İçeriğe Yönlendir

Akü (Markalar, Sorunlar, Çözümler)

Can Karacaer

Recommended Posts

Sani Gerşon

Onu ölçmedim Sani, daha doğrusu probları tutup bakacak biri yoktu o yüzden ölçemedim.

Yanlış bilmiyorsam araba çalışmaz iken 12.60 Volt aşağısı olmaması gerekiyor.

Sokakta birini yakalarsam ölçerim şimdi, bak şimdi bende merak ettim.

Mesaj düzenleme süresi dolmadan ölçtüm, marş anında 7.60 Volt'a düştü.

7.6 :shok:

Benzimli KA'm 9v a düşüp çalıştıramıyordu. Dizel 7.6'da iyi çalışıyor valla.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

7.6 :shok:

Benzimli KA'm 9v a düşüp çalıştıramıyordu. Dizel 7.6'da iyi çalışıyor valla.

Ama sabit kalmıyor, anlık. Resim çekeyim desen denk getiremezsin.

7.60'a kadar düşüp hemen geri yükseldi.

Yeni akü aldığımda onu da aynı şartlarda ölçeceğim.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ama sabit kalmıyor, anlık. Resim çekeyim desen denk getiremezsin.

7.60'a kadar düşüp hemen geri yükseldi.

Yeni akü aldığımda onu da aynı şartlarda ölçeceğim.

Benimki marş anında 9'da sabitleniyordu. Hatta zorlarsam daha da düşüyordu.

Kaç sene geçti üstünden, gece gece yolda kalınca unutmuyorsun :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Mesut Balcı

Benim akü gidici galiba, geçen haftalarda birkaç kez vuruntulu çalıştı, alttan bir şey vuruyormuş gibi.

Dün marş esnasında camı açıyordum genelde açmam ama komşuya seslenecektim, açtım cam motoru bayıldı araba zor çalıştı.

Az önce de komşuya yol vermek için çalıştırdım, dünden daha kötü bir an çalışmayacak sandım.

Akü voltajını araba çalışmazken ölçüm 12.40 gibi çıktı.

Varta ve Mutlu'nun siyah renk seçeneği olmadığı için ACDelco alacağım galiba.

Benimde 2008 Ford marka (orjinal) aküm bu sabah bitmişti.(2008 focus TDCİ)Bir takviye ile aldı ama stop edince yine tekledi.Neyse ki elektirikçi yakındı çok uğraşmadım. 72 amper Mutlu-Varta değişimi arasında çok gidip geldim aynı fiyat nerdeyse (mutlu180TL Varta 190TL dedi) .Nihayetinde Varta da karar kıldım.200 tl işçilik-takviye-akü fiyatında anlaştık ustayla.Doğru seçimdir umarım.Bu arada Akü sökülüp takılınca camların anahtar-kumanda ayarları gitmiş otomatik kitlemiyor.Akşama karşı farkettim Usta kapatmış.Ayarları bilmiyorum, araştırıp ben mi yapmalıyım yoksa usta mı?

Yorum bağlantısı
Murat Yalçın

Citroen C3'umuzun aku su bugun omrunu tamamladı ,  sabah baktıgımızda  marş motorunu  dondurmuyordu  , takviye kablosu ile çalıştırıp yola koyulduk , üzerindeki aki  ACDelco idi , mutlu ile  varta arasında  kaldık , varta da  kampanya oldugunu soyleyince elektrikçimiz  varta aldık , 140 TL ye , 60 Amper ...

Kutup başlarıdaki oksit  tornavida vs  ucu ile  temizlendi ama bir daha yapmaması veya koruma amaçlı WD40  sıkılırmı acaba oraya ?   yoksa ne surelim yada sıkalım ?  Gres yagı sorduk  yoktu akuyu degiştiren yerde  ilginç bir şekilde ...

Yorum bağlantısı
Mesut Balcı

Citroen C3'umuzun aku su bugun omrunu tamamladı ,  sabah baktıgımızda  marş motorunu  dondurmuyordu  , takviye kablosu ile çalıştırıp yola koyulduk , üzerindeki aki  ACDelco idi , mutlu ile  varta arasında  kaldık , varta da  kampanya oldugunu soyleyince elektrikçimiz  varta aldık , 140 TL ye , 60 Amper ...

Kutup başlarıdaki oksit  tornavida vs  ucu ile  temizlendi ama bir daha yapmaması veya koruma amaçlı WD40  sıkılırmı acaba oraya ?   yoksa ne surelim yada sıkalım ?  Gres yagı sorduk  yoktu akuyu degiştiren yerde  ilginç bir şekilde ...

Kaynar su döküp gres yağı sürmek en etkili çözüm.Gres yağı yoksa vazelinde aynı etkiyi sağlar.Üzerini kapalı tutmak lazım ayrıca.

Küp şeker konduğunuda duymuştum ama ne kadar etkili bilemiyorum :))

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Benimde 2008 Ford marka (orjinal) aküm bu sabah bitmişti.(2008 focus TDCİ)Bir takviye ile aldı ama stop edince yine tekledi.Neyse ki elektirikçi yakındı çok uğraşmadım. 72 amper Mutlu-Varta değişimi arasında çok gidip geldim aynı fiyat nerdeyse (mutlu180TL Varta 190TL dedi) .Nihayetinde Varta da karar kıldım.200 tl işçilik-takviye-akü fiyatında anlaştık ustayla.Doğru seçimdir umarım.Bu arada Akü sökülüp takılınca camların anahtar-kumanda ayarları gitmiş otomatik kitlemiyor.Akşama karşı farkettim Usta kapatmış.Ayarları bilmiyorum, araştırıp ben mi yapmalıyım yoksa usta mı?

Cam için tümünü açın, sonra tek tek kapatıp cam tam kapandığında 5-10sn kadar daha elinizi çekmeyin düğmeden. Kodlamalar tamamlanmış olacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mesut Balcı

Cam için tümünü açın, sonra tek tek kapatıp cam tam kapandığında 5-10sn kadar daha elinizi çekmeyin düğmeden. Kodlamalar tamamlanmış olacaktır.

Eyvallah üstad anahtara da kaydettim ancak merkezi kilit açılırken tek basışta sadece sürücü kapısını açıyor 2.basışta ön yolcu 3.de hepsi kumanda kafayı yedi gibi :))

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Enver Umit Tulu
(düzenlendi)

o lambalar yuzunden bizde denizde kalmistik. sabahtan aksama kadar park lambalar acik kalmis (cocuklar oynamis). aksam araba nin akusu bitmisti. 2010 fiesta, lpgli

tarihinde Enver Umit Tulu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sedat Bilgen

Arkadaslar arabanın akü sunu değiştirelim bitiyor sürekli. üzerinde 60 amper var yeni alacağım yine 60 amper mi olsun birde hangi marka alayım

İyi günler.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Arkadaslar arabanın akü sunu değiştirelim bitiyor sürekli. üzerinde 60 amper var yeni alacağım yine 60 amper mi olsun birde hangi marka alayım

İyi günler.

Konunuz birleştirilmiştir.

Yorum bağlantısı
Sedat Bilgen
(düzenlendi)

Teşekkürler Sani bey cevap Ida. Verseniz 10 numara olur

:D

tarihinde Sedat Bilgen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
İlhan Kol

Bugün mutlu Akü bayi tanıdık bi arkadaş vardı. Mutlu Akü alacaktım 72a 185dedi sonra banner akü var 72a 160 dedi sen bunu al dedi avusturya malı start konusunda uzmanmıymış neymiş aldım beni kandırdı. Araç en az 4 turda alıyordu yeni aküyü takınca kontağı çevirir çevirmez aldı memnun kaldım.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Fatih Sinanoğlu

marş değeri yüksek olan aküleri almaya çalışın , Varta öneririm

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
  • 2 hafta sonra...
Ramazan Danış
(düzenlendi)

Bende 2010 model connectimin fabrikasyon akusunu degistirdim.Varta 74 amper 200 tl ye aldim.blue energy modelini.start gucu hemen farketti.daha onceki aracimdada bosch kullanmistim ondanda cok memnundum.bosch varta yuasa uclusunden birini tavsiye ederim.sikayetleri en az olan markalar.

tarihinde Ramazan Danış tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Sinanoğlu

Bende 2010 model connectimin fabrikasyon akusunu degistirdim.Varta 74 amper 200 tl ye aldim.blue energy modelini.start gucu hemen farketti.daha onceki aracimdada bosch kullanmistim ondanda cok memnundum.bosch varta yuasa uclusunden birini tavsiye ederim.sikayetleri en az olan markalar.

bende ayni aku'den kullaniyorum hakiakten basarili bir aku , fakat aldiginiz akunun uretim tarihine baktiniz mi ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ayşegül Çakmak

Akü konusunda pek bilgim olmasada aracımda inci akü var ve hiç bir sorun çıkartmadı daha henüz bana :)

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Mehmet Ozyurek

Arkadaşlar mutlu akü almıştım - ocak 2011'de. 3,5 yıl olmuş. şarj tutmuyor sanki. oldukça özenli kullanmıştım ama sizce şarja versem 1 gün kalsa, bu kışı çıkarır mı? neticede pek eski bir akü sayılmaz. ya da artık az mı gidiyor bu aküler. ömürleri kısaldı mı? özenli kullanılmıştı. tam bitmemişti daha önce. 

Şarj tutmadığını nasıl anladınız... 

Aracınızda şarj etme problemi yoksa ve aracınızı çok az kullanan birisi değilseniz şarja vermeniz bişey değiştirmeyecektir... 

Yorum bağlantısı

6 Yıl önce taktırdığım Mutlu akü,geçen ömrünü tamamladı ve yine gittim Mutlu akü aldım 72 amper,boş akü iadesi ile bana 160 liraya maloldu.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Al sana örnek, Motorcraft aküm, orjinal, 2006 Ocak tan beri kullanıyorum, aha 2014 3. ayda daki test durumu

U5urj7m.jpg?1

Servet aga dan aldığım tavsiye ile canladırma ve sülfat çözdürme amaçlı 24 saat 5 amperde eve getirip şarja bağladım, son sonuç resmini bulamadım, %90 ı geçer durumda, akü değiş uyarısı yok, halen kullanıyorum, bakalım ne zaman pes edecek :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sani Bey peki bu şartlarda 3,5 yıl normal mi? çabuk mu öldü bu akü?

Hiç belli olmuyor akünün durumu. Garantisi dolmadan ölen aküler var. 3.5 sene normal bir süre derim ben.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...