İçeriğe Yönlendir

Yakıt sarfiyatınız ne durumda?

Mustafa Tüfekçi

Recommended Posts

Mustafa Tüfekçi

Arkadaşlar şu sıralar havaların da soğuması ile birlikte şehir içi ya da şehirdışı sıralı sistem tüketim değerleriniz (benzin sarfiyatını da ekleyerek) nedir? Çevremdekilere soruyorum km de 14-15 Kuruş yakıyoruz diyorlar, bizim focuslarda mı bi sorun var?

Bulunduğunuz ildeki LPG-benzin litre fiyatını da belirtin lütfen.

10 litre lpg +1,5 benzin gbi (benzini tam hesaplayamıyorum) şehri içi sabah 6 akşam 6 km gidişli ve tamamı şehri içi 22 kuruşa kadar çıkıyor iş sadece lpg dersek 17-18 arası değişiyor. lpg 1.84 benzin 3.34 dü en son aldığımda

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu
(düzenlendi)

benim depo 40 lt sanırım ama.genelde tam boşaldığında 29-30 lt maksimum alıyor.yoğunluk olarak daha çok şehir içi kullanıyorum.maksimum 350 km civarı yapıyor.1,81 lt fiyatı lpg nin.hesaplarsak 15-16 kuruş filan yapıyor km.de.ama bu şehiriçi trafik tabiki istanbul trafiği.başka yerlerin şehiriçisiyle aynı olarak değerlendirmemek lazım.şehirdışında muhtemelen çok daha düşük oluyor.ilk aldığımda geçen sene mayıs ayında antalya ya gittim, gece yolculuğuydu ve yolları çok iyi bilmiyordum.birçok yerde de çalışma vardı.100-110 km hızlarda gittim.o zaman lpg de ucuzlamıştı.40 tl lik gazla 390-400 km yol yapıyordum hemen hemen km de 10 kuruşa denk geliyor..ama 120 ve üzerindeki hızlarda 15-16 kuruştan aşağı pek inmiyor.

tarihinde Fatih Mehmet Uslu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Acar

45 litre depo var. Shellgas kullanıyorum, Şehir içi 430-460 km arası, şehirlerarası da 550-570 km arası yol yapıyorum. Genelde mesafelerim uzun olduğu için benzin tüketimim çok fazla değil. Bir yılda en fazla 2 depo benzin alıyorum.

Yorum bağlantısı
Vural Sarı

45 lt simit depo.38 lt ile 400 km göremedim.En son depo 360 km şu an gaz bitti bitecek.Arabayı arkadan ittirsek 430

km yaparmıyız bizde :unsure2: .Demek ki sorun bende.otomatik vitesli aracımda depoda 100 km oynarmı sizce. :unsure2:

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Ben 45 lik tankla (max 36lt alıyor) ortalama şehir içi 330-370 arası gidiyorum. 400 ü bir iki defa gördüm ama çok kasmıştın ve izmit merkez il körfeze (15 km mesafe) 6 kere gidip geldiğimde 400 olmuştu. Diğer kmler ilçe içinde kullanımdı.

Yorum bağlantısı

Benim aracimda benzinli bir depoyla (galiba 50lt) sehir ici 450 ve 550km arasinda degisiyor.Sehir disi 850yi gormustum.Fransada yasiyorum kursunsuz 95 benzin litre fiyatida 1.229 euro

Yorum bağlantısı
Mehmet Acar
45 lt simit depo.38 lt ile 400 km göremedim.En son depo 360 km şu an gaz bitti bitecek.Arabayı arkadan ittirsek 430

km yaparmıyız bizde :D .Demek ki sorun bende.otomatik vitesli aracımda depoda 100 km oynarmı sizce. :D

Yanlış anlaşılmış, depo 45 lt alıyor, sanırım 50 lik falandır. Tüketiminiz normal yani. :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Deponun en büyüğü bende galiba.. 52 litrelik...

Ben durun demezsem, 50 litre basıyorlar :D

Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

Cuma günü Aksaray-Konya arası ortalama hız 110-120 8.8 lt/100 km tüketimim oldu araç 1.4 astra sanırım focusla gitseydim biraz daha fazla yakardı lt 1.76 tl bence soguk havalarda focusla sehr içi 15-16 krş zor cok dikkatli kullanılsa bile zor 10 lt nin altı iyi bir eger olur sehir içi için

Yorum bağlantısı
Yakup Amanvermez

Arkadaşlar benim aracım benzinli ve kar lastikleriyle Çorum-Samsun arası km.de 20 krş. benzin sarfiyatım oldu.Şehir içinde şu anda daha dün depayu fulledim 30 krş. yakıyor.

Yorum bağlantısı
Sadettin Çelik

95 Oktan Şehiriçi 330 tl, uzun yol (100 km hsabit hız ile) 200 tl yakıyor.

Yorum bağlantısı
Bahtiyar Aydoğdu
Deponun en büyüğü bende galiba.. 52 litrelik...

Ben durun demezsem, 50 litre basıyorlar :)

benim depo 60 lt abi ama en fazla 48-50 lt alıyo ama...

Yorum bağlantısı
Engin Ünal

Uzun yol 90-100 km hızla LPG 15 kuruş civarı yakıyor.Şehir içi hiç ölçmedim.Zaten şehir içi yakıt sarfiyatı belli olmaz aynı yolu farklı farklı sürelerde gidiyoruz.

Yorum bağlantısı

Merak ettiğim bir nokta var, lpg kitlerinin farklı olması lpg tüktimini değiştirir mi? Mesela aynı araçta tüm koşulları aynı kabul edersek A markası B markasına göre daha tasarruflu olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Serdar Akgül

Sakin kullanımda uzun yolda 7,6 litre yakı tüketmişim. 25 litre lpg ile 326 km yol yaptım.. Bazende 8 litreyi buluyor uzun yolda..

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Merak ettiğim bir nokta var, lpg kitlerinin farklı olması lpg tüktimini değiştirir mi? Mesela aynı araçta tüm koşulları aynı kabul edersek A markası B markasına göre daha tasarruflu olabilir mi?

Aynı marka araçta aynı marka kit bile aynı şartlarda değişik sonuçlar verebilir. :) o yüzden araca göre kalibrasyon yapıyorlor. Değişken sayısı çok.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Cemal Koçyiğit

uzun yolda 120kr şehir içinde 150-170 arası ama uzun yolda gerçekten çok farkediyor..

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Tolga Tekinoğlu

Dün Ayvalıktan Güre Kaplıcalarına gittik giderken depoyu fulledim. 5 kişi büyük 2 çocuk 55 km gidiş 55 km geliş, 15 km'de şehir içi gezdik toplam 125 km dönüşte bi daha depoyu fulledim 13,70 lt lpg aldı.2.01 litresi lpg' nin birisi benim adıma hesaplayıp söylerse sevinirim.

Yorum bağlantısı
Fazlı Özdemir
(düzenlendi)
Dün Ayvalıktan Güre Kaplıcalarına gittik giderken depoyu fulledim. 5 kişi büyük 2 çocuk 55 km gidiş 55 km geliş, 15 km'de şehir içi gezdik toplam 125 km dönüşte bi daha depoyu fulledim 13,70 lt lpg aldı.2.01 litresi lpg' nin birisi benim adıma hesaplayıp söylerse sevinirim.

Tolga Bey lpg ölçümünü depoyu doldurarak yapmamayı tercih ediyoruz. Bu şekilde ölçüm kullanıcıyı yanıltır. Ölçümü şu şekilde yapmanızı tavsiye ederim: Depo boşken alabileceği maksimum miktarı alın, ama pompacıya doldur demeyin. Örneğin deponuz 32 litrelik depoysa en fazla 26 litre civarında dolması gerekiyor. 26*2,01=52,26 TL eder. Siz 50TL lik gaz alın her seferinde. Gazı aldığınızda km sayacını sıfırlayın. Bitince km'yi okuyun. 50/okunan değer km'ye kaç TL yaktığını gösterir. Tabi bu değer, lpg'ye geçinceye kadar kullandığınız benzin miktarından bağımsızdır. Kullanılan benzini ölçmekse neredeyse olanaksız.

tarihinde Fazl? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tolga Tekinoğlu
Tolga Bey lpg ölçümünü depoyu doldurarak yapmamayı tercih ediyoruz. Bu şekilde ölçüm kullanıcıyı yanıltır. Ölçümü şu şekilde yapmanızı tavsiye ederim: Depo boşken alabileceği maksimum miktarı alın, ama pompacıya doldur demeyin. Örneğin deponuz 32 litrelik depoysa en fazla 26 litre civarında dolması gerekiyor. 26*2,01=52,26 TL eder. Siz 50TL lik gaz alın her seferinde. Gazı aldığınızda km sayacını sıfırlayın. Bitince km'yi okuyun. 50/okunan değer km'ye kaç TL yaktığını gösterir. Tabi bu değer, lpg'ye geçinceye kadar kullandığınız benzin miktarından bağımsızdır. Kullanılan benzini ölçmekse neredeyse olanaksız.

Benim bu şekilde yapmamın sebebi benzin kullanmadan sadece lpg kullanarak ölçüm yapmak istemem ayrıca belirtmeyi unuttum lpg'yi hep aynı istasyondan alırım.Diğer türlü benzin karışınca olaya sağlıklı bi ölçüm olmaz diye düşünüyorum.

depom 47 litre ortalama 25lt alıyor.

Bp' den gazı alıyorum 12 Bar basınçla basıyor.

Yorum bağlantısı
Fazlı Özdemir
Benim bu şekilde yapmamın sebebi benzin kullanmadan sadece lpg kullanarak ölçüm yapmak istemem ayrıca belirtmeyi unuttum lpg'yi hep aynı istasyondan alırım.Diğer türlü benzin karışınca olaya sağlıklı bi ölçüm olmaz diye düşünüyorum.

depom 47 litre ortalama 25lt alıyor.

Bp' den gazı alıyorum 12 Bar basınçla basıyor.

47 litre ise 25 litre değil de tahminen 36 lt civarında lpg alması gerekir. Eğer uzun yola gidiyorsanız ölçüm daha sağlıklı oluyor, çünkü aracı bi kere çalıştırıp uzun süre kullanıyorsunuz, burada kullanılan benzin dikkate alınmayabilir.

Yorum bağlantısı
Tolga Tekinoğlu
47 litre ise 25 litre değil de tahminen 36 lt civarında lpg alması gerekir. Eğer uzun yola gidiyorsanız ölçüm daha sağlıklı oluyor, çünkü aracı bi kere çalıştırıp uzun süre kullanıyorsunuz, burada kullanılan benzin dikkate alınmayabilir.

Pardon 35 litre yanlışlıkla 25 yazmışım. Bu arada benim yaptığım ölçüm değerleri doğru kabul edilebirim zannedersem.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...