İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Klima Paneli Sorunları

Murat Durmaz
Çözüme git Onur Yaman tarafından,

Recommended Posts

Onur Yaman

düzele

Ne yaptınızda düzeldi?

Hocam çalışmasında bir sorun yok. Konuya dikkat edin. Klima devreye girdiğinde metal metale sürtüyormuş gibi ses geliyormuş. Konuyu yanlış anlamadıysam.

hocam düzelmişti eski haline döndü

konu başını okuyun o sorunu yaşıyorum

Yorum bağlantısı

Bir yanlış anlama oldu o zaman pardon hocam :)

Ben de öyle bir ses mevcut değil :tahtayavuranadamsmiley: :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

düzele

hocam düzelmişti eski haline döndü

konu başını okuyun o sorunu yaşıyorum

TAmam anlaşıldı :) ORjinal dönüş yaptınız :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Yaman

klima açık olmadığı halde son sürat fan çalışıyor

teyp tuşuna basınca duruyor kendi klima üstünden hiç bir tuş durdurmuyor klimayı açmıyor

tep tuşu düzeltiyor

sadece ilk kontak açıldınca oluyor

yol boyu bir daha sorun olmuyor

Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Benim klimanın da sıcaklığı ayarlacı motoru bozulmuş bakalım almanyadan bir arkadaşım bulmuş kargoya vermiş bekliyorum. Kayseriye gidip gelene kadar yandık ayaklarımız pişti yazın nasıl olur artık tahmin bile edemiyorum..

Yorum bağlantısı
Onur Yaman

arkadaşlar şu en baştaki sorunu duyan çözen var mı acaba

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Sancar Tunç

arkadaşlar şu en baştaki sorunu duyan çözen var mı acaba

onur bey konuyu hortlatacağım ama aynı sorun bende de oluyor. kontağı açtığım anda son sürat havalandırma çalışıyor bu arada dij.klima kontrol panelinde hiç elektrik yok çalışmıyor. aracı kullanmaya devam edersem aynen devam ediyor. ertesi gün kontağı açtığımda herşey normal. 1.normal başlamışsa 10 saate geçse normal devam ediyor. 2 . sorunlu başlarsa aynen sorunlu devam ediyor. teyp olayını deneyemedim bende sonradan takılma cihaz var. sizin sorun çözüldümü , nasıl ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sancar Tunç

Merhaba değerli arkadaşlar,

2004 mondeo GHİA TDCİ aracın kontağını açtığımda dijital klima kapalı olduğu halde tüm gücüyle sıcak hava üflüyor. Klima control paneli bu arada hiç çalışmıyor yani devre dışı durumda.düğmesine basıca hiç tepki vermiyor. ışığı dahi yanmıyor. Ne zaman ki orjinal sony cd çaları açma düğmesine basıyorum sıcak hava üfleme sona eriyor. Klima kontrol paneli bu durumda normaL çalışıyor. artık teybi kapatsam dahi klima kontrol paneli normal çalışıyor. arabayı her çalıştırdığımda aynı durum yaşanıyor. şimdi orjinal teybin yerine 7" dvd tv navigasyon taktım artık arabanın kontağını açtığımda sıcak hava üflemeye başlıyor. yeni 7" teybi açmam birşeyi değiştirmiyor. klima kontrol paneli hiç çalışmıyor ve tepki vermiyor. ancak devamlı sıcak hava üflüyor. Servis Klima con. pan. değişmelidir dedi. ancak yenisi çok pahalı.sorun nasıl çözülebilir. teşekkür ederim.

murat bey üzerinden çok zaman geçmiş ama sorunu nasıl çözdünüz. aynı dert benim aracımda da var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Onur Yaman

çözemedim o şekilde kullanıyorum 

önce kontağı açıyorum 

teybe basıyorum klima normale dönüyor 

klima ve teybi kapatıyorum

aracı çalıştırıyorum 

otomatiğe aldım artık :DDD

koca forum çözemedik :DDD

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

onur bey konuyu hortlatacağım ama aynı sorun bende de oluyor. kontağı açtığım anda son sürat havalandırma çalışıyor bu arada dij.klima kontrol panelinde hiç elektrik yok çalışmıyor. aracı kullanmaya devam edersem aynen devam ediyor. ertesi gün kontağı açtığımda herşey normal. 1.normal başlamışsa 10 saate geçse normal devam ediyor. 2 . sorunlu başlarsa aynen sorunlu devam ediyor. teyp olayını deneyemedim bende sonradan takılma cihaz var. sizin sorun çözüldümü , nasıl ?

Sizin sorun Onur hocamdan farklı gibi.

Sizin aracın daha önce teybi söküldümü veya orada işlem yapılmışmı?

Yorum bağlantısı
Sancar Tunç

Sizin sorun Onur hocamdan farklı gibi.

Sizin aracın daha önce teybi söküldümü veya orada işlem yapılmışmı?

bu gün klima kontrol ünitesini söktüm. İçini açtım. İki parça karttan oluşuyor.alttaki kartta aşırı derecede kirecimsi kirlenme vardı,wd40 ile temizledikten sonra mikroskop altında inceledim.bir mikro direnç in lehiminin koptuğunu gördüm,lehimini tazeledim. Şimdi sorunsuz çalışıyor.
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Onur Yaman

mikroskobum bilem yok 

olan birini bulabilirsem ben de denerim

Sizin sorun Onur hocamdan farklı gibi. Sizin aracın daha önce teybi söküldümü veya orada işlem yapılmışmı?

sorun aynı Mehmet hocam

sadece benimki orjinal teyp 

beyefendi değiştirmiş bence teyp i

eskisi takılı olsa teyp e basınca düzelecekti

Yorum bağlantısı
Sancar Tunç

mikroskobum bilem yok 

olan birini bulabilirsem ben de denerim

sorun aynı Mehmet hocam

sadece benimki orjinal teyp 

beyefendi değiştirmiş bence teyp i

eskisi takılı olsa teyp e basınca düzelecekti

evet teyp değişti ve sorun birebir aynı idi klima kontrol ünitesini sokun iyi bir elektronikci baksin soketlerin hemen arkasindaki elemanlarin lehimlerini kontrol ederse sorun umarim cozulecektir.fiziki olarak hersey yerinde ama okside olmus ilk kontak acmada temas ederse sorun yok calisiyordu . Etmezse arizaya geciyordu. Ben tamir ettigim gunden beri kusursuz calisiyor...
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Mehmet Fatih Bayrak

aynı sorun bugün benim başıma geldi .yaklaşık 2 saat yolda klımam gayet güzel soğutuyordu biyerde stop ettim tekrar çalıştırdığımda resmen sıcak üflüyordu kafayı yedim soğuk üfletemedim .sonra eve geldiğim de bu yazdıklarınızı okudum teyp felan biraz saçma geldi ama indim arabaya denedim kontağı açtım klıma ve teyp i kapadım aracı çalıştırdım ve sonuç klıma buz gibi üflüyor çokk ilginçç.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Erhan Karaman

bende ilginç bir durum gözlemledim klimayla ilgili,belki normaldir ama sorayım dedim yinede. misal arabayı çalıştırdım gidiyorum klima kapalı şoför camı 1 parmak aralık, klimada hiç üfleme yok, buraya kadar normal :) klimayı 3-4 sn. çalıştırıp kapattıktan sonra az güçtede olsa havalandırma olayı devam ediyor. camı kapatıyorum üfleme yok denecek kadar azalıyor,camı tekrar 1 parmak açıyorum ve üfleme artıyor ama klima hala kapalı. bunu 4 cam içinde denedim. hepsinde durum aynı. dikkatini çeken var mı?normal mi? :)

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

bende ilginç bir durum gözlemledim klimayla ilgili,belki normaldir ama sorayım dedim yinede. misal arabayı çalıştırdım gidiyorum klima kapalı şoför camı 1 parmak aralık, klimada hiç üfleme yok, buraya kadar normal :) klimayı 3-4 sn. çalıştırıp kapattıktan sonra az güçtede olsa havalandırma olayı devam ediyor. camı kapatıyorum üfleme yok denecek kadar azalıyor,camı tekrar 1 parmak açıyorum ve üfleme artıyor ama klima hala kapalı. bunu 4 cam içinde denedim. hepsinde durum aynı. dikkatini çeken var mı?normal mi? :)

Bence normal evde karşılıklı cam açınca "ceryan" yapar ya, camı açınca da önden aracın hızına bağlı giren hava akışını biraz daha hızlandırıyorsunuz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Arabanın içine girecek hava çıkış olmadığı için giremiyor, camı aralayınca havanın girip çıkabileceği bir yol açılmış oluyor..   ;)

Yorum bağlantısı
İlker Yüksel

yukarıdaki yazılanlardan farklı olarak araç klimayı ortaya yada ayaklara verdiğimde hiçbir problem yokken camlara verdiğimde şır şır tarzında yaprağa rüzgar çarpar tarzında bir ses geliyor. Bu durum ile karşılaşan oldumu?

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

yukarıdaki yazılanlardan farklı olarak araç klimayı ortaya yada ayaklara verdiğimde hiçbir problem yokken camlara verdiğimde şır şır tarzında yaprağa rüzgar çarpar tarzında bir ses geliyor. Bu durum ile karşılaşan oldumu?

Sileceklerin altındaki plastiğin altı yaprakla dolmuş sanırım. Söküp temizlemekte fayda var.

Yorum bağlantısı
Erhan Karaman

Arabanın içine girecek hava çıkış olmadığı için giremiyor, camı aralayınca havanın girip çıkabileceği bir yol açılmış oluyor..   ;)

Ama klimayı aç kapa yapana kadar böyle bir olay olmuyor. Bunun gerçekleşmesi için klimanın 3-4 sn. falan çalışması gerekiyor. O yüzden garipsedim :rolleyes:

Yorum bağlantısı
İlker Yüksel

Sileceklerin altındaki plastiğin altı yaprakla dolmuş sanırım. Söküp temizlemekte fayda var.

Öyle olsa ortada ve ayaklara verdiğinde de olması gerekmez mi? Bu durum sadece cam verildiğinde yapıyor.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Ama klimayı aç kapa yapana kadar böyle bir olay olmuyor. Bunun gerçekleşmesi için klimanın 3-4 sn. falan çalışması gerekiyor. O yüzden garipsedim :rolleyes:

Klimayı kapatınca önden hava alan kapakta kapanıyor, belki aç kapa yapınca araba seyir halinde olduğundan kapak açık kalıyordur.. ;)

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Öyle olsa ortada ve ayaklara verdiğinde de olması gerekmez mi? Bu durum sadece cam verildiğinde yapıyor.

Yapraklar sadece ön cama hava gelen kısımda birikmiş olabilir. Sökünce net belli olur ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlker Yüksel

Yapraklar sadece ön cama hava gelen kısımda birikmiş olabilir. Sökünce net belli olur ;)

Bilgi için teşekkürler söktürüp baktıracağım

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...