İçeriğe Yönlendir

Fren Balata / Disk / Kampana

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Rahim Sarı

Tedbirli yaklaşımları saygıyla karşılıyorum. Fakat bunca yıllık sürücü ve otomobil merakı olan biri olarak şunu söyleyebilirim. Fren balatasında basıp da tutmaz diye bir durum olmaz. balatanın yerinden çıkması da pek mümkün değildir. sadece kalitesiyle kendini kısa sürede belli eder. Isınır, koku yapar, ses yapar, uzun süreli frenleme de etkinliği azalır vs. 35 ytl ye ben bu testi yaparım diyorum. Sonuçta elbette ki bilinen kaliteli markaları tercih ederiz. Eski aracıma klima kompresörü almıştım. Markalı ve Çin üretimi. Sanden. Yağ pas içindeki çıkmalardan bile ucuza gelmişti. Denemeye değer dedim ve paramın boşa gitmesi riskini göze alarak parçayı yeni olarak aldım ve kendim monte ettim. Kesinlikle çok memnun kaldım. Bu arada bir çok ürünün markaları bilinir olmasına rağmen çinde üretildiğini yeniden görmüş oldum. Bir çok ATE balata da güney Amerika ve hatta yerli üretimidir. Sonuçta ismi ve üretim firması belli olan bir sarf malzemesi denemeye değer diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Balata niye ses yapar? Benim yepisyeni motocraftlar da ötüyor. :) Ama performansı gayet güzel. Sese takılmayın bence.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Fren balatası, duruş mesafesini etkileyen baş unsurdur, şahsen frende test amaçlı ürün kullanmazdım. Ayrıca, üretimin yapıldığı ülke önemli değil, teknolojisi önemlidir, Meksika da, Afrika da üretiliyor diye, Mercedes almayan olmaz sanırım.

Yorum bağlantısı
Rahim Sarı
(düzenlendi)
Balata niye ses yapar? Benim yepisyeni motocraftlar da ötüyor. :) Ama performansı gayet güzel. Sese takılmayın bence.

kaliteli balatanın ötmemesi gerekir. her üzerinde "motorcraft" yazan balata "orjinal" değildir. Bosch amblemiyle merdivenaltı istanbul imalatı elektronik oto parçaları dahi gördüm. Bunu 19 yıldır ford kullanan biri olarak söylüyorum.

Ses sorununu çözmek için aynı tekerlek üzerindeki balataları yer değiştirin. (tekerlekler arası değil) balataların aşınma yönü değişeceğinden sesin de kaybolduğunu göreceksiniz. ses bir müddet sonra yeniden oluşursa -ki uzun müddet oluşmayacağını sanıyorum- balatalar ömrünü tamamlayıncaya kadar tekrar aynı işlemi yapın. Balataların değişim zamanı gelince ben olsam bir daha da aynı ürünü almazdım.

tarihinde Rahim Sar? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci
arkada ne gibi problem çıkartabilir? Bugun satan adamla konuştum balata için gelen herkese tavsiye ettiklerini söyledi. Şu anda Ankarada baya bir Focusta takılı sanırım. Satan kişi kendi Focusuna da takmış 10000 km dir kullanıyorum diyo. Sanırım çok kötü bir mal değil .

bizde bir cok müşteride ses problemi oluştu.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Arkadaşlar dün BSG marka ön balata aldım satan adam arka pabuç olarak önermedi ancak önlerde sıkıntı olmuyor dedi.Ayrıca bu markayı gönül rahatlığı ile almamın sebebi şu taksi durağımız var ve 34 araç var BSG kullanıp beğenmeyen focuscu yok :kutlama: Korkmadan alabilirsiniz.Ankarada çok taksi BSG kullanıyor.Bütün gün yollarda adamlar iyi bişey olmasa tercih edilmez.

Yorum bağlantısı
Harun Tekin
Arkadaşlar dün BSG marka ön balata aldım satan adam arka pabuç olarak önermedi ancak önlerde sıkıntı olmuyor dedi.Ayrıca bu markayı gönül rahatlığı ile almamın sebebi şu taksi durağımız var ve 34 araç var BSG kullanıp beğenmeyen focuscu yok :) Korkmadan alabilirsiniz.Ankarada çok taksi BSG kullanıyor.Bütün gün yollarda adamlar iyi bişey olmasa tercih edilmez.

bugün ön ve arka ları değiştirdim bsg ile arka sol feci ötüyor . duruş mesafesinde problem yok . :(

Yorum bağlantısı
Semih Nigri

Dün akşam yolda giderken bi ara sert bi fren yaptım ve tekrar kalktıktan sonra giderken kırmızı el freni ışığı yanıp düşük fren yağı seviyesi diye bi uyarı yazdı yol bilgisayarı.. bugun servisi aradım çok yoğun olduklarını cumartesi gününe randevu almamı söylediler.. acaba bu sorun beni yolda bırakır mı veya herhangi bi probleme yol açabilir mi?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Sert fren ile yağ çalkanmış ve lamba yanmıştır, aşırı paniğe gerek yok ama balatalar ömrünün sonuna yaklaşmış gibi. Abs lambası ile beraber yanar, abs de sorun yok. Bu çok yoğun, balataya bakamayacak servis hangisiymiş?

Yorum bağlantısı
Semih Nigri
(düzenlendi)

doğan oto... telefonda görüştüm çok yoğunuz dediler.. peki bi baksanız dedim şu cevabı aldım "babamın arabası gelse şuan bakamam" diye bir cevap aldım... nasıl bi yoğunluksa bu...

birde bu ışık uyarısı 3. kez oluyor

tarihinde Semih Nigri tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Nuri Başer
doğan oto... telefonda görüştüm çok yoğunuz dediler.. peki bi baksanız dedim şu cevabı aldım "babamın arabası gelse şuan bakamam" diye bir cevap aldım... nasıl bi yoğunluksa bu...

zaten senin gibi birini yetiştiren adamın arabasına bakma deseydiniz.. :seytan:

bu nasıl bir cevap yaa.. servislerde ustalar kadar telefonlara bakanlarıda eğitmek lazım..

Yorum bağlantısı
Semih Nigri

bugun servise gittim ön fren balataları değiştirdik.. toplam maliyeti 190 lira tuttu :D

fiyat nasıl? :/

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

İşlem ne kadar sürdü?

birde bu ışık uyarısı 3. kez oluyor

O yoğunluğu ayrıca öğrenirim ben.

Yorum bağlantısı
Semih Nigri
(düzenlendi)

takım kaliper fren balatası

s/t ön fren balatalar (2 taraf)

+ işçilik

işlem çok uzun sürmedi sağolsunlar.. yarım saat içinde halloldu

o gün telefonda biraz fazla stresliydi servis danışmanımız o yüzden böyle bi durum oldu biz aramızda hallettik :D

tarihinde Semih Nigri tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Semih Nigri

bay...

fiyat çok mu pahalı acaba? farkındayım pahalı aslında ama derecesini merak ettim..

Yorum bağlantısı
Zafer Ofli

Sadece balata değişimi için bence fazla.Geçen gün arkadaşın focusuna balata sorduk ön takım motorcraftı 90 Ytl delphi ve lucasada 50 Ytl dediler.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

İşçilik+Kdv denince yetkili serviste fiyatlar zaten aynıdır. Özel servis ve muadil parçaya göre yüksek olduğu bir gerçek ama fren bu. Orjinal parçadan şaşmazdım.

Yorum bağlantısı
Semih Nigri

bu arada balatalar değiştikten sonra frenlerde bi yumuşama oldu eskisi gibi ani durmuyor.. bunun sebebi yeni olmasından mıdır? zamanla eski standardına gelir mi?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

İlk 500-1000 km. dikkatli olmanızda yarar var.Sonrasında daha iyi olacaktır.Aynı şey arabanın lastikleri içinde geçerlidir.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ümit Yıldız
(düzenlendi)

Arkadaslar merhaba bugun farkettıgım bırsey var aracımı park ederken frene bastım ama balatalardan ses geldıgını fark ettım acaba balatalarımmı bıttı

tarihinde Ayvaz Y?ld?z tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bitmişte olabilir ama..

Genelde sesin sebebi, sertleşmiş veya tozlanmış balatadır..

Yorum bağlantısı
Misafir

Sürtme sesi ise muhtemelen balatalar bitmiştir. En son ne zaman değiştirdiniz yada kontrol ettirdiniz balatalarınızı.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...