İçeriğe Yönlendir

Km Oynanması = Nitelikli Dolandırıcılık

Yasin Şimşek Eski

Recommended Posts

Yasin Şimşek Eski

Aslında sıkıntı aracın modeline göre km'nin düşük olması değil.Sıkıntı araç 2007 29 bin km'de,ve fiyat 14.500 tl.Böyle bir araç neden böyle bir paraya. ;)

Yorum bağlantısı
Engin Ünal

Bu km düşürme işini saattenmi , yoksa beyindenmi yapıyorlar.Ben birini görmüştüm saati söküp yapıyordu.Saatten yapılıyorsa serviste bilgisayara bağlandığında beyinden kilometresine falan bakılmıyormu.Beyin böyle bir kayıt tutuyormu acaba ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

2007 punto ların piyasası nedir? 1.3multijet mi? benzinli mi?

Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek Eski
2007 punto ların piyasası nedir? 1.3multijet mi? benzinli mi?

Benzin/lpg 'li çağlar abi.

Yorum bağlantısı
Guest Fehmi Bi

insanın şüphelenmesi normal artık bu piyasa da bende arabyı alırken iki yetkili servise koysum sonuçta sahibi arabasına güveniyordu birşey demedi ikiside aynı sonuçları verdi insan rahat ediyor sonuç aynı çıkınca .birde araba alırken degişecek parçlarıda gözönüne almak lazım.triger-lastik-baskı balata vs.araba her nekadar temiz olsada bunlarda az degil ne de olsa.

Yorum bağlantısı
Engin Ünal
Bu km düşürme işini saattenmi , yoksa beyindenmi yapıyorlar.Ben birini görmüştüm saati söküp yapıyordu.Saatten yapılıyorsa serviste bilgisayara bağlandığında beyinden kilometresine falan bakılmıyormu.Beyin böyle bir kayıt tutuyormu acaba ?

Sorumu kimse cevaplamamış , :lol2:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hiç düşürmedikki. :D

Forumda bir tane düşüren vardı aslında...

Önce arabam 147 binde şu şu sorunları var diye konu açmış.. Sonra 89 binde diye satlığa çıkarmıştı... O'na sormak lazım. :D

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Önce arabam 147 binde şu şu sorunları var diye konu açmış.. Sonra 89 binde diye satlığa çıkarmıştı... O'na sormak lazım. :D

:D

Yorum bağlantısı
Engin Ünal

Bende düşürmek niyetinde değilim , sizede öyle bir şey demedim.Sorum gayet açık servis makineye bağladığında aracın gerçek kilometresini görebilirmi.2005 focus var bende 60 bindeydi aldığımda şimdi 70 binde bazı arkadaşlar kilometresiyle oynanmıştır falan diyor kafama takıldı.Direksiyonda falan yıpranma yok.

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Direksiyon simidi işine pek güvenmeyin, duyduğuma göre onu bile boyuyolarmış...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bana bişey ima ettiğinizi sizin de bunu yapmak için sormadığınızın farkındayım merak etmeyin..

Servis, servis kayıtları dışında herhangi bir yerden göremiyor... Servise girmediyse araç, sadece hislerle yorumlamak kalıyor...

2005 model bir focus 60 binde olabilir.. Her kes pazarlamacı gibi gezip tozmuyor...

Ama pazarlamacı aracı da olabilir tabiki... :D

Yorum bağlantısı
Engin Ünal
Bana bişey ima ettiğinizi sizin de bunu yapmak için sormadığınızın farkındayım merak etmeyin..

Servis, servis kayıtları dışında herhangi bir yerden göremiyor... Servise girmediyse araç, sadece hislerle yorumlamak kalıyor...

2005 model bir focus 60 binde olabilir.. Her kes pazarlamacı gibi gezip tozmuyor...

Ama pazarlamacı aracı da olabilir tabiki... :D

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Benim araba 148.500 km. de, direksiyonunu Yunus gördü İstanbul' da. Dediği şu abi direksiyonu kaça aldın ? :D Km. düşürülmesi evet, anlaşılamıyor...

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
pedellardan ve direksyondan belli olabiliyor ama en etkili çözüm silindir kompresyonunu ölçtürmek , 30-40 binlerde bir aracın iyi veriler vermesi gerekiyor :)

+1907

2001 model Reno 19`um 30.000`deydi, 2004 model Fusion`um 8.000`deydi, 2006 model Connect`im 18.000`de olmucak diye birşey yok :D:);)

Kayınpederimin 92 model bir Şahin'i var. 23 bin km'de :rolleyes:

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Hakan Yağlı
(düzenlendi)

20 liraya 100 bin kilometrelik hile

Bazı uyanıklar, araçları satılmadan önce 20 lira ücret karşılığı kilometrelerinin düşürülerek değerini artırmaya çalışıyor

29 Eylül 2011 - 11:27

Yazı Boyutu: Adana Galericiler Odası Başkanı Mehmed Güveloğlu, araç satışında görülen bazı hilelerin alıcıları mağdur ettiğini söyledi.

Son dönemde sıkça görülen hilelerden birisinin de değerini artırmak amacıyla araçların kilometre göstergelerinde yapılan oynamalar olduğunu vurgulayan Güveloğlu, "Doğru bir yol olmamasına rağmen vatandaşımız ve bazı galericiler aracı daha kolay ve yüksek fiyattan satmak için kilometresini düşürüyor. 20 liraya 100 bin kilometre düşürenler var. Kilometresine göre de 50 liraya kadar bu işi yapanlar sektörde çoğaldı" dedi.

Söz konusu işlemin bir bilgisayarla yapıldığını ve araç beynine bağlanan cihazla kilometrenin düşürüldüğünü anlatan Güveloğlu, göstergesi dijital olmayan araçlarda ise tornavida ile çıkarılan göstergeden kilometrenin düşürüldüğünü kaydetti.

Kilometre hilesinin yaygınlaşma nedeninin vatandaşın satın alacağı araçta 150 bin kilometreyi bile yüksek görmesinden kaynaklandığını vurgulayan Güveloğlu, şöyle devam etti:

"Maalesef müşteri aracın kasasını sormadan kilometresini soruyor. Arabanın yüzüne bile bakmıyorlar. Vatandaş kilometresi 150 bin olmuş aracı ölü sayıyor. Benzinli bir aracın motoru, bakımları yapıldığında 1 milyon kilometre de olsa sorun çıkarmaz. Dizel araç ise 500 bin kilometre dayanır. 160 bindeki bir arabayı hurdaya mı ayıralım? Maalesef müşterilerimiz düşük kilometreli araca şartlanmış. 900 bin kilometrede olan ve motoruna işlem yapılmamış ticari taksiler var. Bu araçların bakımları düzenli yapıldığı için yıllarca sorun yaşatmıyor."

Yılda 25 bin kilometre yapan bir aracın 20 yılda ancak 500 bin kilometreye ulaşabileceğini vurgulayan Güveloğlu, ’Maalesef vatandaşımız 2 yılda bir araç değiştirmeden yana. En fazla bir araca 3 yıl binebiliyoruz. Konfor ve teknoloji geliştikçe vatandaş yeni bir araca binmek istiyor. Beraberinde de ticaret hileleri ortaya çıkıyor" diye konuştu.

Özellikle şirket araçları ve taksiden çıkma araçların yüksek kilometresi nedeniyle alınmak istenmediğine dikkati çeken Güveloğlu, "Otomobiline hiçbir bakım yapmayan şahıstan 70 bin kilometrede araç almaktansa 10 bin kilometrede bir bakımları yaptırılan 180 bin kilometrelik şirket aracını almayı öneririm. Bu araçların kilometresi yüksek olsa da servis bakımlıdır. Şirket aracı denilince araba kötü kullanılmış sanılıyor. 150-200 binde de olsa servis bakımlı araçlar sorun oluşturmaz" diye konuştu.

Aracın kilometresinde olan hileyi ancak ustaların anlayabileceğini ifade eden Güveloğlu, vatandaşların araç alırken kilometresinin yüksekliğine değil aracın darbeli ya da hasarlı olup olmadığına bakmasını tavsiye ederek, şunları kaydetti:

"Vatandaşlar sigorta acentelerinden araçla ilgili bilgi alabilirler. Ancak en sağlıklı bilgi, araç alınırken servisine götürüp kontrol ettirilerek edinilebilir. Bir aracın kilometresinin düşürülüp düşürülmediği ancak servisten öğrenilebilir. Aracın kilometresi çok olabilir. Taksiden çıkma olabilir. Kaza sonrası perte çıkmış bir araç olabilir. Bunlara mutlaka dikkat edilmeli."

Güveloğlu, ticaret ve alışverişte güvenin önemli olduğuna dikkati çekerek, kilometresi düşürülerek satılan araçla müşteri kandırılsa da, alınan paranın satıcıyı hiç bir zaman mutlu etmeyeceğini vurguladı.

dizeller neden 500 km dayanır denmiş.. benim aracım dizel bende km den çok aracın servis bakımlarına ve değişen parçanın olup olmadığına bakarım. boya takıntım ise yoktur.. birde dikkat ediyorum satılan araçlar modeline sanki 100 binden sonra km yerinde sayıyormuş gibi gibi 133 bin 110 bin vb görünüyor.. çok nadir 250 binde araç satıldığını görüyorum.. benim arabam 90 binde 2009 dizel.. ben çok binerim yarın benim arabam 200 bine dayandığında elimdemi patlamış olacak..

tarihinde Zafer Ayvac? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Güzel bir yazı tebrik ediyorum yalnız Türkiye de bulunan araçlar 200 binde ölüyor.

Almanyadan gelen bir akrabamın 1998 model Audi aracında 480 bin km yi görmüştüm.480 binde olan aracın içini dışını keşke görseydiniz.Fabrikadan çıktığı gibiydi.

Gelelim Türkiye şartlarına, seat servisinde arkadaşımın yanında otururken 25000 km de ilk bakıma gelen araçtanmı bahsedeyim, yoksa 4 yağ değişimi boyunca masrafı olmasın diye yağ filtresini değiştirmeyenlerdenmi veya 93 model temprada boya varmı diye sorandanmı bahsedelim.

Ben alacağım arabada boya aramam. Ama orjinal kilometre ararım.250 bin olsun ama orjinal olsun. :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
dizeller neden 500 km dayanır denmiş.. benim aracım dizel bende km den çok aracın servis bakımlarına ve değişen parçanın olup olmadığına bakarım. boya takıntım ise yoktur.. birde dikkat ediyorum satılan araçlar modeline sanki 100 binden sonra km yerinde sayıyormuş gibi gibi 133 bin 110 bin vb görünüyor.. çok nadir 250 binde araç satıldığını görüyorum.. benim arabam 90 binde 2009 dizel.. ben çok binerim yarın benim arabam 200 bine dayandığında elimdemi patlamış olacak..

Kişi kulaktan dolma bilgilerle benzinliye milyon biçmiş dizele 500 bin..:) Sizin araba evet satılacağı zaman 200k km. ye gelirse elinizde patlar, patlamaması için makul fiyata vermeyi deneyeceksiniz...O zamanda pert muamelesi görecek..Piyasa sizi km. düşürenlere yönlendirecek ama siz inat edeceksiniz gitmeyeceksiniz..Çevrenizde km. si düşük görünenler pat diye satılacak siz bekleyeceksiniz..Ta ki arabanızı tanıyan sizi bilen biri gelip alana kadar...:) Maalesef yaşadıklarım ve muhtemelen sizinde yaşayacaklarınız bunlar... :nazar:

Yorum bağlantısı
Levent Ayhan

bir süre önce çalıştığım tekstil firmasından ayrılıp bi maceraya girmiştim.o da ters tepti.velhasıl boştaydım.bi arkadaşım oto elektroniği üzerine bi işyeri tavsiye etti.3 hafta kadar çalıştım.inanın her allahın günü 4-5 araç km düşürtmeye geliyordu.traktörün çalışma saatini bile düşürtüyorlar.ama uyanık alıcı km si yerine aracın kaportasına bakar.direksiyon simidine,vites topuzuna,şoför koltuğuna bakar....

Yorum bağlantısı
Okan Balcı
(düzenlendi)

özellikle e36 bmwlerde yapıldığına çok defa şahit oldum.hatta bir tanıdığımın aracı 2 senede 3 el değiştirmiş ve hala aynı km de satılıyor :)

tarihinde Okan Balc? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hasan Kerik

Bizim bir tanıdıkta renault 19 europa var 390.000 de ve motor yaptırmamış ve aracında henüz ihtiyacı yok. Bizdeki at avrat silah üçlemesi , araba avrat iphone oldu artık. Yeni gördükmü yerimizde duramıyoruz hemen yenisine koşuyoruz. Benim araçta 185.000 km de 5 yaşında . Stacağım zaman KM si ne ise o halde satacağım tabiki , şerefsizlik yapanlar eninde sonunda cezasını çekecekler nasıl olsa .

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Sattığım 107.000 km deki focusumu ertisi akşam 70.000 km de internette gördüm.E be adam 107 bin deki arabayı ne olur bu kadar mı insafsıssın Allah bunları bildiği gibi yapsın.

Yorum bağlantısı
Kaan Aykut
(düzenlendi)

enistemin 97 model astrasi 550.000 km de. enistemin bacagi sakat oldugu icin almanyadan 2004 ylinda 50.000 de getirtti. :D yilda bir bakim yapiyo saat gibi calisiyo araba :D

tarihinde Kaan Aykut tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Uzun

Bu haberi bende okudum ve araba almak için internet te ve pazarlarda gezdim durdum yüzlerce araba buldum sadece bir araba km konusunda güven veriyordu geri kalan hepsi oynamış belli oluyordu adamın birisine (galerici) neden direksiyon eskimemiş dedim sahibi boyatmı direksiyonu dedi pes. dedim herkes hile pişinde bugün aldatmaya kalkan yarın aldanır bu işin sonu yok.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...