İçeriğe Yönlendir

Focus III - Xenon / Far / Adaptif Far / Sorunları / Montaj Hakkında

Fatih Gokluoglu

Recommended Posts

Fatih Gokluoglu
(düzenlendi)

2011 model focus 3 aldım.Aracıma xenon takamadık,bazı aparatlarda denedik ama netice alamadık,bilgisi olan arkadaşlar var mı? iyi günler

tarihinde Onur Berkta? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

takılan xenon da can-bus özelliği yok galiba. yada 55w xenon almanız lazım. watt farkından arıza uyarsı alıyorsunuz. peki yanmıyor mu xenonlar hiç

Yorum bağlantısı
Fatih Gokluoglu

55 watt'lıkta denedik can-busluda takmadık beyin kalmadı ama çözemedik.sislerde sorun çıkmadı

Yorum bağlantısı
irfan Yücetürk

Bendede Focus 3 1.6 tdi 115 var bende bayadır xenon için uğraşıyorum. 55 watt xenon denedim diyorsunuz Türkiye'de 55 watt xenon satan yer yok sadece sahibinden com da var ben alıp deneyecektim şahsa mesaj attım çalışmaz ise iadesi için sizin araçta çalışmaz deyip bana geri mesaj attı orada sadece 55 watt xenon yazıyor ama xenonun detay bilgileri yok yurtdışı sitelerde 55 watt xenon var bunların çoğu Almanya ve Amarikan orjinli benim getirtme şansım yok sizin 55 watt xenon verileri Specifications:

1) AC-Digital Ballast

2) Input Voltage Range: DC 9 - 16V

3) Normal Voltage: 13.2V

4) Input Current: 4.2A

5) Max Input Current: 8.2A

6) Output Wattage: 55W

7) Working Temperature: - 40 ~ 105C

8) Max. Start Voltage: 23KV

9) Casing: Aluminum Alloy

10) Splash Proof Sealed

11) Dimension: 4.12L*2.75W*0.6H (Inch)

12) Easy Installation

Bu şekildemidir burada gerçek 55 watt verileridir. yani normalde 4.2A ilk yüklenişde 8.2A akım çekmelidir. Ben 2 tane xenon markası denedim 1. Sentinel 2. Philips Photon 2 sindede aynı hatalar oluştu normalde çalışıyor araç harekete geçince kısa far arıza yazıp kapatıyor tabii bunun en büyük sebebi aslında aracın 55 watt ampüllere göre akımı görmesi bizim xenonlar 355 watt olunca yok kabul edip arıza yakıyor Photonları alma sebebim xendrive sistemi olup eski yeni tüm araçlarda sistem arızası yapmaz yazıyordu ama işe yaramadı buların yanına kondansatör denedim olmadı en son kendim 6900mikrofarad 16 volt paralel kondansatör takdım ama nafile bir ara sadece bunlara paralel 21 watt sis ampülü taktık 5-6 km kapanmadan gittik ama oda olmadı en son kondansatör ve beraberinde 21 watt sis far deneyeceğim olursa yazarım. Piyasada 4 marka adı geçiyor philips ,mtec ,hella bosch tabiiki bunların orjinali. philips markayıda biryerde denedik olmadı.Bendekiler 8000k biryazıda aynı markanın 6000k aldık çalıştı yazıyordu.Öneriler arasında ince dijital balanslarda var benim usta başka bir ustayı aradı onlar takdıklarını sorun çıkmadığını özellikle ince slim dijital takıp yanı sıra bir aparat takdıklarını çalıştırdıklarını yazmışlardı 300 tl istediler bende o ustaya gitmedim.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Birde Bosch yada Valeo gen 3-4-5 balastlarla yani orjinal donanımla deneyin, 300 tl civarı balast ve ampül bulunuyor, bunların çıkması bile ömürlük zaten, çin işi sakat iş, tabi önce dijital slim balastı denemeyi ihmal etmeyin, eski kütük gibi analog balastlarla boşa uğraşmayın, olmaz olsada çık kısa süre dayanır...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Gokluoglu

Ben Adapazarı'nda bu işlerle uzun süredir uğrasan arkadaşıma gittim sizin yazdıklarınızı 55 watt acılımını çok bilmem ama denediğini söyledi bilmiyorum ama 5-6 marka denedik balast en az 3-4 tane denedik sıkıldım artık bir daha gitmedim çözüm bulursanız paylaşırsanız sevinirim yazdıklarınız içinde teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Erkan Akan

Merhaba arkadaşlar ben de yeni katıldım aranıza.

Bende de stle plus paket Focus var servis zenon takarsan arabanın garantisi gider dedi.Şase falan yaparsa 4.5 milyar masraf çıkabilir o yüzden dikkatlı olmak lazım..

Yorum bağlantısı
Kadir Cenk Çiftçi

Servislerde bir yerde haklı garanti kapsamındaki araçların dışarda yapılmasına karşılar çünkü kendileri para kazanamıyor bu sefer.Araç garantiliyken en güzel yol garantili serviste yapmak sanırım titanyum modelinin far sistemini komple takarlar.

Yorum bağlantısı
irfan Yücetürk
Servislerde bir yerde haklı garanti kapsamındaki araçların dışarda yapılmasına karşılar çünkü kendileri para kazanamıyor bu sefer.Araç garantiliyken en güzel yol garantili serviste yapmak sanırım titanyum modelinin far sistemini komple takarlar.

Benim aracım Focus 3 titanyum 1.6 dizel,araç alırken bayide xenon takılacak pazarlığı yaptık aracı aldık servis xenon takamam dedi gerekçe soketleri uymaz dedi bunun üzerine ben benim elektrik ustam var ben takdırırım dedim xenonu aldım taktık 50-100 metre sonra kısa far hatası yazıp xenon kapandı kondasatör denedik olmadı bunun üzerine en kaliteli xenonlardan philips photon aldım oda banzer hata verdi bunun üzerine space mini dijital denedim olmadı hatalar hep aynı idi sislerde orjinal oem bosh hella markalar öneriliyor ama satış yapan site yok bunlar dışında diğerleri çin malı bunlar içinde iyi olanlar philips orjinali philips photon 3x ve metec gibi metec piyasadakilerin % 80-90 sahte çin malıdır bir arkadaş bir sitede metec orjinalinin ayırımını anlatmıştır.Ben 3 marka denedim kaliteli olanlar aracınıza zarar vermez ancak bosch da olsa hella olsa hata yapar çünkü kısa far akım denetimini araç beyni yapıyor örneğin kısa farın sigortası yoktur beyin kendisi denetler uzun far sigortası vardır.Bu nedenle araç yazılımsal kontrol sistemi 55 watt ve üzeri akımı görmediği zaman kısa far hatası yazıp farları kapatıyor. Xenonlar 35 watt az geliyor çözüm nedir henüz denenedim ama 15-20 watt arası her bir ampüle parelel bağlı ek harcama yaptırmak bunu yaparken dikkat çin malı alırken kaliteli olan xenonlardan alıp onlar 1ci saniyede 6-7 amper çeker bu toplam 80-85 watt yapar sizde buna enfazla 15-20 watt ek harcama eklerseniz 100 watt yapar bunu ben denemedim bosch hella da olsa çalışacağını sanmıyorum 55 watt görmesi gerekiyor servis dediğim gibi takma taraftarı değil 2.bir yol yazılımına 35 watt göstermek daha eski versiyon araçlarda bunu yapıyorlarmış ve oluyormuş.

Yorum bağlantısı
irfan Yücetürk
(düzenlendi)

Yazdığınız gibi Türkiye'de bir kişi 55 watt xenon satıyor idi ben mesaj attım cihaz çalışmaz ise geri gönderebilirmiyim diye sizin araçda çalışmaz cevabı yazdı.

tarihinde Adnan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Araştırayım bunu, Vw de ki sorunları çözmüşlerdi, buna da birşeyler yapmış veya yapacaklardır.

Yorum bağlantısı
irfan Yücetürk

Mehmet özyürek ve Çağlar Bayur yardımcı olursanız sevinirim sizlerin gece uçuşundaki yazılarınızı okumuştum çok kişiye yardımcı oldunuz ben 3adet cihaz denedim 1 sentinel bunu servis kendisi verdi ama takmak istemedi 2cisi philips photon 3 cüsü space mini dijital kondansatör denedik olmadı hatta ben 2 si parelel bağlı biri 4700mikro farat 2cisi 2200mikrofarat bağladım yine olmadı bunu philips photonda denedim. 3cüsü space mini dijitalde üzerinde kondansatör takılı geldi aynı hata araçda çalışıyor; araç hareket edince 50-100 metre sonra kısa far hatası yazıp farları kapatıyor. Hatta hata önleyici kapasitör aldım bu balast çıkışına bağlanıyor philips photonda denedim ışık hiç yanmadı büyük bir ihtimalle 55 watt görmediği için sistem ışıkları kapatıyor sizler bu konularda daha uzmansınız ne yapmamız gerekiyor nasıl çözebiliriz. Yardımcı olusanız sevinirim.

Yorum bağlantısı
Osman Ünal

Eğer beyin farların çektiği akımı ölçüyorsa kondansatörle falan olmaz o iş, balastın girişine paralel 21W ampul bağlayıp deneyin, bu şekilde problemsiz çalışıyormu görmek lazım eğer problemsiz çalışırsa ona göre çözüm üretmek lazım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Eğer beyin farların çektiği akımı ölçüyorsa kondansatörle falan olmaz o iş, balastın girişine paralel 21W ampul bağlayıp deneyin, bu şekilde problemsiz çalışıyormu görmek lazım eğer problemsiz çalışırsa ona göre çözüm üretmek lazım.

+1

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Fahri Alkaya

sayın ustalar

focus 3 aldım parasızlıktan x paket alamadık fakat farlarında gözüm kaldı.

mercekli farları normal farlara uydurma ve uygulama şansımız varmıdır.

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Muhtemelen uyar ancak viraj aydınlatma olmayabilir.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Muhtemelen uyar ancak viraj aydınlatma olmayabilir.

FIII de adaptif far yok sanırım. sadece bi-xenon.

far bulunursa uyum sorunu pek yok gib.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...