İçeriğe Yönlendir

Şimdi Deprem Oldu

Uğraş Özyurt

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu
Ümit Türk yazdı:

Ben duymadım. Eşim baya hissetmiş. Komşularda ayaktaydı.

Ve o saatte bunu haber yapabilen kanal çıkmadı. 

Rasathane sitesinden teyit ettik. 

Gece haber uygulamaları falan bildirim göndermiş. Ben hissetmedim. Rem uykum ağır galiba. Göçük yok galiba

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Gece haber uygulamaları falan bildirim göndermiş. Ben hissetmedim. Rem uykum ağır galiba. Göçük yok galiba

Aynen benimde ağırdır. 17 Ağustos depremini de hissetmedim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Biz evde hissetmedik ama komşular kalkmışlar.

Düzce'de balkondan atlayanlar olmuş haberlerde yazdığına göre. Yazık.. Çok geçmiş olsun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

30-35 yaralıdan bahsediliyor pencereden atlama vakası. Biz uyandık ailecek. Telaşlık bir durum yoktu istanbulda.

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
Fatih Keskin yazdı:

İstanbul Beylikdüzü nde 9 katta hafif hissettik panik yoktu.

Hepimize geçmiş olsun

Bende aynı yerde 7.katta hissederek uyandım. Ama panik kısmı eşimde gayet aktifti. Hemen dışarı çıktık, 10 dakika sonra içeri girmeye ikna edebildim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
(düzenlendi)

04:08 de sallanırken uyandım. Allah daha kötüsünü göstermesin.

tarihinde Macit Aliyev tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz

Sarsıntıdan hemen önce uyanmıştım. 2 dk sonra sallanmaya başladık. Epey şiddetliydi ve yaklaşık 15 sn sürdü.

Kızım çok korktu, oğlum duymamış bile 😄

Deprem merkezinden bizim orası kuş uçuşu 38 km. Bu nedenle neredeyse aynı şiddeti hissettik.

Saat 06:50 deki ikinci büyük sarsıntıyı da ciddi şekilde hissettik.

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Allah daha beterinden korusun... Can kaybı olmamasına şükür... 

Bende hiç hissetmedim depremi, sabah olunca haber sitelerinde gördüm... 

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Karabük'te de iyi hissedildi. Ben ve hanım hemen kalktık büyük çocuk ranzada üst katta yatmasına rağmen hissetmemiş onu alıp depremin gerçek olduğunu okulda anlattıklarında gerçek değildir bunlar diye düşünmemesi gerektiğini ve neler yapması gerektiğini anlattık. 30 dk kadar bekledikten sonra uyumaya devam ettik. Allah daha beterinden korusun inşallah.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Cümleten geçmiş olsun, Allah esirgesin.

Bilenlere bir sorum var, diyelim ki evimiz deprem yönetmeliğine tamamen uygun, yüksek katlı bir bina. Kaç şiddetine kadar büyük bir hasar almadan dayanabilir? Merkez İstanbul ve 6 ölçeğinde olsa ne yaşanırdı İstanbul'da?

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

AFAD bildirim geldi ama deprem anında mi bi dk öncesi mi anlamadım. Sallanirken telefonda bisiler diyordu ama ondan eminim 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Depremi yaşayan herkese geçmiş olsun. Allah beterinden saklasın inşallah. 

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
Selim Bilgin yazdı:

Bilenlere bir sorum var, diyelim ki evimiz deprem yönetmeliğine tamamen uygun, yüksek katlı bir bina. Kaç şiddetine kadar büyük bir hasar almadan dayanabilir? Merkez İstanbul ve 6 ölçeğinde olsa ne yaşanırdı İstanbul'da?

Depremin siddeti kadar sarsıntının süresi de önemli. Hatta yıkıcı etkiyi süre belirliyor.

Yapilar kisa süren titreşimleri sönümleyebiliyor ama bu süre uzadıkça direnci azalıyor ve yıkılıyor.

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
Mustafa Tüfekçi yazdı:

AFAD bildirim geldi ama deprem anında mi bi dk öncesi mi anlamadım. Sallanirken telefonda bisiler diyordu ama ondan eminim 

Herkese mi gelmiş? 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Selim Bilgin yazdı:

şiddet olayı farklı.

Binalar deprem büyüklüğüne göre tasarlanmıyor. Binalar deprem ivmesine göre yapılan hesaplara göre tasarlanıyor. Bir sürü yer hareketi şekli var. Karmaşık konu. 

ama şöyle düşünün, son 450 yılda yaşanan deprem büyüklüklüklerine hesaplamalar yapılıyor. Buna göre yapılan hesaplarda da binanın göçmemesi üzerine tasarım yapılıyor. Yani canlı çıkabilme durumuna göre hesaplar yapılıyor. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Ankarada beni uyandırdı, kapılardan mobilyalardan gıcırtılar da geliyordu. Bina eski olduğundan riskli aslında. Allah beterinden korusun. Ev halkı depreme uyanmadı bu arada

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Macit Aliyev yazdı:

Herkese mi gelmiş? 

Ben seçilmiş kişi miydim nasil bişi ki o gecen tatbikatta da bi tek bana geldi evde

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Arkadaşım da hissetmiş ama oturduğu yerde raylı sistem var. Daha çok hissetmesine neden oluyor sanırım. İyi bir şey mi raylı sistem. Durmanda ileri geri yapması vs falan.  Videolarını inceleyeceğim. 

Yorum bağlantısı
Zafer Bakar

Ben uykumdan uyandım telefonu elime aldığım gibi kardeşimin odasına gittim. Ailemde geldi o sırada durdu sarsıntı. Kardeşime bu tarz durumlarda çök kapan durumunu hatırlattım adam ne dese beğenirsiniz. Abi ben bunun eğitimini aldım sıkıntı yok yat uyu dedi...

• Mutlu 8
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Uykumdan uyandırdı. Sağlam vurdu, bayağı sürdü.

Büyük artçıyı hissetmedik ama.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Mert Gülkokan yazdı:

3 katlı binanın en üst katında deprem merkezine 80 km de yakalandık istanbulda 20 katlı sitede oturanların kaçışlarını gördüm en tepedeki adamın kafayı yememesi içten bile değil

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

şiddet olayı farklı.

Binalar deprem büyüklüğüne göre tasarlanmıyor. Binalar deprem ivmesine göre yapılan hesaplara göre tasarlanıyor. Bir sürü yer hareketi şekli var. Karmaşık konu. 

ama şöyle düşünün, son 450 yılda yaşanan deprem büyüklüklüklerine hesaplamalar yapılıyor. Buna göre yapılan hesaplarda da binanın göçmemesi üzerine tasarım yapılıyor. Yani canlı çıkabilme durumuna göre hesaplar yapılıyor. 

Sonuç olarak, 13. ve en üst katta ne kadar korkmalıyım onu anlamaya çalışıyorum :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...