İçeriğe Yönlendir

Akü (Markalar, Sorunlar, Çözümler)

Can Karacaer

Recommended Posts

Ali Cihangiroğlu

Abilerim şimdi şöyle bir durum var; yukarıda bahsettiğim Mutlu Akü 3,5 yıllık. Dikkatli kullanıldı. hiç tam bitirilmedi. Hemen hergün kullanılan bir araçtaydı. günlük ortalaması da 5 km altına düşmez.

Lakin çalışmayan bir araca taktım. Bir kaç kez dip şarj oldu. Takviye yapılarak çalıştırılmaya çalıştırıldı. lakin araç birtürlü çalıştırılmadı.

Bir hafta-10 gün bu çalışmayan araçta kaldı.

Sonra tekrar kendi aracıma aldım dün. Şarj tutacak mı diye. Bir marş yaptım. Bitti. Takviye ile çalıştırdım . ve aracı yaklaşık 45 dk. boyunca kullandım. işim vardı. hiç stop etmedim.

sonra 3 saat kadar stop konumda bekledi.

geri geldiğimde çok zor çalıştı. Şimdi durum bu iken sorum şu: "Bu akü şarj tutar mı tutmaz mı? 5 amperde 24 saat şarja bağlasam faydası olur mu? sıcaklık gece -5 derecenin altına pek düşmeyen malatya'da (gündüzleri 7-10 derece civarı olur - yılda bir kez kar yağar. bir hafta kalır.) bu akü hergün çalışan bir araçla kışı çıkarır mı?

yoksa git yenisini al mı dersiniz?

Bence tutabilir, bekletmeden bağlayın, tam dolduktan sonra sağlammı elektrikçi anlar zaten.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Aldığınız araç showroom da akü doldur boşalt şeklinde beklediyse akünün 2-3 senede mefta olması normaldir. sorun yok. aksi takdirde iyi markalar tam boşalma sorunu yaşamadıysa 7-8 sene gider.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Mutlu Akülerin eski kalitesi yok diyorlar. Önceki sayfalarda yazıldı mı bilmiyorum, Araplara satıldığı söyleniyor.

Benzinli Getz'e mutlu almıştım 2,5 yılda bitti. Aracımın önceki sahibinin yetkili serviste taktırdığı akü (Ford yazıyor üzerinde) 4 yılda bitti.

Getz haftanın 4 günü bir çalıştırmada en az 8 km kullanılıyor. 2,5 yıl akü ömrü için az değil mi?

Kendi aracıma da araştırmaya vakit bulamadan 80 amper mutlu aldım.

Araç haftanın neredeyse 7 günü kullanılıyor. İnşallah 2 yılda bitmez.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Mutlu ile traksiyoner akü işinde 20 yıla yakındır beraberim. Traksiyoner aküde geri dönüşümlü kurşun kullanılıyor ve bunların rakamı daha uygun. Starter aküde aynı işlemi yapacağını sanmam. Firmanın el değiştirdiği hakkında bilgim yok. 2.5 yıl akü ömrü için az.

Yorum bağlantısı

Belki aldığımız akü sorunludur. Her şeye rağmen her iki araçta da mutlu ile devam ediyorum. Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Mutlu tam zamanında sattı akü fabrikasını. Yurt dışından daha uyguna aküler geliyor, rakam olarak daha ucuz. Türkiyede firmalar global pazara giremediği sürece ya batmaya yada yabancıya satılmaya mahkum. Yerli sermaye satın almaz, alırken öldürmeyi seven milletiz

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

acaba kurşun işi bitecek diye mi? 

Ama lityum işine girmeyi planlayabilirdi.

Hocam, otomotivi anlarım ama bizim sektör için kurşun akü makina imalatında çok önemli, birçok makina denge merkezini aküye göre ayarlar. Eğer daha hafif akü gelirse, tüm makina tasarımları silbaştan olur

Yorum bağlantısı
Burak Fidan

Tam emin değilim ama yaklaşık 1,5 -2 yıl önce ölçüleri eski aküyle aynı olacak şekilde en yüksek amper 55A mutlu akü alıp taktım. Genel olarak araştırdığımda mutlu pek tavsiye edilmiyordu 2 yıldan çok dayanmaz deniyordu o vakitler okuduğum yorumlarda fakat yine de ismine kanıp aldım.

Geçen hafta farkettim ki akünün bi deliğinden kabarcıklar çıkıyor fruko gazoz misali :D bi elektrikçiye sordum ve akümün bitişe geçtiğini ömrünü doldurduğunu söyledi.

Akü bu,ölçüler böyle.

doTNzON.jpg

Önerilerinizi bekliyorum :)

Yorum bağlantısı
Burak Fidan
(düzenlendi)

Valla Erhan amerikan veya avrupa arabaları için özel tip yazan yoktu :) en azından benim aradığım ölçülerde

tarihinde Burak Fidan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Akünüz bodur tip olmalı. Yüksekliğe bakıp dilediğiniz markadan alabilirsiniz.

Konunuz birleştirilmiştir.

Yorum bağlantısı
Burak Fidan

Genel bir araştırma yaptım ford ka için akülerden... Benim kullandığım akünün Japon tip geçiyor olmasının sebebi derinlik olarak 175 değil de 190 baktığım içinmiş. Normalde 44A olanlar ford ka ya uygun. onların da ölçüleri 207x175x175

Seçenekler şunlar;

1- mutlu akü

LTS1 55A / marş gücü 500cca / baz fiyat 150 tl - iskontolu 135 tl / ölçüler 207x175x190

2- inci akü

1002386 / 52A / marş gücü 460cca / baz fiyat 141,35tl / ölçüler 207x175x190

3- varta akü

C22 blue dynamics / 52A / marş gücü 470cca / baz fiyat bulamadım / ölçüler 207x175x190

4- bosch akü

0092S40020 / 52A / marş gücü bulamadım / baz fiyat 168,1tl / ölçüler 207x175x190

Şeklinde... Ben 1 no'daki mutlu aküyü kullanıyorum. İki kez boşaldı, ikincisini evden kablo çekerek kendim doldurdum 2 yıl 2 aydır kullanıyorum. Şuan marşta herhangi bir problemim yok fakat geçn hafta bir delikte kabarcıklar gördüm araç çalışırken bir de ilk marş bastığımda 10 volta düşüyor akü.. Ne kadar ömrü kalmıştır bilmiyorum

Yorum bağlantısı
İsmail Çetinn

Arkadaşlar 55a mutlu dizel 2011 fiesta icin düşük mü kalır acaba hatami yaptim 72 Alik alcaktm ama yuvaya oturtamadlar

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Arkadaşlar 55a mutlu dizel 2011 fiesta icin düşük mü kalır acaba hatami yaptim 72 Alik alcaktm ama yuvaya oturtamadlar

Az gelir, benimkide artık yolcu olmak üzre, 1 gün durdumu sabah ilk marşta hafiften gösterge tablosundan azaldığını hissediyorum, ne alsak acaba?

Yorum bağlantısı
Gürçay Hüseyin

Mutlu aku bizim ulkede bile meshur. Alanlar memnun. Ben sahsen Berga kullaniyorum. Aku olayi artik oyle bir hal almis ki en uzun garantili aku'yu aliyorum. Sahsen bu aldigim en uzun garantiliydi - 4 yil. 72A - 240 Tl civari tuttmustu.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Mutlu aku bizim ulkede bile meshur. Alanlar memnun. Ben sahsen Berga kullaniyorum. Aku olayi artik oyle bir hal almis ki en uzun garantili aku'yu aliyorum. Sahsen bu aldigim en uzun garantiliydi - 4 yil. 72A - 240 Tl civari tuttmustu.

Mutlunun devri kapandı ne yazıkki, şimdi İnci devri başladı...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Evet arkadaşlar alın size akü fiyatı, direk Ford servisinden aldım, Ford damgalı İnci akü, 70 amper, 150 kaat :) 9 seneden sonra artık göz kırpmaya başlayan Motorcraft akümü değiştim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Bedavan biraz ucuzmus Ali abi. Gule gule cevir hayirsizi. :D

Sağol kardeş, şu yaşın 4 katı indirim olayı süper geldi:)

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Evet arkadaşlar alın size akü fiyatı, direk Ford servisinden aldım, Ford damgalı İnci akü, 70 amper, 150 kaat :) 9 seneden sonra artık göz kırpmaya başlayan Motorcraft akümü değiştim.

Ne fiestaymış arkadaş, belki de akü değişimine kendisi gitmiştir sana zahmet olmasın diye.. :D  9 senede köşe bucak ezberlemişsindir arabayı, ayrıl artık klasik olamayacak nasıl olsa.. :D

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Ne fiestaymış arkadaş, belki de akü değişimine kendisi gitmiştir sana zahmet olmasın diye.. :D  9 senede köşe bucak ezberlemişsindir arabayı, ayrıl artık klasik olamayacak nasıl olsa.. :D

:D  UFO bu UberFiestaOtomobili  uçarak gitti, servisin göbeğinde kendim değiştim üstelik  :D   vallahi 4.3 sene daha araba almayacağım, sonrasında bakarız artık, zaten servisten zor kaçtım, sat bana teklifleri gırla gittide  :D  :p

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...