İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk2 - Anlaşılamayan Otomatik Arızası

Mustafa Güneş

Recommended Posts

Karani Gülistan

Arızaya iyice yaklaşmış hatta tahmin etmişim..-hız sensörü-:blush: Kazasız sürüşler..Bu arada a/t şanzıman yağı bakımları vs zamanında ve ehil ellerde yapılırsa hem şanzuman hemde motor ömrünü oldukça artırır.Mehmetin dediği gibi çok rahat 500K ve fazlasını rahatça yapar.Keyfide cabası.Eğer probleminiz devam etseydi yurtdışında yeniden yapılmış ve sınırsız km -3 yıl- grantili dc4e şanzumanlar tork konvertörü dahil 700 dolar civarında satılıyor.Adı ustaya çıkmış işten anlamayan kasaplara gidip-gelerek çile çekmektense(harcanacak para ayrı) bir şanzuman almanızı tavsiye edecektim.Bir sensör arızası tespitini yapamayan insanlar yüzünden tuhaf haller yaşanabiliyor.Tekrar geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Karani Gülistan
-Mehmet hocam, otomatik mondeo şanzumanının 500bin gittiğini kim görmüş??? Max 150-200bin km ki düzgün kullanılmazsa 50bin km'de bitiyor.

-Ben beyin değiştirdim. Benim beyin değiştirdiğim araç ile benzer özellikler görülüyor. Araç gidiyor. Bozulabiliyor.ani tahminimi söylerken "beyinsiz"liğimi değil "tecrübe"mi söylüyorum. OK?

V6 duratec motor şanzımanı 215 000 km de ve Allaha şükür hiç problemi yok :blush:

Yorum bağlantısı
Mustafa Güneş
Allah yardımcınız olsun...Geriye tesisat kontrolu ,a/t hız sensörü ve hatta gerekirse rölanti ve maf sensörlerinin dikkatli kontrol edilmesi kalmış gibi.

Haklısınız, söylemiştiniz. Ustalara buradaki yazılanları da aktarmıştım ancak sanırım başkasının yorumlarını fazlaca dikkate alamıyorlar.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
V6 duratec motor şanzımanı 215 000 km de ve Allaha şükür hiç problemi yok :yahoo:

Problem çıkarmaz, bakımları aksatmayınca, kullanmayı da bilince....

Yorum bağlantısı
Mustafa Güneş

V.Ceyhun Emir; Ayhan Onaran;

Teşekkür ediyorum. Darısı henüz çözüm bulamayan diğer arkadaşların başına.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Gökhan Yalçıntaş

Geçmiş olsun ustamızın eline sağlık.

tahmin ettiğim parça idi ama arızakodunu bilmediğiniz için yanlış bilgi vermek istememiştim.

Parça mekanikbir parça olmasına rağmen arızalandığıan bilgisayarda arıza kodu 705 olaraktan görülüyor.

Buda bu arabalar bilgisayara bağlanmaz diyen ustalara devrim niteliğinde olsun....

Arıza kodu silmek yerine arıza koduna göre arızayı tamir edecek ustayla karşılaşsaydınız.Bu kadar sorun yaşamazdınız.

Benim size tavsiyem; otomatik vites araçlarda, 3 önemli nokta vardır.

1 vites kullanımı

2 kilometresinde yağ deyişimi (çok önemli)

3 yağın Ford 'un verdiği standartlarda ve ölçüde olması (çok önemli)

Benim size tavsiyem yağ değişiminde bile ustamızdan başka kişiye elletmeyin.

Vites kullanımını konusunda, ustamız size tam ve düzgün kullanılımı anlata bilir. Bende elimden geldiğince yardıcıola bilirim.

Arızanın düzelmesine sevindim tekrardan geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Mustafa Güneş
Geçmiş olsun ustamızın eline sağlık.

tahmin ettiğim parça idi ama arızakodunu bilmediğiniz için yanlış bilgi vermek istememiştim.

Parça mekanikbir parça olmasına rağmen arızalandığıan bilgisayarda arıza kodu 705 olaraktan görülüyor.

Buda bu arabalar bilgisayara bağlanmaz diyen ustalara devrim niteliğinde olsun....

Arıza kodu silmek yerine arıza koduna göre arızayı tamir edecek ustayla karşılaşsaydınız.Bu kadar sorun yaşamazdınız.

Benim size tavsiyem; otomatik vites araçlarda, 3 önemli nokta vardır.

1 vites kullanımı

2 kilometresinde yağ deyişimi (çok önemli)

3 yağın Ford 'un verdiği standartlarda ve ölçüde olması (çok önemli)

Benim size tavsiyem yağ değişiminde bile ustamızdan başka kişiye elletmeyin.

Vites kullanımını konusunda, ustamız size tam ve düzgün kullanılımı anlata bilir. Bende elimden geldiğince yardıcıola bilirim.

Arızanın düzelmesine sevindim tekrardan geçmiş olsun.

Haklısınız. Sanırım 705'li bir arıza vermişti, dokümanı elimde olmadığı için tam olarak hatırlayamadım. O anda kodun gereği yapılsa idi sıkıntı olmayacakmış. Neyse, bizler de bu sayede öğrenmiş olduk.

Şanzıman yağı olarak mobil atf 220 gibi bir yağ konuldu. Kırmızı renkli yağ kullanılıyormuş. Ancak yağ konusuna serviste bakılmadı.

Otomatik vites konusunda da araba durduktan sonra boşta iken el firenini çekmeyi, arkasından arabanın yükü el frenine binince de parka getrip stop etmeyi baştan beri uyguluyorum. Vitesi hareket halinde boşa atmıyorum. Yaşlı Kızımı fazla zorlamadan kullanıyorum. Başka bir şey de söylenilmedi. Eksiğim varsa tamamlayın lütfen.

İyi dilekleriniz için de teşekkür ediyorum.

Yorum bağlantısı
İlkay Alpertonga
V6 duratec motor şanzımanı 215 000 km de ve Allaha şükür hiç problemi yok :rolleyes:

V6 duratec motor şanzumanı 118 700 km'de bende sizin gibi şükrediyorum problem yok gerçekten, zaten kullanmayada korkuyorum.

Bu vesile ile sıkıntıları çözülen arkadaşlara da büyük geçmiş olsun.

Saygılarımla,

İlkay,

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
İbrahim Nalbur

slm arkadaşlar aynı sorun bendede mevcut bu tr sensörünün tam adını bilen veya nerden alabilirim yardımcı olursanız cok sevinirim

Yorum bağlantısı
Gökhan Yalçıntaş
(düzenlendi)
slm arkadaşlar aynı sorun bendede mevcut bu tr sensörünün tam adını bilen veya nerden alabilirim yardımcı olursanız cok sevinirim

Hocam geçmişolsun

Bu konudaki parça ise . Arız kodu 705 diye hatırlıyorum . hız devir sen sörü. veyatta vites geçisini sağlayan mekanik parça diye geçer. akünün altında küçük krom rengi yanlış hatırlamıyorsam sarı renkte soket kablo girişi var. Şanzuman ustalarında , ford parçacılarında buluna bilir. mekanik parçadır tamiride olabilir.

Bence ilk olarak iyibir eektronik şanzuman ustasına göstermenizi tavsiye ederim .

tarihinde G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İbrahim Nalbur
Hocam geçmişolsun

Bu konudaki parça ise . Arız kodu 705 diye hatırlıyorum . hız devir sen sörü. veyatta vites geçisini sağlayan mekanik parça diye geçer. akünün altında küçük krom rengi yanlış hatırlamıyorsam sarı renkte soket kablo girişi var. Şanzuman ustalarında , ford parçacılarında buluna bilir. mekanik parçadır tamiride olabilir.

Bence ilk olarak iyibir eektronik şanzuman ustasına göstermenizi tavsiye ederim .

tşler arkadaşım bulundum yer ititbariyle burda otamatik sanzumandan anlayan bir usta yok netten siparaşiş edeyim kendim degiştireyim diye düşünmüştüm o yüzden parcanın net ismi olsaydı ?

Yorum bağlantısı
Gökhan Yalçıntaş
tşler arkadaşım bulundum yer ititbariyle burda otamatik sanzumandan anlayan bir usta yok netten siparaşiş edeyim kendim degiştireyim diye düşünmüştüm o yüzden parcanın net ismi olsaydı ?

Parçanın i

smini sana tam vereyim. yarın resmini çekeyim . Mekanik birparça tamiride mümkün. Mondeolarda standar arıza yapan kısım.

Aracı muhakak bilgisayara bağlayın . Orada parça arıza kodu veriyor , eğer o parçaysa kodunu veriri. koduda yanlış hatırlamıyorsam 705 di .

Çünki buarıza benim başıma geldiğinde bilgisayara bağlanarak çözüldü.

Yorum bağlantısı
Gökhan Yalçıntaş
Parçanın i

smini sana tam vereyim. yarın resmini çekeyim . Mekanik birparça tamiride mümkün. Mondeolarda standar arıza yapan kısım.

Aracı muhakak bilgisayara bağlayın . Orada parça arıza kodu veriyor , eğer o parçaysa kodunu veriri. koduda yanlış hatırlamıyorsam 705 di .

Çünki buarıza benim başıma geldiğinde bilgisayara bağlanarak çözüldü.

Parçanın resmi biraz tüpün hortumları önünü kapatmış .

Akünün kutun başından tamaltındaki gümüşrenkli parça şanzumanın üstüne ikivida ile tutturulmuştur.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
İbrahim Nalbur
(düzenlendi)

slm ardadaşlar bu hafta sonu aracımla ankara gittim parcacıları dolaştım ve hiç bir parcacıda hazırda olmadıgını ve istanbuldan getirebileceklerini söylediler ustanın birisi hurdacılara yönlendirdi orda bulabilirsin dediler bütün hurdacıları dolastım ama bir türlü parcaya ulaşmak mümkün deyil onuda bulamadım.ayrıca bana parcanın fiyatı olarak 300 tl fiyat verdiler sıfırının fiyatı simdi parcayı nerden bulabilirim yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden tşler . daha sonra parcayı söktüm ve parcaladım parca cok yıpranmış bakır yollar bitme seviyesine gelmiş eyer bulamassam onu tamir edecegim resmini ekliyorum

tarihinde ?brahim Nalbur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İbrahim Nalbur
(düzenlendi)

evet vites secici diyor bazıları vites taragı bazılar güvenlik anahtarı bu parcanın adı ne diye geciyor arkadaşlar

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Tamiri zor, hatta olmaz, zira en ufak bir direnç değişiminin sonuçlarını kestirmek zor. ÇAtlamadıkça, içine svıvı girmedikçe bozulmaz da.

Yorum bağlantısı
İbrahim Nalbur

bu parcada direnclerde sıkıntı yok yanlız yollarda aşrı asınma var o yüzden kafasına göre takılıyor zaten parcayı söktügümde hertarafı oksitlenmişti. temizleyimce yollarım eridigini gördüm o yüzden bu parcanın yenisini almam gerek onun için bu parca ne diye geciyor netten nerden alabilirim bu konuda yardımcı olursanız sevinitrim

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

O yollar aslında lehimle veya yassı kablo ile ile yenilenebilir...Lehim direnç göstermeyeceği için sorun olmaması lazım...

Yorum bağlantısı
İbrahim Nalbur
(düzenlendi)
evet vites secici diyor bazıları vites taragı bazılar güvenlik anahtarı bu parcanın adı ne diye geciyor arkadaşlar

bi el atın arkadaşlar bu parcayı bulabilecegim bir adres vere bilirmisin

Yorum bağlantısı
Misafir

benim arabam şimdi şanzımancıda yapılıyor, işin ehli insanlar, tel vereyim bi sorun, MOD CAR, ersin dönertaş, 535 454 39 89 .

Yorum bağlantısı
Mustafa Demirci

sizin aracınızın FCD tası çatlamış sanırım yağ basıncını düşürüyo

şanzuman revizyonu yaptırmanız gerekiyor yaklaşık 2500 tl civarında masrafı var orjinal yaptırırsanız

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...