İçeriğe Yönlendir

Yakıt sarfiyatınız ne durumda?

Mustafa Tüfekçi

Recommended Posts

Guest Erkan Sa?lam
(düzenlendi)
108 Tl gazla 553 km yol yaptım.Fakat bu arada 50 Tl'de benzin tüketmişim.Benzin tüketimi bana çok gibi geldi :rolleyes:

Kısa mesafe kullanımımız biraz fazla oldu.Benzin tüketimini bu şekil kullanma etkilemiş olabilirmi?

Gökhan bey eğer 50 liralık benzini bu 553 km içinde tüketti iseniz aracınız (108+50)/553=28,5 kuruş yapar ki bence lpg li araç için çok fazla bir rakam.Aracınız yada kitinizle ilgili bir sorun belirtisi bence....

tarihinde Erkan Sa?lam tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gökhan Aksu
Gökhan bey eğer 50 liralık benzini bu 553 km içinde tüketti iseniz aracınız (108+50)/553=28,5 kuruş yapar ki bence lpg li araç için çok fazla bir rakam.Aracınız yada kitinizle ilgili bir sorun belirtisi bence....

Doğrudur 553 Km benzin+lpg ile yapıldı.Peki sizce ne olabilir sorun?

Yorum bağlantısı
Guest Erkan Sa?lam

Öncelikle lpg taktırmadan önce aracınızın benzin tüketim verisi ne idi, bu konuda bir istatistik tutmuşmuydunuz? Ben lpg takmadan önce 1 yıl boyunca, sürekli depo fulleme yöntemi ile şehir içi ve dışı karışık yakıt tüketimimi 7,75 litre olarak hesaplamıştım, buda şimdiki fiyata göre 29 kuruş yapar. Lpg den bu şartlarda hedefim ise en fazla 20 kuruş, şuan kitim yeni, hesaplama aşamasındayım bende.

Kit yada araçla ilgili sorunlar olabilir. Eğer benzin tüketiminiz normal ise kit takılmadan önce, sorun lpg kaynaklı kalibrasyon, ateşleme sorunu olabilir...

Yorum bağlantısı
Gökhan Aksu
Öncelikle lpg taktırmadan önce aracınızın benzin tüketim verisi ne idi, bu konuda bir istatistik tutmuşmuydunuz? Ben lpg takmadan önce 1 yıl boyunca, sürekli depo fulleme yöntemi ile şehir içi ve dışı karışık yakıt tüketimimi 7,75 litre olarak hesaplamıştım, buda şimdiki fiyata göre 29 kuruş yapar. Lpg den bu şartlarda hedefim ise en fazla 20 kuruş, şuan kitim yeni, hesaplama aşamasındayım bende.

Kit yada araçla ilgili sorunlar olabilir. Eğer benzin tüketiminiz normal ise kit takılmadan önce, sorun lpg kaynaklı kalibrasyon, ateşleme sorunu olabilir...

Kit takılmadan önce ful depo benzin ile şehir içi 500-520 km arası yol katediyordum.Lpg kalibrasyonu için 1000 km sonra gelin dedi servis.şimdilik 600 km oldu.İlk kalibrasyondan sonra bujiler ve hava filitresini değiştirip tekrar kontrol etmek düşüncesindeyim.İnşallah bu tüketim değerleri düşecek.Yoksa lpg montajı çok mantıklı olmayacak benim içn.

Yorum bağlantısı
Guest Erkan Sa?lam

Bende full dolu depoda, kırmızı yanana kadar 560 km yapıyordum ş içi dışı karışık. Bu durumda sizin aracınızın benzin tüketimi normal. Sorun lpg ile alakalı...

Yorum bağlantısı
Gökhan Aksu
Bende full dolu depoda, kırmızı yanana kadar 560 km yapıyordum ş içi dışı karışık. Bu durumda sizin aracınızın benzin tüketimi normal. Sorun lpg ile alakalı...

Banada öyle gibi geliyor.Az önce aracı kullandım ilk çalıştırmada 1.07 dakikada lpgye geçti.Araç ısındıktan sonra bu süre 45 saniyeye düştü.Birde gaz verip ayağımı çekince motordan patırdama sesleri geldi.Sanırım ateşlemede sorun var.

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal
(düzenlendi)

antalya mersin yolunu 110 liraya gitmiştim geçen sene sahilden çok sakin kullanarak o kadar viraja rağmen.

şehiriçinde genelde yol bilgisayarında 8,8 litre yazıyor ama en korkuncu gene yol bilgisayarında kalkışta anlık tüketimde zaman zaman 56lt/100km görüyorum :)

ama çeşitli tasarruf hilelerini kullanıyorum peugout un bir yarışması vardı belirli bir mesafe yolu en az yakıt harcayarak gitmekle ilgili o yarışmada anlatıyordu 20 sny üzeri her beklemede motoru kapatın diye bende kırmızı ışıklar 20 saniye üstüyse motoru kapatıyorum birde yol müsaitse eski deyişle yokuş aşağı ecevit vitesinde iniyorum ;)

bir küçük not daha peugout 207 1,4 dizel var babamda 250 liraya 2300 km yol gittik hemen hemen 2 hafta önce ... rüya gibi bir araba tüketim açısından bir depo mazotla 700km altında gitmiyor.

not 2. yokuş aşağı viteste inilirse daha az yakıt tasarrufu olur konusuyla ilgili eğer yokuşun eğimi yeterli değilse bu işe yaramıyor ve boşta inmek daha tasarruflu oluyor özellikle şehir içinde... en azından benim aracım bu şekilde..

tarihinde Anil Berke Kavraal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

ışıklarda kontak kapamak ne kadar tasarruf eder bilmiyorum ama çok sık yapmak sorun olur sanki.

emin değilim ama rolantide saatte 0,8 litre bir tüketimi olması lazım yaklaşık. O da dk da 0,013 gibi bir değere denk geliyor. Marşa basıldığında ne yakıyor acaba.

rampa aşağı cut-off a girdiği deviri bilmek lazım ama boşa almak riskli bence.

En güzel ekonomiyi bana ani gaza basmalardan kaçınmak gibi geliyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Işıkta kontak kapanmaz... Ambulans gelir, itfaiye gelir.. Ayrıca 2-3 dakkanın altında tasarruf yapılmaz...

Yorum bağlantısı
Selçuk Baysal

Geçen Cumartesi günü Siirt-Midyat arası bir tur yaptım, ortalama hız 100 km/h ; depoyu fulledim, gezdim dolaştım geldim aynı pompadan aynı gün içinde bir daha fulledim, 365 km yapmışım 25 lt gaz aldı. 100 km: 6.84 lt ortalama. ( Depo fulleme yöntemi çok sağlıklı değil biliyorum, ama aynı gün içinde aynı pompadan fullendiği için ortalama bir deper vereceği düşüncesindeyim. :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Guest Erkan Sa?lam
Geçen Cumartesi günü Siirt-Midyat arası bir tur yaptım, ortalama hız 100 km/h ; depoyu fulledim, gezdim dolaştım geldim aynı pompadan aynı gün içinde bir daha fulledim, 365 km yapmışım 25 lt gaz aldı. 100 km: 6.84 lt ortalama. ( Depo fulleme yöntemi çok sağlıklı değil biliyorum, ama aynı gün içinde aynı pompadan fullendiği için ortalama bir deper vereceği düşüncesindeyim. :s

focusun ş.dışı benzin tüketimi 5,5 litre, %20 fazlası lpg de 6,6 litre yapar,yakıt tüketiminiz güzel, fabrika verisinde yakmış araç nerdeyse...

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
(düzenlendi)

lpg calibresi bar ayarı kaç olmalı.gaz ayarını yaptırdıgım usta 2.0 motor için 180bar olmalı dedi.220 230 bar v6 lar için oluyor dedi.

tam olarak ne olmalı bu bar ayarı.rolantiyi bile farkettiriyor bu ayar aralıgı.

180 bar düzeyine ayarlanmış şehiriçi lpg ile 51.6km yaptım yol bilgisayarı 11.3lt/100km gösterdi.

benzinde şehiriçi

67.4km 8.7lt/100km gösterdi

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Adem Tarı
ışıklarda kontak kapamak ne kadar tasarruf eder bilmiyorum ama çok sık yapmak sorun olur sanki.

emin değilim ama rolantide saatte 0,8 litre bir tüketimi olması lazım yaklaşık. O da dk da 0,013 gibi bir değere denk geliyor. Marşa basıldığında ne yakıyor acaba.

rampa aşağı cut-off a girdiği deviri bilmek lazım ama boşa almak riskli bence.

En güzel ekonomiyi bana ani gaza basmalardan kaçınmak gibi geliyor.

1800 rpm diye hatırlıyorum ama başka bir araçta olabilir, her araçta da aynı olmayabilir...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Cut off denen, enjektörün yakıt püsktürtmesini kestiği anlar, devirden bağımsızdır. viteste gidilirken, ayak gazdan her çekildiğinde, püskürtme durur.

Yorum bağlantısı
Erkan Öcal

kısaca şöle söliyim 10 lira ile 40 km gidiyor..bugün izmir tire arası gittim 55 liralık lpg aldım (LT fiyatı:1,92)sıfırladım göstergemi şuanda 230 km yazıyo ama bitmek üzere ortalama 250 km yapar sizce normal midir!!!

Yorum bağlantısı
Adem Tarı
kısaca şöle söliyim 10 lira ile 40 km gidiyor..bugün izmir tire arası gittim 55 liralık lpg aldım (LT fiyatı:1,92)sıfırladım göstergemi şuanda 230 km yazıyo ama bitmek üzere ortalama 250 km yapar sizce normal midir!!!

100 km'de karma ortalama 8 lt benzin tüketen focus için LPG ile yaklaşık %17'lik bir tasarrufa denk geliyor ki bu da sanki tüketim fazla gibi gösteriyor...

Yorum bağlantısı
Erkan Öcal

okuyorumda 300-350 km gidenler war nasıl gidiyo onlar merak ettim bugün tire izmir arası özellikle 80km yi geçmedim böle yakıyosa bence sorun war demektir.ama ne?lpg ile mi ilgili bakımla mı ilgili..

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu
(düzenlendi)

Geçen hafta depoyu doldurdum. simit depom en fazla 30-31 lt aldı.367 km yol yaptım.daha bitmemişti ama sanırım bitmek üzereydi.65 km si ankara elmadağ arası sabit 90-100 km ile gittim.gerisi şehir içi kullanım.ama yumuşak kullandım genelde.

tarihinde Fatih Mehmet Uslu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Servi

Aracıma 31 Mayısta lpg taktırdım. İlk depomu yeni bitirdim. Depo 35 litre aldı LPG 1.99 lira idi. Tamı tamına 251 km ş.içi 131 m ş.dışı toplamda 382 km yol yaptım. Takan ustam 400-500 km sonra ayara gel dahada düşecek demişti bakalım ozaman tekrar yazarın düşerse. Ama bu bile iyi geldi.

Yorum bağlantısı
Levent Temel

son ölçümlerim: 31lt ile 440 km hız 90-100 arası klima yok,yol mersin urfa arası otoban 31x1.84=57 tl 57/440=0,129 tl km'ye

farklı bir güzergah şehir içi şehir dışı karışık.ancak çoğu şehir dışı klima 300km si civarında kullanıldı. hız ort:140-150 arası 50lt ile 560 km

50x1,84=92 tl 92/560km=0,164 tl km ye

Yorum bağlantısı
Burak Hatipoğlu

1.85 lpg litre fiyatı (M oil), 3,65 benzin litre fiyatı (M oil) 95 oktan, ortalama tüketim sadece lpg yakıyor diye düşünürsek 0,155 krş, ama benim tüketimim uzun yol ağırlıklı, bir örnek vermek gerekirse 300 km nin 150 k si şehir dışı kullanıyorum.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Hüseyin Murat Arslan

arkadaslar yenı tatılden döndüm,15 kuruş yaktı arabam,bilginize...

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Serhat Keles

arkadaşlar aracım otomatik 2008 titanyum hb atiker takılı şehirler arası 200 şehir içi 250 kr arası tüketimim var sizce nasıl degerler.

ortalama lpg fiyatı ( 1.98 )

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

kullanıma göre iyi sayılabilir. hangi ildesimiz? porfilinizde yazmıyorda :)

yaklaşık 90 km ortalama ile 8 litre civarı yakıyor bizim araba ama otobanda pek sabit gidemiyorum. şehir içi de 11 litreye kadar makul görüyorum kocaelinde

Yorum bağlantısı
Yakup Başaran

20 lt gaz ile (shell den alıyorum) 175 km, sadece şehiriçi, araç günde 8-10 arası çalışyor. Her çalıştığında gittiği maksimum 5 km. Start stop sayım çok yani. 11,5 lt/100 km yapıyor. Sizce nasıl. Bana çok yüksek geliyor.

Ben bu araçla şehirlerarası 120-140 km hızda 7,5 lt /100 km yapıyordum. Araçta anormallik var sanki. Uzun süredir de şehirlerarası yapmıyorum. Yapma ihtimalim de yok.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...