

100 km yolu 1 saatini yoğun trafik gerisini neredeyse tam gaz giderek kullandım

gözlerime inanamadım

sadece 25 liralık gaz aldım. benzinde çok harcamamıştır galiba. 2.0 motor için mükemmel yakıt tüketimi bence. 30 liraya kadar kabulüm fazlası çıkmasın diye dua ediyodum :)

Hayırlı olsun bakımlarını yaparsan 3000 deviri geçmezsen bu arabalar fazla yakmaz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Samet Uzun

özellikle yüksek devirde kullandım. 4bini geçip 5 bine geldim kaç defa ve dip gaz yaparak :) ona rağmen bu rakamı görünce eminim sabit 3bin devirle gitsem 20 liraya iner gibime geliyo cidden yakıt konusunda çok memnun etti :)

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

özellikle yüksek devirde kullandım. 4bini geçip 5 bine geldim kaç defa ve dip gaz yaparak :) ona rağmen bu rakamı görünce eminim sabit 3bin devirle gitsem 20 liraya iner gibime geliyo cidden yakıt konusunda çok memnun etti :)

Yüksek devirde benzine geçmiş olmasın. ;)

Yorum bağlantısı
Ömer Karabayır

110 km hızla şehirlerarası yolda 5-6 lt yazıyor. Lpg de 8lt ye karşılık gelse 25 krş bence çok iyi.

Yorum bağlantısı
Ahmet Said Avşar
(düzenlendi)

98 mondeo ghiam var,aracım oto.vites,230 km de 35 lt lpg harcadım,yarısı şehir içi yarısı uzun yol şeklinde,uzun yol:100-180 km (protokol yolu-çevre yolu)hız,şehir içi ise aydınlık-ulus-kızılay hattı.lpg kiti atiker.2,42 den alınan gaz ile 37 kuruş çıkıyor,çok fazla deil mi?

bu arada yakıtı shell den aldım

tarihinde Ahmet Said Avşar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Said Avşar

şoka uğrattı beni :) bugün aynı pompadan tekrar fulledim,uslu kullanınca ne olacak bakalım,230 km:100 km si 120-180 km sürat----80 km si çok ağır şehir içi;bir kırmızıdan 4.seferde anca geçebiliyorum.50 km si normal az dur kalkı olan şehir içi,aracı 2 gün evvel aldığım için huyunu suyunu bilmiyorum ama bi lpg kontrolüne gideceğim.bunu uslu kullanımla 30 kuruşa düşürebilsem şehir içi tammdır :) şehir içim 2,42 lpg fiyatıyla 30 kuruşu geçmesi yeter :) 

Yorum bağlantısı
Ahmet Said Avşar
(düzenlendi)

bugün tekrar denedim.

güzergah:çubuk-ankamall-natavega-ankamall-çubuk.27.5 kuruş yaktı.lpg fiyat:2.40

oldukça kibar kullandım,110 km lik güzergahın 60 km si uzun yol sayılır

tarihinde Ahmet Said Avşar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan

Şehir içinde şu soğuk havalarda kısa dur kalklarla 11 litre lpg artı benzin tüketimim var, isterse 15 litre yaksın :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Said Avşar

Şehir içinde şu soğuk havalarda kısa dur kalklarla 11 litre lpg artı benzin tüketimim var, isterse 15 litre yaksın :)

11 litre çok iyi,lpg sistemim 8 yıllık ve atiker,bir lpg bakımı yaptırcam,şehir içi 13 litreye fitim ben,sizin değer çok iyi maşallah,lpg tesisatınız hangi marka?

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan

11 litre çok iyi,lpg sistemim 8 yıllık ve atiker,bir lpg bakımı yaptırcam,şehir içi 13 litreye fitim ben,sizin değer çok iyi maşallah,lpg tesisatınız hangi marka?

Wentgas var ama enjektörleri yavaş biraz, atiker lpg kitine 2 ohm luk enjektör takılsa, nozul-basınç ayarı, manifolt hortum mesafesi ve iyi bir ayarla kıvama gelir. Bundan önce benzindeki tüketimine bakmak lazım, her şey yolundaysa iş lpg ye kalsın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kılınç

Wentgas var ama enjektörleri yavaş biraz, atiker lpg kitine 2 ohm luk enjektör takılsa, nozul-basınç ayarı, manifolt hortum mesafesi ve iyi bir ayarla kıvama gelir. Bundan önce benzindeki tüketimine bakmak lazım, her şey yolundaysa iş lpg ye kalsın.

yapmaa Tuncay abiiiii,

3ohm sıtandart oynatmaya gerek yok sadece kalibrasyonda milimetrik basınç ayarı ile yakıt düşürülebilir dediğin gibi nozzle ölçülerine de bakmak gerek

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan

Selim tamam 3 ohm standart da daha hızlı enjektör arabanın orjinal enjektörüne daha yakın değerleri vermez mi?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...