İçeriğe Yönlendir

Mavi Ekran Ve Windows Gezgini Durduruldu Hatası

H.Cenk Bayrakçı

Recommended Posts

H.Cenk Bayrakçı

Selamlar,

İki gündür bilgisayarımda birşeyler aratırken ya da örneğin d: sürücüsüne girmeye çalıştığımda "windows gezinmeyi durdurdu" ya da "windows gezgini durduruldu" hatası alıyordum ve bugün makinede mavi ekran görünüyor. Birkaç kez yeniden başlatıp güvenli modda açtım, virüs taraması yaptırdım, ancak makine bir işlemi yapamayıp yarıda kalıyor, ya mavi ekran çıkıyor-yeniden başlıoyr ya da program kapatılıp masa üstüne dönüyor, büyük ihtimalle virüs ama tarama yapamıyorum, ne önerirsiniz? Format mı?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Makina donup kalıyorsa ya Ram'den yada işlemci fanından yapar. İçini açıp toz kontrolü yapsanız ?

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Makinem dizüstü, donma yok, programların çalışması ilginç biçimde duruyor. Ve windows bunu mesaj olarak söylüyor, işletim sistemim windows 7 home basic...

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Laptopu hareket ettirip sarsıntı ile diskin tam orasına gelen yerinde sektör hatası olduysa yapabilir. Disk doktor ile şöyle iyice bir bad sektör temizliği yapın. Bu donmalar ısı kaynaklı ya da ram kaynaklı da olabilir. Anakart çatlamış tarzı şeyler de olabilir. Ama önce diskten başlayın. chkdsk yapın en basitinden.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

üstadım makinende sorun yok.işletim sistemi win7 göçmüş.en temiz işlem yedeklerini al.sistemi yeniden yüklerken komple sil sonra ikiye böl ve devam et.driver hatasız şekilde kurmaya çalış sonra prğramları kur.ekran kartını yüklemeden önce ki ekran kartı ati ise özellikle frema work 2 ve 3 serisini yükle hatta bunları şimdiden indir yedeğini al.sonra ekran kartını yükle.birde explorer 9 versiyonu indir onu yükle.virüs proğramını yükle.yedeği aldığın diski yada flash diski tak virüs taraması yap.sonra bilğilerini kopyala ve değerli ise muhakkak dvd kopyasını çıkar derim.

bu sayade hdd hem temizlenir hemde daha performanslı çalışır.hdd 250gb diye düşünüyorum.c diskinin kapasitesini oldunca yüksek tutmaya çalış.eğer yapabilirsen ram kapağını sök ve ramlerin yerlerini değiştir.öncelikle ram bacaklarını temizle.

bunları yapabilirsen uyğula üstadım.yoksa hiç uğraşma.

fanın soğutucu deliği tarafına hava tut.elektrikli süpürge olmaz havayı çektirme tozlar soğutucunun arasına sıkışır sökmek gerekebilir.hatta fan bölümü kapağı ayrı olan makina ise çok iyi vidalarını sök ve fanı fırça ile temizle.yapabilirsen fan göbeğine wd40 sık ve fanı elinle döndür.

birde makinanın modelini yazarsan ince detaylarıda aktarırım.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
üstadım makinende sorun yok.işletim sistemi win7 göçmüş.en temiz işlem yedeklerini al.sistemi yeniden yüklerken komple sil sonra ikiye böl ve devam et.driver hatasız şekilde kurmaya çalış sonra prğramları kur.ekran kartını yüklemeden önce ki ekran kartı ati ise özellikle frema work 2 ve 3 serisini yükle hatta bunları şimdiden indir yedeğini al.sonra ekran kartını yükle.birde explorer 9 versiyonu indir onu yükle.virüs proğramını yükle.yedeği aldığın diski yada flash diski tak virüs taraması yap.sonra bilğilerini kopyala ve değerli ise muhakkak dvd kopyasını çıkar derim.

bu sayade hdd hem temizlenir hemde daha performanslı çalışır.hdd 250gb diye düşünüyorum.c diskinin kapasitesini oldunca yüksek tutmaya çalış.eğer yapabilirsen ram kapağını sök ve ramlerin yerlerini değiştir.öncelikle ram bacaklarını temizle.

bunları yapabilirsen uyğula üstadım.yoksa hiç uğraşma.

fanın soğutucu deliği tarafına hava tut.elektrikli süpürge olmaz havayı çektirme tozlar soğutucunun arasına sıkışır sökmek gerekebilir.hatta fan bölümü kapağı ayrı olan makina ise çok iyi vidalarını sök ve fanı fırça ile temizle.yapabilirsen fan göbeğine wd40 sık ve fanı elinle döndür.

birde makinanın modelini yazarsan ince detaylarıda aktarırım.

Bad Sectör hatası olma ihtimali var. Ancak bundan önce sistemi tekrardan kurmanız önerilir. virüs olma olasılığıda var. Sistemi baştan yükleyin ve sorun devam ederse disk doktor kullanın.

Geçmiş olsun. İyi çalışmalar.

Not: Tüm bilgisayar kullanıcılarına Bilgisayar öğretmeni olarak tavsiyem. Laptoplardaki önemli bilgilerinizin mutlaka yedeği olsun ( tüm önemli bilgilerinizin aslında) Mümkünse 2-3 yedek alın. Dost tavsiyesi.Özellikle Laptop. Çünkü laptoplar taşınabilir özellikte olduğu için Sabit diskin bozulma ihtimali yüksek. Geçen laptop çantası elimden düştü şükür bir sorun yoktu ancak ekranı tutan bacak kırıldı bu sabit diskte olabilirdi.

Yorum bağlantısı
Alpaslan Göktaş

Bad sector için hddtune ile tam tarama yaptırıp anlayabilirsiniz. Varsa eğer low level format ve diski tamamen baştan yapılandırmak bir çözüm olabilir.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bence format atmak en doğru olanı.Çünkü bu esnada donanımsal bir sorun varsa ortaya çıkar...

Yorum bağlantısı
Arda Merve

Sürekli yeniden başlama gibi bir durum varsa genellikle donanımsal bir problem vardır.

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Virüs yok, tam bir işlem yaparken mavi ekran çıkıp sistem baştan başlıyor, herhalde hard diskte fiziksel bir hata ya da dediğiniz gibi donanımsal bir sorun var. Makineyi şubatta almıştım, projeden. Kurtarma dvd'leri ile tekrar kuracaüım,yedeklemeyi yaptım ama burnumdan geldi... NDD ya da chksdsk komut istemi ile mi yapılacak?

Yorum bağlantısı
Virüs yok, tam bir işlem yaparken mavi ekran çıkıp sistem baştan başlıyor, herhalde hard diskte fiziksel bir hata ya da dediğiniz gibi donanımsal bir sorun var. Makineyi şubatta almıştım, projeden. Kurtarma dvd'leri ile tekrar kuracaüım,yedeklemeyi yaptım ama burnumdan geldi... NDD ya da chksdsk komut istemi ile mi yapılacak?

üstad kurtarma dvd si yokmu varsa yükle.win 7 xp vista kuruluma başlarken hdd biçimlendirme işlemlerine gelirken chkdisk olayını otomatik zaten yapıyor.sorun varsa gecikmeli kurulum olur zaten.

arkadaşların dedikleri farklı proğramlar.zaman alır ama sonucu değiştirmez sadece sorun varmı yokmu anlaşılır.bu işletim sistemi kuruluncada anlaşılır zaten.bunları geçin direk kurulumu başlatın.hdd yi en güzel mantıklı test işletim sistemi kurulumudur.bundan başkası sadece içinizi ya karartır yada mutlu eder.

yedek aldıysanız direk kuruluma geçin.önceki yazdıklarımı uyğulayın.win 7 kurulacaksa firemwork işlemi gerekmiyor.xp de yapılmalı.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Cenk hocam, çift ram varsa ram'leri tek tek çıkarıp dene. Tek bi tane varsa farklı slotta dene. Olmazsa, bunca zaman düzgün çalışan alet bi anda mavi ekran a düşüyorsa... Bir HDD bakınmanın vakti geldi gibi...

Ben herkese muhaelefet olaraktan fiziksel sıkıntı diyorum, yanıma mehmet abi'yi alıyorum :)

Yorum bağlantısı
Arda Merve
Cenk hocam, çift ram varsa ram'leri tek tek çıkarıp dene. Tek bi tane varsa farklı slotta dene. Olmazsa, bunca zaman düzgün çalışan alet bi anda mavi ekran a düşüyorsa... Bir HDD bakınmanın vakti geldi gibi...

Ben herkese muhaelefet olaraktan fiziksel sıkıntı diyorum, yanıma mehmet abi'yi alıyorum :)

benide alın :D

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

üstadım modelide yazsaydın iyi olacaktı.

bilğileri alırken nasıl sıkıntı çektin.kopyalama hatasımı?yoksa yine durdurmamı?bunlarda arıza sebebi için önemli veri.

işletim sistemi hatası diyorum.hdd ye tekrardan win kurmadan görmeden asla fiziksel hata demedim.belli olmuyor çünki.çok karşılaştım.xp kurulumu hdd testi için çok iyi bir test proğramı benim için.win7 ve vista öyle değil.hele linüx hiç değil.aldırmıyor diske.çok disk düzelttim linüx sayesinde.hdd için her markanın diskmanager proğramı en güvenilir format programıdır.bahsi geçen proğramlar hdd arızalarını görmeye bulmaya yönelik olabilir ama ben şimdiye kadar bu proğramların gazabına uğrayanların pişmanlıklarını çok gördüm.tavsiyede etmem.proğram tavsiye edilecek ise tavsiye edilen kişinin bunu biliyor ve uyğulayabiliyor olması çok önemli.bu göz ardı edilir.bir win7 kurulurken disk biçimlendirme bölümün varlığını bilmeyen bir çopk kişi bütün dosyalarının gitmesini farkında olmadan win kurulurken zevkle bakıyor olarak bitmesini bekler ve sonucu hüsran olur.yazmakla bitmez.

hdd sıkıntısı olsa win gezgininden atmaz ana pencereye.yada durdurup bekleyip çalışmaz.virüs gibidir ama değil.bu tip hataları bir proğram yüklenipte hatalı kaldırıldıysa veya kurulamayıp yarım kaldi ise,driver dosyalarını etkilecek her hangi bir işlem yapıldı ise farkındada olunamayabilinir bunlar sebep olabiliyor.virüs programları dosyaları zararlı görüp işletim sistemini sapıttırabiliyor.

özellikle dll dosya hataları direkmen mavi ekran hatasına dönüşür.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Elim erip de uğraşamadım hiç, makine Acer Aspire 5732Z modeli. Çok kaliteli bir makine değil, projeden almıştık 1000 Tl civarı idi. Intel Pentium T4400 (2,2 Ghz, 800 Mhz FSB) işlemci var. 2 GB bellek, 250 GB hard diski var.15,6 " HD LCD ve Intel GMA 4500M (up to 756MB DVMT)ekran kartı var.

Kurtarma DVD'leri ile tekrar kuracağım. Windows 7 işletim sistemi var. Yedekleri alırken kopyalama hatası ile değil de, tekrar başlama yapması sıkıntı oldu benim için...

RAmlere bakayım dedim ama bu Acer'i sökebilmek için cerrah olmak lazım, arka kapak ellimde kalacak her yeri tırnaklı vazgeçtim...Bir kurmaya çalışayım tekrar olmazsa, servise diyelim...

Emektar HP sağolsun, ağır aksak da olsa hala çalışıyor, onu kullanıyorum şimdilik..

Yorum bağlantısı
Murat Küçük

Acer ların içinden back up cd si çıkmıyor.Herşey bilgisayarın içinde,HDD içerisinde gizli bölüm oluşturulmuş ve buradan fabrika ayarlarına geri dönebiliyor veya kullanıcı ayarlarını yeniden yükleyebiliyorsunuz.Bunu yapabilmek için bilgisayarı açarken ACER yazısı görüldüğü an ALT + F10 a basıp bu ekrana geçip buradan formatınızı atabilirsiniz.Fakat normal yolla format atarsanız cd ile bu bölüm kapanıyor ve bi daha kullanamıyorsunuz.Bu arada alt

f10 la formattan sonra driver larınıda kendi otomatik yüklüyor.Galiba sizdede cd yok dimi...?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Acer ların içinden back up cd si çıkmıyor.Herşey bilgisayarın içinde,HDD içerisinde gizli bölüm oluşturulmuş ve buradan fabrika ayarlarına geri dönebiliyor veya kullanıcı ayarlarını yeniden yükleyebiliyorsunuz.Bunu yapabilmek için bilgisayarı açarken ACER yazısı görüldüğü an ALT + F10 a basıp bu ekrana geçip buradan formatınızı atabilirsiniz.Fakat normal yolla format atarsanız cd ile bu bölüm kapanıyor ve bi daha kullanamıyorsunuz.Bu arada alt

f10 la formattan sonra driver larınıda kendi otomatik yüklüyor.Galiba sizdede cd yok dimi...?

Murat bey, cd ile format atarken dilerseniz imaj kısmını silmeden yine tutabiliyorsunuz. Dilediğiniz zaman yine fabrika çıkışına gelebiliyor...

Yorum bağlantısı
Murat Küçük

Bunu bilmiyordum,zaten pek de anlamam bu işlerden ama bende acer kullandığım için ve başıma geldiği için bahsetmiştim.Hatta bu özelliği bilmediğimden normal yolla format attım ve burayı kullanamadım bi daha.Yetkili servisi ve bir çok bilgisayar tamircisini aramama rağmen burayı tekrar açamayacaklarını söylediler.Ama uzun uğraşlar sonunda buldum ve bu şekilde gerektiği zamanlar formatımı atıyorum.Hiç uğraşmıyorsunuz alt+f10 ve enter dedikten sonra herşeyi kendi yapıyor driver larda dahil.

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

2-3 saattir hazırladığım DVD 'leri arıyorum bulamadım, bütün evi talan ettim neredeyse...:(

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
2-3 saattir hazırladığım DVD 'leri arıyorum bulamadım, bütün evi talan ettim neredeyse...:(

Abi bulsanda çözüm olmayacaktır :)

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

DVD'leri bulamadım, Ctrl+Alt+F10 ile makineyi tekrar kurdum. Şimdilik problem görünmüyor, sadece ekran çözünürlüğü değişti, eskiden 1280x1024'e kadar desteklenen görüntü, şu anda 1024x768'de sürücüsünü internetten bulursam tekrar deneyeceğim, makineyi şimdilik uzun süre çalıştırıp, hata olup olmadığına bakmak istiyorum, umarım uğraşmam fazla...Öneriler ve fikirleriniz için çok teşekkürler.

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Ekran çözünürlüğü düzelmiyor, çünkü tam anlamıyla yüklenmemiş sürücü. Yalnız bilgisayar yine aynı hatayı vermeye başladı. Bize servis yolları göründü...

Abi bulsanda çözüm olmayacaktır :)

Haklısın galiba Sani... :unsure:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ekran çözünürlüğü düzelmiyor, çünkü tam anlamıyla yüklenmemiş sürücü. Yalnız bilgisayar yine aynı hatayı vermeye başladı. Bize servis yolları göründü...

Haklısın galiba Sani... :unsure:

Abi dikkat ettin mi benim avatarda sakal yok :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...