İçeriğe Yönlendir

Focus 1 - Kalorifer-klima İle İlgili Herşey

Uğur Koçyiğit

Recommended Posts

Mehmet Saat

aracı çalıştırınca gaza hiç basmadan klimayı açtığım zaman klima çalışıyor ama soğuk hava vermiyor.. gaza çok az dokununca soğuk gelmeye başlıyor... Daha önceden hiç dikkat etmemiştim... Doğru olan bu mu ?

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Faruk Dinç

kilimayı uzun süre kullanmamakta gazı bitiriyormuş. arada çalıştırmak lazımmış diye duydum.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
çağrı burçağ

Merhaba daha önce aşına gelen var mı bilemiyorum bu aralar malum yaz geldi Mersin'e fanı açınca klima düğmesinde ışık yanmasa da klima devreye giriyor düğmeye basıp çekince jkapanıyor klima ve fan çalışıyor bilgisi olan var mı?

Yorum bağlantısı
Ünal Şentürk
(düzenlendi)

Öncelikle herkese selamlar... benim sorunum ac düğmesine basmadığım halde derece sıcak yada soğuk kalorifer düğmesini açtığımda her türlü klima çalışıyor böyle bi sorun yaşayan yada fikri olan varsa nedeni hakkında yardımcı olabilirseniz sevinirim,, yardımcı olanlara teşekkür ediyorum şimdiden....

tarihinde Zafer Ayvacı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Dursun Göktaş
(düzenlendi)

Merhaba;

Bugün şaşmazda klima kompresörünü tamir ettirdim.

Öncelikle keçe - lastik gibi yerlerden kaçak olduğunu gördük.Yeşil bir yağ klima kompresörünün dışını sarmıştı.Normalde renksiz olan bu yağ klima gazı ile karışınca

yeşil renge dönüşüyormuş.

Öncelikle klima kompresörü söküldü ve temizlendi.Daha sonra hava basıldı içine ve kaçak olabilecek yerleri tespit etmek için su dolu bir kovada kontrol edildi.Kaçak tespit edildikten sonra klima lastiği ve diğer parçalar değiştirildi.Bu arada bilyalı ve salgangoza benzer yapı entersandı :)

Polen filtresi değiştirildi yeni Dupond R134A gaz basıldı ve çalıştırıldı.Kontrol edildi.Şu an sorunsuz çalışıyor.Kaçak yok 4-6 derece arası soğutma değeri alıyorum.

Selamın aleykum

Ben de Ankara 'da yaşıyorum 2000 model focusumda da aynı sorun var siz Şaşmazda nerede yaptırdınız telefon veya adres verebilirmisiniz.

tarihinde Ahmet Kıyak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ünal Şentürk

teşekkür ederim sadık bey aracım şu an serviste gelince deneyeceğim ;)

Yorum bağlantısı
Enez Güner

Klimaya gaz basılırken belirli bir miktarda yağ basılıyor bu bir gerçek ve bu yağ o-ring ve klima motorundaki pistonların yağlanması için basılıyor diye biliyorum bizim türk ustalardan olsa gerek muhtemeln biraz fazla basıyorlar :) ve şöyle bişey klima tesiatında kaçak varsa fosforlu gibi parlak bi sıvı yerine bizim türkler yine yağ basıyor haa fosforlu ha yağlı mantığıyla :)

Yorum bağlantısı
Recep Ali Bedek

iyi akşamlar arkadaşlar benim sorunum araba çalışırken klima kapalı olsa dahi klima kompresörü kendi kendine devreye girip çıkıyor bi kaç ustaya götürdüm biri gazdan dedi biri klima müşüründen dedi sorunu çözemedim. klimacıya gittim gazını ölçtü eksik dedi

gazını tamamladı sorun yine gitmedi sonra fana baktı fan çalışmıyo dedi gittim fanı yaptırdım tekrar klimacıya gideceğim sanırım sorun müşürden ama bir fikri tecrübesi olan var ise yazmasını bekliyorum teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

iyi akşamlar arkadaşlar benim sorunum araba çalışırken klima kapalı olsa dahi klima kompresörü kendi kendine devreye girip çıkıyor bi kaç ustaya götürdüm biri gazdan dedi biri klima müşüründen dedi sorunu çözemedim. klimacıya gittim gazını ölçtü eksik dedi

gazını tamamladı sorun yine gitmedi sonra fana baktı fan çalışmıyo dedi gittim fanı yaptırdım tekrar klimacıya gideceğim sanırım sorun müşürden ama bir fikri tecrübesi olan var ise yazmasını bekliyorum teşekkürler.

Havalandırma ön cama ayarlıysa klima kendisi otomatik çalışır ; siz düğmesine basmasanız bile çalışır..

Yorum bağlantısı
Recep Ali Bedek

Havalandırma ön cama ayarlıysa klima kendisi otomatik çalışır ; siz düğmesine basmasanız bile çalışır..

sanırım siz beni yanlış anladınız havalandırma anahtarı kapalı konum da yani klima ilgili bütün fonksiyonlar kapalı durumda.sadece arac çalışıyorken kompresör devreye girip çıkıyor.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

sanırım siz beni yanlış anladınız havalandırma anahtarı kapalı konum da yani klima ilgili bütün fonksiyonlar kapalı durumda.sadece arac çalışıyorken kompresör devreye girip çıkıyor.

Hiçbirşey açık değilken kompresör devreye giriyorsa gaz ile ilgisi olamaz.. Tesisatını kontrol etmek lazım .

Peki normal olarak klimayı açtığınızda da devreye girip çıkıyormu? Yoksa herşey yolundamı ?

Yorum bağlantısı
Recep Ali Bedek

normalde sıkıntı yok normal çalışıyor bakalım cumartesi klimacıya gideceğim

Yorum bağlantısı
İsmet Oruç

Klimaya gaz basılırken belirli bir miktarda yağ basılıyor bu bir gerçek ve bu yağ o-ring ve klima motorundaki pistonların yağlanması için basılıyor diye biliyorum bizim türk ustalardan olsa gerek muhtemeln biraz fazla basıyorlar :) ve şöyle bişey klima tesiatında kaçak varsa fosforlu gibi parlak bi sıvı yerine bizim türkler yine yağ basıyor haa fosforlu ha yağlı mantığıyla :)

Bu işi klima gazı ve yağı basan seyyar makineler yapıyor.Enez bey.Ustalarla bir ilgisi yok ki :)

Yorum bağlantısı
Enez Güner

Evet makine yapıyor ama fosforlu sıvı yerinede gelip makine koymuyorya o yağı :fiuw:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Kaçak testi için, fosforlu boya da basılır, şart değildir ama kaçak olursa bulunmasında kolaylık sağlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cengiz Kaya

Bende Ankara'da yaşıyorum 1998 model mondeo ghia aracım var aynı problem bende de var acaba aracı Şaşmazda nerede yaptırdınız? Saygılar....

Yorum bağlantısı
Hasan Kerik

Benimde kompressor bozuldu. sıfır bi kompressorle değiştirdim. kadv dahil 700 tl tuttu. -16 derece ölçtük havalandırma ızgarasından.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Benimde kompressor bozuldu. sıfır bi kompressorle değiştirdim. kadv dahil 700 tl tuttu. -16 derece ölçtük havalandırma ızgarasından.

-16 olması imkansız ; ölçülen termometrenin kalibrasyonu bozuktur..

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Laser termometre ile mi ölçüm yapıldı? -16 çıkmaz..Daha 2 gün evvel kendi aracımın derecesini ölçtük.- 1 e kadar indi..Daha da inmezdi sanırım.. +3-5 derece olan sıcaklık eğer tek kanata yönlendirilip geri kalan tüm kanatlar kapatılıp ölçüm yapılırsa biraz daha aşağılara düşüyor.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Enez Güner

Arkadaşlar merhaba dün fark etttim 2 gündür klimayı kullanmıodum bi açtın klima düğmesindeki ışık yanıyor ama klima soğutmadı sonra kontrol ettim ne klima komperasörü çalışıo nede fan çalışmıo gaz tekrar kaçmış olabilir ama gaz yokken klima düğmesine bastığımızda komperasör devreye girer mi girmez mi gaz yokken..

Ve yaklaşık birbucuk ay once gaz bastırdım işlem bittikkten sonra yaklaşık ilk 15 dk klima devreye girmedi sonra girdi nasıl olduysa arabada başka bişeyleri denerken sizce durum nedir

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Hüseyin Gelici

herkese merhaba son yazdıgım sorunum oncekı gune kadar surdu kımı zaman su takvıye ederek kullandım havalar guzel se motorsıkletı tercıh ettım ve bunedenle sorunum askıda kaldı ayvalıkta bır ustaıle tanıstım almanyada ford dan emeklı yılmaz usta eksık olmasın sorunu buldu ve problem cozuldu aracım sımdı su eksılmıyor kendısıne sonsuz tesekkur ederım sorunum motorun alt kısmında kalan bır metal borunun uzerınde curumeden dolatı olusan bır kac kucuk delıkten ıbaret olup tamırının yapılması sorunu cozmus oldu.

konu ıle yakından ılgılenen tum uye arkadaslarımıza ayrıca cok tesekkur edıyorum sevgı ve saygılarımla.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ersen Tapan

Benim sorum, aracı klima açıkken stop ettikten sonra tekrar çalıştırırken klimanın açık bir şekilde çalışması zarar veriyor mudur ?

Kontağı kapatınca ;kompresör devre dışı kalır zaten ( kavrama otomatik bırakır ) ;) Arabayı çalıştırıncada hemen çalışmaz zaten 5-10 saniye sonra çalışır ;)

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

aynen abi bende bugün farkettim kompresor 5 sn. sonra açtı, demek ki zarar vermez

Evet vermez ;)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...