İçeriğe Yönlendir

Maximum 700 Tl'ye Kadar Fotoğraf Makinesi Tavsiyeleriniz Nelerdir?

Süleyman Çetin

Recommended Posts

Guest Hakan Tar?m
Benim A590IS 8 mp ama ben 2 mp kullanıyorum, yetiyor...

O niye abi pil çok gitmesin diye mi :rolleyes:

Şaka bir yana ben gittigidiyordan Kodak easyshare Z8612 IS aldım. Ve benden sonra 5 arkadaşım daha aldı aynı makineden, SLR öncesi antreman ve alışma için güzel bir cihaz, amerikadan satan adamlar var, kargo margo ödemeden 225 liraya almıştım. Gün ışığı çekimleri falan mükemmel. Başlangıç seviyesi için şiddetle tavsiye edeceğim bir makinedir.

KODAK-EASYSHARE-Z8612-IS-DIJITAL-FOTOGRAF-MAKINE__25557564_0.jpg

8.1 mp ama mehmet abiciğimin de dediği üzere mp ye fazla takılmayın.

Yorum bağlantısı
Fazlı Özdemir

Öyle profesyonellikle işim yok, bas çek fotoğraf çekeceğim, piknikte, aile fotosu vs. diyorsanız. HD video da çekerim diyorsanız. Taşıması kolay olsun, bataryası da zırt pırt bitmesin haftalarca dayansın diyorsanız, gömlek cebinizde bile taşıyabileceğiniz Canon ixus 100'ü öneririm. Fiyatı biraz pahalı ama sizin bütçenizi aşmıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
O niye abi pil çok gitmesin diye mi :good1:

Çok fazla fotoğraf çekiyorum.. Hiç birini silmeye de kıyamıyorum... Harddisk doluyor :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

:rolleyes:)) Tavsiye ettiğim makineyle makineyi hayatında ilk defa kullanan babamın ve millete verip çektirttiği resimlerden örnekler :good1:

Tıkıldat

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Açık havada benim cep telefonu da aynı fotoğrafları çekerdi herhalde Hakan.... :rolleyes::good1: Şöyle karanlıkta bir fotoğraf çeksinde görelim... :good1:

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
Kendim bizzat alıp kullandığım şu makineyi hararetle tavsiye ederim.

http://www.cimri.com/canon-powershot-sx200...CFcKT3wodfwIUEg

Hem megapikseli yüksek. Hem optik zoomu yüksek.

Canon'un üst model SLR makinelerinde kullandığı DIGIC III işlemci bu makinede de kullanılıyor.

Video çekim kalitesi de muhteşem ve HD kalitesinde.

Arka ekranı büyük ve net.

Buna rağmen makinenin boyutları oldukça ufak. Hiç tereddütsüz alın derim.

şurada daha ayrıntılı incelemesi de var

http://www.letsgodigital.org/tr/21536/cano...rshot-sx200-is/

Ben bunda ısrarcıyım. Pişman olmazsınız. Tam da bütçenize göre

Yorum bağlantısı
Gökhan Kızılkaya
Arkadaşlar başlıktan da anlaşılacağı üzere fotoğraf makinesi almak istiyorum ve makinelerin özelliklerine baktığım da çokta anladığım söylenemez. Bunun için sizlerden yardım bekliyorum.

Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler...

Uzun söze gerek yok bence optik te Canon gerisi teferruat

Yorum bağlantısı
Nurettin Aktürk

Panasonic Lumix DMC-FZ35 629 TL bence yeni ve hızlı başlamk isteyenler için ideal bir seçim menüsü kolay lecia lens var gece çekimleri harikaa bu biraz fazla derseniz özelliklerle fazla oynamadan objektifi küçülterek bunuda alabilirsin

panasonıc fx10 200 tl

ikiside bende var çok memnunum kullanmadığım şeyi tavsiye etmem :)

fiyatları internetten aldım ben alırken 2 katıydılar :)

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m
(düzenlendi)
Açık havada benim cep telefonu da aynı fotoğrafları çekerdi herhalde Hakan.... :):) Şöyle karanlıkta bir fotoğraf çeksinde görelim... :fiuw:

12x optic, 5 x dijital yakınlaştırma senin telefonda varsa hemen koy tapmaya başlayayım :p

600 700 gibi fiyata satılan tavsiye ettiğim cihaz da reforbişıd olunca 250 lira ve aşağısına çok rahat alınıyor emme :)

tarihinde Hakan Tar?m tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Süleyman Çetin
(düzenlendi)

Arkadaşlar bütün tavsiyeleriniz için teşekkür ediyorum.

Özellikle Canon'un SX200 IS modeline takıldım. Özellikleri gayet tatminkar. Tek takıldığım nokta görünümü. Ben genellikle görünüş olarak şu 26296283kodakeasysharez.jpg tarz bir şey düşünüyordum o yüzden.

tarihinde S tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)
Öyle profesyonellikle işim yok, bas çek fotoğraf çekeceğim, piknikte, aile fotosu vs. diyorsanız. HD video da çekerim diyorsanız. Taşıması kolay olsun, bataryası da zırt pırt bitmesin haftalarca dayansın diyorsanız, gömlek cebinizde bile taşıyabileceğiniz Canon ixus 100'ü öneririm. Fiyatı biraz pahalı ama sizin bütçenizi aşmıyor.

IXUS 100 bende var. Görünüm güzel. kullanım güzel. ancak pil dedin mi iş sakat. 50 dolar yedeği ve yolda belde düğünde bitiyor.

Benimki 2005 modeldi galiba, CF kartlı. O yılllarda olan makinalarda bir süre sonra ccd problemi çıktı (birçok makina). Canon türkiye'ye gönderdim, bir hafta sonra ccd yapıldı geri geldi. Ne fatura ne de başka şey lazım oldu. Üstelik makina yurtdışından alınmıştı. Ücret de ödemedim çünkü recall olarak belirtilen bir arıza idi.

A590 modelini ise bu ixus bozulunca aldım. SOnra tamir olduğunda iki makina oldu :D

Mutlaka AA pilli makina alın yanında 2500lük ni-mh pil. Ben iki tane ixus 100 pili aldım o paraya yeni makina alırsın.

Megapikselin çok olması değil, optik zumun yüksek olması önemli.

Tabii bir de lensin kalitesi ve büyüklüğü ile işlemciye bakmak lazım

Ne yapaceniz o kadar zumla? Casusluk mu?

tarihinde Mehmet G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
Arkadaşlar bütün tavsiyeleriniz için teşekkür ediyorum.

Özellikle Canon'un SX200 IS modeline takıldım. Özellikleri gayet tatminkar. Tek takıldığım nokta görünümü. Ben genellikle görünüş olarak şu 26296283kodakeasysharez.jpg tarz bir şey düşünüyordum o yüzden.

Alacağınız makine DSLR değilse o yapıda bir makine taşımak hamallık. Tavsiye ettiğim Canon SX 200 DSLR olmayan bu tip makinelerden daha iyidir.

Görüntüye aldanmayın.

Ne yapaceniz o kadar zumla? Casusluk mu?

Optik zoom keyiftir. kadrajı rahat ayarlarsınız. Plajda, kırda bayırda çocuklarınızın anlık görüntülerini uzakta da olsa yakalarsınız.

Yerinizden kalkıp pozu yakalayacağım derken o anıı kaçırmazsınız. :)

Yorum bağlantısı
Fazlı Özdemir
IXUS 100 bende var. Görünüm güzel. kullanım güzel. ancak pil dedin mi iş sakat. 50 dolar yedeği ve yolda belde düğünde bitiyor.

Benimki 2005 modeldi galiba, CF kartlı. O yılllarda olan makinalarda bir süre sonra ccd problemi çıktı (birçok makina). Canon türkiye'ye gönderdim, bir hafta sonra ccd yapıldı geri geldi. Ne fatura ne de başka şey lazım oldu. Üstelik makina yurtdışından alınmıştı. Ücret de ödemedim çünkü recall olarak belirtilen bir arıza idi.

A590 modelini ise bu ixus bozulunca aldım. SOnra tamir olduğunda iki makina oldu :)

Mutlaka AA pilli makina alın yanında 2500lük ni-mh pil. Ben iki tane ixus 100 pili aldım o paraya yeni makina alırsın.

Hocam bende de tam tersi var. Şöyle ki benim daha önceden A570'im vardı. Hala da var. Alete pil yetişmiyor. Kaç tane pil denedim. Şarj edilen piller çekim yapsan da yapmasan da hemen boşalıyor. Ne zaman ihtiyaç olsa makinaya elini attığında pili boş çıkıyor. Şarjı da 1 günde tamamlanıyor. Ama ixus 100'ü alınca çok rahat ettim açıkçası. 1,5-2 saatte bataryası doluyor ve çok uzun süre dayanıyordu benimki. Hoş daha makinayı alalı 4-5 ay oldu. Ve makina küçüklüğü yüzünden cepte farkedilmeyerek çamaşır makinasında mefta oldu. :s Bir güzel temizlenmiş :nazar: İçinde batarya olmasa kurtaracaktık ama göründüğü kadarıyla 20 pinlik absürt bir soketi yanmış. Hiç bir yerde bulunmuyor.

Şimdilerde Sony'nin TX5 adında su geçirmeyen bir modeli çıkmış, bi yurtdışına giden bulursam ondan baktıracağım :good1:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

A570'iniz bozulmuş... Pili kısa devre ediyordur...

Pil aktımı hiç içine...

Yorum bağlantısı
Fazlı Özdemir
A570'iniz bozulmuş... Pili kısa devre ediyordur...

Pil aktımı hiç içine...

Yok abi pil akmadı.

Yorum bağlantısı

Mp'ler büyüdükçe fotoğraf kalitesi düşmeye başlıyor. Nedeni günümüzde kullanılan compact makinelerin çoğunda 1/2-2,5" aralığında boyutlarla sensörler kullanılması. Bu sensörler küçüldükçe ve MP boyutu arttıça sensör üzerindeki yoğunluk artıyor ve makinelerde noise ve ghost efektli sonuçlar almaya başlıyorsunuz. Peki neden küçük boyutlu sensör? Genelde kompak makineler 640x480 hatta 720p (1080P'lerde çıktı) HD boyutunda video çekme özelliğine sahipler. Video çekerken sensörün ısınması nedeni ile daha tembel sensörler seçiliyor. Bu durumda kaliteli video için kaliteli fotodan vazgeçiliyor.

Sonuç olarak fotoğraf kalitesi iyi bir makine için sensör boyutu 1/1.6-1/1.7 olanları tercih etmeli. Ancak bu durumda çok fazla seçeneğiniz yok. Panasonic lx3, canon g90, canon g11, fuji f100, fuji f200, kaldıysa f70 gibi seçenekler var. Bu seçeneklerde bir tek lx3 hd kalitesinde video çeker, diğerleri 640x480 veya biraz daha yüksek olabilir. Fiyatları ise garantili olarak1.000.-TL'nin üstündedir. GG veya bizamerikadayız.com siteleri vasıtası ile yurtdışı ürünler daha ucuz temin edilebilir.

dpreview.com'da markalara göre makinelerin veribankası var. Burdan ayrıntılaı rahatça görebilirsiniz. Eğer yukardakiler haricinde seçeneğiniz olacaksa 10mp ve pixel yoğunluğu 36'dan büyük makinelere yönelmeyin. En azından küçük sensörlü makine alsanız bile fotoğraflar daha kaliteli olur. Bu nedenle üst düzey kompakların çoğu sensör yoğunluğunu arttırmamak için 10mp civarındadır ve 14 mp'lik kompaklardan daha pahalıya satılırlar.

Bu arada f değer düşük olan makineler sensöre ışığı daha iyi topladığından biraz daha kaliteli fotolar çekerler. KArşılaştırma kriterinize bu faktrörü de alın.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Süleyman Çetin

Yorumlarınız için çok teşekkür ediyorum. Dün itibariyle Fujifilm'in S 1800 modelini almış bulunmaktayım.

İlk izlenim olarak 18x optik zoomu gayet başarılı, çözünürlük güzel, tuş kombinasyonu güzel, ele güzel oturuyor, modları hoş, HD video kaydı imkanı mevcut vs vs. En kısa zaman da birkaç fotoğraf çekip ekleyeceğim.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Yorumlarınız için çok teşekkür ediyorum. Dün itibariyle Fujifilm'in S 1800 modelini almış bulunmaktayım.

İlk izlenim olarak 18x optik zoomu gayet başarılı, çözünürlük güzel, tuş kombinasyonu güzel, ele güzel oturuyor, modları hoş, HD video kaydı imkanı mevcut vs vs. En kısa zaman da birkaç fotoğraf çekip ekleyeceğim.

hayırlı olsun,

nereden ne kadara aldınız makinayı?

Yorum bağlantısı
Süleyman Çetin
hayırlı olsun,

nereden ne kadara aldınız makinayı?

Sağolun, 450 TL'ye yurt dışından geldi.

Bugün baya test etme imkanı buldum. Otomatik modda güzel çekimler yapılıyor ama manuel ayar da daha güzel çekimler yapılacak gibi. Manuel ayarlama işini bi yapabilsem. :nazar:

Bir foto daha... 20.2mm ISO 100 F4.8 gibi bi ayarla çekmişim.

dscf0115r.jpg

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...