İçeriğe Yönlendir

Bisiklet Taşıyıcı/ Port Bagaj

Ergin Şendağ

Recommended Posts

İnan Çınar

Vida ile sabitlenince hizdan etkileyeceğini sanmıyorum. Kalite farki ancak üzerine konan ağırlığı tasimayla ilgili olur diye düşünüyorum. Mesela biri 50 kg taşır digeri 100 kg a dayanır. Çizilme icin bisiklet ic lastigi (şamyel) kesip araya konabilir. Ayni urun gittigidiyor da 30 tl ye de var. Aksoy tuning de 200 tl ye de var.

Yorum bağlantısı
Halit Bebek

Vida ile sabitlenince hizdan etkileyeceğini sanmıyorum. Kalite farki ancak üzerine konan ağırlığı tasimayla ilgili olur diye düşünüyorum. Mesela biri 50 kg taşır digeri 100 kg a dayanır. Çizilme icin bisiklet ic lastigi (şamyel) kesip araya konabilir. Ayni urun gittigidiyor da 30 tl ye de var. Aksoy tuning de 200 tl ye de var.

Hızdan etkilenmesi şöyle oluyor. Ben 90km kadar hıza çıkabileceğim söylenen modelden almıştım o zaman. Port bagaj yokken yani sadece çıatalar varken acayip gürültü, rüzgar sesi yapıyordu. Port bagaj takılıyken de 90 lı hızlar ve üstünde ses yapıyordu.

Kasetttiğim buydu. Yani kimi modeller sırf aynı hacme sahip olsa bile aerodinamikleri farklı oluyor ve daha yüksek hızlara müsade etmiyor. Alimallah bagajın seyir esnasında rüzgar direncine dayanamayarak açılması gibi tablolar oluşabilir.

O yüzden sürtünme direnci düşük ve yapısı uygun modellere bakmak lazım. Bugün ankaradaki bagaj markete bir ugrayacağım.

Selamlar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halit Bebek
(düzenlendi)

Dün bagajmarket in mağazasına gittim. Hapro hollanda malı satıyorlar. Çeşit çeşit ürün var, tavan barından kilit mekanzimasına kadar... Tavan barı ve kilitler mont blanc, bagajlar hapro...

Ürünlerin genel yapısı ve kaldırma mekanizması oldukça sağlam görünüyor. Benim baktığım ve kampanyadaki 310 lt lik ürün 900 tl ye maloluyor. Alüminyum ayak istenirse ve kilitlerin kapaklı modelleri istenirse fiyat 150-250 tl daha artıyor.

Bisiklet taşıyıcıların da envai çeşidi mevcut.

Magaza sahipleri de ilgili ve bilgilendirmede iyiler.

Bilginize

tarihinde Halit Bebek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Halit Bebek

Arkadaşlar dün itibariyle hapro nun probox 3.0 modeli ile mont blanc bisiklet tasiyiciyi taktirdim.

Ankara Balgat taki bagajmarket firmasina.

Asiri yogunluk var soyleyim.

350 lt civarinda daha hacmimiz oldu. Tatil yolculugumuz oncesi bagaj ve bisiklet konusunu hallettik.

3bca61cf1f8fef3dcf287a171736b2cb.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halit Bebek

Ilk izlenimlerim soyle.

Barlar kapaksiz plastik kaplama tipteki profillerden seçtim. Zira aluminyum ve kapaklilar 250 tl fark olusturuyor.

Ama alüminyum olanlarin eliptik kesiti sebebiyle daha az ruzgar direnci oluşturacağı kesin.

Barlar birkac tip araca gore imal edilmis. Dar tavanli araclarda kenarlarda bayagi cikinti oluşturduğu icin cirkin durabiliyor. C max te tam geldi. Cikinti istemeyenler kendi aracina tam uyan alüminyum barlari tercih etmeli.

Bisiklet tasiyici ile bagaj istenirse benimli gibi bir model secilmeli. Bu sekile bagaji kenara yaslayarak tavanda yer kazanabilirsiniz.

Bos bir sekilde seyahat ettim. 120 km hiza kadar ciktim. 4 yil once aldigim baska bir marka (onceki mesajlarda yazmistim) ile kiyasladigimda inanilmaz sessiz.

80km hizdan sonra camlari araladiginizda yukarida sirküle olan hava camdan giriste cok ses yapiyor. Bu sebeple camlari kapattiriyor size. Camlar tamamen kapali iken 120 kmye kadar ses yok diyebilirim. 130lara ciktiginizda gelen ses ise cok hafif, rahatsiz edici degil kesinlikle. Daha ust hizlari denemedim.

Bagajlar tipine gore farkli sabitleme aparatlari ile geliyor. Asagida ekledigim fotograf 400 kusur litre olan daha iri bir model. Ancak bu modellerde yan tarafa bisiklet tasiyici koyamayacagim icin tercih etmedim. Biraz da o hacme ihtiyacim yok. Proboxlarin ve traxer lerin kilitleme mekanizmaları daha pratik. Bana yuzey yapilari da farkli (kaliteli) geldi, daha puruzsuz gibi... Bagajin icinde sabitlemek icin kayis-kemer tertibati var.

Bisiklet tasiyici da farkli boyutlara uzatip kisaltabileceginiz mekanizmaya sahip, kilitli tipte... Bizim bisiklet ufak oldugu icin çıtanin boyunu kisa tuttuk. Ama Buyuk bisikletler de tasinabiliyor.

Şimdilik bu kadar...

Traxer buyuk modelin duruşu

39620509846e9be45fc169382602f816.jpg

Bu da roady 350 nin duruşu. ..

592c755828a6de18b080c38197a2cfff.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Çok güzel olmuş. Fiyatları konusunda da aydınlatırsanız sevinirim.

Yorum bağlantısı
Halit Bebek

Tesekkurler

Benim taktirdigim pro 3.0 350 lt civari hersey dahil 1200 tl (dar uzun tip)

Roady 350 310 lt ve 900 tl (dar kisa tip)

Traxer buyuk olan 420 lt civari 1300 tl ( genis ve uzun tipte)

Bu modeller arasinda montaj ve demontaj kolayliklari ile malzeme kalitesi de one cikiyor.

Tabiki daha uzunlari da var ama genel kullanim acisindan ifade etmeye calistim.

Bisiklet taşıyıcılar 50 eurodan basliyor 75 vs derken 200e kadar var. Ben.50 likten taktirdim.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Halit Bebek

Konu basligini bisiklet tasiyici diye acmistim ama sayin moderatorler uygun sekilde duzeltebilirler sanirim.

Gelelim port bagaj ve bisiklet tasiyici ile yakit tukwtimine.

Bayram sebebiyle memlekete geldik. 750 km lik guzergahta klima ful acik 2 kisi ve full bagaj ile (port bagaj dolu degil) 5.9 lt/100km lik ortalama ile geldim. Genellikle 110 km lik hizlar. Daha once ayni yolu port bagajsiz ve tek kisi ile bagajsiz 5.2 ile gelmistim. Tahminime gore port bagajin bu kullanim sekli ile 0.5 ila 1 litre civarinda bir yakit artisi getirdigi yonunde.

Yaklasik 400 km lik kismi da s.ici karisik ve uzun yol birlesimiyle klima acik katettik. 1200 km nin ortalamasi da 6.2 lt olarak gerceklesti.

Ancak bagaj kapasitesi, yukleme kolayligi gercekten iyi.

Firsat bulursam donus sonrasini da yazarim.

Selamlar

e407e63bb92dd43904a6353bd105ebdb.jpg

32457eed9071b52bbc192d838d657ba9.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İlhan Gülcan

VLlAyr.jpg

Halit bey hayırlı olsun bende bayram öncesi tatil için thule'den almıştım fark ödeyerek kare çubuk yerine wing bar taktırmıştım 120-130 civarı hızları arada denememe rağmen çok fazla ses yapmadı tavsiye ediyorum. tabiki tavan barı olmayan modellere uygun taşıyıcı çubukları tercih etmek lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlhan Gülcan
(düzenlendi)

Ha bu arada tüketim değerlerini bende vereyim fikir vermesi açısından gidiş dönüş toplam 1352 km (60-70 km si istanbul içi olmak üzere) yakıt tüketim ortalaması 6,72 lt/100 km oldu 4 yetişkin 2 çocuk olmak üzere arabanın 6 koltuğunun kullanıldığı , full klima açık gidip gelinen, özellikle fethiyeye yakın kesimlerde ciddi rampa çıkışlarının olduğu bir güzergahta gidip geldim. ortalama hızımın 100 km/sa. altına düştüğünü sanmıyorum.

tarihinde ilhan Gülcan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Bülent Karagöz

Ben bizzat arka bagaj için bisikletCide denedim ama spoylra baskı yaptı. Firma sahibi kırılma riski olduğu için spoylarin satamadı tasiyiciyi

Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy

Ben bizzat arka bagaj için bisikletCide denedim ama spoylra baskı yaptı. Firma sahibi kırılma riski olduğu için spoylarin satamadı tasiyiciyi

Hangi model denediniz? Peruzzo 383 ve 388 modellerinden birisini  mi?

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Kadir Özdemir

Bisiklet taşıyıcı almayı düşünüyorum kullanan var mı?Bizim araçlara olur mu?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ben çok kullanışlı olduğunu düşünmüyorum. Çevremde alanlar 1-2 kez kullandıktan sonra kullanmaz oluyorlar. Söküp bi kenara atıyorlar.

Yorum bağlantısı

Bisiklet taşıyıcı almayı düşünüyorum kullanan var mı?Bizim araçlara olur mu?

Konunuz birleştirilmiştir.

Saygılarımla,

Yorum bağlantısı
Kadir Özdemir

Aktif bisiklet kullanıyorum ben kullanırım sanırım :-) bizim Ka lara uyarmı acaba?

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Şafak YAZICI

Merhaba Arkadaşlar, 2006 C Max ghia aracım var ve bisiklet taşıyıcı arıyorum. araca uygun model önermenizi rica ederim. teşekkürler.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...