İçeriğe Yönlendir

Hasar-Kaza sonrası sigortasal durumlar

Çağlar Bayur

Recommended Posts

Çağlar Bayur

Sonucunda sadece maddi zarar oluşmuş ise:

Çarpma sonrası sukunet ile tutanak doldurulmalı, karşılıklı imzalanmalı. Bu tutanakta o-bu-şu suçlu diye bir anlatım istenmez-gerekmez. Olayın oluşumu anlatılır, mümkün ise olay yeri fotoğrafları çekilir (şart değil)

Kusur oranını şahıslar belirlemez, ekspere ulaşan tutanak, tramer denen bir sistem içinde değerlendirmeye alınır ve kusur oranları belirlenir.

Trafik sigortası, tavanı belirli bir meblağ için, karşıya verilen zararı karşılar. Kasko sigortası, poliçe sahibinin zararlarını karşılar. Trafik sigortasının yetmediği meblağlarda, kaskonuz sizi korur. Araçlara sonradan takılmış her aksesuar için, ayrıca poliçeye ekletilir ve zeyil ödenerek, koruma kapsamına alınmalıdır, aksi halde bu parçalar göz ardı edilir.

Belirli bir sigorta şirketi ile anlaşmalı servis istasyonu, kasko poliçesinden işlem yapar, ancak trafik sigortasından işlem yapamayabilir, bunun anlaşması farklıdır. Anlaşmalı servislerde hasar için herhangi bir ücret ödenmez ( yıpranma düşülecek, lastik gibi hariç).

Gerekecek evraklar: her iki tarafın ruhsat-poliçe-ehliyet fotokopileri, tutanak-beyan veya olay yeri tespit tutanağının aslı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Ekrem Yazıcı

Bu evraklar hazırlandıktan sonra izlenecek işlem nedir.? Bu evraklar nereye verilecek..

Ctesi günü park halindeki aracıma bir kamyon çarptı. Maddi hasar var, tutanak tutuldu. Fakat şu an nasıl bir yöntem izlemem gerekiyor bilmiyorum. Nereye başvurmam gerekiyor.?

Yorum bağlantısı
Misafir

Aracınızı servise çekin, gerekli işlemi servis yetkilisi yapar. Aracınızla beraber, kaza tespit tutanağını, aracınızın ruhsatını varsa olay yeri resimlerini servise bırakmayı unutmayın.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Çağlar Bayur

Lokal gibi ibareler, galericilerin türettiği takılar. Boyanan yer 1cm de olsa komple vernik atılır, yani boyanır.

Boya - tamir vs. ya vardır ya yoktur. Sigorta şirketlerinin uygulamaları tamamen firmaya göre değişiyor. Acentenize danışın.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kaskodan yaptır... Olan olmuş zaten... Senin durumunda; 1 veya 2 hasarın bir farkı yok... 3. de sigorta şirketin poliçeni fesih eder..

Sigorta şirketlerinin uygulamaları tamamen firmaya göre değişiyor. Acentenize danışın.

Tabi bu cümleyi de yabana atma...

Benim cevabım benim şirketim ve sigorta şirketlerinin çoğunun tutumuna göre verilmiş bir cevap..

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
  • 2 ay sonra...
Yasin Karadağ

ya merak ettıgım bırsey var sımdı ufak bı kaza oldu diyelim mesela arkadan bıze vurdular hasarımız cok az hafif çatlak ve boya kalkması dıyelım ama ben tamir yerine orijinal tampon taktırmak istiyorum.bu işin bi çakallığı var mı acaba? tanıdık exper falan mı lazım ne lazım :):s

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Eksper gördüğü hasarı yaptırır, diyeyim, başka bir şey demiyeyim :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu
Eksper gördüğü hasarı yaptırır, diyeyim, başka bir şey demiyeyim :)

Mesela soldan hasarlı olan aracın sağ salıncağının değişmesi gibi ;)

Yorum bağlantısı
Mert Can Üzger
ya merak ettıgım bırsey var sımdı ufak bı kaza oldu diyelim mesela arkadan bıze vurdular hasarımız cok az hafif çatlak ve boya kalkması dıyelım ama ben tamir yerine orijinal tampon taktırmak istiyorum.bu işin bi çakallığı var mı acaba? tanıdık exper falan mı lazım ne lazım ;):)

Eksper istediği kadar tanıdık olsun, eğer tampondaki hasar ufaksa tamir edilir. Eğer eksper o tamponu değiştirirse sigorta şirketi o eksperin işini kesebilir. Hiçbir eksperde bunu bile bile tamponu değiştirmez. Biraz mantıklı şeyler isteyelim. Sizin gibi herkes ufak hasarlarda parça değiştirirse bir sonraki sene prim artışından kim etkilenir? Cevap: Siz...

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Tamer Ergen

İyi günler. Bayramdan önceki pazar günü yorgun argın bir şekilde gece 2.30'da yola çıktıktan sonra sabah 8.30'da Sivrihisar'a 20 km kala tek taraflı bir kaza yaptım. Allah'a şükür araba içerisindekilere hiçbirşey olmadı. Arabanın alta taraf komple gitti. Sağ ön çamurlu, 2 kapı, 2 tampon, 4 jant ve lastik, egsoz, fren diski, dingil, aks ve rotiller benim gördüğüm kadarıyla hasarlı. Ankara otokoç'a çekildi araç ve servisle yapılan görüşme sonucu 13000 liralık masraf olacağını ve büyük ihtimalle aracın pert olacağı söylendi. Benim merak ettiğim konu pert olursa bana ne kadar bir ödeme yapılacak?

Yorum bağlantısı
Benim merak ettiğim konu pert olursa bana ne kadar bir ödeme yapılacak?

Aracınızın 2. el piyasa rayiç değeri üzerinden ödeme yapılır.

Yorum bağlantısı
ya merak ettıgım bırsey var sımdı ufak bı kaza oldu diyelim mesela arkadan bıze vurdular hasarımız cok az hafif çatlak ve boya kalkması dıyelım ama ben tamir yerine orijinal tampon taktırmak istiyorum.bu işin bi çakallığı var mı acaba? tanıdık exper falan mı lazım ne lazım :s:D

hiç gerek yok, o çakallık sana yol, su olarak geri dönebilir, sonuçda başkasının hakkına girişme durumu.

Yorum bağlantısı
Mehmet Solak

kaskoda aracınıza verilen değerden bir miktar düşülerek ödenir.miktarda her şirkette farklı diye duymuştum.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Mustafa Gökmen

Karşı taraf vurdu kaçtı ? Yapılması gerekenler nelerdir?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Karşı taraf vurdu kaçtı ? Yapılması gerekenler nelerdir?

Uğraşmak istiyormusun, yoksa kısa yoldan çözüme mi gideceksin.. ?

Yorum bağlantısı
Mustafa Gökmen

Kısa yolu tercih ederim...Karşı tarafla telefonda konuştum pek dürüst birisi değil.Bi öderim diyor bi elinden geleni yap diyor:) Düzgün birisi değil yani...

Araç babamda iken kaza oluştu babam değilde ben işlem yapabiliyor isem uğraşırım...

Yorum bağlantısı
Faik Sidar
Kısa yolu tercih ederim...Karşı tarafla telefonda konuştum pek dürüst birisi değil.Bi öderim diyor bi elinden geleni yap diyor:) Düzgün birisi değil yani...

Araç babamda iken kaza oluştu babam değilde ben işlem yapabiliyor isem uğraşırım...

Öncelikle geçmiş olsun Mustafa bey.Aracınız seyir halindeyken mi yoksa park halinde mi olay gerçekleşmiş?Bu bilgiye dayalı bir beyan yazılıp evraklarınızla servisinize gidebilirsiniz.(Kısayol)

Uğraşırım dersenizde olayın olduğu mevkiiye polisin mi jandarmanın mı baktığını öğrenin.Duruma göre olay yeri terk tutanağıyla birlikte zabıt tutturun.Ama zaman önemli olay tarihinden çok gememiş olması gerekir.(Uzunyol)

Yorum bağlantısı
Mustafa Gökmen

Teşekkürler bugün servisi arayıp bilgi alırım..Olay jandarma bölgesinde seyir halinde tır sollamaya çıkıyor bizim araca sürtüyor .Olay tarihinden 20 gün kadar geçti,jandarma biz tutanak tutmuyoruz demiş,Kaskoyu arayıp bilgi aldım trafik mahkemesine gidip zabıt tutturmalısınız dedi.

Bugün servisten bilgi alırım,umarım çözülür olay..

Arabada fazlada bir masraf yok ama yinede bütün yolları deniyip vuranın yanına kar kalmaması için uğraşacağım..

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Eren Çiftçi

şöyle bişey duydum doğrumudur diye sizlere sormak istedim,(Yeni çıkan yasa uyarınca arabanızla çarptığınız hayvanları veterinere götürdüğünüzde bütün masraflar trafik sigortanızca karşılanacak, artık gereken yalnızca ve sadece merhamet.)

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Mehmet Teoman Tuncel
(düzenlendi)

Yeni bir konu açmamak için buradan devam etmek istedim. Dün çok yağmurun yağdığı saatte eşim dikmen cd. den çetin emeçe dönerken arkadan araç çarpmış ve tutanak tutulmuş. Karşı tarafın sigortası Allianz sigorta bizimki ise tarfikte kasko da Aksigorta. Sonuçta yakın olduğu için Konya yolunda ki Otokoç a gitmeyi düşünüyorum. İlk olarak karşı taraf arkadan vurduğu için kesin o mu suçlu olur. Resimleri de yükledim. Burada prosedür ilerlerken otokoç bizede fatura çıkarsın istemiyorum. Tamponda iki noktada yırtılma olmuş gibi, akra bagaj kapısında hafif ezikli var, kapının kilidi kapanmıyor artık ve bagajın içinden de baktığımda kilit altında deformasyon var. Bu konuda yetkili servise güvenip bırakmak mantıklı mı? Prosedür nasıl ilerler.

tarihinde Muhittin Tuncel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Çok enterasan bir durum yoksa, arkadaki suçlu.

1. Arkanın trafik sigortası anlaşmalı hasar servisine bırakacaksınız

Ya da

2. Sizin kasko anlaşmalı servise.

Zaten tramer sonucunda kusur komple arkadakine verilirse, sizin kaskonun hasarsızlığı etkilenmeyecek.

Ama arkadakinin trafiği Allianz ise, zaten hemen her yerde yaptırabilirsiniz, Alianz servisi üzmez, anlaşması olduğu yer çoktur.

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal
Çok enterasan bir durum yoksa, arkadaki suçlu.

1. Arkanın trafik sigortası anlaşmalı hasar servisine bırakacaksınız

Ya da

2. Sizin kasko anlaşmalı servise.

Zaten tramer sonucunda kusur komple arkadakine verilirse, sizin kaskonun hasarsızlığı etkilenmeyecek.

Ama arkadakinin trafiği Allianz ise, zaten hemen her yerde yaptırabilirsiniz, Alianz servisi üzmez, anlaşması olduğu yer çoktur.

Muhittin Bey Çağlar Bey e katılıyorum kaza raporunu ve diger evrakları servise bırakıp dosya açtırabilir ve sonuç çıkınca servis sizi çağırır araçı tamir eder sizin kasko bozulmaz %99,9 arkadan vuran araç kusurlu bulunacaktır ama tavsiyem bagaj kapagını değiştirmek yerine düzeltilmesini terci etmeniz olacak. servis değiştirme taraftarı olacaaktır.

Geçmiş Olsun:(

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Servise gidin kararı onlara bırakın, Mutemelen Allianz'ı tercih edeceklerdir..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...