İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Klima Paneli Sorunları

Murat Durmaz
Çözüme git Onur Yaman tarafından,

Recommended Posts

Çağlar Bayur
Fatih ÜNAL BORA yazdı:

Evet Çağlar bey klima duruyor ve hata kodu yaziyor

duruyor ise müşür arızalı demek? müşüre bakmadan klima panelini kim değişti pahalıdır o parça?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih ÜNAL BORA
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

duruyor ise müşür arızalı demek? müşüre bakmadan klima panelini kim değişti pahalıdır o parça?

olayım bu ben ikinci sahibiyim evveliyati gri paneldi değiştirdim sorun cozulmedi

tarihinde Fatih ÜNAL BORA tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Fatih ÜNAL BORA yazdı:

olayım bu ben ikinci sahibiyim evveliyati gri paneldi değiştirdim sorun cozulmedi

Yalnız ben yorumlarımı MK3 Mondeo diye yaptım. Yazdıklarımı tamamen unutun. Burada elektronik bir arıza var gibi daha çok. A/C tuşuna basınca normalde bu klimanın açılması gerekmiyor mu?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih ÜNAL BORA
(düzenlendi)

a/c tuşu hiç bir şekilde çalışmıyor ilk başta panel bozulmuş diye yorum yapıldı paneli değiştirdim fakat düzelme olmadı. ayrıca ısıyı en yükseğe çıkardığımda klima devreden çıkması gerekmiyormu 28 dereceye ayarladığmdada klima çalıçmaya devam ediyor.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Hüseyin Ulaş
Onur Yaman yazdı:

klima açık olmadığı halde son sürat fan çalışıyor

teyp tuşuna basınca duruyor kendi klima üstünden hiç bir tuş durdurmuyor klimayı açmıyor

tep tuşu düzeltiyor

sadece ilk kontak açıldınca oluyor

yol boyu bir daha sorun olmuyor

Aynı sorun vardı çözüldü... 

araçta daha önce şarj dinoması arıza yaptı tabi haliyle yığınla hata oluşturmuş. Hata kodlarını sildikten sonra düzeldi. 

2006 Tdci trend benimki 

Bilgisayar bağlayıp bir deneyin bakalım bence. Bende işe yaradı. 

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Fatih ÜNAL BORA
Fatih ÜNAL BORA yazdı:

a/c tuşu hiç bir şekilde çalışmıyor ilk başta panel bozulmuş diye yorum yapıldı paneli değiştirdim fakat düzelme olmadı. ayrıca ısıyı en yükseğe çıkardığımda klima devreden çıkması gerekmiyormu 28 dereceye ayarladığmdada klima çalıçmaya devam ediyor.

4. klima panelini alınca herşey düzeldi ilgilenen ve testek veren herkese teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Hüseyin Ulaş

Dış sıcaklık sensörü klimayı otomatik açar mı ? Bu konu geçmiş yorumlarda var. bulan oldu mu? 

Araç çalışınca klima üflüyor ama görüntü yok teyp e basınca görüntü geliyor. Sonra ikisini de kapatıp aracı çalıştırıyoruz. Ben bunu araçtaki hata kodlarını silerek gidermiştim.yaklaşık Ağustos ayı gibi. Akşam baktım yine yapıyor.. dün teyp söktürmüştüm. Sonra tekrar başladı. Yine arıza kodlarını sildirdim sildirirken dış sıcaklık sensör arızasını gördüm.. sorun düzeldi. 1 saat sonra akü  ışığı ve arıza ışığı yanmaya başladı.. Açtım kaputu akü kutup başı oksitlenmiş,triger çalışıyor şarj dinamosu dönüyor klima da falan sıkıntı yok. Oksiti temizledim taktım. Bu kez de klima çalışmıyor. Kontak aç kapat yaptık, bu kez de cam a üflüyor. Işıkları hala yok. Kapatamadım da.
Sabah ilk iş sildireceğim arıza kodlarını...

dış sıcaklık sensörü daha önce -2 -3 gösteriyordu daha önce ara ara.  Ama Bu klimayı hiç etkilememişti.

Eski yorumları okuyunca tekrar a düştüm...  Bu sensör konusunda.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Fatih ÜNAL BORA
(düzenlendi)
Hüseyin Ulaş yazdı:

Dış sıcaklık sensörü klimayı otomatik açar mı ? Bu konu geçmiş yorumlarda var. bulan oldu mu? 

Araç çalışınca klima üflüyor ama görüntü yok teyp e basınca görüntü geliyor. Sonra ikisini de kapatıp aracı çalıştırıyoruz. Ben bunu araçtaki hata kodlarını silerek gidermiştim.yaklaşık Ağustos ayı gibi. Akşam baktım yine yapıyor.. dün teyp söktürmüştüm. Sonra tekrar başladı. Yine arıza kodlarını sildirdim sildirirken dış sıcaklık sensör arızasını gördüm.. sorun düzeldi. 1 saat sonra akü  ışığı ve arıza ışığı yanmaya başladı.. Açtım kaputu akü kutup başı oksitlenmiş,triger çalışıyor şarj dinamosu dönüyor klima da falan sıkıntı yok. Oksiti temizledim taktım. Bu kez de klima çalışmıyor. Kontak aç kapat yaptık, bu kez de cam a üflüyor. Işıkları hala yok. Kapatamadım da.
Sabah ilk iş sildireceğim arıza kodlarını...

dış sıcaklık sensörü daha önce -2 -3 gösteriyordu daha önce ara ara.  Ama Bu klimayı hiç etkilememişti.

Eski yorumları okuyunca tekrar a düştüm...  Bu sensör konusunda.

Anladığım kadarıyla klimapaneli ve teyp in devreleri yaşa göre sıkıntı gösterebiliyor.

benim aracımda paneli değiştirmeden önce panel ile teyp arasındaki gri bölüme otursundiye basınca ikisi birden çalışıyar veya söylediğin gibi agresif hareketler yapıyordu iki cihazında sabit olduğunu kontrol edebilirsin. çözdüğüm kaarıyla dış ortam sıcaklığı sadece ölçüm yapıyor panele bir yaptırımı yok. klima çalışmak için kabin ısı sensörenden bilgi alıyor.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ulaş Arıkan

Benim 2005 mondeo da ilginç bir sorun var. Kontağı açtığımda klima panelinin bütün tuşları çalışıyor ancak motoru çalıştırdığımda sadece bir tuşu çalışıyor ve 15 dakika kadar sonra diğer tuşlarda çalışıyor. Diyelimki 2 saat yol gittim bu arada tuşlar çalışıyor, stop edip tekrar çalıştırdığımda yine 15 dakika kadar çalışmıyor. Sigortaları falan değiştirdim ama bir çaresini bulamadım.

Redmi K20 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Fatih ÜNAL BORA
Ulaş Arıkan yazdı:

Benim 2005 mondeo da ilginç bir sorun var. Kontağı açtığımda klima panelinin bütün tuşları çalışıyor ancak motoru çalıştırdığımda sadece bir tuşu çalışıyor ve 15 dakika kadar sonra diğer tuşlarda çalışıyor. Diyelimki 2 saat yol gittim bu arada tuşlar çalışıyor, stop edip tekrar çalıştırdığımda yine 15 dakika kadar çalışmıyor. Sigortaları falan değiştirdim ama bir çaresini bulamadım.

Redmi K20 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sanki bir gecikme devresi eklenmiş gibi peki süre olarak hep 15 dk. mı yoksa sizin tahmininizmi. Kontrol panelleri hassas elektronik devreler, devre elemanlarından yananlar olmuş olabilir.Muadil bir kontrol paneliyle deneme yapmanızı öneririm.Bunu yapmadan önce panele kalibrasyon yapın off+ayaklara üfleyen tuşa aynı anda basın ve çekin düzelme olacakmı kontrol edersiniz. acizane fikrim.

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Harun Kocaçalışkan

Selamlar yarışmaya İstanbul'dan katılıyorum.

Aynı sorun dün bende başladı. Ama ben şanslıyım ki ne yaptığımı bildiğim için belki sorunu çözebileceğim.

Sorun neydi önce onu okuyalım.

https://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/310518-klima-servisi-önerisi-araba-kliması/

Şimdi klimaya gaz basıldı kompresör güzel çalışıyor. Ama gel gelelim burada birkaç kişide gözlenen problem bende de başladı.

Akşam klima panelinden klimayı kapattın diyelim. Sabah geldin kontağı bir açtın. Klima 16C - FULL fan hızında üflemeye başlıyor.

Ancak gel gelelim aynı şeyi test için yaptığında bir sorun olmuyor. Neden çünkü belli bir süre geçmesi gerekiyor. Araba uyku moduna girdikten sonra veya araca basılan gaz belli bir kıvama geldikten sonra bu problem oluyor diye düşünüyorum. Olması gerektiği kadar gaz bastık fazla basmadık. 

Gaz basımı sonrası kalibrasyon yapmamıştım onu yaptım bakalım sonucu göreceğiz. Düzelmezse aküyü söküp bakacağım. Sonra hata kodları varsa onları sileceğim. 

Diğer taraftan benim teybim de orjinal değil. Ayrıca bu klima paneli elektriksel mevzulara karşı çok hassas. Teyple alakalı bir durum varsa ona da bakarız ama tesadüf olamaz diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Selamlar yarışmaya İstanbul'dan katılıyorum.

Aynı sorun dün bende başladı. Ama ben şanslıyım ki ne yaptığımı bildiğim için belki sorunu çözebileceğim.

Sorun neydi önce onu okuyalım.

https://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/310518-klima-servisi-önerisi-araba-kliması/

Şimdi klimaya gaz basıldı kompresör güzel çalışıyor. Ama gel gelelim burada birkaç kişide gözlenen problem bende de başladı.

Akşam klima panelinden klimayı kapattın diyelim. Sabah geldin kontağı bir açtın. Klima 16C - FULL fan hızında üflemeye başlıyor.

Ancak gel gelelim aynı şeyi test için yaptığında bir sorun olmuyor. Neden çünkü belli bir süre geçmesi gerekiyor. Araba uyku moduna girdikten sonra veya araca basılan gaz belli bir kıvama geldikten sonra bu problem oluyor diye düşünüyorum. Olması gerektiği kadar gaz bastık fazla basmadık. 

Gaz basımı sonrası kalibrasyon yapmamıştım onu yaptım bakalım sonucu göreceğiz. Düzelmezse aküyü söküp bakacağım. Sonra hata kodları varsa onları sileceğim. 

Diğer taraftan benim teybim de orjinal değil. Ayrıca bu klima paneli elektriksel mevzulara karşı çok hassas. Teyple alakalı bir durum varsa ona da bakarız ama tesadüf olamaz diye düşünüyorum.

Harun ilgisi var mı emin değilim ama far anahtarı sürekli Auto modunda duruyorsa denemelik far anahtarını kapalı konumda tutabilir misin bir süre.. Neden diyeceksin, benim F16 da gündüz kullanırken tünele köprü altına falan girip farlar otomatik yanınca klima tam gaz çalışırdı bir iki dakikalığına. Sonra kendiliğinden normale dönerdi. Eğer böyle bir şey varsa ön göğüsteki kubbe şeklindeki güneş yükü sensörü de şüpheli listesine dahil olur..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Serkan Toker yazdı:

Harun ilgisi var mı emin değilim ama far anahtarı sürekli Auto modunda duruyorsa denemelik far anahtarını kapalı konumda tutabilir misin bir süre.. Neden diyeceksin, benim F16 da gündüz kullanırken tünele köprü altına falan girip farlar otomatik yanınca klima tam gaz çalışırdı bir iki dakikalığına. Sonra kendiliğinden normale dönerdi. Eğer böyle bir şey varsa ön göğüsteki kubbe şeklindeki güneş yükü sensörü de şüpheli listesine dahil olur..

Abi far anahtarı genelde Auto da duruyor benim. Bir de öyle bakalım.

Ama dün gaz basımına gidene kadar böyle bir sorun yoktu. Anlam veremedim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Akşam klima panelinden klimayı kapattın diyelim.

klimayı mı komple off mu?

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Çağlar Bayur yazdı:

klimayı mı komple off mu?

komple off

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Serkan Toker yazdı:

Bu sabah denedim. Far anahtarı off pozisyonda yaptım. Klima açılmadı. Yarın far anahtarı auto'da iken deneyeceğim. Teyp te kapalıydı bir de teyp ve far anahtarı açıkken deneyeceğim.

Belki de far anahtarı auto'da olduğunda klima paneli ve teyb'in aydınlatma ledlerinden dolayı sistemde bir tür gürültü oluşuyor bu da klimanın açılmasına sebep veriyor. 

Ya da dün kalibrasyon yaptım ondan dolayı şu an bir sorun yok veya tesadüf göreceğiz. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Bu sabah denedim. Far anahtarı off pozisyonda yaptım. Klima açılmadı. Yarın far anahtarı auto'da iken deneyeceğim. Teyp te kapalıydı bir de teyp ve far anahtarı açıkken deneyeceğim.

Belki de far anahtarı auto'da olduğunda klima paneli ve teyb'in aydınlatma ledlerinden dolayı sistemde bir tür gürültü oluşuyor bu da klimanın açılmasına sebep veriyor. 

Ya da dün kalibrasyon yaptım ondan dolayı şu an bir sorun yok veya tesadüf göreceğiz. 

Farların otomatik olarak açılması gerekiyordu benim arabada.. Mesela alt geçitten geçerken veya avm otoparkına inince falan.. Düz yolsa sorun olmuyordu diye hatırlıyorum..

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Var mı bir değişiklik veya gelişme ?

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Serkan Toker yazdı:

Var mı bir değişiklik veya gelişme ?

Şu an her zamanki gibi kullanıyorum. AUTO modda far anahtarı.  Hatta teyp falan da açık. 

Bir sorun yok. Normal her şey. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...