İçeriğe Yönlendir

Yakıt sarfiyatınız ne durumda?

Mustafa Tüfekçi

Recommended Posts

Misafir

Değerli arkadaşlar ben mi gereksiz yere şüphe duyuyorum yoksa bir sorun mu var anlayamadım ve aracımın yakıtında bir sorun mu var size danışmak istedim.

Aracımı sabah okula giderken ve akşam eve dönerken çalıştırıyorum. Ev-okul arası 6 km. Çalıştırdıktan sonra daha 1 km bile olmadan gaza geçiyor. Şimdi günde 2 kez aracı çalıştırdığıma göre(gidişte ve dönüşte); günde en fazla 2 km yolu benzinle gidiyorum.

Ölçüm yapmak için aracın benzin ibresi tam çeyrekteyken 20 TL lik benzin aldım. 15 gün kullanım sonucu ibre yine tam çeyreği gösteriyor, yani 15 günde 20 TL lik benzin harcamışım. Günde 2 km'den 15 günde 30 km yolu benzinle almışım. Sonuç; 20 TL benzinle 30 km yol!

Eğer hesabımda hata yoksa çok benzin yakmıyor mu aracım? Sorun ne olabilir?

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Bizim arabada benzer şartlarda kullanılıyor hafta içi. Lpg tankı her pazar fullenir 2 depoda bir 30 liralık gaz alırız. Bazern 20tl bazen 40 tl. Çok merak ediyorsanız benzin deposunu fulleyin 1000 km kullanın ortalama benzin harcamasına bakın. Yada ben gibi http://www.spritmonitor.de/en/detail/301533.html den takip edin :)

Yorum bağlantısı
Erhan Yüksel

Bende bu yüzden LPG sistemi taktırmak istemiyorum. Başka bir başlıkta Mehmet Abi'nin "LPG li araç her 100 km'de 2 lt benzin harcar" yazdığını hatırlıyorum. Tabi yanlış hatırlamıyorsam. LPG taktırsam km. de yaklaşık 0,250 TL yakacak. 100 km. de de 2 lt benzin harcasa arabam km.de 0.075 Tl benzin yakacak. 0,250 + 0,075 = 0,325 TL. Ben zaten şu anda 0,38 TL benzin harcıyorum km. de . LPG taktırarak kar edemeyeceğim ortada sanırım.

Yorum bağlantısı
Sadettin Çelik

Öyle demeyin hocam tasarruf oluyor. Havalar ısındı benzin sarfiyatı yok denecek kadar azaldı.Ayrıca bizim buralarda lpg 2,08 Ankara da İzmirde 1,80 gibi fiyatlar oralarda daha hesaplı oluyor. Ben ayda 300 lira benzin harcarken gazda 200 lirada kaldım.

Yorum bağlantısı
Amaç Keskin

İzmirde 2 tl altında lpg pek yok, bende atiker ortalama 9,2 litre yakıyor

Yorum bağlantısı
Yavuz Ballı
Bende bu yüzden LPG sistemi taktırmak istemiyorum. Başka bir başlıkta Mehmet Abi'nin "LPG li araç her 100 km'de 2 lt benzin harcar" yazdığını hatırlıyorum. Tabi yanlış hatırlamıyorsam. LPG taktırsam km. de yaklaşık 0,250 TL yakacak. 100 km. de de 2 lt benzin harcasa arabam km.de 0.075 Tl benzin yakacak. 0,250 + 0,075 = 0,325 TL. Ben zaten şu anda 0,38 TL benzin harcıyorum km. de . LPG taktırarak kar edemeyeceğim ortada sanırım.

bence yanlış hesap yapıyosunuz erhan bey.ben izmit'te yaşıyorum şu an lpg 2.020 tl.ve ben şehir içi 0.200 tl yakıyorum.dediğiniz gibi benzinde 0.350 tl civarı.hele benim gibi 4 ayda 9000 km yaparsanız 4 ayda yaptığınız masrafı çıkarırsınız :wub: ayrıca şunuda belirtiyim geçen hafta ankara'dan geldim ve nerdeyse 150 km'nin altına hiç inmediğim halde km de 0.175 kuruş yaktım.bence kararınızı tekrar gözden geçirin :nazar:

Yorum bağlantısı
İlker Kadılar

sadece benzinde şehir içi en düşük 100 kmde,8.4 litreye kadar düşürdüm çok sakin kullanmayla...

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

200 kmsi kocaeli/körfezde şehir içi sağa sola gidilerek 180 kmsi de istanbula gidip gelerek depoyu bitirdim. (ilk defa gerçekten köprü rafiğine takıldım 5 dklık yolu 2 saaatte gittik :bravo: derlerdi de inanmazdım) 1,97 den 76 lira tuttu. 10.küsür litre ortalama var :)

Yorum bağlantısı

2.02 TL den 62 liraya depoyu doldurdum, 40 km lik kısmı rampa-viraj olmak üzere şehirdışı yolda 320 km yapıp depoyu tekrar aynı fiyattan fulledim. 47,5 TL lik gaz aldı.

Sakin kullandım,

km.'de 0,148 TL

100 km'de 7,34 litre.

Nasıl?

Yorum bağlantısı
Murat Ayçiçek
(düzenlendi)

Benim Araçda brc kit var gayet sakin kullanımda şehir içi 170 km de 27-28 tl arası bir rakam çıkıyor lpg son aldıgımda 1.78 Opet(Aygaz) fiyatı.

tarihinde Murat Ay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sadettin Çelik

30 lt lpg tamamen şehiriçi 260 km yaptı. km de 230 krş yaktı.

Yorum bağlantısı
Bahtiyar Aydoğdu

lpg fiyatı nedir orada abi...

Yorum bağlantısı
Mehmet Emin Aslan

valla verdiğiniz değerler çok geldi ben benzinde 290 şehir içi yakıyorum sizinki lpg de çok yüksek gibi.

Yorum bağlantısı
Sedat Can

Bence fazla yakıyor aracınız. Ben nerdeyse her yakıt alışımda km.yi sıfırlarım. Tamamen şehir içi 30 lt. lpg (1.95'ten) yaklaşık 60 Tl. 342 km. yol yaptım. :good1:

Yorum bağlantısı
Selçuk Baysal

Bugün LPG'deki ilk ölçümü yaptım.Kiti taktırdığım gün depoyu fulledim,km'yi sıfırladım. 32 lt. LPG aldı depo(40 lt'lik simit depo kullanıyorum,ama bir ara Emmi'nin stokçu deposundan bulursam taktırabilirim :good1: ).Bugün benzine geçti araç.Sonuç;

Çoğu şehirler arası olmak üzere 32 lt LPG ile 430 km. 100 km'de 7.4 lt ortalama yakıt yapar.Az mı çuk mu bilmiyorum ama benzine göre şimdilik kardayım gibi görünüyor.Lpg kitim Zavoli.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

17 LT LPG ile şehiriçi 135 km gittim. 1 LT LPG= 1.780 TL 224 kuruş falan yakmış.Bence biraz fazla gibi..

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

kocaeli içi ve kocaeli-istanbul. istanbul anadolu yakası sahil yolu felan ortalama 9,17normal kullandım ne çok kastım ne çok bastım. Değer bence güzel benizn olsymış 8 -8 küsür civarı yakcakmış ki demekki bizim araba sağlam bir yerinde bir şey yok.

Yorum bağlantısı
Sadettin Çelik

İlk defa uzun yol ölçümüm oldu. km de 157 krş. LPg 2.02 tl

Yorum bağlantısı
Onur Demir

Bu aralar fazla yaktım gibi :D 42-43lt LPG ile (1lt=1.98) 480km yapmışım. Hepsi Şehir içi. Gerçi bu depoda arada bir boşluk buluğumda yüklendim. 2 kere LPG ayarı yaptırdım 1 kere Kalibrasyon yaptırdım(her yeni yapılan ayarda performans testi yapıyorum :) )

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Gökhan Aksu

Lpg'yi yeni kullanmaya başlayan birisi olarak 56 TL'lik yakıt ile 283 km sanki fena değil gibi geldi bana :)

Yorum bağlantısı
Lpg'yi yeni kullanmaya başlayan birisi olarak 56 TL'lik yakıt ile 283 km sanki fena değil gibi geldi bana :rolleyes:

Biraz daha sakin kullanmaya çalışın, gaza birden yüklenmeyin, devire dikkat etmeye çalışın o aracın 300 km yi rahat görmesi lazım.

Yorum bağlantısı
Gökhan Aksu
Biraz daha sakin kullanmaya çalışın, gaza birden yüklenmeyin, devire dikkat etmeye çalışın o aracın 300 km yi rahat görmesi lazım.

Daha ilk kullanım.Bundan sonra daha çok dikkat ederim.Teşekkürler.

Birde şamandıra ayarı yaptırman gerekecek.Çünkü 45 litrelik depoya 28 litre alıyor. :D

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Gökhan Aksu

108 Tl gazla 553 km yol yaptım.Fakat bu arada 50 Tl'de benzin tüketmişim.Benzin tüketimi bana çok gibi geldi :rolleyes:

Kısa mesafe kullanımımız biraz fazla oldu.Benzin tüketimini bu şekil kullanma etkilemiş olabilirmi?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...