İçeriğe Yönlendir

Hasar-Kaza sonrası sigortasal durumlar

Çağlar Bayur

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Geçen hafta sıkışık trafikte beklerken ,karşı şerite ters yola giren araç geri geri gelip sol ön çamurluğumuza çarptı.kaza tutanağı tuttuk, karşı taraf yazılı ve sözlü olarak suçunu kabul etti, kaportacıya bıraktık exper aracı gördü onay beklenmeden araç tamir edildi lakin şuan axa sigorta arkadaşı arayıp fotoğraf olmadığı için sigorta hasarı karşılamaz dosya üzerinde çalışıyorum olmadı kendiniz ödersiniz demiş.karşı tarafa telefonla ulaşamamışlar .2014 teki yasa fotoğraf yoksa karşı tarafa ödeme yapmayınız diyormuş.dogrumudur? Ben geçen senelerde fotoğraf olmadan hemde karşı taraf suçunu kabul etmediği halde trafik sigortasından ödemeler aldım.

2014 te fotoğraf yoksa ödeme yapılmaz diye bir yasa varmidir?

Olmadı karşı tara ulaşıp fotoğrafmı çekmeliyiz?

yardımlarınız için çok teşekkür ederim.sağolun...

Böyle bir yasa yok, yakın zamanda da böyle bir düzenleme yapılmadı.. 

Kazaya karışan araçların fotoğraflarının olması süreci hızlandırır, kaza yerinin ve anının fotoğraflarının olması, soru işaretlerini ortadan kaldırır.. 

Fotoğraf yok diye hasar red edilemez.. Red edilirse de mahkeme bozar ve ödenir.. 

Yorum bağlantısı
Cengiz Aratemur

Pazartesi günü,çalıştığım ekmek fırınının dağıtım aracı maddi hasarlı kaza yaptı.(tali yoldan ana yola çıkışta) 

haliyle kusur oranı yüksek ...araç kaskolu,karşı tarafın hasarını,trafik sigortası karşılıyor....

şimdi benim öğrenmek istediğim konu....kaza yaptığı aracın bir sonraki trafik sigortası haliyle yükselir ,peki kazayı yapan arkadaşın kusurlu olduğu için,kendi aracının trafik sigortası bu yapmış olduğu kazadan dolayı ne derecede etkilenir veya etkilenmez...

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Emrah Yıldırım 2

Arkadaşlar 10 gün önce küçük bir kaza yaptım, geri geri gelen bir araç bana çarptı. Tutanak tuttuk suçlu olduğunu kabul etti. İşlerimden dolayı gidemedim, bugün farkettim ki adamın sigortasının süresi yarın doluyor. 

İlk sorum geciktirsem bir sıkıntı çıkar mı?

ikinci sorum benim kaskom var, kaskonun anlaşmalı olduğu servise gitmek istiyorum. Şimdi kusurlu karşı taraf ama kasko kıllık yapıp hasarsızlığı bozar mı (sompo japan). 

Kaskoyu karıştırmadan direkt bir yetkili ford servisine mi gitsem. Sanırım bu durumda biz hasarı ödüyoruz sonra sigorta bize parayı ödüyor. 

karışık oldu biraz kusura bakmayın. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Arkadaşlar 10 gün önce küçük bir kaza yaptım, geri geri gelen bir araç bana çarptı. Tutanak tuttuk suçlu olduğunu kabul etti. İşlerimden dolayı gidemedim, bugün farkettim ki adamın sigortasının süresi yarın doluyor. 

ikinci sorum benim kaskom var, kaskonun anlaşmalı olduğu servise gitmek istiyorum. Şimdi kusurlu karşı taraf ama kasko kıllık yapıp hasarsızlığı bozar mı (sompo japan). 

Kaskoyu karıştırmadan direkt bir yetkili ford servisine mi gitsem. Sanırım bu durumda biz hasarı ödüyoruz sonra sigorta bize parayı ödüyor. 

Geçmiş olsun.. 

Karşı tarafın trafik sigortasının gününün bitiyor olması önemli değildir.. Kaza tarihinde sigortalı olması yeterlidir.. 

Siz kazada kusursuz iseniz ki, tutanağı doğru yaptıysanız kusursuzsunuz, kaskonuzun indirimi bozulmayacaktır.. Kaskonuzun izin verdiği dilediğiniz yere gidebilirsiniz.. 

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Cihangir Özdemir
(düzenlendi)

Geçmiş olsun.. 

Karşı tarafın trafik sigortasının gününün bitiyor olması önemli değildir.. Kaza tarihinde sigortalı olması yeterlidir.. 

Siz kazada kusursuz iseniz ki, tutanağı doğru yaptıysanız kusursuzsunuz, kaskonuzun indirimi bozulmayacaktır.. Kaskonuzun izin verdiği dilediğiniz yere gidebilirsiniz.. 

Mehmet Bey'inde dediği gibi kusur sizde değilse Kasko poliçenizin şartlarına bağlı olarak dilediğiniz yere aracınızı yaptırabilirsiniz.

Kasko firmanız hasar tutarını karşı tarafın Trafik Sigortası şirketinden alacaktır.

Siz de herhangi bir indirim kaybı yaşamazsınız.

Sompo Japan Sigorta'nın Kasko konusunda sorun yaptığı yegane nokta sizin belirlemiş olduğunuz Eksper Atamalarıdır.

Kendi yönlendirdiği Eksper harici eksper taleplerini Kasko Feshi ile sonlandırabilmektedir.

tarihinde Cihangir Özdemir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Mustafa Tüfekçi
(düzenlendi)

şase nosunda O 0 farkı vardır

tarihinde Mustafa Tüfekçi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Mustafa Boz

Emmi'ye kasko için resim çektim gönderdim :crazy: Bıkmadan usanmadan detaylı bir şekilde telefondan yardımcı oldu, işi rast gelsin.

Benim aracimin kaskosu ile ilgili bir problemim var Emmi sanırım Abimizin lakabı ismi nedir acaba ona bir konu ile ilgili danissam bana bilgi verilir mi ?

Yorum bağlantısı
Misafir

...

Emmi'ye kasko için resim çektim gönderdim :crazy: Bıkmadan usanmadan detaylı bir şekilde telefondan yardımcı oldu, işi rast gelsin.

Benim aracimin kaskosu ile ilgili bir problemim var Emmi sanırım Abimizin lakabı ismi nedir acaba ona bir konu ile ilgili danissam bana bilgi verilir mi ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Emmi benim... Buyrun :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Boz

Emmi benim... Buyrun :)

Oncelikle yazdığımı dikkate aldığınız için çok teşekkür ederim.

Daha once burada bunla ilgili paylasimda bukundum ama daha net bir bilgib almaknicin yaziyorum size Ağustos ayında 2011 model 1.6 tdci titanyum focusumu aldım alım satım işlemlerini abim takip etti o gerçekleştirdi kasko sigorta vs araç onun üzerine zaten araca kasko yaptirdik bir firma 1800 tl gibi bir rakam çıkardı başka bir firma 1250tl ikisinide şahsen tanıyoruz 1250 tl Allianz dan olduğunu söyledi yaptirdik bizdr aradan 3 ay geçti ben e devletten kasko police bilgilerine baktım ve poli ce de

Ford Focus titanyum 1.6i 5k olarak gözüküyor du yani benzinli hb benim aracim dizel sedan kasko yapan kişiyi aradım yanlış olmus benimki dizel sedan olacak dedim bundan bisey olmaz birsey olursa sorumlusu benim gibi şeyler soyledi şu anki durumda ufak bir kaza yada pert durumunda bir sıkıntı yaşar miyim plaka şasi vb bilgiler doğru burda sorumluluk kime aittir

Yorum bağlantısı
Misafir

Daha once burada bunla ilgili paylasimda bukundum ama daha net bir bilgib almaknicin yaziyorum size Ağustos ayında 2011 model 1.6 tdci titanyum focusumu aldım alım satım işlemlerini abim takip etti o gerçekleştirdi kasko sigorta vs araç onun üzerine zaten araca kasko yaptirdik bir firma 1800 tl gibi bir rakam çıkardı başka bir firma 1250tl ikisinide şahsen tanıyoruz 1250 tl Allianz dan olduğunu söyledi yaptirdik bizdr aradan 3 ay geçti ben e devletten kasko police bilgilerine baktım ve poli ce de

Ford Focus titanyum 1.6i 5k olarak gözüküyor du yani benzinli hb benim aracim dizel sedan kasko yapan kişiyi aradım yanlış olmus benimki dizel sedan olacak dedim bundan bisey olmaz birsey olursa sorumlusu benim gibi şeyler soyledi şu anki durumda ufak bir kaza yada pert durumunda bir sıkıntı yaşar miyim plaka şasi vb bilgiler doğru burda sorumluluk kime aittir

Edevletten trafik sigortasını görürsünüz. Trafik sigortasında teminat hususi araçlar için aynı olduğundan maddi yazım hataları soruna yol açmaz ama hata farkedildiyse düzelmesi kayıtların da doğruluğu açısından iyi olur.

Bununla beraber kaskonuzu aynı acente yaptıysa aracın bilgilerini yanlış girmiş olabilir. Kaskoda araç yanlış ise ve siz poliçeye itirazda bulunmadıysanız sorumluluk sizdedir. Poliçenizin basılı haline ulaşıp, ya da tramer sorgusu yapabülecek bir acenteden kontrol gerçekleştirmeniz uygun olacaktır.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sorun yaşarsınız... Olmaz öyle..

tc veya plaka verin bi bakayım ben...

Yorum bağlantısı
Mustafa Boz

Edevletten trafik sigortasını görürsünüz. Trafik sigortasında teminat hususi araçlar için aynı olduğundan maddi yazım hataları soruna yol açmaz ama hata farkedildiyse düzelmesi kayıtların da doğruluğu açısından iyi olur.

Bununla beraber kaskonuzu aynı acente yaptıysa aracın bilgilerini yanlış girmiş olabilir. Kaskoda araç yanlış ise ve siz poliçeye itirazda bulunmadıysanız sorumluluk sizdedir. Poliçenizin basılı haline ulaşıp, ya da tramer sorgusu yapabülecek bir acenteden kontrol gerçekleştirmeniz uygun olacaktır.

Saygılarımla.

Gerekli sorgulamayi yaptım ben dediğim gibi araç tanımlaması yanlış kasko policesinde aracim hb benzin li gözüküyor yani 44 bin TL kasko bedeli ama benim aracım 52900 tl

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Gerekli sorgulamayi yaptım ben dediğim gibi araç tanımlaması yanlış kasko policesinde aracim hb benzin li gözüküyor yani 44 bin TL kasko bedeli ama benim aracım 52900 tl

Kontrol ettim.. Yanlış malesef...

Araç bu seçilmiş.. FOCUS TITANIUM 5K 1.6i (100)

Şu an bence motorunuz, turbonuz, enjektörünüz, dizele özgü diğer donanımlarınız teminat dışı...

Düzeltilmelidir..

Araç bedeli çok önemli değildir ancak her aracın tarifesi fiyatı farklıdır... Allianz aracınızı benzinli 100 beygir focus olarak sigoortaladı şu an..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Boz
(düzenlendi)

Kontrol ettim.. Yanlış malesef...

Araç bu seçilmiş.. FOCUS TITANIUM 5K 1.6i (100)

Şu an bence motorunuz, turbonuz, enjektörünüz, dizele özgü diğer donanımlarınız teminat dışı...

Düzeltilmelidir..

Araç bedeli çok önemli değildir ancak her aracın tarifesi fiyatı farklıdır... Allianz aracınızı benzinli 100 beygir focus olarak sigoortaladı şu an..

Teşekkür ederim ilginiz için birde

5k da hb doğru demi ?

Birde dizele özel donanımlar turbo vs kasko tarafından karşılanıyor muydu ki ?

tarihinde Mustafa Boz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Teşekkür ederim ilginiz için birde

5k da hb doğru demi ?

Birde dizele özel donanımlar turbo vs kasko tarafından karşılanıyor muydu ki ?

5K evet Hb..

Kazada hasar görürse karşılanır tabiki...

Yorum bağlantısı
Mustafa Boz

5K evet Hb..

Kazada hasar görürse karşılanır tabiki...

Bilgilendirme için teşekkürler

Aracimin onu Neyse de bagaj kapágina bişey olmasa bari :)

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Saygın Can Oğuz

Bir arkadaşım Ağustosta bir kaza yapıyor. Kazada arkadaşım caddeden sola sokağa dönerken, sağ şeritteki kamyonet sokağı kaçırdığını fark edip ani bir hareketle geri manevra yapıp sol arkadan çarpıyor. Bu kazada karşı taraf %100 suçlu olmalı. Arkadaşım hasarını kaskosundan hasarsızlık bozulmadan yapıyor. Karşı taraftan rücu edilecek deniyor. Sonrasında kasko yenilerken hasarsızlığın bozulduğunu öğreniyor. Tramerde şöyle bir olay yaşanmış, tutanakta A araç bizimki B kamyonet iken Tramerde B bizimki deniyor ve %100 hasar B'ye (arkadaşıma) verilmiş oluyor. 

Yani A-B yer değiştirince bizimki böyle bir kazada %100 suçlu duruma düştü. Tramer itiraz butonu çalışmıyor. Bu durum nasıl düzeltilebilir?

Yorum bağlantısı

Bir arkadaşım Ağustosta bir kaza yapıyor. Kazada arkadaşım caddeden sola sokağa dönerken, sağ şeritteki kamyonet sokağı kaçırdığını fark edip ani bir hareketle geri manevra yapıp sol arkadan çarpıyor. Bu kazada karşı taraf %100 suçlu olmalı. Arkadaşım hasarını kaskosundan hasarsızlık bozulmadan yapıyor. Karşı taraftan rücu edilecek deniyor. Sonrasında kasko yenilerken hasarsızlığın bozulduğunu öğreniyor. Tramerde şöyle bir olay yaşanmış, tutanakta A araç bizimki B kamyonet iken Tramerde B bizimki deniyor ve %100 hasar B'ye (arkadaşıma) verilmiş oluyor.

Yani A-B yer değiştirince bizimki böyle bir kazada %100 suçlu duruma düştü. Tramer itiraz butonu çalışmıyor. Bu durum nasıl düzeltilebilir?

Ustad dogru soyluyor cok rastlanilan bir durum degil.

Oncelikle kendi sirketine itirazda bulunsun. maddi yazim hatasindan kaynakli oldugu icin heyetin irdel3yecegi degil duzeltecegi bir durum. Sigorta sirketinin yonlendirmesine gire hareket etmesi uygun olur.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
(düzenlendi)

aracıma geçen sen trafik sigortası yaptırdım. küçük bir kaza yaptım.ilk sene ilk kez yaptırdığım için 470 olan sigorta bedelim bu sefer 964 tl çıkıyor.bu kadar çok fark çıkması normal midir?

ayrıca kaza sonrası yapılan masraf ya da ödemelerin görüldüğü bir sistem var mıdır?

tarihinde Ferhat Ulus tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Merhaba, 

Ocak ayında ufak bir kaza yaşamıştım. 

Duran aracıma birisi gelip vurmuştu. Hasar çok olmadığı için ve araç lazım olduğu için yaptırmamıştım. 

Rapor tuttuk, fotoğraflarını çektim arabada duruyor. 

Karşıdaki araç muhtemelen kendi hasarını kaskodan yaptırmak için bu raporları servise vermiştir. 

Yani suç oranımız belirlenmiştir. (her ne kadar suç karşı tarafta olsada)

Yani ben dosyamı daha açtırmadım ama karşı taraf kendi dosyasını açtırdığı için sonuç bellimidir? 

Bunu ben öğrenebilirmiyim? 

Ve aradan 6-7 ay geçmiş olmasına rağmen ben gidip hasarım için servise gidip bu tutanakla hasarımı yaptırabilirmiyim? 

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Ahmet Sarıca

merhaba bende geçen ay çerisinde ufak bir kazaya karıştım.250 tl olan zorunlu trafik sigortam 900-1000 tl arasına yükselmiş bu kadar artış normal midir?

aracım focus 2000 hb

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Merhaba, 
Ocak ayında ufak bir kaza yaşamıştım. 
Duran aracıma birisi gelip vurmuştu. Hasar çok olmadığı için ve araç lazım olduğu için yaptırmamıştım. 
Rapor tuttuk, fotoğraflarını çektim arabada duruyor. 
Karşıdaki araç muhtemelen kendi hasarını kaskodan yaptırmak için bu raporları servise vermiştir. 
Yani suç oranımız belirlenmiştir. (her ne kadar suç karşı tarafta olsada)

Yani ben dosyamı daha açtırmadım ama karşı taraf kendi dosyasını açtırdığı için sonuç bellimidir? 
Bunu ben öğrenebilirmiyim? 
Ve aradan 6-7 ay geçmiş olmasına rağmen ben gidip hasarım için servise gidip bu tutanakla hasarımı yaptırabilirmiyim? 

Geçmiş olsun... Cevap çok geç evet ama.. bilgi bilgidir.. verelim :)

https://www.sbm.org.tr/tr/OnlineIslemler/Sayfalar/KazaTespitTutanagiSorgula.aspx

Geciktiğiniz için belki incelemeye alırlar ama.. yaptırabilirsiniz.. 

merhaba bende geçen ay çerisinde ufak bir kazaya karıştım.250 tl olan zorunlu trafik sigortam 900-1000 tl arasına yükselmiş bu kadar artış normal midir?

aracım focus 2000 hb

Bu soruyu diğer konuda cevaplamıştım. :)

Normal.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...