İçeriğe Yönlendir

Hangi Ekran Kartı Tavsiye Edersiniz?

Uğur Çınar

Recommended Posts

Uğur Çınar

nedenki oyun oynamak cizim yapmak icin ekran kartı lazım ilk planda

Yorum bağlantısı
Emrah Yeşilyurt
ekran kartın bozulup garantıye gondermiştim arıza yı gideremediklerinden urunun para iade sini yaptılar su an uc model arasında gidip geliyorum sizce hangisine yonelmeliyim

1.SAPPHIRE HD4890 Vapor-X GDDR5 1GB 256Bit ATI DX10.1 Ekran Kartı

VGA Chipset Markası ATI

VGA Chipset Modeli HD4890

VGA Slot PCI Express 2.0

Hafıza (RAM) Kapasitesi 1 GB

Bellek Tipi GDDR 5

Bellek Arayüzü 256 Bit

Monitör Bağlantısı DVI /HDMI

Açıklama Bellek Hızı: 4200MHz Çekirdek Hızı: 870MHz

4230654-4890.png

2.SAPPHIRE HD5770 Vapor-X GDDR5 1GB 128Bit ATI 11 Ekran Kartı

VGA Chipset Markası ATI

VGA Chipset Modeli HD5770

VGA Slot PCI Express 2.0

Bellek Tipi GDDR 5

Bellek Hızı 4800MHz

Bellek Arayüzü 128 Bit

Monitör Bağlantısı DVI / HDMI / Dispaly Port

Açıklama Çekirdek Hızı 860MHz

6500066-5770.png

3.HIS HD5830 iCooler V GDDR5 1GB 256Bit ATI DX11 Ekran Kartı

VGA Chipset Markası ATI

VGA Chipset Modeli HD5830

VGA Slot PCI Express 2.0

Bellek Tipi GDDR 5

Bellek Hızı 4000Mhz

Bellek Arayüzü 256 Bit

Çekirdek Hızı 800Mhz

Monitör Bağlantısı DVI / HDMI / Display Port

3890905-5830.png

babayı kandirabilirsek gonlumde 5830 yatıyo su anlık

:D

Bir bilgisayarcı olarak size tawsiye edeceğim ekran kartı;

Ürün Marka Model SAPPHIRE ATI HD5830 XTREME (256Bit) 1GB GDDR5 16X

Garanti Süresi 24 ay

Grafik İşlemcisi ATI Radeon HD5830 (Cypress LE, 40 nm)

Bellek 1 GB GDDR5 (4000 MHz, 256 -bit)

Bus yapısı PCI Express 2.1 x16

İşlemci hızı 800 MHz

RAMDAC 2x400MHz

Standartlar DirectX 11, Shader Model 4.0

Maks. Çözünürlük 2560x1600

İşletim sistemi Windows 7

VGA çıkışı 1x DVI, 1x HDMI, 1x Mini-DisplayPort

Açıklama1 Dolby TrueHD ve DTSHD Master Audio, 2. Jenerasyon TeraScale Motoru Engine, Physics İşlem Desteği, AMD Gelişmiş Paralel İşlem Teknolojisi

Açıklama2 AMD Eyefinity, AMD Stream Technology, AMD Avivo HD, AMD CrossFireX? Multi-GPU Teknolojisi, Dual-Link DVI, TriXX Utility

Fiyatı : 154 $ + kdv

param var bana dokunmaz babayı kandırabilirm derseniz :D

Ürün Marka Model ASUS EAH6850 DIRECTCU(256Bit)1GB GDDR5 DVI HDMI16X

Garanti Süresi 36 ay

Grafik İşlemcisi AMD Radeon HD 6850

Bellek GDDR5 1GB

Bus yapısı PCI Express 2.1

İşlemci hızı 790 MHz

RAMDAC 400 MHz

Maks. Çözünürlük 2048x1536 (D-sub), 2560x1600 (DVI)

Açıklama1 1xD-Sub (via DVI to D-Sub adaptor x 1), 1x DVI-D, 1x HDMI ,1x DP

Açıklama2 10.24 " x 4.84 " Inch

Fiyatı: 223 $ + kdv

Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

5830 guzel ekran kartı ama bende 3 ayda bi sorun cikti garantıde parasını yollamıstı anlamıstım ama oyle bi ekran kartı icin fulltower kasa lazım yoksa ucu ucuna takılıyo bilgisayara kotu yanı ekran kartı cabuk isiniyo bu kartan sonra zotac gforce 460 gtx amp edition modelini kullanıyorum bu kart ondan biraz daha usttun ama bunun da tek sorunu cabuk isinması

kart bu

http://www.chip.com.tr/forum/zotac-dan-gef...mp_t174777.html

ama 6850 nin fiyati bu kadar degil bildigim kadarıyla atı degil amd olarak cıktı

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik
nedenki oyun oynamak cizim yapmak icin ekran kartı lazım ilk planda
5830 guzel ekran kartı ama bende 3 ayda bi sorun cikti garantıde parasını yollamıstı anlamıstım ama oyle bi ekran kartı icin fulltower kasa lazım yoksa ucu ucuna takılıyo bilgisayara kotu yanı ekran kartı cabuk isiniyo bu kartan sonra zotac gforce 460 gtx amp edition modelini kullanıyorum bu kart ondan biraz daha usttun ama bunun da tek sorunu cabuk isinması

kart bu

http://www.chip.com.tr/forum/zotac-dan-gef...mp_t174777.html

ama 6850 nin fiyati bu kadar degil bildigim kadarıyla atı degil amd olarak cıktı

Yok ben sizin en başta garanti olayını biliyorum okudum. Siz gelen paraya göre ekran kartı bakmak istiyorsunuz. Ben Zafer Ayvacı Beye sormuştum heralde alacak diye. Ama size de tavsiyem o kadar ucuz bir kart aldığınıza değmez. En azından yeni işlemcili ve 256bit bir kart alın.

Şöyle düşünün elinizde motor hacmi aynı, beygir gücü aynı, Valf sayısı, injeksiyonuna kadar aynı iki motor var ama biri daha fazla tork üretiyor. İşte burda işlemci mimarisi devreye giriyor. Kartların özelliklerinde yazan milyon kapasitör sayısı, Ram hızı ve belleği, işlemci belleği, bit sayısı tamamen afaki onlara bakarak almanız bir şeyi ifade etmez.

Thg (tom's hardware guide) gibi sitelerde ekran kartlarıyla yapılan test sonuçları var onlara bakabilirsiniz. Bu testler de dediklerimi ıspatlıyor. Orada fiyat aralığına göre kartlar önerilmiş.

Bir diğer husus ara sınıf ekran kartları için yazılımlar çok fazla geliştirilmiyor. Driverlar yeterince güçlendirilmiyor. Orta veya orta-üst sınıf ekran kartları yazılımdan dolayı daha performanslı çalışıyor.

Son olarak 160 liraya (Bence oyun için yetersiz bir fiyat ama ) ATI Readon HD5770 veya 6770 tavsiye ederim (ikisi de aynı kart ismi değişik). Son olarak diyeceğim ekran kartı markaları sapphire, gigabyte, msi değildir ama bu firmalar soğutma ya da overclock ile daha performanslı hale getirebiliyor. En iyi soğutma gigabyte'da diyebilirim. O sebepten Gtx460 kiminde sopuk sessiz kiminde hararetli vonlayan bir ekran kartı olabiliyor.

Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt
(düzenlendi)
Arkadaşlar sanılan aksine çözünürlük çok da yüksek olması gerekli bir şey değildir.. HD'nin ilk başlangıcı 720p dir. Bu da otuz küsür inçlere kadar net bir görüntü sağlar. Kaldı ki AA kırık kenarları yumuşatmak için vardır. Siz 23" (xwide değil) monitör de 1280 * 768 çözünürlükte AAx16, ve 32x anisotropide ve high texture (yüksek doku), shader3, Dx10 açık, shadow high (gölge), HDR ve BLOOM efekti açık ve MAX particle and post effectli bir oyun oynadığınız zaman görüntünün playstation gibi olduğunu göreceksiniz. Sandığınız gibi 1900 lerde çözünürlüklere çıkarıp diğer etkileri düşürmektense diğer etkileri sona dayayıp çözünürlüğü düşürün. (minimum wide monitör için 1280 x 800 tabi ki). Farkı göreceksiniz

NOT: Kusura bakmayın çok yabancı terimli kelimeler kullandım ama oyunlarda öyle geçiyor diye Türkçesini yazmadım. Kusura bakmayın.

Ben çözünürlüğü 1900 e getirip bütün ayarları high yapıp, AAx16, ve anisotropic de en az orta seviyede açma taraftarıyım, ozaman düşük çözünürlüğe göre fark ediyo :D

tarihinde Ula? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik
(düzenlendi)
Ben çözünürlüğü 1900 e getirip bütün ayarları high yapıp, AAx16, ve anisotropic de en az orta seviyede açma taraftarıyım, ozaman düşük çözünürlüğe göre fark ediyo :rolleyes:

O ayarlarda oynatıyorsa zaten ne ala. Ama takılıyorsa diğer efektleri düşürmektense çözünürlüğü düşürün derim ben.

tarihinde Arma?an Pekatik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı
Ya kusura bakmayın elimden geldiğince tüm konuyu okumaya çalıştım ama size sormak istiyorum (yazdıysanız kusura bakmayın) Neden bu fiyata ekran kartı alıyorsunuz.? Almayın daha iyi :nazar:

ATI x1550 kullandığım ve bütçem buna elverdiği için.

Dün bir Point of View 9800GT 1024mb 128bit bir kart denk geldi bir arkadaştan. Bilgisayarcı arkadaşı bir internet kafe için topladığı bilgisayarlar, kafe açılışı iptal olunca elinde kalmış. Kullanılmamış ama açılmıştı. İçime sinmedi 150 Liraya vereyim falan dedi, fiyat aralığını da bilemediğim için almadım. Kart halen duruyor ama?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
ATI x1550 kullandığım ve bütçem buna elverdiği için.

Dün bir Point of View 9800GT 1024mb 128bit bir kart denk geldi bir arkadaştan. Bilgisayarcı arkadaşı bir internet kafe için topladığı bilgisayarlar, kafe açılışı iptal olunca elinde kalmış. Kullanılmamış ama açılmıştı. İçime sinmedi 150 Liraya vereyim falan dedi, fiyat aralığını da bilemediğim için almadım. Kart halen duruyor ama?

Satışı durmuş. 9800GT'ler zaten çok eski modeller değil mi ya?

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Bilemiyorum. Pek anlamam donanımdan ama eskiden beri forumlarda adına rastlamıştım, satan adamın tavrı hoşuma gitmediğinden almamıştım. Almıyım bari. Şu hizlial.com 'dan kombiyi alayım da oradan alacağım 50 TL puanı da ekleyip biraz daha artırabiliriz bütçeyi galiba. 200 civarı.

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik
Bilemiyorum. Pek anlamam donanımdan ama eskiden beri forumlarda adına rastlamıştım, satan adamın tavrı hoşuma gitmediğinden almamıştım. Almıyım bari. Şu hizlial.com 'dan kombiyi alayım da oradan alacağım 50 TL puanı da ekleyip biraz daha artırabiliriz bütçeyi galiba. 200 civarı.

9800 için GT değilde GTS veya GTX olsa alınabilirdi. Oyun oynuyacağım diyorsanız en az 400 lira verecekseniz ekran kartına. Sonraki 4 yıl ekran kartı almayı unutacaksınız. Millet playstation'a o kadar para verip alıyor onlar da 4-5 sene kullanıyorlar. Siz 150-200 liraya aldığınız kartı 2 yıl sonra tekrar değiştirmek isteyeceksiniz. Gene aynı paraya gelecek. O zaman 2 yıl daha x1550 kullanın 2 yıl sonra biriktirdiğiniz parayla düzgün bir kart alın :)

Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt
O ayarlarda oynatıyorsa zaten ne ala. Ama takılıyorsa diğer efektleri düşürmektense çözünürlüğü düşürün derim ben.

Doğrudur :) her zaman için en üst seviyede oynatacak bir kart takılı kasada,böyle bir takıntım var :D Resedent evil 5 i oynamamıştım dün yükledim dediğim ayarları uyguladım,oyunda güzel bir özellik var (keşke bütün oyunlarda olsa) oyundan önce istediğiniz ayarlarda oyun içinde kaç fps alabileceğinize bakıyorsunuz menüden...60 fps alacağını görünce :D oyuna başladım.

9800 için GT değilde GTS veya GTX olsa alınabilirdi. Oyun oynuyacağım diyorsanız en az 400 lira verecekseniz ekran kartına. Sonraki 4 yıl ekran kartı almayı unutacaksınız. Millet playstation'a o kadar para verip alıyor onlar da 4-5 sene kullanıyorlar. Siz 150-200 liraya aldığınız kartı 2 yıl sonra tekrar değiştirmek isteyeceksiniz. Gene aynı paraya gelecek. O zaman 2 yıl daha x1550 kullanın 2 yıl sonra biriktirdiğiniz parayla düzgün bir kart alın :)

Bencede biraz para biriktirip yada vatan bilgisayar gibi bir firmadan taksitli alışveriş imkanıyla daha üst düzey bir karta bakıp uzun süre kullanma seçeneğinide düşünebilirsiniz.Keşke eski kartımı 2 ay kadar önce satmamış olsaydım :) 2. el de kart bakılabilir bilgisayar forum sitelerinde.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Katılıyorum :D

Ha hizlial'dan alacağın 50tl ve üstüne 150tl daha verirsen, bi üst sınıfa geçebiliyoruz :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Zafer ne yapacaksın ekran kartını... Git doğal gazını bağlat sen...

Yok mu ekran kartın.. ?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Arkadaşlar 400-500 e falan kart olmaz...Yazık günah.Bu paralar verilmez.2007 den beri aynı kartı kullanıyorum ve hala da kart alma ihtiyacı duymuyorum. hd3800 kart var bende..siz de alın bir 4850 kullanın.

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik
Arkadaşlar 400-500 e falan kart olmaz...Yazık günah.Bu paralar verilmez.2007 den beri aynı kartı kullanıyorum ve hala da kart alma ihtiyacı duymuyorum. hd3800 kart var bende..siz de alın bir 4850 kullanın.

Bu 2007 model HD3800 Assasins Creed Oynatıyor mu?

Oynatıyorsa Counter strike grafikleri ile mi oynatıyor?

"Assasins Creed Brotherhood nedir yaa?" diyorsanız zaten size o kart yeterlidir.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Şuanda 4850 tüm oyunları tatmin edici şekilde oynatır.Yok ben tatmin olamıyorum diyorsanız daha büyük kartlara bakmanız lazım mesela 5750 gibi..

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik
(düzenlendi)
Şuanda 4850 tüm oyunları tatmin edici şekilde oynatır.Yok ben tatmin olamıyorum diyorsanız daha büyük kartlara bakmanız lazım mesela 5750 gibi..

thg testlerine göre 120$'a 6770 varken 4850 alınmaz diyor.

http://donanim.thgtr.com/listeler/grafik-e...plam-performans

Önerdiğim 6770, sizin büyük dediğiniz 5750 de çok rahat geçer. Buna da şurdan bakabilirsiniz.

http://donanim.thgtr.com/listeler/grafik-e...est-performansi

tarihinde Arma?an Pekatik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederim.

Zafer ne yapacaksın ekran kartını... Git doğal gazını bağlat sen...

Yok mu ekran kartın.. ?

Tamam abi.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...