İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Klima Paneli Sorunları

Murat Durmaz
Çözüme git Onur Yaman tarafından,

Recommended Posts

Yusuf Sultan Kara

Merhaba yaklaşık 5 ay önce 2004 model ghia dizel manuel mk3 mondeo satın alarak aranıza katılmış bulunmaktayım. aracımda çözemediğim ilginç bir klima sorunu ile karşı karşıyayım.

Sorunum aracın kapılarını açıyorum aracı çalıştırıyorum klima auto modda kendiliğinden açılıyor. auto moddan çıkartıyorum normal manual moda alıp fan yön ve sıcaklık değerlerini ayarlayıp yoluma devam ediyorum aracı stop etmeden off tuşuyla kapatıp araçtan inip kapıları kilitliyorum.

Araca tekrar bindiğimde aracı çalıştırdığımda klima yeniden auto modda açılıyor kapattığım halde kendiliğinden açılıyor. Garip olan ise aracı stop etmeden klimayı kapatmamışsam eğer aracı tekrar çalıştırdığımda bıraktığım ayarlarda açılıyor burası normal herhangi bir ayar gerektirmiyor nasıl bıraktıysam öyle.

Klimayı kapatıp aracı stop edip araçtan inip kapıları kilitlemediğimde ise her şey normal aracı çalıştırdığımda klima kapalı bırakıldığı için kapalı kalıyor.

Sorunu özetlemek gerekirse basitce biraz karıştı . Akşam klima panelini kapatıp aracı stop ediyorum eve gidiyorum sabah aracı çalıştırıyorum klima paneli kendiliğinden auto modda açılıyor. 

Buna benzer sorunlarda aracın teybi ile bağlantı kurulmuş. Aracımın üzerinde 6 cd li orjinal teyp vardı sonrasında ben bunun içini çıkma bir sony mp3 satın alarak değiştirdim. İki teyp takılıyken de aynı sorun devam ediyor.

Aracımdan çok memnunum ama bu sorun çok canımı sıkıyor off tuşunun üzeri silinmiş vaziyette her araca binildiğinde kapatıldığı için.

Aracı bilgisayara bağlattım herhangi bir hata kodu sorun falan gözükmüyordu. Sadece far yükseklik ayarım çalışmıyordu onuda adaptasyon yaptık çalışıyor.   

Bu konuda fikir, öneri ve çözümlerinizi bekliyorum.

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür eder iyi forumlar dilerim.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Konunuz birleştirilmiştir. Aracınızda sonradan takılma elektrikli aksam mevcut mudur?

Yorum bağlantısı
Yusuf Sultan Kara

Araç fabrikadan çıktığı gibi orjinal duruyor herhangi bir müdahale yok. Aracı ilk sahibinden yaşlı bir amcadan aldım ses sistemi ile uğraşacağını pek sanmıyorum.

Klima kontrol panelini söktürdüm içini açtırıp herhangi bir anormallik var mı diye kontrol ettirdim. Teyp ve Klima kablo tesisatını da kontrol ettirmiştim buradaki sağlam bir oto elektrikçisinde . Marmaris'te yetkili servis yok en yakın Muğla'da Helvacıoğlu var ve tam bir kasap bunlar. İşi bilen hiç kimse yok.

Oto elektrikçisinin varsayımı ile bu sınıftaki araçlar da konfor öncelikli olduğundan araç iklimlendirmesi otomatiğe alınmış olabilir dedi. Herhangi bir tuş kombinasyonu ile yanlışlıkla da aktif edilmiş olabilir dedi. çünkü panel arızalı olsa klimayı kapatmadığınız zaman da araç ilk çalıştığında auto modda açılıp hiçbir ayarı saklamaması gerekir dedi. Sorun sadece kapatıp indiğinizde oluyor açık bıraktığınızda herhangi bir sorun yok.

Fikir mantıklı geldi aslında ama yerli yabancı forum sitelerini araştırdım herhangi bir bilgiye rastlamadım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Yusuf bey Tecrübe ile sabit. Siz teybi söküp deneyin. Çok zor değil basit Yöntem. Konuyu da okumanızı tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Yusuf Sultan Kara

Bu konuyu okumuştum birleştirildiği güzel oldu teşekkür ederim.

Bendeki sorun biraz daha farklı Auto modda açılıyor ve kontrol edilebiliyor olması. 

Klima kapatılmamışsa zaten herhangi bir sorun yok nasıl kapattıysam o ayarlarda tekrar açılıyor. 

Denediğimi sanıyorum çünkü iki gün boyunca mp3 e çevirmek için teyipsiz gezmiştim devam ediyordu sanırım sorun ama emin değilim hatırlamıyorum tam olarak 5 ay geçti. 

Vakit geç oldu şimdi denerdim ama artık yarın teybi söküp dener sonucu sizinle paylaşırım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Teybi söküp deneyin..

Klima panelini sağlam bir aracınkiyle değiştirip deneyin...

Olmazsa, galiba gem modülü kontrol eder bunu.. İş ona kadar gider.. 

Ben tercihimi klima panelinden yana kullanıyorum.. 

Yorum bağlantısı
Serhat Işık

bende mk2 mk3 kullandım.ikisinde de klima dan verim alamamıştım.bir türlü soğuk üflemediler.nedir bu mondeo nun klima çilesi böyle :unsure2:  :unsure2:  :unsure2:  :unsure2:

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Benim araba far anahtarı auto konumdayken tünele falan girince klimayı kapatıp farları açıyor bazen, far anahtarından şüpheleniyorum ama henüz denemeye fırsat olmadı..

Yorum bağlantısı
Misafir

Benim araba far anahtarı auto konumdayken tünele falan girince klimayı kapatıp farları açıyor bazen, far anahtarından şüpheleniyorum ama henüz denemeye fırsat olmadı..

Belki onu yapmaya programlanmıştır..  ;) Benim eski Stilo, tünele girdiğinde otomatik olarak iç sirkülasyonu açıyordu klimada..  ;)

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk2

Benim araba otobanda giderken bazı tünellerden geçerken radyo açıksa yayını kesip filanca tünelden geçiyorsun diyor. Hayret ediyorum nereden biliyor hangi tünelden geçtiğimi  :crazy:  :B)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yusuf Sultan Kara

Merhaba bugün aracımda ki teybi söküp tekrar denedim sorun aynı değişen birşey olmadı. Teyp sökülmüş halde iken video çektim youtube yükleyip paylaşacağım.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Tayyib SinaDoğan

Aracımda kaloriferi açtığım zaman klima devreye giriyor yaz kış fark etmiyor. AC tuşu hiç çalışmıyor sanki. Buğu çözme olayı falan değil . Elektrikçim basınç müşürünü söktü çalışmaya devam, başka müşür taktı sıkıntı geçmedi . Basınç müşürüne giren kablonun birtanesini kesti klimada çalışmayı kesti velhasılı dediği bu kabloya kaçak var dedi . Başına böyle bir şey gelen varmı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kemal Mert

Başım gelmedi ama açma kapama (A/C) butonu sorunlu olmasın? Takılı kalıyor açtığın zaman direkt devreye giriyor belki, bir elektrikçiye gösterin bence. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

cama yönlendirilirse ac açar lamba da yanmaz. mesela yüze üflerken de? kompresör açılıyor mu? ac tuşuna basınca ac yazıyor mu?

Yorum bağlantısı
Levent Ayhan

mondeo yu çok bilmem ama eğer dijital klima ise benim aracımda da sistem aynı. bende ilk başlarda arızalı diye düşünmüştüm. ama sistem bu şekilde yapılmış.fan düğmesini çevirince klima ışığı yanar. eğer ihtiyaç ise klima dan soğutma yapar.yok ısıtma yapacaksa klima ışığı yansa bile klimayı devre dışı bırakır, ısıtma peteğini kullanır.

Yorum bağlantısı
Tayyib SinaDoğan

cama üfleme değil her pozisyonda çalışıyor , kışın -10 da bile

mondeo yu çok bilmem ama eğer dijital klima ise benim aracımda da sistem aynı. bende ilk başlarda arızalı diye düşünmüştüm. ama sistem bu şekilde yapılmış.fan düğmesini çevirince klima ışığı yanar. eğer ihtiyaç ise klima dan soğutma yapar.yok ısıtma yapacaksa klima ışığı yansa bile klimayı devre dışı bırakır, ısıtma peteğini kullanır.

yok normalde başka mondeoyla karşılaştırdım klimayı kapatamıyorum anlayacağınız

cama yönlendirilirse ac açar lamba da yanmaz. mesela yüze üflerken de? kompresör açılıyor mu? ac tuşuna basınca ac yazıyor mu?

cama değil her posizyonda her halükarda kapatamıyorum kışın -10 da bile

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

direk yapılmış bir şekilde halavndırma açılfdığı an devrede? soğuk üflüyor mu bari?

Yorum bağlantısı
Tayyib SinaDoğan

direk yapılmış bir şekilde halavndırma açılfdığı an devrede? soğuk üflüyor mu bari?

evet soğuk üflemede ve ayarda sıkıntı yok 

Yorum bağlantısı
Tayyib SinaDoğan

kendimde havacılık elektroniği üzerine çalışıyorum arabadan da anlarım biraz diyelim komple klima klapeleri ve gögüsün altını söktüm taktım ama işin içinden çıkamadım

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...