İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk2 - Anlaşılamayan Otomatik Arızası

Mustafa Güneş

Recommended Posts

Mustafa Güneş
Keşke şanzuman açılmışken değişim yaptırsaydınız. Tabii yüksek bir işçilik ödediyseniz. Zira ilerde muhtemel bir revizyon durumunda tekrar açma-toplama işçiliği ödemeniz gerekecek. Parça değişmesi durumunda uzun süre revizyon gerektirmeyen bir şanzumanınız olurdu.

Şanzıman kontrolunu tanıdığım başka bir usta yaptı ve değişikliğe gerek olmadığını söyledi. Kendisi bu tür konuları bilir ve işi bizzat kendisi takip ediyor. Değişime ihtiyaç olsa idi kesinlikle beni iki kez masrafa sokturmazdı.

Beyinle ilgili bir sıkıntı olabilir mi acaba?

Bingo. Şanzumanın bir beyni ya da beyinciği varmış. Uygun şartlarda bir beyin aranmakta.

Yorum bağlantısı
Osman Dumanlı

Farkındaysanız araç vites konumunda ilerlerken, sanki boştaymış gibi limitöre biniyor,sanki viteste değil, KM beyin tarafından okunmuyor,beyin arabayı duruyor,P veya N konumunda sanıyor...Tesisat yada beyin{beyin derken şanzuman beyni değil}kontrol ünitesi EEC V gibi gözüküyor...

Yorum bağlantısı
Mustafa Güneş
Osman usta bence teşhis güzel. Ben de beyin derken EEC'yi kastetmiştim. Malum beyinsizle uğraşırken beyin cerrahı olduk :p:wub: :lol2:

Şu an şanzımanın beyninden şüpheleniliyor. Şanzımancıda yatıyor. :D

Bu arada EEC'nin arızalı olduğu nasıl anlaşılır? Bunun ile ilgili bir kayıt, ölçü vb. olabilir mi?

Daha önce hem İzmir'de, hem Ankara'da bir çok kez değişik şekillerde bilgisayara bağlandı. Bir şekilde arıza kodu atması gerekmez miydi? ;)

Yorum bağlantısı
Gökhan Yalçıntaş
Aslında Başer Oto'dan Tuncay Usta ile arızalı arızalı epiyi gezdik, daha sonra kendisi bilgisayar ile bir çok kontroller yaptı. Ciddi olarak konu ile ilgilendi. Sonra şanzumanın incelenmesi gerektiğini söyledi. Merak ediyorum, sizin dediğinizi neden bana tavsiye etmedi? Arıza tekerrür ettiği anda kayıt altına alabilirdi.

İşin iyi tarafı, şanzıman açılınca mutlaka parça değişir dediler. Şu an için gayet iyi durumda olduğunu görmüş olduk.

Hocam şanzuman ustanız anladığım kadarıyla biraz tartışılır. Çünkü şanzumanı söküp içini kontrol olayı çok farklı arızalar gözlegürülmeye biliyor.Çünkü öğle arıza oluyorki o kanalın minimetrik fazla açılmasından kaynaklana biliyor.

Benim size anlatmakistediğim bilgisayardan iyi anlıyan bir usta(her usta anlamaz ezbere iş yapar) ve proglamı iyi olan kişi başına geçerse sorun çözülür.

Yapmanız gereken usta yanınızda olacak arabayı dizüstü bilgisayarına bağlayıp yolaçıkın o an arıza yaptığıan bilgisayar arızasını annıda sebebini kod olarak söyler.

O an aracınız2 vitese geçip arıza durumuna geçiyor. Buşekli şanzuman ustanız yapmamsı anlayamadım, arıza kodun açılımına göretamir yerine kod şilmesi ve direk şanzumanı sökme olayına girmesi ..... Çok şükür toparlaya bilmiş.

Yorum bağlantısı
Mustafa Güneş
Hocam şanzuman ustanız anladığım kadarıyla biraz tartışılır. Çünkü şanzumanı söküp içini kontrol olayı çok farklı arızalar gözlegürülmeye biliyor.Çünkü öğle arıza oluyorki o kanalın minimetrik fazla açılmasından kaynaklana biliyor.

Benim size anlatmakistediğim bilgisayardan iyi anlıyan bir usta(her usta anlamaz ezbere iş yapar) ve proglamı iyi olan kişi başına geçerse sorun çözülür.

Yapmanız gereken usta yanınızda olacak arabayı dizüstü bilgisayarına bağlayıp yolaçıkın o an arıza yaptığıan bilgisayar arızasını annıda sebebini kod olarak söyler.

O an aracınız2 vitese geçip arıza durumuna geçiyor. Buşekli şanzuman ustanız yapmamsı anlayamadım, arıza kodun açılımına göretamir yerine kod şilmesi ve direk şanzumanı sökme olayına girmesi ..... Çok şükür toparlaya bilmiş.

Ben Ankara'lı değilim ve bunun sıkıntısını iliklerime kadar hissediyorum. Arabayı ilk aldığımda bir arkadaımın tavsiyesi ile ...... Ustaya arabayı verdim. Bir dünya masraf çıkardı. İçine koyduğu ve sonradan çöpe attığım plastik kokulu paspasa bile kauçuk fiyatı yazmış, bırakın diğer yaptıklarını.

Arabayı Manisa'daki arkadaşım toparlayabildi.

Diğer konulara girmek istemiyorum.

Bu yazıyı yazdıktan sonra özelden bazı mesajlar aldım, evet iyi niyetli ustalar, lafım yok, ancak ustanın olması gereken malzemelerini bile komşudan isterken ben şanzımanı onarırım aslında demesi de bana ilginç geliyor. Ben de onarırım ona bakarsanız, ancak o şanzımanın hali nice olur, bilemem.

Bana Ankara'da dediklerinizi yapacak en az bir usta adı ve adresi verebilirseniz arabamı hemen alır ona götürürüm. Ancak istirhamım bu güne kadar tavsiye edilen ve işime yaramayan ustalardan olmasın.

İşini iyi yapsın, parasını alsın. Zaten saçma sapan bir arıza yüzünden hem zaman kaybına uğradım, hem gereksiz bir sürü masraf yapmaya devam ediyorum.

Merakla bilenlerden isim bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Erdem Özer
Şu an şanzımanın beyninden şüpheleniliyor. Şanzımancıda yatıyor. :D

Bu arada EEC'nin arızalı olduğu nasıl anlaşılır? Bunun ile ilgili bir kayıt, ölçü vb. olabilir mi

en hızlı ve en ucuz tamir metodu şüphelenilen parçanın sağlam araçtaki parça ile değiştirilip denen mesidir bence

yıllardır bu işi yaparım ne bilgisayar arıza kodları , tesisat ölçümleri , yeni parçaların alınıp sırası ile denenmesi

bi çok arıza için zaman ve para kaybına sebep olmakta

bence sorunsuz otomatik şanzumana sahip aynı model bi aracın EEC sini aracınıza takarak deneme yapın.. nerden bulacağım sağlam aracı diye sorarsanız illaki gittiğiniz servislerde aynı araçtan bulunur veya çıkmacılarda yedekparçacılarda bu parça mevcuttur alınır denenir ve tam teşhis konur diye düşünüyorum...

Yorum bağlantısı
Mustafa Güneş
en hızlı ve en ucuz tamir metodu şüphelenilen parçanın sağlam araçtaki parça ile değiştirilip denen mesidir bence

yıllardır bu işi yaparım ne bilgisayar arıza kodları , tesisat ölçümleri , yeni parçaların alınıp sırası ile denenmesi

bence sorunsuz otomatik şanzumana sahip aynı model bi aracın EEC sini aracınıza takarak deneme yapın.. nerden bulacağım sağlam aracı diye sorarsanız illaki gittiğiniz servislerde aynı araçtan bulunur veya çıkmacılarda yedekparçacılarda bu parça mevcuttur alınır denenir ve tam teşhis konur diye düşünüyorum...

İlgilendiğiniz ve yol gösterdiğiniz için çok teşekkür ederim, O ustayı bir bulabilsem...

Bu gün araban hazır dediler. Şanzıman beyni takmışlar, düzelmiş. 500 Tl Beyin, 150 TL işçilik.

Arabayı aldım.

88 Otodan Gimat'a varınca arıza başladı. Vites geçişleri sertleşmiş, ilk başlangışta D'ye atınca arabayı hoplatıyor.

Değişen bir şey yok, hatta verdiğimden daha kötü durumda....

Yorum bağlantısı
Karani Gülistan

Allah yardımcınız olsun...Geriye tesisat kontrolu ,a/t hız sensörü ve hatta gerekirse rölanti ve maf sensörlerinin dikkatli kontrol edilmesi kalmış gibi. Bazen soketteki oksitlenme vb. durumlarda problem tespitini geciktirebilir.Araç durur vaziyette D veya P konumunda da aynı dengesizliği yapıyormu?

Yorum bağlantısı
Mustafa Güneş
Allah yardımcınız olsun...Geriye tesisat kontrolu ,a/t hız sensörü ve hatta gerekirse rölanti ve maf sensörlerinin dikkatli kontrol edilmesi kalmış gibi. Bazen soketteki oksitlenme vb. durumlarda problem tespitini geciktirebilir.Araç durur vaziyette D veya P konumunda da aynı dengesizliği yapıyormu?

Teşekkür ediyorum.

İyi bir usta bulabilsem, dediklerinizi sırasıyla yaptıracağım, artık güvenim kalmadı.

Durur vaziyette D vepa P'de sıkıntı yok. Çalışır durumda örneğin rampada zorlanınca veya devirlenince ortaya çıkıyor gibi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)
..

Demek ki özel servise gitmemek lazım.

Ben elektronik mühendisiyim.

Arızalı bir parçayı, arızasız bir sisteme soktuğunuzda yeni arızalara sebep olabilirsiniz. Ya da sağlam parçayı bozabilirsiniz.

Böylece suçsuz bir müşterinin aracındaki parça arızalanır.

Takıp sökerken orasını burasını tırnaklarını kırmaları, su geçirmezliğini bozmaları ise cabası..

saglam araçtan parça denenmesinden nefret ederim.

Sağlam aracın kendi aracınız olduğunu düşünün.

Bu şanzımanda ya çatlak sebebiyle kaçak, ya da tıkanıklık sebebiyle basınç düşmesi var.

Beyin arızalı diyen hangi beyinsiz acaba. (söz meclis dışı) :rolleyes: çalışan şanzıman işte. tamirciye nasıl gitmiş o kadar?

Beyin arızası gibi görünen irçok arıza sensör arızasıdır. ya da kesik kopuk oksitli kablodur.

tarihinde Mehmet G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Keşke şanzuman açılmışken değişim yaptırsaydınız. Tabii yüksek bir işçilik ödediyseniz. Zira ilerde muhtemel bir revizyon durumunda tekrar açma-toplama işçiliği ödemeniz gerekecek. Parça değişmesi durumunda uzun süre revizyon gerektirmeyen bir şanzumanınız olurdu.

..

neyi değişecek? normalde birşey olmaz ki? 500bin km gider?

Yorum bağlantısı
İrfan Atabaş

Merhaba, 97 model otomatik mondeom var aynı problemi benim aracımda yaptı. Şanzıman revize oldu fakat aynı problem devam ediyor en son beyin değişeçek fakat forumdan okuduğum kadarıyla bu da bi çözüm olmamış.

Yorum bağlantısı
Mustafa Güneş
Merhaba, 97 model otomatik mondeom var aynı problemi benim aracımda yaptı. Şanzıman revize oldu fakat aynı problem devam ediyor en son beyin değişeçek fakat forumdan okuduğum kadarıyla bu da bi çözüm olmamış.

Geçmiş olsun. İyi bir usta bulunamadığı sürece hem biz, hem de araba yıpranıyor maalesef.

Geçen hafta Ford'a telefon ettim. Beni Ankara'da servislerine yönlendirmek istedi. Ben yine Başer'i tercih ettim. En azından Başteknisyen Tuncay Bey arabayı arızalı halde görmüştü. Çarşamba sabahı arabamı teslim aldı. Perşembe öğle saatlerinde (Bu gün) aradı, parça değiştirdiğini ve 100 km yol gittiğini, arızayı görmediğini anlattı. Şanzımanla ilgili harici bir parçaymış 190 Tl, KDV de almayacaklarmış. Değiştirmesini istedim. Yarın akşam arabamı alacağım İnşaallah.

Bu arada, tanıdık Şanzımancım şanzımanı arkadan açmış, bu çok riskli imiş, şu an için yağ sızması varmış, şamzıman ustasına bir daha götüreceğim. Ayrıca şanzıman ustaının takmış olduğu şanzıman beynini de geri iade edeceğim.

Kısacası, elde parça olmadığı için tersten başlanılmış ve sıkıntı büyümüş.

Umarım yarın akşam bende aynı arıza yeniden ortaya çıkmaz.

Teşekkürler Başer otomotiv, ellerin dert görmesin Tuncay Usta (arızanın giderilmiş olduğunu kabul ediyorum)

Yorum bağlantısı
İrfan Atabaş
Geçmiş olsun. İyi bir usta bulunamadığı sürece hem biz, hem de araba yıpranıyor maalesef.

Geçen hafta Ford'a telefon ettim. Beni Ankara'da servislerine yönlendirmek istedi. Ben yine Başer'i tercih ettim. En azından Başteknisyen Tuncay Bey arabayı arızalı halde görmüştü. Çarşamba sabahı arabamı teslim aldı. Perşembe öğle saatlerinde (Bu gün) aradı, parça değiştirdiğini ve 100 km yol gittiğini, arızayı görmediğini anlattı. Şanzımanla ilgili harici bir parçaymış 190 Tl, KDV de almayacaklarmış. Değiştirmesini istedim. Yarın akşam arabamı alacağım İnşaallah.

Bu arada, tanıdık Şanzımancım şanzımanı arkadan açmış, bu çok riskli imiş, şu an için yağ sızması varmış, şamzıman ustasına bir daha götüreceğim. Ayrıca şanzıman ustaının takmış olduğu şanzıman beynini de geri iade edeceğim.

Kısacası, elde parça olmadığı için tersten başlanılmış ve sıkıntı büyümüş.

Umarım yarın akşam bende aynı arıza yeniden ortaya çıkmaz.

Teşekkürler Başer otomotiv, ellerin dert görmesin Tuncay Usta (arızanın giderilmiş olduğunu kabul ediyorum)

Problemin çözüldüğüne sevindim darısı benim başıma. Değişen parça şanzıman üzerinde bulunan hız okuma sensörümüydü? problemler aynı olduğuna göre muhtemelen aynı sensör arızalıdır. Birde Tuncay Bey e ulaşamadım telefonu varsa verebilirmisiniz.

Yorum bağlantısı
Mustafa Güneş
(düzenlendi)
Problemin çözüldüğüne sevindim darısı benim başıma. Değişen parça şanzıman üzerinde bulunan hız okuma sensörümüydü? problemler aynı olduğuna göre muhtemelen aynı sensör arızalıdır. Birde Tuncay Bey e ulaşamadım telefonu varsa verebilirmisiniz.

Sanırım aynı sensör. Kesin Bilgiyi Tuncay Bey'den alabilirsiniz. Telefon: 0 312 269 80 00 / 269 80 01'den Başteknisyen Tuncay Bey deyince bağlıyorlar.

tarihinde Mustafa G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İrfan Atabaş
Sanırım aynı sensör. Kesin Bilgiyi Tuncay Bey'den alabilirsiniz. Telefon: 0 312 269 80 00 / 269 80 01'den Başteknisyen Tuncay Bey deyince bağlıyorlar.

Arabayı otokoç' a bıraktım çarşamba günü sensör gelecek takacaklar.

Yorum bağlantısı
Mustafa Güneş
Arabayı otokoç' a bıraktım çarşamba günü sensör gelecek takacaklar.

Başer, Otokoç'tan ödünç sensör alarak denediğini söylemişti, uzun bir deneme yolculuğundan sonra arızanın giderildiğini, arzu edersem yeni sensörü takacaklarını söylediler, benden teyit alınca akşam sipariş, ertesi günü montaj ve teslimat. Temiz iş.

Bu gün ailecek yaşlı kızımla (Mondeo) dolaştık. Akışını, süzülüşünü, şöyle rahat rahat gidişini özlemişim doğrusu. 2 ayım gitti, bir sürü masraf yaptım ve en önemlisi gereksiz yere yaşlı kızımı rahatsız ettim.

Sağlam bir ustaya düşse idik, bakacağı yeri tahmin edebilirdi ve çıkmasını bulsa, toplam maliyet 100-150 TLyi ancak bulurdu.

Neyse buna da şükür. Sizden de iyi haberler alırız umarım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Güneş
geçmiş olsun....en büyük arızanız bu olsun :nazar:

Çok teşekkür ediyorum. Arabamdan yeniden zevk almaya başladım. Bu inanılmaz bir duygu. Darısı diğer arkadaşlarımın başına.

"Buradan yetkili servisler yerine bilinmedik kasap ustalara gidenlere söylemek istediğiniz birşey var mı Mustafa bey?"

Tabii bu benim hatam. Tanıdığım iyi bir usta olsa idi bu sıkıntıları çekmeyecektim. Yaptığım masraf orijinalinin en az 5 katı ve arabam da gereksiz yere kurcalanmış oldu. İyi bir usta sanırım bu sıkıntılara meydan vermezdi. Bir de gördüğüm, usta iyi de olsa adamına göre muamele mevcut. Yani sizinle bire bir ilgilenen ve memnun olduğunuz usta bana gelince çok daha farklı davranabiliyor. Yetkili servislerde öyle veya böyle bir kalite mevcut. Bundan sonraki düşüncem de pahalı da olsalar en azından samimiyetine güvendiğim bir teknik servise gitmek.

Allah işinin ehli olmayan ustaya düşürmesin.

Yorum bağlantısı
İrfan Atabaş

Mutlu son tr sensörü değişti otomatik şanzımanda problem kalmadı fakat bu olay bana çok pahalıya maal oldu. Ustalara zerre kadar güvenim kalmadı. Bu problem Mustafa Bey sayesinde çözüldü, problem ilk çıktığında ustaya götürmek yerine formdan problemi okusaymışım hem para hem zaman kaybına uğramayacakmışım. Teşekkürler Mustafa Bey

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Güneş
Mutlu son tr sensörü değişti otomatik şanzımanda problem kalmadı fakat bu olay bana çok pahalıya maal oldu. Ustalara zerre kadar güvenim kalmadı. Bu problem Mustafa Bey sayesinde çözüldü, problem ilk çıktığında ustaya götürmek yerine formdan problemi okusaymışım hem para hem zaman kaybına uğramayacakmışım. Teşekkürler Mustafa Bey

Büyük geçmiş olsun. 2-3 ay ciddi sıkıntı, harcanan bir sürü para ve emek, ellenen/kurcalanan araba. İşin ustasına rast gelse idik, yarım gün ve 50-60 TLye hallolacakmış. Neyse, buna da şükür.

Şu anda alttan açıldığı için iyi kapatılamadığından yağ kaçıran bir şansıman ve boşuna değiştirilmiş ve parası ödenmiş bir şanzıman beyni problemim var. Onları da çözebilirsem benden mutlusu olmayacak.

Yorum bağlantısı
Mustafa Güneş
Şu anda alttan açıldığı için iyi kapatılamadığından yağ kaçıran bir şansıman ve boşuna değiştirilmiş ve parası ödenmiş bir şanzıman beyni problemim var. Onları da çözebilirsem benden mutlusu olmayacak.

Bu sabah arabamı 88 Oto'da Şahinler Şanzıman'dan Baki Usta'ya bıraktım. Kendisi uğraşmıştı.

Akşam üzeri almaya gittiğimde biraz sohbet ettik. Aslından ilk anda arızalı olan sensörü değiştirmeyi düşündüğünü ve çıraklarına söylediğini, ancak o an için deneme amaçlı bulamadıklarını, dolayısıyla deneyemediklerini söyledi. Şanzımanın durumu çok çok iyi imiş, çok temiz bulduğunu ifade etti. Yağ kaçağı da şanzımandan değil, şanzıman otomatiğinin oradanmış, gidermiş.

Bu arada ileri vitese alınca ortaya çıkan sarsıntı da kaybolmuş.

Mondeo'su olup, şanzıman problemi olan arkadaşlara duyurulur...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...