İçeriğe Yönlendir

Focus 1 - Kalorifer-klima İle İlgili Herşey

Uğur Koçyiğit

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Rolantide çalıştırıp kompresörü gözleyin. devreye girip çıkıyor mu bakın...

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
İlker Coşkun
İlk sayfadan itibaren okumama rağmen ( iki kişinin sorması ile ) henüz klima dezenfekte spreyinin kullanımı konusunda bir bilgi verilmemiş. Bilen arkadasların bu konuda ayrıntılı bir şekilde izah ederse sevinirim. http://shop.wurth.com.tr/klima-temizleme-spreyi-300ml sitede ürün var ancak tam olarak kullanımı konusunda bilgi eksik, en azından benim için.

Teşekkürler

Ben hepsiburada dan aldım klima temizleme sprey'ini. Hava gelen her kanala sıktım. İlk birkaç gün güzel bir portakal kokusu geldi. Şimdilerde herhangi bir problem yok. İşe yaradığını düşünüyorum. Bana 8.50 tl'ye geldi. Bu kadar fazla para vermenize gerek yok bence.

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Çağlayan Engin

Merhaba benim aracımda klimayı içerdeki havayı çevirme pozisyonunda çalıştırdığım zaman ,polen filtresi takılan kutunun birleşim yerlerinden hava kaçırıdğını farkettim bu normalmidir.

Yorum bağlantısı
Başar Mert

Ya arkadaşalar benim bu sorun kimsenin başına gelmedimi, klimayı açınca araba gazdan niye atarki ya özellikle 3000 devirden sonra falan bugün babam gaz taktırdığım yere götürdü bilgasayara takıp bakmışlar ayarlarını yapmışlar çok yüklenincede klima açık olmasada atıyordu şimdi o gitmiş ama klimayı açınca yine atıyormuş bugün yoğun oldukları içinde sabah getirinde detaylı bakalım demişler anlamadımki neye bakacaklar neden olur bu sorun yaa.

Birde ilk başlarda yoktu ama kışın klimayı açmadanda yapıyodu sadece havalandırma açıkken hırıldı geliyo ayarı arttırdıkça 4 te falan çoğalıyor iyice helikopter pervanesi gibi mubarek :) sıkıntı nedir sizce

Yorum bağlantısı
Talip bey bende aynı durumdam muzdaribim. Acaba gazdan mı dedim gazdan benzine geçtiğimde de yapıyor. Rolanti sensörünü temizlettim yine değişmedi. Bakalım birde yazılım eklettirecem. İşe yararsa size bildiririm. Arkadaşlarında yorumlarını bekliyorum bu konuda. Çünkü hakikaten çok rahatsız edici bir durum.

Klima açıldığında fanın ikinci kademeye geçip çalışması lazım. Öncelikle bu şekilde fanınızı kontrol ettirin. İkincisi ben buji kablomdaki arızayı klima çalışınca rolantinin dengezileşmesi ile saptadım. Aracın rolantisi durmaya yakın iyice düşüp motoru sallayarak tekrar düzelir hareketler yapınca ve kalkarken devir takılıyor gibi bir his alınca buji kablosu şüpheliler arasına girdi ve sorun ondan çıktı. Bugün değişim yapıldı ve trafikte rolanti düşmesi sorunu ortadan kalktı. Klimanın devreye girdiğini duruken anlayabiliyorum ama rahatsız edici boyutu ortadan kalktı. Ayrıca kalkışlarda ve hızlanmada hiç bir sorun yok.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

HAvalandırma motoru hız ayarının, klima ile ilgisi yoktur, ya polen filtresi tıkalı ya da hava kanalına yaprak vs. girmiş?

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
HAvalandırma motoru hız ayarının, klima ile ilgisi yoktur, ya polen filtresi tıkalı ya da hava kanalına yaprak vs. girmiş?

Çağlar Bey,

Eğer yaprak girdiyse nasıl çıkarılır? Bende de bir hırıltı var. Polen filtresini değiştirdim ve ordan elektrik süpürgesi tuttum ancak önünde koruma olduğu için çok fazla başarılı olamadım. Hatta polen filtresiz de denedim, hışırtı devam ediyor. Sanki içerden biryerden tutsam daha iyi olacak ama havalandırma ızgaralarını çıkarmak lazım sanırım. Bizim ki incir yaprağı herhalde. Bir senedir, kuruyup , parçalanmadı, nasıl bir yapraksa geçen seneden beri çıkaramadım içinden fanı son hıza getirerek:))

Saygılarımla.

tarihinde Evren ?skent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Klima açıkken devirlenmede kesiklik yaşıyorum, her viteste hissediliyor ve gaza çok yüklenmesem de farkedebiliyorum bu kesikliği. düşük devirde tekleme problemi nedeniyle bobin, buji kablosu ve bujim orjinalleriyle yeni değişmişti zaten, ancak klima açıkken olan bu tekleme benzinde de oluyor, sizce neden yapar bunu, en çok 2. viteste normal hızlanırken farkediliyor, 2 bin, 3 bin ve 4 bin devir civarında birer kez silkeleme yapıyor. yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

Yorum bağlantısı
Klima açıkken devirlenmede kesiklik yaşıyorum, her viteste hissediliyor ve gaza çok yüklenmesem de farkedebiliyorum bu kesikliği. düşük devirde tekleme problemi nedeniyle bobin, buji kablosu ve bujim orjinalleriyle yeni değişmişti zaten, ancak klima açıkken olan bu tekleme benzinde de oluyor, sizce neden yapar bunu, en çok 2. viteste normal hızlanırken farkediliyor, 2 bin, 3 bin ve 4 bin devir civarında birer kez silkeleme yapıyor. yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

Klimanın devreye girdiğini ve çıktığını hissediyorsunuz muhtemelen. Teklemeden ziyade yığılma ya da aracın ileri atılması şeklinde ise hissettiğiniz; hemen herkes normal bir durum olduğunu söyleyecektir. Ne de olsa klima motora güç bindiriyor diye. Bence bir yerlerde aksaklık var ama bu fandan mı(tek kademe çalışması) , aküden mi? alternatörden mi? Yoksa değişen orjinal parçaların bile aslında çok iyi taklit edilmiş yan sanayi olmasından mı kaynaklanır, derinlemesine araştırılması gereken bir konu. 4.000 d/d'den sonra bu kesiklikleri hissetmemeniz lazım çünki, klima devreden çıkıyor diye biliyorum 4.000'den sonra.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

klima ek yük getirince, henüz arızasını tam belli etmeyen bir ateşleme sistemi parçası sukoyveriyordur.

Yaprak vs. kaçmışsa, sabırla atmasını, bir yere sıkışmasını beklemeli , veya torpido yanından içeri süzülüp, havalandırma borusunu kanırtıp çıkarıp ordan çıkması da sağlanabilir.

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Kesinlikle çağlar abinin dediği gibi ateşleme elemanlarının birisi su koyvermeye başlıyor diye düşünüyordum bende ama 2 hafta önce hepsini orjinaliyle değiştirmiştim, buji, buji kablosu ve bobin dışında bakılabilecek ateşleme elemanı varmı bilmiyorum, ama normal değil bu silkelemeler, daha önceden yoktu ve kullandığım babamın focusta da yoktu, bir yerde bi sıkıntı var. 2. viteste 2binden 4bine çıkana kadar en az üç kez motorun silkelemesi normal değil. hatta bu silkeleme yada tekleme 5. viteste 110 km\h sabit hızda ve düz yolda giderken bile hissedilebiliyor.

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Ani hızlanmalarda ve yüksek devirde klimayı devreden çıkaran sistem bozulmuş da olabilir belki, klima bir çalışıp bi devreden çıkıyor da olabilir belki, ama soğutmasında bir zayıflık yok.

Kompresör sıkışmış olabilir mi ?

asıl merak ettiğim normal bir durum olup olmadığı aslında, biraz araştırdım diğer forumlarda da kimisi klima açıkken böyle silkelenmeler olur demiş ama cruise kontrole bağlamışlar birazda bu durumu, bana normal gelmiyor klima böyle çalışmamalı.

Yorum bağlantısı
Ali Toprak
(düzenlendi)

Dün aracıma klima gazı bastırdım.İlk önce gazı tam almadı daha sonra klima hortumlarından birini söktü içinden bir parça çıkardı.Sonraki denemede tam 740 gr gaz dolduruldu.+4.5 derece hava üflüyor klimam çok mutluyum çok. :blink::) :) :)

tarihinde Ali Toprak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bey,

Eğer yaprak girdiyse nasıl çıkarılır? Bende de bir hırıltı var. Polen filtresini değiştirdim ve ordan elektrik süpürgesi tuttum ancak önünde koruma olduğu için çok fazla başarılı olamadım. Hatta polen filtresiz de denedim, hışırtı devam ediyor. Sanki içerden biryerden tutsam daha iyi olacak ama havalandırma ızgaralarını çıkarmak lazım sanırım. Bizim ki incir yaprağı herhalde. Bir senedir, kuruyup , parçalanmadı, nasıl bir yapraksa geçen seneden beri çıkaramadım içinden fanı son hıza getirerek:))

Saygılarımla.

Benim yaprak hala duruyor. Öndeki ızgaralardan içeri rainbow'un ucunu sokup, şöyle bir çekmek istiyorum ama ızgaraların ne yöne çıkacağını bilemediğim için zorlamak istemedim.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Anıl Karaca

Arkadaşlar Focus I 1.6 HB 5k 2004 model aracım var.

Aracı 2010 aralıkta aldım. Ara sıra klimayı çalıştırdım fakat soğutmadığını fazla önemsememiştim. Şuan normal hava üflüyor.

Klimanın gazını kontrol ettireceğim. Bunun dışında klimada kontrol edilmesi gereken bir durum varmı ?

Ankara'da şaşmazda tavsiye edebileceğiniz bir yer varsa özel mesajla bana iletebilirmisiniz.

Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Ali Toprak
Filtreyi çıkarmış.. geri takmıştır muhtemelen..

Parçayı tekrar taktı diye yazmayı unutmuşum kusura bakmayın.Malzemeyi bir spreyle temizleyip tekrar taktı.

Yorum bağlantısı
Mesut Uçar_2
Kesinlikle çağlar abinin dediği gibi ateşleme elemanlarının birisi su koyvermeye başlıyor diye düşünüyordum bende ama 2 hafta önce hepsini orjinaliyle değiştirmiştim, buji, buji kablosu ve bobin dışında bakılabilecek ateşleme elemanı varmı bilmiyorum, ama normal değil bu silkelemeler, daha önceden yoktu ve kullandığım babamın focusta da yoktu, bir yerde bi sıkıntı var. 2. viteste 2binden 4bine çıkana kadar en az üç kez motorun silkelemesi normal değil. hatta bu silkeleme yada tekleme 5. viteste 110 km\h sabit hızda ve düz yolda giderken bile hissedilebiliyor.

Hocam %100 aynı problem bende de var. Sana birşey sorsam: Bu silkelenme olduğu anda (ancak camlar açıkken duyulan) çuflama gibi anlık bir ses de var benim araçta. Acaba sende de böyle bir ses geliyor mu? Sanki bir yerlerden basınçla ani bir şekilde gaz vs. çıkıyor ve tam da o anda araba silkeleniyor. Daha önce böyle birşey duyan-gören oldu mu?

Yorum bağlantısı
Hocam %100 aynı problem bende de var. Sana birşey sorsam: Bu silkelenme olduğu anda (ancak camlar açıkken duyulan) çuflama gibi anlık bir ses de var benim araçta. Acaba sende de böyle bir ses geliyor mu? Sanki bir yerlerden basınçla ani bir şekilde gaz vs. çıkıyor ve tam da o anda araba silkeleniyor. Daha önce böyle birşey duyan-gören oldu mu?

Duyduğunuz, fanın sesi olabilir mi?

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

ben hiç dikkat etmedim bu sese, klima açıkken camı açmadığımdandır belkide :blush: şaka bi yana bi denemem lazım, bu sıkıntı nedeniyle klimayı zorda kalmazsam açmıyorum, sinir edici bir tekleme çünkü.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

klimayı açıp kapatınca bir süre toz kokusu gibi değişik bir koku yapıyor. polen filitresi yeni soğutması zaten süper ama klimayı kapatınca bazen o kokuyu yapıyor. neden olabilir. klimayı kapatırekn dediğim hava üflemye devam ederken AC tuşuna basıp klimayı devre dışı bıraktığım zaman.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...