İçeriğe Yönlendir

Hangi Ekran Kartı Tavsiye Edersiniz?

Uğur Çınar

Recommended Posts

Sani Gerşon

ekran kartını aldığınızda eskisi ati değilse format atmanız sistem için en sağlıklı olandır.

ancak win7'nin birçok uyumluluk problemi var. ben hem evimde hem işimde hala xp kullanıyorum.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

ati radeon 9550 vardı bende hızaşırma ile performans %80 artıyordu. Yaz sıcağında bile problemsiz çalıştı :D Tabi şimdi çok yetersiz kalmaya başladı. Hız aşırma potansiyeli olan birkart da düşünebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
ekran kartını aldığınızda eskisi ati değilse format atmanız sistem için en sağlıklı olandır.

ancak win7'nin birçok uyumluluk problemi var. ben hem evimde hem işimde hala xp kullanıyorum.

+1 Xp derim başka bir şey demem :D oyun için tartışmasız.

Yorum bağlantısı
Özgen Acar

merhaba arkadaşlar yeni ekran kartı aldım(atı radeon hd 4650) biraz önce taktım fakat görüntü eskiye göre videolarda bulanık gibi..sürücü cd sini yükledim fakat aynı acaba sorun nerden olabilir geri götürmelimiyim?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ekran hertz'ini ayarlayın. Kablonuzu kontrol edin, imkan varsa başka pc'de deneyin, sonra geri götürün.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m
merhaba arkadaşlar yeni ekran kartı aldım(atı radeon hd 4650) biraz önce taktım fakat görüntü eskiye göre videolarda bulanık gibi..sürücü cd sini yükledim fakat aynı acaba sorun nerden olabilir geri götürmelimiyim?

Özgen sınavın ilk etabını atlattığın hemen de belli oluyor :) Pc yi falan açmaya başlamışsın :)

Yorum bağlantısı
Özgen Acar
Özgen sınavın ilk etabını atlattığın hemen de belli oluyor :) Pc yi falan açmaya başlamışsın :p

:) abi açtık taktık ama eski görüntü sanki daha iyiydi:)

Yorum bağlantısı
Oktay bey, oyunlar ddr2 ddr3 diye seçim yapmaz. Kapasitesine bakar sadece?

oyunlar seçim yapmıyor dogru ama video grafik band genişligi bu seçime göre önem taşıyor.kapasite her zaman 1.önceligi taşır katılıyorum.yüksek kapasite rahatlatır system çalışmasını.ama zaten kullanıcı bu hız faktörünü anlayamıyor bende dahil.test sonuçlarında farkı anlıyorsun.

işletim sistemi içinde ddr ddr2 ddr3 önemi hiç yok gibi bişi ama boyut kapasitesi band genişligi çok önemli.xp taban yazılımı dolayısıyla 3gb üzerindekileri kapasite olarak okuyamıyor.kullanımda rahatlık çokta belirgin degil.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
:rolleyes: abi açtık taktık ama eski görüntü sanki daha iyiydi:)

system özelliklerinde monitör ayarını takkullan ve 60hz.mi bak degilse uygula.ekran kartı softwareini yükle.ekran kartı ayar menüsündeki renk seçimleri normal olmalı.monitor seçimini algılat.lcd monitür kullanıyorsan auto seçegini tıkla hafızaya yeni renk kodlarını alsın.

aklıma gelenler bunlar.bendeki ati4650 1gb.ilk başta bende karanlık olarak gördüm ama sonra alışıyorsun bence.her ekran kartında ki ben sürekli degişiyorum skystar tv kartındaki görüntü muhteşem farkettiriyor.sonrasında tv kartı ayarıyla düzeliyor.dvd programınında ayarına bakmakta fayda var.

bilgi:her ekran kartı eger 15pin dsub baglantıda kullanılıyorsa bu 15pin dsub çıkışının voltaj degeri chipset versiyonuna göre degişik oluyor buda monitörde contras ve parlaklık degişimleri yaratır.onun için monitorü kalibre etmek gerekiyor.dvi çıkış zaten rgb kullanıyor burda çok belirgin görüntü farkı olmuyor.hd içinde malum digijal veri kodları oluyor ekran büyüdükce contras önem kazanır kullanılan monitorun kontras oranı oldukca önemlidir.tüplü versiyonda flat olan versiyon başarılıdır bu konuda.

anakart chipsetlerinde kullanılan kuzey köprüsü ile tabir edilen chipsetlerde band genişligi destegi çok önemli bu bilgiyi her marka vermiyor o yüzden iyi araştırılarak alınmalıdırki takılan ram ve işlemci performansı gözlede görülebilir halde olabilsin.umarım kafa karıştırmıyorumdur.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

sonunda aldım ekran kartı nı sapphire hd 5830 da karar kıldım babamı kandırdık ama boyle ekran kartı dusnuyosanız kasa tower tarzı olması lazım yoksa biraz ugrastırıyor :nazar: ama su an izlenimlerim baya iyi sorunsuz ama power niz biraz saglam olması lazım 12 pinlik elektrik cıkısı mevcut kasayı acmısken biraz ugrasıp butun kabloları arkadan gecridim kasa sıcaklıgı 3 ila 5 derece arası dustu sistem den bir kac fotograf

k-597790-kasa.jpg

k-597791-kasa.jpg

k-597793-kasa.jpg[/img]

istenirse konu kapatabilir

Yorum bağlantısı

güle güle kullan.

işlemci sogutucusunda her yöne fan koymuşsun bunların yönünü iyi ayarla anlamı kalmaz.yan kapaktaki fanlarının ikisinide yazın dışa üfürecek şekilde yap kışın bu baglantı dogru olur.

Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

oktay abi fan baska turlu uymadı su an fanlar dısardan alıyor havayı kasa sıcaklıgı stabil 30 ila 35 arası degişiyor

Yorum bağlantısı
oktay abi fan baska turlu uymadı su an fanlar dısardan alıyor havayı kasa sıcaklıgı stabil 30 ila 35 arası degişiyor

yönlerine bak aynı yönde olsun işlemciye takılı olanlar.ters düz olursa olumsuz olur.yanlardaki iki fan dışarı üfleyecek şekilde takılmalı.

kapaktakileride dışa verdir ikisinide yazın öyle yap havayı içeri çeken fan iyi olmaz.

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Zafer Ayvacı
(düzenlendi)

Konuyu hortlatayım, yeni konu kirletmeyelim.

Bilgisayarımın özellikleri aşağıda, bilgisayarı alırken kartı fazla önemsememiştim, şu anda x1550 var ve biraz büyütmek istiyorum. Orta seviye bir ekran kartı olması kafi. 100-150 TL aralığında ATI/NVIDIA farketmez bir kart lazım.

Ne önerirsiniz ?

Anakart:

CPU Türü DualCore , 2933 MHz (11 x 267)

Üretici ASUSTeK Computer INC.

Ürün P5KPL-AM SE

Anakart Çipseti Intel Bearlake G31

Sistem Belleği 4096 MB

DIMM1 2 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM (5-5-5-18 @ 400 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz) (3-3-3-9 @ 200 MHz)

DIMM3 2 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM (5-5-5-18 @ 400 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz) (3-3-3-9 @ 200 MHz)

BIOS Türü AMI (05/27/09)

İletişim (COM ve LPT) Communications Port (COM1)

Yol Türü Intel AGTL+

Yol Genişliği 64 Bit

Gerçek Saat 267 MHz (QDR)

Etkin Saat 1067 MHz

Band Genişliği 8532 MB/s

İşlemci Özellikleri:

Üretici Intel

Sürüm Pentium

tarihinde Zafer Ayvac? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Zafer, anakartın maksimm desteğindesin zaten. x1550 üstüne x5xxx serisi bi şey alabilirsin ancak bu rakamlara zor.

Sapphirde de şu kodu aratabilirsin; SAPPHIRE

11168-05-20R

Ancak şunu da eklemek isterim, powersupply'ın minimum 500watt olmalı derim.

Para yetiyorsa; SAPPHIRE 11180-00-20R

Son olarak, Asus update kullanarak BIOS'unu 702 sürümüne güncelle ve fanını temizle / kontrol et. Çünkü 54derece işlemci ısısı yazmış, o işlemci en fazla 45-50'lerde çalışmalı.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...