İçeriğe Yönlendir

Şimdi Deprem Oldu

Uğraş Özyurt

Recommended Posts

İlkay Başaran

Bina kadar yapıldığı zemininde çok büyük etkisi var. Tarım arazisi ile ana kaya siyahla beyaz gibi. Tabi tarım arazisine de çok sağlam yapılar yapmak mümkün. Ayvalıkta 350 tane fora kazık üzerine köprü yaptık. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Zemini inceleyin. zemin çok fark ediyor. 

Tamamen zemin ile alakalı, İstanbulun bazı yerlerinde bina için teminat vermediğimiz bölgeler var. 

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Selim Bilgin yazdı:

Sonuç olarak, 13. ve en üst katta ne kadar korkmalıyım onu anlamaya çalışıyorum :)

Binanin cok sallanmasi korkutucu oluyor ama guvensiz demek degil. Tam tersi darbe almamasi icin yapilmis bir esneklik bu. 3-4 sene önce marmara depreminde bizim ofis celik konstruksiyondan oldugu icin baya sallanmisti. Haliyle hepimiz korkuyoruz ama yapacak birsey de yok. 10.kattan hizlica cikamiyorsun. Cök kapan korun tek sansimiz :) Aslinda en iyisi tek katli bilemedin dubleks mustakil. Birazda bahcen varsa oraya atarsin kendini :) Alkent2000 güzel mesela, ne kadar oldu evler orda :crazy:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mert Gülkokan yazdı:

Şu an oturduğum zemin kötü 

Eskiden bataklıkmış 99 depreminden sonra sadece 3 katlı yapılıyor binalar sakaryada büyük ihtimal bizim bina yapılmadan önce zemin güçlendirme yapılmıştır

Pazar günü Düzcedeydim.. Sohbet sırasında 1 metre kazınca su çıktığı söylendi. Böyle bir zeminde kazık falan çakılmadıysa ve çok katlıysa binaların şansı yok bence. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Erdem Doğan yazdı:

Binanin cok sallanmasi korkutucu oluyor ama guvensiz demek degil. Tam tersi darbe almamasi icin yapilmis bir esneklik bu. 3-4 sene önce marmara depreminde bizim ofis celik konstruksiyondan oldugu icin baya sallanmisti. Haliyle hepimiz korkuyoruz ama yapacak birsey de yok. 10.kattan hizlica cikamiyorsun. Cök kapan korun tek sansimiz :) Aslinda en iyisi tek katli bilemedin dubleks mustakil. Birazda bahcen varsa oraya atarsin kendini :) Alkent2000 güzel mesela, ne kadar oldu evler orda :crazy:

Sallanması sallanmayıp kırılmasından iyi tabi ki, o an 10 saniyede bin türlü hesap yapıyor insan işte, bir de küçük çocuk olunca...

İlk anda çıkmaya çalışmak filan akıl kârı değil, merdivende ezer insanlar birbirini zaten Allah korusun.

Alkent olmaz belkent olur, o da olmazsa köyde tarla olur, bence de en iyisi bahçe içi maks. 2 kat, en azından bahçeye çıkarken izdiham olmaz. :D 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mehmet Ozyurek yazdı:

Zemini inceleyin. zemin çok fark ediyor. 

Tamamen zemin ile alakalı, İstanbulun bazı yerlerinde bina için teminat vermediğimiz bölgeler var. 

Depremin etkisini arttırıyor o kadar büyük etken zemin. 

Yönetmeliğe uygun betonarmeler, 40 50 yıllık ve berbat işçilikle yapılmış, standardın çok altındaki binalar gibi tost olmaz. 5 katlı bina 1 kat yüksekliğine düşmez yani yaşam alanı kalır. Bina oturulamayacak duruma gelse de içinden canlı çıkma ihtimali oldukça yüksek. Kazada talaş olmuş ama içindekilerin canlı kaldığı arabalar gibi.

Japonyadaki gökdelenlerde deprem esnasında sına yakın katlardaki klozetin içindeki su etrafa saçılıyordu videoyu bulursam atayım. 

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Selim Bilgin yazdı:

Cümleten geçmiş olsun, Allah esirgesin.

Bilenlere bir sorum var, diyelim ki evimiz deprem yönetmeliğine tamamen uygun, yüksek katlı bir bina. Kaç şiddetine kadar büyük bir hasar almadan dayanabilir? Merkez İstanbul ve 6 ölçeğinde olsa ne yaşanırdı İstanbul'da?

Deprem yaşayanlardan biri benim Boluda aylarca çadırda kaldık bina kadar zeminde önemli İzmir'de yıkılan binalar maalesef zeminin zayıf olduğu Bayraklıdaydı.

Birde Merdivenlerden uzak durun uzmanlarda bunu belirtiyorlar.

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mehmet Ozyurek yazdı:

Pazar günü Düzcedeydim.. Sohbet sırasında 1 metre kazınca su çıktığı söylendi. Böyle bir zeminde kazık falan çakılmadıysa ve çok katlıysa binaların şansı yok bence. 

Babamların ev denize 25 metreydi. 2 metreden tatlı su çıkıyordu. 20 sene bahçeyi suladık.

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Zafer Bakar yazdı:

Ben uykumdan uyandım telefonu elime aldığım gibi kardeşimin odasına gittim. Ailemde geldi o sırada durdu sarsıntı. Kardeşime bu tarz durumlarda çök kapan durumunu hatırlattım adam ne dese beğenirsiniz. Abi ben bunun eğitimini aldım sıkıntı yok yat uyu dedi...

Abisinin kim olduğunu bildiğimiz için şaşırmadık 😀

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Ben seçilmiş kişi miydim nasil bişi ki o gecen tatbikatta da bi tek bana geldi evde

Geçen tatbikatta bana 3 saat sonra bildirim geldi. Ama bu sefer hiç gelmedi. Bildirim tam 04:08 de mi geldi ya önce mi?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

2007 deprem yönetmeliğinden önce yapılan binalar bir tık riskli

1998’den önce yapılanlar daha çok riskli. 

burada bir detay daha var. 1998’den önce yapılan binalarda kontrol denen sistem yok. Müteahhit ne kadar insaflıysa mantığı işliyor. 2007’ye kadar olanlarda kontrol bir nebze var, 98’e göre çok daha iyi. 

kısacası 2005’ten sonra yapılmış binada oturuyorsanız bina yıkılsa bile içinden canlı çıkarsınız muhtemelen. Burada yine yapılırken müteahhitin insafı önemli

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Macit Aliyev yazdı:

Geçen tatbikatta bana 3 saat sonra bildirim geldi. Ama bu sefer hiç gelmedi. Bildirim tam 04:08 de mi geldi ya önce mi?

Sallanırken ekranı gördüm 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

bu arada yapı denetim kanunu 2020’de çıktı. 98 öncesi derken aslında bunu kastettim. 2000 öncesi riskli diyelim

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

bu arada yapı denetim kanunu 2020’de çıktı. 98 öncesi derken aslında bunu kastettim. 2000 öncesi riskli diyelim

Şu filmdeki eve hastayım. Böyle bir evde oturacaksın. İnsanın ömrü uzar. Ne meraklıyız betona..

https://www.beyazperde.com/filmler/film-44422/

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
İlkay Başaran yazdı:

Şu filmdeki eve hastayım. Böyle bir evde oturacaksın. İnsanın ömrü uzar. Ne meraklıyız betona..

https://www.beyazperde.com/filmler/film-44422/

Bu eve akşam dönerken yoldan aniden bir şey geçer. Ne geçtiğini anlamazsın ama hissedersin. Sonrasını biliyorsunuz zaten. 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bu eve akşam dönerken yoldan aniden bir şey geçer. Ne geçtiğini anlamazsın ama hissedersin. Sonrasını biliyorsunuz zaten. 

Blair cadısı 2 blok ötede oturuyor.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Depremin hatırlattığı bir durum var.

Benim de ihmalim var bu durumda. Olası bir sarsıntıda devrilebilecek mobilyaları duvara sabitlemek gerekiyor. Çocuk odasıyla yatak odasındaki dolaba demir büktürüyorum. Akşam duvara sabitleyeceğim. Sizlerin de evinde muhakkak sabitlenmesi gereken eşyalar vardır. Aklımızda bulunsun önlemimizi alalım.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İlkay Başaran yazdı:

Blair cadısı 2 blok ötede oturuyor.

seni tanısa melek olurdu

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Çağlar Bayur yazdı:

seni tanısa melek olurdu

Geçen akşam tenekede tavuk yaparken çıktı geldi. Yasladık metili cadıya. Ben karıncalarla konuşacam dedi gidiş o gidiş.

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Deprem olunca ev halkını sakinleştirme metodum.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Dask konut yapıyor millet şimdi :P 

Teravi olsa camiler taşardı :D 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Selçuk Bakış

Şimdi baya sallandık, merkezi neresi acaba

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Maraş Pazarcık ve 7,4 diyor. Allah'ım kimseyi zorda koyma. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...