İçeriğe Yönlendir

Focus 1 - Kalorifer-klima İle İlgili Herşey

Uğur Koçyiğit

Recommended Posts

Ersen Tapan

Demek oluyorki ; aracın başka biryerinde kaçak var kompresöre bulaşmış. :D

Aracın altını komple kontrol ettirin..

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Çağlar abi ben kendi kompresörümü 3 farklı yere gösterdim.Yağ kaçağı var diye...3 ü de kompresörde yağ kaçağı olmaz dedi.Yağ kaçacak kadar bir sorun varsa zaten gaz da kalmaz dedi.O zaman bakın bakalım bu ne kaçağı dedim.Baktılar ve yağ kaçırıyor dediler.Senin klima bu şekilde çalışmaz dediler.Gaz kalmamıştır dediler.3 yıldır klimam çok şükür sorunsuz çalışıyor... :flowers: Ne yağ ne gaz dolumu yaptırdım.Ancak kompresör üzerinde yağ kaçağını bende gözlerimle bizzat görüyorum :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özay Uçar
Fan rezistası gibi gözüküyor ; bir elektrikçi halleder bu işi :rofl:

peki 4 konumunda fan çalışırken klima kompresörü neden devreden çıkıyor bilginiz var mı?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1-2-3 te hava üflemiyorsa zaten bir problem var, 4te hava üflemeye başlayınca Ac nin sönmesine odaklanmayın, önce 1-2-3 te ki probleme baktırın.

Yorum bağlantısı
İsmet Oruç

Merhaba;

Bugün şaşmazda klima kompresörünü tamir ettirdim.

Öncelikle keçe - lastik gibi yerlerden kaçak olduğunu gördük.Yeşil bir yağ klima kompresörünün dışını sarmıştı.Normalde renksiz olan bu yağ klima gazı ile karışınca

yeşil renge dönüşüyormuş.

Öncelikle klima kompresörü söküldü ve temizlendi.Daha sonra hava basıldı içine ve kaçak olabilecek yerleri tespit etmek için su dolu bir kovada kontrol edildi.Kaçak tespit edildikten sonra klima lastiği ve diğer parçalar değiştirildi.Bu arada bilyalı ve salgangoza benzer yapı entersandı :D

Polen filtresi değiştirildi yeni Dupond R134A gaz basıldı ve çalıştırıldı.Kontrol edildi.Şu an sorunsuz çalışıyor.Kaçak yok 4-6 derece arası soğutma değeri alıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Kasa

Güle Güle kullanın. Muhtemelen kompresör rulman keçesi kaçırıyordu.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Geçmiş olsun..Bence en güzelini yaptırmışsınız.Çıkma,tamir görmüş,bilmediğiniz bir parça alacağınıza kendi parçanızı işler hale getirmek daha mantıklı.Kaça halletiniz?

Yorum bağlantısı
Özay Uçar

arıza yetkili serviste giderildi arkadaşlar... doğru adıyla kalorifer regülatörü, bizim bildiğimiz adıyla kalorifer rezistansı arızalanmış... servislerde 5 yaş üzeri araçlar için KDV bizden kampanyası varmış. 58 tl parça, 22 tl işçilik toplamda 80 tl.ye sorun giderildi...

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mustafa Tüfekçi

13082011103.jpg

klimam aşırı soğutuyor cama yöneltince dıştan buğu yapıyor ne yapmalıyım :D

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

4 yıl sonunda klima gazını kontrol ettirdim ve gazın yarısı eksilmişti. Sızdırmazlık sıvısı, gaz vs tamamlandı ve yolculuk sırasında sıcaklık sensörünü havanın geldiği yere koyarak test ettim.

5.5 'C'ye kadar indi fakat resim çekene kadar yine 5.8 oldu.

Sabit gaz ile 2000 devirde gittiğinizde oldukça soğuk üflüyor fakat az gaza bastığınızda 7-8 derecelere doğru yükseliyor. Yani gaz pedalına basışınıza göre üflenen havanın sıcaklığı değişiyor. Yokuş inişlerde belki biraz daha soğuk üfleyebilir.

170820111338.jpg

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Orjinalde bozuk para tutucusu vardı. Onu çıkarttım ve dikdörtgen şeklindeki termometreyi oturttum. 1 mm kadar kalın geldi ama eğe ile biraz tıraşlıyarak sıkı geçmesini sağladım. Üzerinede 2 tane mat krom görünümlü ince cita yapıştırdım. Elimi torpidonun arkasından sokup termometreyi itlediğimde öne doğru çıkabiliyor. Sensör kabloları vs hepsi arka tarafta.

Çift sensörlü olsa daha iyi olurdu. Hem dış hem iç sıcaklığı görürdüm. Bu şekilde sensörü nereye koyarsam oranın sıcaklığını görüyorum.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Abdurrahman Aktaş

arkadaşlar benim 2000 md 1,6 focus ghia aracıma klima komprosörü lazım sıfırmı alsam çıkmamı birde nerden temin edebilirim uygun fiyata yardımcı olurmusunuz

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Aşırı fiyat farkı yoksa sıfırı alınmalı, çıkması kimden çıkmış, çıkalı ne kadar olmuş, havadan nem kaparsa içi korozyon oluyor.

Yorum bağlantısı
Yasinnn Şimşek

bende bir soru soracaktım yazın babamla işe giderken denemiştik şu dışardan gelen havayı kesen bir düğme var ya adını tam bilmiyorum babamla o düğmeyi açsakta dışardan hava geliyordu kapatsakta hava geliyordu o düğmeyi biz mi yanlış kullandık acaba yoksa bir problem mi var? :good1:

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Adem Tarı

Merhaba;

Bugün şaşmazda klima kompresörünü tamir ettirdim.

Öncelikle keçe - lastik gibi yerlerden kaçak olduğunu gördük.Yeşil bir yağ klima kompresörünün dışını sarmıştı.Normalde renksiz olan bu yağ klima gazı ile karışınca

yeşil renge dönüşüyormuş.

Öncelikle klima kompresörü söküldü ve temizlendi.Daha sonra hava basıldı içine ve kaçak olabilecek yerleri tespit etmek için su dolu bir kovada kontrol edildi.Kaçak tespit edildikten sonra klima lastiği ve diğer parçalar değiştirildi.Bu arada bilyalı ve salgangoza benzer yapı entersandı :)

Polen filtresi değiştirildi yeni Dupond R134A gaz basıldı ve çalıştırıldı.Kontrol edildi.Şu an sorunsuz çalışıyor.Kaçak yok 4-6 derece arası soğutma değeri alıyorum.

Aynı problemi ben de yaşıyorum. Küçük birkaç sorun için M.Kemalpaşa Muslubaşlar yetkili servisine götürdüğümde klima kompresörünün altından sızan yeşil renkli yağ yüzünden değişmesi gerektiği, tamirinin serviste yapılamadığını söylediler söylediler. Önümüzdeki ay sonuna doğru ben de sizin yönteminizle halletmeyi düşünüyorum...

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bende kaçağı henüz yaptırmadım.Baharda yaptırmayı düşünüyorum.Yeşil yeşil bir akıntı mevcut.Damlamıyor ama klima kompresörünü epeyce ıslattı.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Bekir Yığrık

Aracımın kaloriferinde bir sorun yok fakat inanır mısınız Şahin araçta gördüğüm meşhur Çorum kaloriferi inanılmaz ısıtıyor. Focus gibi bir aracın kaloriferinden bile iyi.

Çorum kaloriferini de gördüm. Ancak benim focustaki ısıtma harika.

Aynı okulda öğretmen arkadaşta da focus var. 2002 Sedan Ghia, benim araba kadar ısıtmıyor(binenler söylüyor).

Hatta binen her kişi ben böyle ısıtma görmedim diyor.

Yorum bağlantısı
Savaş Değişli

Çorum kaloriferini de gördüm. Ancak benim focustaki ısıtma harika.

Aynı okulda öğretmen arkadaşta da focus var. 2002 Sedan Ghia, benim araba kadar ısıtmıyor(binenler söylüyor).

Hatta binen her kişi ben böyle ısıtma görmedim diyor.

Arkadaşınızın polen filtresi dolmuştur hocam,değiştirsin!

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Hüseyin Gelici
Sorun kalörifer rezistansından kaynaklanıyormuş.Bende sanayiden 40 tl aldım ve değiştirdim.Rezistans şu mavi olan parça torpidonun arkasında..

sayın hasan dönmez ve arda bey merhaba sizin sorununuz neydi konu başlığında rastlayamadım benim sorunum şöyle mondeo mk2 kasa 2001 model aracımda bir sorum var kaloriförüm ısıtmayı kesti her pozizyonda soğuk üflüyor sorun ne olabilir şimdide teşekkürlerimle

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...