İçeriğe Yönlendir

Akü Kutup Başı Sökülürse Neler Değişir?

Fatih Bayram

Recommended Posts

Fatih Bayram
Lpg'de arıza lambası yanıyorsa bu sensörün arızalandığını göstermezki hocam...

Onu biliyorumda abi ,bizim lpg ciyi buna ikna edemiyorum...

Kalibrasyonla ilgili sıkıntı var,adam herşey diyor,

Sakarya'da başka milano bayisine gittim,durumu anlattım,tekrar kalibrasyon yapmak istiyorum dedim...

Ooo sen buna şükret tarzı yaklaşımla,kaputu açtı,titreme yok,herşey iyi gözüküyor falan dedi,makinaya bağlamadan :D

Geçen yıl Bolu'da arıza ışığına bağlı olarak gittim,fordlar yakıyor falan...ama hepsi fordlar yakar bunu söylüyor...

Eeee yakmayan yakmıyor diyorum,cevap hazır;

-eninde sonunda o da yakar...

Ne söylesen öyle değil,şundan,bunlar böyle,vs...cevap bol...

Kısacası Milano mu sorunlu,ben mi sorunlu ustalara denk geldim bilemiyorum :D

O kadar usandım ki,araç alsam 500 liraya 10 taksit deseler taktırmam :lol:

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Abi Sani de sende iftara gideceksiniz Sani şu ELM327 yi atmadıysa yada satmadıysa bi diz üstü bulun orada bakın arıza kodu neymiş lambda değeri ne olmuş sensör cortlamış mı cortlammış mı :D hazır servis müdürü Çağlar Bayur da var :D teşhisi koyun Servet abi de sensörü değişsin :lol: nasıl kurdum kadroyu :D

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Abi Sani de sende iftara gideceksiniz Sani şu ELM327 yi atmadıysa yada satmadıysa bi diz üstü bulun orada bakın arıza kodu neymiş lambda değeri ne olmuş sensör cortlamış mı cortlammış mı :D hazır servis müdürü Çağlar Bayur da var :D teşhisi koyun Servet abi de sensörü değişsin :lol: nasıl kurdum kadroyu :D

İyi fikir, benim ELM duruyor, iftarda deneyelim, orada da çağlar abi'ye vereyim. Onun daha çok işine yarar.

Sen gelmeyecek misin Mıustafa?

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
Hocam, atla istanbul'a gel :)

Bakalım burada halledemezsem,istanbul'a gelebilirim,gelirim de istanbul'da bu sorunu kim-neresi çözer? :D

Abi Sani de sende iftara gideceksiniz Sani şu ELM327 yi atmadıysa yada satmadıysa bi diz üstü bulun orada bakın arıza kodu neymiş lambda değeri ne olmuş sensör cortlamış mı cortlammış mı :p hazır servis müdürü Çağlar Bayur da var :p teşhisi koyun Servet abi de sensörü değişsin :p nasıl kurdum kadroyu :lol2:

Tamam bakalım,benim lpg ci beni hangi oranda keklemiş,anlarız :D

Haa valla herkes orda,kimi arızayı bulur,kimi söker, kimi takar.... :D:good1:

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
(düzenlendi)

Elimde arıza lambası yakmayan bir sensör var da :lol2: soketi uymuyor Emmi yoksa denerdik sensör tırtlamış mı diye :D sensör kısmı kablosu vs aynı sen tut soketi değiş :D fazladan bir sürü para iste :p

tarihinde Mustafa T tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
Araban kaç binde Fatih... ?

165 falan abi...Hayırdır,korktum şimdi,cortladı falan deme de :D

Elimde arıza lambası yakmayan bir sensör var da :) soketi uymuyor Emmi yoksa denerdik sensör tırtlamış mı diye :i-ih2: sensör kısmı kablosu vs aynı sen tut soketi değiş :crazy: fazladan bir sürü para iste :kafa:

Öhöm öhöm...

Yorum bağlantısı
Tunç Tunçdemir
Sensorun arızalı olmadığına, cheater falan gerekmekdiğine en azından hepimiz ikna olduk. PC bağlantısının sonuçlarını 4 gözle bekliyoruz :(

Sani bey,

Siz ve bazı arkadaşların anlamadığı veya yanlış yorumladığı bir noktayı tekrar açıklamakta fayda var. Sensor arızalı diye cheater takılmaz zaten,ayrıca arızalı sensore de cheater takılmaz,cheaterın görevi sensore gelen hatalı gaz karışımının verisini ,doğru gaz karışımı geliyormuş gibi göstererek beyne gönderir, böylece fakir karışım oluşması engellenir.

Fatih bey ile benim 15-20 gün önce telefon görüşmemde zaten aracın motor arıza ışığının lambda sensör arızasından dolayı yandığını belirtmişti.Burda kasıt lambda sensörünün kendisinin arızalı olması değildir, sensorun okuduğu gazın yanlış değerlerde olmasıdır.

Birde anlamadığım birşey var ; neden insanlar cheatera bu kadar nefretle bakıyor :)

yok cheater çözüm olmaz, chetaer gerekmez falan gibi bir ton laf yazıldı. Yahu Allah için aranızda hiç kullanan varmı ki bu kadar karşı çıkılıyor.

Bu arada Sani bey, lütfen yanlış anlaşılmasın bu lafım size değil genel anlamdadır.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Tunç bey, bizim anlamadığımız lambda sensörünün arızalı olduğu nerede ortaya çıktı? Yani arızalı ise benzinde de yapması gerekmez mi?

Cheater takmak sorunu çözmez, sadece gizler. Sizce ne kadar doğru?

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
Tunç bey, bizim anlamadığımız lambda sensörünün arızalı olduğu nerede ortaya çıktı? Yani arızalı ise benzinde de yapması gerekmez mi?

Sani,

Lamda sensörü benzinde arıza ışığı yakmıyor,lpg de yakıyor,lpg ci bilgisayara bağlayınca gözüküyor...

Bilgisayarla veya akü vasıtasıyla söndürmezsek,benzinde de,lpg de de yanıyor...

Aküyü söküp benzinde dolaşınca 2-3 gün arıza ışığı yanmadı,lpg ye geçtim 3-5 km.sonra yandı...

Ben tam anlatamadım herhalde...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tunç Tunçdemir

:(:)

Haklısınız Sani bey,sizin bilmediğiniz bir görüşmemiz vardı fatih beyle.

Fatih bey ile bizim telefon görüşmemizde (15-20 gün önce) fatih bey bana bildirmişti. Burda arızalı olan sensör değil zaten. Burda aracın lpg li olmasından dolayı çıkan egzost gazının içindeki O2 miktarı farklı olduğundan lambda sensörü aracı arızaya geçiriyor, yani beyin hava ile yakıt oranını fakir yönde değiştirip arızayı başlatıyor.. Cheater takıldığı zaman lambda sensörü bu yanlış gazı algılamayıp beyne doğru karışım olduğunu bildiriyor ve bir problem kalmıyor.

Sorunu gizleme konusuna gelince, zaten LPG den dolayı egzos gazının değerlerinin benzinden farklı olması doğaldır.Aslında lpg karışımında bir sorun olmasa bile lambda er yada geç aracı fakir karışıma geçirecektir. Araç fakir karışım moduna geçtiği zaman fatih beyin yaşadığı rölanti problemi, gaz yememe vs bir ton problem ortaya çıkacaktır.

Fatih bey bana bu problemi telefon ile ilk bildirdiğinde sadece aküyü çekip beyni resetlemesini ve sonrasında aracı sadece benzinde kullanmasını söylemiştim. Burda amaç lambda sensörünün doğru ölçüm yapıp yapmadığını görmekti. Fatih bey benzinde kullandığı süre içinde hiçbir problem yaşamadı, ancak LPG ye geçer geçmez problem başladı. Zaten benim görmek istediğim buydu. Yani lambda çalışıyor

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Yok hocam, çok güzel anlatmışsın bence.

Aküyü sökünce, araç fabrika ayarlarına dönüyor. Herşey resetleniyor. Benzinde düzgün çalışıyor ve ışık yakmıyor. LPG'ye geçince muhtemelen kalibrasyon hatası olduğundan zengin fakir karışım hatası veriyor ve motor ışığını yakıyor. Tabi harita bozulunca araç saçmalıyor sonrasında benzinde de kullanılsa düzelmiyor.

Akü söküldükten sonra lambda da yine sorun olsa, ilk çalıştırılıştan itibaren ışığı yakardı bence.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
165 falan abi...Hayırdır,korktum şimdi,cortladı falan deme de :(

Öhöm öhöm...

Sonuçta kalibrasyonun bozuk gibi görünüyor ama 165 binde olan oksijen sensörünü değiştir.. Ortalama sağlıklı ömrünün 100 bin km olduğu söyleniyor..

Yakıt tüketimin ve rolantin olumlu yönde etkilenecektir...

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
Sonuçta kalibrasyonun bozuk gibi görünüyor ama 165 binde olan oksijen sensörünü değiştir.. Ortalama sağlıklı ömrünün 100 bin km olduğu söyleniyor..

:nazar:

Yorum bağlantısı
Tunç Tunçdemir

Bırak abi değiştirmesin, lambdanın üstüne bir solungaç taksın bütün problem çözülür :blink::D

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
Bırak abi değiştirmesin, lambdanın üstüne bir solungaç taksın bütün problem çözülür :blink::D

:)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Devre yanıltıcı bu mudur?

Tunç bey tesadüfen birşeyler bakarken buna rastladım...

Bu bizim aradığımız aparat mıdır?

Birde bunun montajının yapılmasını herhangi bir usta becerebilir mi?teşekkürler...

Hala aynı yerdesin hocam :)

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
Hala aynı yerdesin hocam :D

Niye ki... :D

Burdaki usta zaten kalibrasyonu ayarlayamayan...

Sakarya ya da gitmedim henüz...

Bu aparat arıza ışığını engellerse büyük ihtimalle marş sorunum çözülür...inşallah diyelim...

Yorum bağlantısı
Tahir İlter
Niye ki... :good1:

Burdaki usta zaten kalibrasyonu ayarlayamayan...

Sakarya ya da gitmedim henüz...

Bu aparat arıza ışığını engellerse büyük ihtimalle marş sorunum çözülür...inşallah diyelim...

İnşallah Abi :D :D

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
Ben hala kalibrasyon diyorum. Lambda masum :good1:

Düşündüm,düşündüm ben de kalibrasyon olayına ikna oldum... :D

Sani benim usta beni öyle bi kafalamış ki,kesinlikle kalibrasyondan değildir fikri ben de kemikleşmiş... :D

2-3 gün içinde bi aksilik çıkmazsa Sakarya daki Milano bayisine gidip sıfırdan kalibrasyon yaptırıcam...

Sonra da lamda sensörünü benim ustaya hediye edicem :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...